Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εγώ στο ξύρισμα δαπανώ τον ίδιο ακριβώς χρόνο με σαβέτα και με de.
Για να είμαι πιο ακριβής, με την κανονική σαβέτα (sf) ελάχιστα λιγότερο χρόνο στο ξύρισμα
σε σχέση με de και με τη σαβέτα με μπάρα ασφαλείας, αφού οι δύο τελευταίες θέλουν καλύτεα ξεπλύματα σε μένα
λόγω "μπουκώματος" και λιπαρού δέρματος, ενώ η sf δεν χαμπαριάζει.
Όταν είναι να ξυριστώ με σαβέτα όμως, δαπανώ ελάχιστα περισσότερο χρόνο σε σχέση με τη de
στο μούσκεμα που κάνω στα γενεια , στο φτιάξιμο αφρού και στο άπλωμα.
Με τη de μπορώ και κάνω άρπα κόλλα προετοιμασία , χωρίς προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι με σαβέτα θα καταφέρω καλύτερο ξύρισμα απ ότι με DE/SE. Φυσικά είναι πολύ νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα καθώς μόνο 3 ξυρίσματα έχω κάνει με σαβέτα και έχω ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μου μέχρι να την μάθω καλά.

Στο πρώτο ξύρισμα έκανα ένα κόψιμο στα χειλη και είχαν μείνει αρκετά γένια αλλά δεν με απασχολούσε αν θα ξυριστώ καλά ή όχι, το ζητούμενο ήταν να μάθω να κρατάω σωστά τη σαβετα και να βρω τη σωστή γωνιά. Στο δεύτερο άλλαξα λεπίδα από Nacet σε Wilkinson και τέντωσα το δέρμα εκεί που περνούσε η λεπίδα και το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο, DFS με δυο περάσματα wtg και atg και χωρίς αίμα. Το τρίτο ξύρισμα ήτανε και αυτό αναίμακτο αλλά είχα αρκετούς ερεθισμούς που προκλήθηκαν από τη χρήση της ίδιας λεπίδας για δεύτερη φορά και από το μη-ποιοτικό σαπούνι που επέλεξα.

Του πι κοντίνιουτ ......

Μπάμπη η κανονική σαβέτα (sf) που αναφέρεις ποια είναι;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηλια, εννοει την shaving factory, που ειναι μια σαβετα για DE ξυραφακια οπως αυτη που εχεις και εσυ, χωρις μπαρα ασφαλειας (Daune) και χωρις αυτακια προστασιας (Vanta). Γενικα παντως ο ορος κανονικη σαβετα δεν σημαινει κατι - καθε τυπος προσθετει ή αφαιρει κατι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πάντα κατατοπιστικός και αναλυτικός! Ευχαριστώ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Χθες βράδυ έκανα το τέταρτο και καλύτερο μέχρι στιγμής ξύρισμα με σαβετα.

Το καλό αποτέλεσμα αποδίδεται στη τεχνική μου η οποία βελτιώνεται σε κάθε ξύρισμα, στη φρέσκια λεπίδα και στο Tabac που αν ήταν μπύρα θα ήταν Carlberg (Ίσως η καλύτερη στο κόσμο)!!

Ομως δεν κατάφερα το βαθύ ξύρισμα που μου δίνουν οι DE. Συνεχίζω λοιπόν με στόχο το BBS και το SDW.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Είναι νωρίς ακόμη Ηλία, μην πιέζεις τα πράγματα. Θα έρθει και το βάθος, αργότερα. Υποτίθεται ότι για να στρώσεις καλά την τεχνική θες πάνω - κάτω ένα δίμηνο με συχνά ξυρίσματα....
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τελικά δεν κόβομαι και δεν ερεθίζεται το δέρμα μου , μόνο με το τυπικό κράτημα σαβέτας ,
σαν αυτό που φαίνεται στο post μου στη σελίδα 5 του παρόντος thread.

