Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Διαφωνω με την αποψη οτι η διαφορα φαλτσετας και σαβετας ειναι το βαρος τους. Και να με συγχωρει ο Mantic :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

macho έγραψε:θα δω μηπως παρω την σαβετα με την οποια ξυριζεται ο BABIS.ισως επειδη ειναι πιο κοντα σε de razor να ειναι πιο ευκολη στον χειρισμο. παντως και εγω προβληματιζομαι αν αξιζει να ξαναδοκιμασω. :confused
Με τη συγκεκριμένη , δεν θα έχεις προβλήματα. Μετά τα πρώτα 6-7 ξυρίσματα , όλα πάνε ρολόϊ!
Η ευκολία που βρήκα εγώ , είναι στα δύσκολα σημεία που κι εσύ επισημαίνεις (μουστάκι, πηγούνι)
πάω με γωνία 45 μοιρών, ως προς την κατεύθυνση. Γωνία που σχηματίζει φαντάσου η φορά κίνησης της σαβέτας
με τον κατακόρυφο άξονα που είναι παράλληλος με τη σπονδυλική μας στήλη. (Άσχετη με τη γωνία της λεπίδας με το δέρμα).
Έτσι μπορώ και κάνω το ξεκίνημα που πρέπει.
Αφού όπως διαπίστωσα , το πρόβλημα και η δυσκολία , είναι στο ξεκίνημα.
Πως θα πατήσει δηλαδή στο δέρμα και θα αρχίσει να ξυρίζει. Εκεί κόβεσαι.
Άπαξ και αρχίσει να ξυρίζει και μέχρι να μπουκώσει από γένια και σαπουνάδες, δεν υπάρχει φόβος.

Με τη γωνία αυτή , όπως δείχνω και στο σχήμα , βρίσκεις επαρκή χώρο για να πατήσει ομαλά η σαβέτα στο δέρμα
και να αρχίσει να ξυρίζει. Ενώ αν πας να την ακουμπήσεις στο δέρμα αμέσως κάτω από τη μύτη,
δεν βρίσκεις το χώρο αυτό , κινούμενος κατακόρυφα προς τα κάτω και έτσι κόβεσαι.
face.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Η ξυριστική πλευρά της σαβέτας μου, είναι τούτη :
DSC00224.JPG
Πως τη βλέπετε ;
Είναι πολύ προστατευτική λέτε ;
Απέχει πολύ από το κανονικό ;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σε σχέση με τα ασφαλείας, υπάρχουν διαφορές (από τα ασφαλείας όπως έχω ξαναγράψει έχω εμπειρία 3 δεκαετίες),
τουλάχιστον ως προς το αποτέλεσμα. Λίγο πιο βαθύ κόψιμο (χωρίς κόντρα πάντα και με λεπίδες personna πάντα)
και κανένα πρόβλημα στο λαιμό . Με το ασφαλείας, όταν ξυρίζομαι συνεχόμενα κάθε μέρα και λίγες μέρες (π.χ. ΣΚ)
δύο φορές την ημέρα , κάπου θα εμφανιστεί μία (πολύ) μικρή κοκκινίλα στο λαιμό συνήθως.
Με τη συγκεκριμένη , πέρα από κάποια κοψίματα τις πρώτες φορές , καμία κοκκινίλα.

Θα δω ποιό θα είναι το επόμενο βήμα μου.
Φοβάμαι ωστόσο ότι και χωρίς πλάγιες κινήσεις ή μεγάλη πίεση , με φαλτσέτα ή πιο επιθετική σαβέτα
θα τα φάω τα κοψίματά μου, ειδικά στην αρχή.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια χαρά σε όλη την παρέα!
@BABIS:
Να ρωτήσω τί εννοείς "πλάγιες κινήσεις";;Στο youtube έχω βρει πολλά βίντεος με πολλούς που ξυρίζονται καλά (εννοώ χωρίς κοψίματα) με σαβέτες αλλα μεταξύ αυτών είναι κάποιοι που ακολουθούν διαφορετικές τεχνικές μεταξύ τους .. Π.χ ο geofatboy με ό,τι ξυριστεί πετυχαίνει κορυφαία αποτελέσματα και με τη σαβέτα..Η τεχνική του διαφέρει από άλλους..
Αν μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής στον χαρακτηρισμό "πλάγιες κινήσεις";;
Τhanks in advance!
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Πλάγιες κινήσεις, που δεν πρέπει να γίνονται γιατί οδηγούν σε κοψίματα χωρίς να ξυρίζουν , είναι το να σύρεις σαν πριόνι τη λεπίδα πάνω στο δέρμα με φορά παράλληλη με την κόψη της λεπίδας (ενώ οι ξυριστικές κινήσεις που ξυρίζουν χωρίς να κόβουν , είναι κάθετες στην ευθεία της κόψης της λεπίδας).
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Σαφἐς! :thnx
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Το ταξίδι του Μπάμπη στο σαβετόσκοσμο , συνεχίζεται ...

