Σαβέτα...αυτός ο άγνωστος....

Χρήστος_Κ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Οκτ 2013, 17:57
10
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Παιδιά με σαβέτα δεν έχω ξυριστεί ποτέ μου. Έχω κάποιες απορίες...
1. Είναι τελείως διαφορετικό στο χειρισμό και την αίσθηση απο το straight?
2. Είναι πιο τραχύ για το πρόσωπο απο d.e? Δηλαδή έχει τύχει σε κάποιον η σαβέτα να του προκαλεί πιο εύκολα (ή και πιο δύσκολα ενδεχομένως) προβληματάκια όπως ερεθισμό ή κάποια κοκκινίλα ας πούμε?
Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ξύρισμα με λεπίδα αλλά επειδή βλέπω οτι το straight είναι και πολύ τεχνικό στην εκκίνηση και συντήρηση (ακόνισμα κλπ) και αρκετά πιο υψηλό σε θέμα κόστους (για να ξεκινήσεις τουλάχιστον) θα μπορούσα να ξεκινήσω με ένα βήμα πιο πρίν στη σαβέτα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Μου φαίνεται σαν εισαγωγικό βήμα για το straight...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου η σαβέτα έχει σχεδον το ίδιο χειρισμό , πιάσιμο με ένα straight razor και λέω σχεδόν διότι υπάρχουνε κάποια straight που χρειάζονται λίγο διαφορετική γωνία κοπής!Αν βάλεις καλή λεπίδα, γλυκειά ,π.χ για μενα personna και τη χειριστείς σωστά θα πετύχεις ένα πολύ καλό ξύρισμα.Να θυμάσαι 2 πράγματα, κοκκινίλες και ερεθισμοί οφείλονται σε λάθος πίεση και λάθος γωνία, αν δε κόβει η λεπίδα η το straight θα νιώθεις ένα τράβηγμα που δε θα μπορείς να ξυριστείς, είναι νόμος!!

Θα πρότεινανα δοκιμάσεις σιγά σιγά για αρχή με τα μάγουλα και λίγο στο λαιμό, το πηγούνι για αρχή κάντο με ότι κάνεις μέχερι τώρα.Προσοχή!! εγώ προσωπικά το καθιστώ ένα σκαλί πιο επικίνδυνο απο μια φαλτσέτα, είναι πιο άγρια και σαφώς θέλει πιο ήρεμες κινήσεις.Αν μου πείς να ξυριστώ με σαβέτα θα είμαι δις πιο προσεκτικός παρόλο που έχω κάποια εμπειρία.Αν μάθεις όμως με σαβέτα να ξυρίζεσαι καλά τότε οι φαλτσέτες θα σου είναι παιχνίδι πραγματικά.Αυτη είναι η γνώμη και ας πούνε και άλλοι βέβαια τη δική τους.Ότι άλλο στη διαθεσή σου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οπως τα λεει ο φιλος και εμπειρος Ηλιας. Και για μενα η σαβετα ειναι πιο δυσκολη και θελει μεγαλυτερη προσοχη απο το straight.Το πλεονεκτημα της σαβετας ειναι μονο ψυχολογικο διοτι δεν εχεις να αναρωτιεσαι εαν ειναι ακονισμενο σωστα κλπ. Η ουσια ομως δεν ειναι τι χρησημοποιεις αλλα πως το χρησημοποιεις. Ειναι η κινηση και η πιεση που πρεπει να συνηθισεις. Οταν θα το καταφερεις αυτο τοτε ξυριζεσαι και με γιαταγανι. Ξεκινα λοιπον με οτι θελεις αργα απαλα με ενα καλο και προστατευτικο σαπουνι και οπως λεει ο Ηλιας τα πρωτα δεκα -δεκαπεντε ξυρισματα μονο μαγουλο. Μετα ολα θα ερθουν μονα τους αν εχεις υπομονη και επιμονη.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macmind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Μάι 2014, 11:03
9
Been thanked: 3 times

να κανω και εγω μια ερωτηση
Το ξυρισμα τωρα καθε πρωι που κανω με DE διαρκει περιπου για 2 περασματα 10 λεπτα
Με σαβετα αν γινει εξασκηση μπορω να πετυχω τον ιδιο χρόνο?
ή μήπως δεν κανει για καθημερινό ξυρισμα?
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οχι οχι
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το βλεπω οτι ο Νικος εχει ηδη απαντησει - αλλα θελω να ξανακανω την ερωτηση :-)

Μπορω να ξυριστω καθημερινα με σαβετα ? 1 περασμα εστω. Και αν οχι, γιατι οχι ? Ερεθιζει το δερμα ? Κοβει τοσο βαθυτερα απο μια DE/SE που δεν θα εχω γενια να ξυρισω ? Μια εξηγηση δηλαδη για το πιθανο οχι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

H εμπειρία μου με σαβέτα περιορίζεται στο Feather Artist Club SS.
Προσωπικά πετυχαίνω βαθύτερο ξύρισμα και ασύγκριτα πιο άνετο από την open comb R41 της Muhler και νομίζω ότι θα μπορούσα να ξυρίζομαι καθημερινά μ' αυτό (αν και δεν θα έχει πολύ πράγμα τα κόψει τη δεύτερη μέρα.... ).
Το ξύρισμα δεν είναι γλυκό όπως με ένα καλό και σωστά ακονισμένο παραδοσιακό ξυράφι, αλλά σίγουρα είναι άνετο.

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι οι χρόνοι ξυρίσματος είναι μεγαλύτεροι από ότι με τη DE (αλλά λίγο μικρότεροι σε σχέση με το παραδοσιακό ξυράφι) και απαιτείται αρκετό διάσημα για να μάθεις τον σωστό χειρισμό και να ξυρίζεσαι χωρίς προβλήματα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οπως ακριβως τα λεει ο Χαρης.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σας ευχαριστω για την απαντηση . Θα ξεκινησω και θα δω πως θα παει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Προσωπικά ξυρίζομαι μόνο με shavette. Περίπου κάθε 3 ή 4 μέρες (αφού δηλαδή έχουν μακρύνει κάπως τα γένια) και αν και δεν είμαι εξπέρ ακόμη, μπορώ να πω πως μετά από ένα 24ωρο από το τελευταίο ξύρισμα μου, αν το έκανα ξανά, θα αφαιρούσα μόνο χνούδι. - Και αν.
Κάνω 2 περάσματα, ένα WTG και ένα XTG και το δεύτερο ακόμη το μαθαίνω... Οι ερεθισμοί στην αρχή υπήρχαν στο 2ο πέρασμα. Τώρα, έμαθα κάπως την πίεση και τις γωνίες και έχουν ελαχιστοποιηθεί.
Θα έλεγα πως την έχω σαν ένα υποκατάστατο ίσως της φαλτσέτας που δεν έχω και μπορώ να πω πως είναι ακρετά καλό υποκατάστατο. Θα σου κάνει όλα τα κόλπα αν μάθεις να την δουλεύεις! ;)
Safety razor δεν έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση και να σου πω.


P.S. Προσοχή στο μυστάκιον, αν πάρεις shavette, ή πολύ προσεκτικά ή κάνε το με κάτι άλλο στην αρχή.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”