Εϊναι λίγο κουραστικό για τα δάκτυλα, ενοχλητικό , πολλές φορές νομίζω ότι κόβομαι ,
δεν με βολεύει για την αριστερή πλευρά, αλλά αποφεύγω τις κακοτοπιές.
Δυστυχώς.
Όλα τα δυσάρεστα και αιματηρά , συμβαίνουν όταν την κρατάω σαν κουζινομάχαιρο, ενώ με το συγκεκριμένο κράτημα
πάνε όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

digibill έγραψε: για να στρώσεις καλά την τεχνική θες πάνω - κάτω ένα δίμηνο με συχνά ξυρίσματα....
Υπολόγιζα πολυ λιγότερο χρόνο γιατί τόσο μου πήρε για να μάθω τις DE ξεκινώντας από το μηδέν. Δηλαδή τότε δεν γνώριζα πως να κάνω προετοιμασία, να κανω αφρό, πως επηρεάζει το βάρος της μηχανής, πως δεν πρέπει να βάζουμε πίεση. Τώρα, με τις γνώσεις και την εμπειρία μου με τις DE θεωρούσα ότι η εκμάθηση τις σαβετας είναι υπόθεση μιάς-διό βδομάδων.

Φαίνεται θα πάρει περισσότερο χρόνο απ'όσο υπολόγιζα αρχικά αλλά αυτό δεν με πτοεί. Πάμε γερά για BBS.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Η σαβέτα και η φαλτσέτα είναι το πιο δύσκολο κεφάλαιο. Και κάθε λάθος, απροσεξία , απειρία , πληρώνεται με αίμα!
Τα υπόλοιπα σχετικά με προετοιμασία, αφρούς κτλ , δεν έχουν τόσο εμφανείς και ορατές επιπτώσεις.
Ούτε το να περάσει κανείς από πλαστικά σε DE , είναι τόσο επικίνδυνο ειδικά αν δεν έχει προβλήματα στο δέρμα .
Μη ξεχνάμε ότι σαβέτες και φαλτσέτες , εκτός από ξυριστικά είναι και φονικά οπλα !
Κανένα άλλο ξυριστικό δεν είναι όπλο !

Η δική μου εμπειρία (σαβέτας) είναι 7 μήνες , αλλά όχι συνεχείς.
Σε καμία περίπτωση δεν νοιώθω σίγουρος όπως με τις DE.
Μεθαύριο που θα πάω π.χ. στο γάμο ενός ξαδέλφου, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξυριστώ με σαβέτα πριν.
Μπορεί να διστάσω και να προτιμήσω τη σίγουρη DE. Αίματα στο γιακά δεν είναι ωραία!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εδώ και αρκετές εβδομάδες έχω σταματήσει τις δοκιμές με τη σαβέτα (την πλαστική του Μιχαηλίδη με την μπάρα). Σταμάτησα και τις αναζητήσεις που έκανα για κάποιο διάστημα: Universal; Vanta 111 ή 112; Parker SR1;

Πρέπει να έκανα 7-8 ξυρίσματα με τη σαβέτα, δεν ήταν όλα αιματηρά και σε κάθε περίπτωση το ξύρισμα από το πρώτο πέρασμα ήταν εξίσου βαθύ με "κόντρα" με safety razor. Δεν λέω, καλή φάση και σου δίνει την αίσθηση ότι ξυρίζεσαι ακόμα πιο παραδοσιακά. Αλλά όλο αυτό το... στραβολαίμιασμα για να βλέπεις τι ξυρίζεις, το άγχος να μην κάνεις κάποια απρόσεκτη κίνηση κ.λπ., περιόριζαν την απόλαυση -που ήταν κι ένας από τους βασικούς λόγους που δοκίμασα το Π.Ξ.

Δεν αποκλείω στο μέλλον να ξαναρχίσω, αλλά προς το παρόν την έχω βγάλει εντελώς από το μυαλό μου τη σαβέτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”