Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εκεί που θέλει τεράστια προσοχή η σαβέτα, είναι στις λεπίδες. Δεν δοκιμάζουμε άγνωστες λεπίδες πρώτη φορά με σαβέτα.
Ούτε τολμάμε με λεπίδες που δεν μας κάθονται καλά με de , να ξυριστούμε με σαβέτα.
Τα αποτελέσματα είναι τραγικά.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μου κανουν εντυπωση παντως οι δραματικες ενιοτε εμπειριες, ακομη και πολυ εμπειρων ξυριστων , οπως ο Μπαμπης. Μεχρι στιγμης εγω με τη σαβετα ποτε δεν ειχα αιματηρη εμπειρια - ενα δυο κοψιματακια, μεχρι εκει...

Απλα, δεν πετυχαινω συχνα τα ατελειωτα βαθη και τη super smooth αισθηση που μου αφηνει στο δερμα η progress / futur στο 5+.... Εχω παρατηρησει οτι εκτος της λεπιδας, σημαντικοτατο ρολο στο βαθος του ξυρισματος με τη σαβετα παιζει το σαπουνι: μετρια σαπουνια / κρεμες, μπορει να μην με εχουν κατακρεουργησει, αλλα δεν μου εχουν επιτρεψει πολυ βαθυ ξυρισμα. Αυτη την περιοδο πχ, προσπαθω να τελειωσω ενα σωληναριο musgo real (για μενα πολυ μετρια κρεμα) και δεν εχω φχαριστηθει βαθυ ξυρισμα, οπως με mike's ή panacremma ebano...
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Βασιλη τα πραγματα φυσικα και δεν ειναι τραγικα, εμεις τα κανουμε.

Αν πας διαβασμενος, προσεκτικος και εχοντας καποιο εμπειρια απο το πξ δεν θα φιλετιαστεις.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και κυρίως πως την ακουμπάς στο δέρμα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βασίλη συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου.

Το Σάββατο έκανα το 5ο μου ξύρισμα με σαβέτα και το αποτέλεσμα ήτανε BBS σε 80-90% του προσώπου. Μένουνε λίγα στη περιοχή γύρω από το πιγούνι και πιστεύω είναι θέμα χρόνου μέχρι να βελτιώσω τη τεχνική μου και να πετύχω BBS σε όλο το πρόσωπο. Μόλις διαπιστώσω ότι είμαι ευχαριστημένος με την τεχνική μου θα ξεκινήσω δοκιμές με λεπίδες γιατί οι Croma και οι Wilkinson, αν και γλυκιές, δεν είναι πολύ κοφτερές.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

digibill έγραψε:Μου κανουν εντυπωση παντως οι δραματικες ενιοτε εμπειριες, ακομη και πολυ εμπειρων ξυριστων , οπως ο Μπαμπης. Μεχρι στιγμης εγω με τη σαβετα ποτε δεν ειχα αιματηρη εμπειρια - ενα δυο κοψιματακια, μεχρι εκει...
Ήθελα και εγώ να το πω αυτό αλλά σαν πιο μικρός, φοβήθηκα μην παρεξηγηθώ.
Αλήθεια είναι ότι αν προσέχεις, την ακουμπάς καλά στο δέρμα και δεν βιάζεσαι, είναι σχεδόν αδύνατον να σφαχτείς.
Που προσωπικά άμα δεν βιάζομαι και κάνω καλή προετοιμασία, ούτε που ερεθίζομαι (καταλάβατε τι εννοώ). XD
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

digibill έγραψε:Μου κανουν εντυπωση παντως οι δραματικες ενιοτε εμπειριες, ακομη και πολυ εμπειρων ξυριστων , οπως ο Μπαμπης. Μεχρι στιγμης εγω με τη σαβετα ποτε δεν ειχα αιματηρη εμπειρια - ενα δυο κοψιματακια, μεχρι εκει...
Με τη σαβέτα sf και τα astor έκανα ξύρισμα που πρέπει να ήταν το χειρότερο στη ζωή μου. Ακόμη και σε σύγκριση με τα πρώτα μου ξυρίσματα στα 13 μου . Εκτός από τα πολλά κοψίματα (όχι βαθιά λόγω ελεγχόμενης δύναμης και κινήσεων) είχα και κοκκινίλες και ερεθισμούς. Η εικόνα μου εκείνη τη μέρα ήταν χάλια.
Επίσης κάτι άλλο , που κάνει το ξύρισμα σε εμένα χειρότερο όταν κάτι δεν λειτουργεί καλά, είναι ότι χρησιμοποιώ ένα ξυριστικό εργαλείο ανά ξύρισμα και μία λεπίδα. Αν ξεκινήσω με μία σαβέτα τελειώνω με την ίδια και δεν την αφήνω να πιάσω τη de (που είναι στο ντουλάπι μπροστά μου). Το ίδιο και με τις λεπίδες. Με τη λεπίδα που έχω στη σαβέτα και έχω ξεκινήσει το ξύρισμα , το τελειώνω . Δεν αλλάζω στη μέση του ξυρίσματος,
Mimakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2016, 13:39
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 39

Καλησπερα και απο εμενα μολις τελειωσα με την πρωτη μου ξουρα με την ολοκαινουρια blue beards revenge μου.τι να πρωτοπω!!!δυσκολη αρχη θελει πολυ ηρεμια πολυ τεντωμα και φυσικα ολα πηγαινανε καλα μεχρι που εφτασα στο πηγογνι και απεκτησα μια καλη χαρακια.βαφτιστηκα μαλλον ε?ωραια αισθηση αλλα μεγαλη δυσκολια στο κρατημα και θα μπορουσα να πω οτι σε καποια σημεια ξυριζομουνα στα τυφλα.θα την συνηθισουμε που θα μας παει.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπράβο Μίμη, συνέχισε και θα ανταμειφθείς, οι χαρακιές είναι στο πρόγραμμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Mimakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2016, 13:39
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 39

Εγχαριστωνασαι καλα captain απλα με πηρε λιγο απο κατω γιατι κοντεψα να τελειωσω την πρωτη μου ξουρα αναιμακτα αλλα μολις εφτασα στο πηγουνι μου χαλασα το party!!!τι να κανουμε ολα στο προγραμμα ειναι.αφου ειπαμε θα τα καταφερουμε!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”