Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Mimakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2016, 13:39
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 39

Καλησπερα συναδελφοι!η δευτερη ξουρα με shavette μολις ελαβε τελος!αποτελεσματα παα πολυ καλα!αυτη την φορα:καθολου κοψιμο και φυσικα με μεγαλυτερη ηρεμια και φυσικα παντα ειχα στο νου μου τις χαρακιες της πρωτης φορας.τελειο αποτελεσμα τελεια αισθηση.ΑΛΛΑ οπως ειπανε και οι παλιοτεροι εδω μεσα θελει πολυ προπονηση και μεγαλη προσοχη το συγκεκριμενο θεμα!!!εις το επανειδειν!!!
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Καλησπερα και απο εμενα.
Εδω και πολυ καιρο με ετρωγε να δοκιμασω μαχαιρι ή σαβετα.
Τελικα κατοπιν ωριμου σκεψεως αποφασισα να παρω μια σαβετα πρωτα και βλεπουμε.
Ηθελα να δω την αισθηση την διαδικασια και γενικα το ολο σκηνικο.
Σημερα λοιπον με εβγαλε ο δρομος στην Αργυρουπολη, εκανα μια σταση και πηρα μια blue beards revenge, μου δοθηκαν καποιες πληροφοριες και γραμμη για το σπιτι..
Επρεπε θεωρητικος να κανω ενα dry fit να δω πως δουλευει το εργαλειο προπονηση κλπ.

Το κακο βεβαια ειναι οτι ειμαι ανυπόμονος, οποτε:
Εκανα μια καλη σαπουναδα με proraso cream (θεωρω πως ειναι πιο γλιστερος απο ενα σαπουνι, γενικα),εσπασα το ξυραφι (Feather)που ειχα στην EJ και ειχα ξυριστει δυο φορες περιμενα τρια λεπτα και ξεκινησα...
Δεξι χερι δεξι μαγουλο μετα φοβου θεου και.... σουπερ το εργαλειο ξυριζει απολυτα λες και κανω δευτερο χερι κοντρα με DE και συνεχιζω, κοφτες μικρες κινησεις, σιγα-σιγα μαγουλο, λαιμος, μισο μουστακι, πηγουνι τελεια, κοψιμο μηδεν.
Παμε απο την αλλη αριστερο χερι (ωχ θεε μου) αριστερο μαγουλο, αμαν δεν βλεπω καλα, κατσε λιγο εδω, λιγο εκει, λιγο πιο κει για δες που τα καταφερνω.... μαγουλο, λαιμος, μισο μουστακι, διωρθωσεις κλπ.
ΕΚΤΟΣ απο το σημειο γυρω απο την ελιτσα. Τοτε λοπον αλλαξα χερι, δεξι χερι-αριστερο μαγουλο :omg για να προσεξω....
Ελα σιγα-σιγα καιιιιι... παρτην χαρακια για να θυμασαι την σημερινη μερα :'( ωραιότατη χαρακια 1,5εκ. η οποια στην αρχη μου φανηκε τερατωδης σπλατερ και βαλε, αλλα τελικα με λιγη στυψη ολα εγιναν μια χαρα χωρις αιματα κλπ.

Συμπερασμα:
1.πολυ το χαρηκα και θα το ξανακανω
2.ξυριζει ωραια, μερακλιδικα
3.ποτέ δεξι χερι αριστερο μαγουλο

Αντε και εις αλλα με υγεια....
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Καλησπερα,
Ειπα να κανω σημερα το δευτερο ξυρισμα με την σαβετα μου...
Ομως αντι να βαλω το δευτερο μισο απο το χρησιμοποιημενο feather μου εβαλα μισο καινουργιο derby :shock:

Αποτελεσμα, ενα σχετικα κακο ξυρισμα.

Τι καταλαβα: αν στην DE ενα ξυραφι δεν σου ταιριαζει τοτε ουτε στην σαβετα θα σου ταιριαξει

Κατα την ταπεινη μου αποψη (και μουρη) τα derby ειναι για τα σκουπιδια >:{


Ο λογος που εβαλα derby ειναι οτι δεν το θεωρω πολυ κοφτερο ξυραφι και γιατι παρατηρησα ερεθισμους στο λαιμο απο το feather.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

