Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

BABIS έγραψε: Σήμερα εγώ με τη shaving factory και τις derby ... πάλι σφάχτηκα. Οι λεπίδες της Derby , μπορεί να μου αρέσουν που είναι μισές , έτοιμες για σαβέτα κτλ κτλ , αλλά υστερούν πολύ από τις personna και δεν συγχωρούν καθόλου. Αν η προσοχή δεν είναι στο 100% και πέσει ελάχιστα, απλά γίνεσαι χάλια.
Αφού δεν σου κάνουν καλό ξύρισμα, γιατί τις χρησιμοποιείς;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πρωτη εμπειρια χθες, άριστη. Καποιες πρωτες σκεψεις:
-Το feedback που σου δινει η σαβετα, η αναδραση δλδ στο χερι, δεν εχει συγκριση. Καταλαβαινεις σχεδον καθε τριχα που κοβεις!
-Μου φανηκε πολυ πιο ευκολο να βρω την σωστη γωνια απ' οτι με μηχανη DE! Αν πας περισσοτερο παραλληλα προς το δερμα δεν κοβει καθολου, αν πας ποιο καθετα σκαλωνει αποτομα. Το χριτς - χριτς ειναι πολυ χαρακτηριστικο στη σωστη γωνια - υπο την προϋποθεση βεβαια οτι πας αργα και ηπια και δεν καρφωνεσαι!
-Τα προστατευτικα αυτακια της Vanta κανουν τρομερη δουλεια. Δεν υπαρχει περιπτωση να κοπεις απο τη γωνια του ξυραφιου με αυτη τη σαβετα.
-Επισης η συγκεκριμενη σαβετα μου φανηκε γενικοτερα πιο forgiving απ' οτι φανταζομουν. Κανα δυο φορες την ακουμπησα καπως πιο ατσαλα και λεω "αμαν, τωρα θα τρεξει το ποταμι"... Τιποτα, ουτε ερεθισμος!
-Δοκιμασα και τα δυο χερια, δοκιμασα και μονο με το δεξι, και με τους δυο τροπους τα καταφερα. Το φανταζομουν πιο δυσκολο.
-Εκει που με δυσκολεψε το πώς να την κρατησω, ηταν στο δεξι μερος του λαιμου: οχι τοσο στην κοντρα (α, ναι, στο λαιμο εκανα και κοντρα χωρις κανενα προβλημα Εικόνα ) οσο το περασμα καθετα στο γενι. Αυττο ηταν ισως το μοναδικο που πραγματικα με δυσκολεψε.
-Ακομα κι ετσι ομως, το αποτελεσμα ειναι οσο απαλο (και τοπικα περισσοτερο) μου δινει η progress στο 5. Ακομα και με λιγοτερα περασματα η σαβετα προφανως ξυριζει βαθυτερα.

Αυτα :-)
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πρεπει να εχω συμπληρωσει 10 - 12 ξυρισματα με τη Vanta. Δεν μπορω να πω οτι την παιζω στα δαχτυλα (λογικο), αλλα σιγουρα την παω πιο ανετα. Μεχρι τωρα εχω κανει εξαιρετικα ξυρισματα, εχω κανει και πιο μετρια, ποτε ομως δεν ειχα τις αιμοσταγεις εμπειριες που εχουν αναφερθει στο παρελθον, με την μοναδικξη εξαιρεση ενος κοψιματος περιπου 1 εκ που εκανα προσφατα, σε εξαιρετικα βιαστικο ξυρισμα (τετοιο που και με de μπορει να ειχα κοπει). Ομως το αληθινο κοψιμο της σαβετας δεν συγχωρει: γλυκητατο, σχεδον δεν το καταλαβα, αλλα για να σταματησω την αιμορραγια σχεδον τελειωσα ενα στυπτικο!

Εκει που εδωσε ρεστα η σαβετα ηταν με γενια 4 ημερων: με δυο περασματα σχεδον BBS και κανενας απολυτως ερεθισμος! Αντιθετως σε ξυρισματα με γενια 24ωρου, συνηθως δεν επαιρνα καλο αποτελεσμα και εμφανιζονταν ερεθισμοι.

Αυτο που αρχιζω να καταλαβαινω ως μειονεκτημα της 111 ειναι πως, λογω του γεγονοτος οτι παιρνει ολοκληρο το ξυραφακι, η κεφαλη κοπης ειναι πιο χοντρη απο αλλες σαβετες και ως εκ τουτου πιο δυσχρηστη σε δυσκολα σημεια (πχ μουστακι). Οχι κατι το τρομερο ομως.