Σήμερα , έχοντας χρόνο κατά τις 12:30 , κατέβηκα στο κέντρο (της αθήνας) να αγοράσω μία "κανονική" σαβέτα.
Πήγα στο Μιχαηλίδη και αγόρασα τη shaving factory , στην τιμή των 12,30€.
sf-shavette-barber-products-12458.jpg
Γύρισα σπίτι αμέσως για να τη δοκιμάσω.
Γένια ούτε 24ωρου. Είχα ξυριστεί χθες το απόγευμα στις 18.00 , σήμερα η δοκιμή της νέας σαβέτας στις 14.00 .
Η ποιότητα κατασκευής της είναι καλή. Μεταλλική και βαριά. Έχει σημαντικό βάρος και το νοιώθεις
(για όσους λένε ότι οι σαβέτες δεν έχουν βάρος). Καμία σχέση με την άλλη την πλαστική , την άσπρη , που είχα πάρει
πριν ένα μήνα , που είναι πανάλαφρη και έχει μπάρα που θυμίζει safety razor.
Τη διαφορά , την κατάλαβα και όταν την ακούμπησα στο πρόσωπο.
Αμέσως αισθάνθηκα καμπανάκια να βαράνε και να μου λένε "ώπα μεγάλε , τις μαγκιές που ήξερες ξέχνα τες
και η εμπειρία σου από τα safety δεν αξίζει φράγκο εδώ"
.

Η συνέχεια ... δικαίωσε τα καμπανάκια!

Αιματοχυσία .

Κόψιμο στο φίλτρο της μύτης που ακούμπησε κατά λάθος.
Κόψιμο στο πηγούνι (2-3).
Κόψιμο κάτω από το πηγούνι στο λαιμό.
Χαρακιά 2 cm μήκους στο τέλος της αριστερής παρειάς, πηγαίνοντας προς λαιμό .

Εκεί που δεν κόπηκα, εντυπώσεις από το ξύρισμα.
Ελάχιστα βαθύτερο στο μάγουλο , διαφορά άνευ σημασίας ωστόσο.Και η άσπρη , ξυρίζει πολύ ωραία (χωρίς κόντρα πάντα).
Εκτίμησα τις αρετές της άσπρης , της πρώτης μου σαβέτας.
Αν τις συγκρίνεις με αυτοκίνητα, η άσπρη με τη μπάρα ασφαλείας, είναι σαν τελευταίο μοντέλο bmw m3 με
όλα τα ηλεκτρονικά προστατευτικά κόλπα, αυτόματο κιβώτιο κτλ κτλ ενώ τούτη , η μεταλλική είναι σαν 2002tii .


Προφανώς αν συνεχίσω , θα τη μάθω και θα στρώσω (πιστεύω , άνευ βεβαιότητος).
Αλλά πάντα νομίζω θέλει προσοχή και αν ξεχαστείς , θα σε ματώνει.
Ενώ η άσπρη μου , η πλαστική είναι μάλλον η ... mach 3 των σαβετών.
Παιχνιδάκι .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Οι χαρακιές από κοψίματα με σαββετα ή παραδοσιακά ξυράφια, αργούν πολύ να φύγουν!
Κουράγιο. Σιγά - σιγά θα της πάρεις τον αέρα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Δεν είναι βαθιά, οπότε δεν θα κρατήσουν πολύ.
Το χειρότερο υπολογίζω , θα έχει φύγει σε μια εβδομάδα (είχα κάνει ένα παρόμοιο και με την πλαστική και κάπου τόσο κράτησε).
Δεν έγιναν δυνατές κινήσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε βαθύ "φιλέτιασμα".
Αλλά και πάλι , είναι δυσάρεστο να βγαίνεις ματωμένος από το μπάνιο , έπειτα από δεκαετίες απολαυστικού ξυρίσματος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”