2016-08-10 15.38.41 - Αντιγραφή.jpg
Δύο ξυρίσματα με το καινούριο μπιμπελό !
Το πρώτο ήταν πολύ καλό, λαδάκι για να διευκολύνω την κατάσταση, με ένα πέρασμα που ακόμα μπέρδευα το χέρι μου με τα πιασίματα της
Η derby ξύρισε καλά Στο δεύτερο πέρασμα, που κακός έκανα πήρα δύο κοψίματα από κακιά τοποθέτηση του ξυραφιού και ελλιπής τέντωμα
Δεν την πήρα από φόβο και με ικανοποίησε πολύ!
Στο δεύτερο ξύρισμα (μόλις τώρα),δύο μέρες γένια, η derby δεν έκοβε έμεινε από καύσιμα Παρόλα αυτά συνέχισα με την ίδια λεπίδα μέχρι τέλους Ελλιπής ξύρισμα και τοπικά έκανα δεύτερο πέρασμα Δεν ήθελα να τελειώσω με άλλο ξυραφάκι ή την jagger Μαζί με την shavette πρέπει να δοκιμάζω και ξυραφάκια και έτσι γίνετε πιο πολύπλοκο το εγχείρημα
Κόπηκα στο ίδιο σημείο που δεν είχε λειάνει ακόμη το δέρμα από το πρώτο κόψιμο
Γενικά ξεχνάω να τεντώνω το δέρμα συν τις ελιές που έχω και την πατάω λίγο
Έχω δρόμο πολύ μπροστά μου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Κώστα εγώ με τη μικρή μου εμπειρία με σαβέτες αυτού του τύπου έχω συμπεράνει ότι το ξυραφάκι είναι μόνο για ένα ξύρισμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Με την μηχανή μου έβγαλε 2 πρόσωπο, δύο κεφάλι με καλό ξύρισμα και άλλο ένα κεφάλι το έβγαζε χωρίς να μαγκώνει, αλλά την άλλαξα για να δοκιμάσω άλλο ξυραφάκι, γι΄αυτό και δοκίμασα δεύτερη φορά με την σαβέτα
Εν το μεταξύ πρέπει να βγάζω και ολοκληρωμένα συμπεράσματα, γιατί είμαι στην αρχή και στο ψάξιμο και θα είμαι για αρκετό καιρό Με δύο ξυρίσματα το μισό πιστεύω ότι ικανοποιούμε με το ξυραφάκι Ε δεν ζητάω και πολλά !
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Ακόμη τρία ξυρίσματα με την parker
Πρέπει να σημειώσω ότι ξυρίζομαι με το δεξί χέρι μόνο, καθώς δεν βλέπω τον λόγο να βάλω το αριστερό στο παιχνίδι και να κάθομαι να το εκπαιδεύω για μήνες Επίσης στην αριστερή μεριά που θα έπρεπε κατ΄άλλους να βάλουμε αριστερό χέρι, με το δεξί ξυρίζομαι καλύτερα από την δεξιά μεριά του προσώπου μου
Έχω εμπλουτίσει τις λαβές που κάνω στην shavette με το χέρι να είναι κοντά στην λεπίδα, μακριά, η κλήση του μπράτσου της να είναι από 90 μοίρες έως 0, τεντωμένο ευθεία Ανάλογα το σημείο του προσώπου που βρίσκομαι και αν είμαι στο πρώτο ή δεύτερο πέρασμα Ναι κάνω δεύτερο πέρασμα χωρίς πρόβλημα
Μισό ξύρισμα με feather ξυραφάκι για την ss shavette της, για να συγκρίνω με το άλλο μισό του προσώπου με κοινό ξυραφάκι και να δω διαφορά Με τα μαύρα που έχω δεν είδα μεγάλη διαφορά, αλλά δεν μου κάθονται καλά στην parker οπότε τα αφήνω στην άκρη μέχρι νεοτέρας
Με perma-sharp και με wilkison sword, όπου πήρα πολύ καλό ξύρισμα
Οι μικρές κοκκινίλες στον λαιμό επιτάσσουν να την αφήσω λίγο στην άκρη να ηρεμήσει το πρόσωπο, καθώς το να ξυρίζομαι κάθε 2 και 3 μέρες δεν το έχω ξανακάνει και διαμαρτήρεται το πρόσωπο μου
Σειρά έχει το shark και είμαι έτοιμος για feather ξυραφάκι, (νομίζω...)
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Πρώτη επαφή και για μένα απόψε...
Bluebeards Revenge
Λεβάντα του Δημήτρη και
Personna Platinum

Σχεδόν τραγικά τα πράγματα !! Στα μάγουλα καλά τα πήγα, ακόμα και με το αριστερό χέρι, καθώς είμαι δεξιόχειρας. Αλλά στο λαιμό ένιωσα ότι πέρναγε γυαλόχαρτο. Μακράν το χειρότερο ξύρισμα που έχω κάνει ποτέ. Εννοείται ότι φταίει η τεχνική μου, αλλά θεωρούσα ότι με τόση μελέτη που έχω ρίξει μέχρι τώρα θα τα πήγαινα καλύτερα. Αμ δε ....

Κοψιματάκια πολλά και παντού, ευτυχώς τίποτα τραγικό. Αλλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί κόλλαγε η λεπίδα. Ο αφρός που έκανα ήταν καλός, θεωρώ ότι εγώ μάλλον την σκάλωνα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Κυρίως το θέμα του λαιμού με προβληματίζει.

Και έκανα και την κορυφαία καφρίλα ... αφού τα πράγματα πήγαιναν χάλια, αποφάσισα τρίτο πέρασμα WTG και λίγο XTG και σε κάποια σημεία κόντρα, έτσι για το κερασάκι στην τούρτα !! Η αλήθεια είναι ότι στα σημεία που έκανα κόντρα με φόβο Θεού, το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Ναι μεν αλλά ....

Σίγουρα πρέπει να προσέξω τις γωνίες μου, σε κάποιες στιγμές άνοιγε πολύ κι εκεί όχι μόνο έγδερνε, έσκαβε. Δε θα τα παρατήσω γιατί θεωρώ πως παρά τη χάλια πρώτη εμπειρία, κάποιος με σωστή τεχνική μπορέι να καταφέρει εξαιρετικά αποτελέσματα με λιγότερη ταλαιπωρία απ ότι με ένα DE. Οπότε ... εξάσκηση !
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Γενικά, σου ταιριάζει η Personna;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Ναι, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Είναι η μοναδική λεπίδα που δε με έχει ενοχλήσει ακόμα και στο πέμπτο ξύρισμα, πράγμα σπάνιο πλέον. Σταματάω στα 4 το πολύ.
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”