Μια ερωτηση: οταν μερικες φορες σκαλωνει η σαβετα, αυτο σημαινει λαθος γωνια ή ανεπαρκης λεπιδα; Υποψιαζομαι το πρωτο, αλλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση...
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

digibill έγραψε:Μια ερωτηση: οταν μερικες φορες σκαλωνει η σαβετα, αυτο σημαινει λαθος γωνια ή ανεπαρκης λεπιδα; Υποψιαζομαι το πρωτο, αλλα θα ηθελα μια επιβεβαιωση...
Αυτή την απορία έχω κι εγώ συνονόματε. Πριν μερικές μέρες δοκίμασα για πρώτη φωρά ξύρισμα με Shavette. Ενώ ξεκίνισα καλά στα μάγουλα και στο λαιμό, πλισιάζοντας το πιγούνι, η σαβέτα σκάλοσε και μου έδωσε ένα ωραίο βαθύ κοψιμο >:{ Την άφησα κι εγώ και συνέχισα με DE. Θα δούμε πότε θα είναι η 2 δοκιμή. Γιατί όμως σκάλωσε; :confusion-questionmarks:
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κι εμένα συνήθως στην περιοχή του πιγουνιού συμβαίνουν τα σκαλώματα... Υποθέτω ότι είναι ένας συνδυασμός ελλιπούς τεντώματος του δέρματος μαζί με λανθασμένη γωνία...
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Ήθελα και εγώ να το αναφέρω αυτό...
Είναι το πιο δύσκολο σημείο για εμένα.
Μετά από καμιά 50αριά(περίπου) ξυρίσματα με Shavette και ενώ έχω φτάσει σε εξαιρετικό σημείο ξυρίσματος, το πιγούνι είναι αυτό που ακόμα δεν παίρνω το αποτέλεσμα που θέλω.
Σε όλα τα άλλα σημείο ένα πέρασμα είναι υπεραρκετό με εξαιρετικό αποτέλεσμα ακόμα και με το "κακό" χέρι.
Στο πιγούνι όμως δυσκολεύομαι και προσπαθώ ακόμα να βρω το σωστό τρόπο.

Πάντος ένα λόγος που είναι δύσκολο είναι αυτός που ανέφερε ήδη ο Βασίλης.
Δεν μπορείς να το τεντώσεις καλά και η κλήση στην γωνία είναι πολύ δύσκολη μιας που πρέπει να στρέψεις την Σαβέτα 90 μοίρες την σωστή στιγμή...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οι τριχες στο σαγονι ειναι επισης πιο σκληρες απο οτι στο υπολοιπο προσωπο.επιπλεον η περιοχη αυτη εχει λιγοτερο υποδοριο ιστο απο οτι εχουν τα μαγουλα`η ο λαιμος συν το γεγονος οτι υπαρχουν περισσοτερες γωνιες.
επειδη εχω μιλησει με κουρεις για την σαβετα,αυτο που μου ειπαν ηταν οτι με την σαβετα`η το μαχαιρι δεν πας για το απολυτο bbs(πωπος μπεμπε)αλλα για ενα αποδεκτο και ευπαρουσιαστο ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και με το μαχαιρι ηταν λιγο πιο ευκολα τα πραγματα σε αυτα τα σημεια - με τη σαβετα δυσκολεψε πολυ η δουλεια.

Γενικα θελει περισσοτερο διαστημα ωστε να μαθεις πως αντιδρα το σαγονι σου στη σαβετα - καλυτερα και πιο "εξυπνα" τεντωματα και εκλογη ταιριαστου ξυραφακιου. Με την Universal πχ (μικρο exposure) τελειωνω πολυ ανετα το πηγουνι - με την Parker (μεγαλυτερο exposure) παω πιο βαθια αλλα με πολυ προσοχη και λιγο φοβο μαζι...

Παντως σε καθε περιπτωση καλο ειναι να εχουμε πιο υδαρη τον αφρο μας σε αυτα τα σημεια - θελουμε περισσοτερο γλυστριμα παρα προστασια.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

:text-+1: για τον αφρο.γενικα το καλυτερο σαπουνι για σαβετα και μαχαιρι ειναι το MWF.

Added in 2 hours 52 minutes 6 seconds:
και επειδη πολλα ελεγα,σημερα εκανα ενα απο τα χειροτερα ξυρισματα ever.αιμα,ερεθισμος και απογοητευση.δυστυχως δεν θα ξαναχρησιμοποιησω το συγκεκριμενο εργαλειο.πολυ επικινδυνο για μενα.το πολυ πολυ να κανω ενα περασμα wtg(με την φορα)με την daune.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κωνσταντίνε, Μάχο και Ηρακλή, αυτές ήταν κι εμένα οι σκέψεις μου - οπότε σας ευχαριστώ που μου ξεδιαλύνατε το τοπίο.

Στην δική μου περίπτωση, το ακριβές σημείο που δυσκολεύομαι ακόμα να το φέρω στο επίπεδο που θέλω, είναι η δεξιά πλευρά του πηγουνιού. Με 2 περάσματα σε όλες τις άλλες πλευρές πετυχαίνω σχεδόν άριστο αποτέλεσμα, στην δεξιά του πηγουνιού όμως δείχνω διπλάσια προσοχή και παίρνω το ~70-80% του αποτελέσματος των άλλων πλευρών.

Επίσης, γενικότερα έχω παρατηρήσει ότι με τη σαβέτα δεν πετυχαίνω ίδιου τύπου αποτέλεσμα όπως με μια καλή de (πχ την progress): Τα γένια παρουσιάζονται ως «υποψία τσιμπήματος» νωρίτερα, αλλά φτάνουν σε μήκος ικανό για κόψιμο αργότερα... Γενικά δηλαδή, αισθάνομαι ότι δεν μπορούν να συγκριθούν απευθείας το ξύρισμα που σου δίνει η de και αυτό της σαβέτας. :roll: Εκεί πάντως που πραγματικά δίνει ρέστα η σαβέτα είναι με πραγματικά μακριά γένια (4-5 ημερών) κι ένα καλό σαπούνι.... :chores-mowlawn:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”