Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ξυρισε μερικές φορές μόνο τα μάγουλα για να αρχίσεις να συνηθίζεις τις λαβές και τις γωνίες. Μετά σιγά-σιγά δοκίμασε το μουστάκι και το λαιμό. Το πηγούνι θα σε δυσκολέψει λίγο περισσότερο και τις πρώτες φορές θα είναι απαραίτητο το τελείωμα με DE. Αν θες κάνε δοκιμές χωρίς λεπίδα για να συνηθίσει το χέρι.
Υπομονή, προσοχη και επιμονή. Θέλει χρόνο να το μάθεις, αλλά θα σε ανταμείψει με μοναδικά ξυρίσματα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Διάβασα με προσοχή το νήμα αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω: Ποιά από τις δύο θα προτείνατε, την "ίσια" (Japanese style) ή την "αναδιπλούμενη" που είναι σαν straight; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Δεν έχω δοκιμάσει καμία... Αλλά αν είναι να πας σε japanese style, γιατί να μην πας σε kamisori και να πας σε κάποιο non-folding straight?
Δεν ξέρω ποια είναι η αίσθηση στο χέρι βέβαια... Αν βολεύει περισσότερο ή όχι ας πούμε...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Γιώργο, για κάποιον που δεν έχει πείρα από τα συγκεκριμμένα εργαλεία ή γενικότερα από straight θα πρότεινα το SS folding (αναδιπλούμενο). Εχω και τους δύο τύπους σε SS και RG, αυτό που προτείνω θεωρώ πως είναι το λιγότερο "επικίνδυνο" από τα τέσσερα. ΙΜΟ πάντα.
Χρησιμοποιώ τα non-folding (Japanese style) κατά κόρον για τις λεπτομέρειες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει τη non-folding για έχω άποψη, αλλά η folding είναι φανταστική. Όπως έχω ξαναπεί, πλησιάζει την αίσθηση ενός καλοακονισμένου straight. Νομίζω ότι και ο Νίκος (ch2700) για να σου πει και αυτός μια γενικότερη άποψη.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Γιωργο εγω εχω και τις δυο και IMO θα πρεπει να ξεκινησεις με την folding. Πολυ καλλιτερο κοντρολ και ευκολοτερη τεχνικη οποτε εχεις μονο να επικεντρωθεις στην πιεση που ασκεις και αλλες λεπτομεριες. Μεγαλη σημασια εχουν οι λεπιδες που θα χρησημοποιησεις και εκει νομιζω οτι εαν δεν εχεις αλλη εμπηρεια με straight κλπ πρεπει να κανεις το περιτο εξοδο με τις guard.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

-Πρώτον, ή έχω εγώ στραβομάρα και δεν είδα τις απαντήσεις τόσες μέρες παρά μόνο σήμερα, ή για κάποιο λόγο το νήμα αυτό δεν εμφανιζόταν στις νέες δημοσιεύσεις.
-Δεύτερον, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Βλέπω οι περισσότεροι είστε υπέρ του folding και μάλιστα το SS (με το "καρούμπαλο") και όχι το DX ή το RG (ίσιο). Είχα την εντύπωση ότι θα μου καθόταν καλύτερα στο χέρι το non-folding. Έχω κάνει προσφορά σε έναν ιάπωνα στο "λιμάνι" για ένα non-folding κυρίως επειδή το έχει σε (ήδη) καλή τιμή, την οποία βέβαια δεν ξέρω αν θα τη δεχτεί. Θα κοιτάξω όμως πιο επισταμένα και τις folding.
Για πρώτη λεπίδα είχα υπόψη τις Feather Professional. Οι Guard μου φαίνονται λίγο περίεργες στην όψη με τα σιδεράκια που έχουν.
Ευχαριστώ και πάλι.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Το ss το λεμε για το θεμα τιμης. Θα επιμενω λιγο με το θεμα των λεπιδων. Εαν δεν εχεις ξαναπιασει μαχαιρι η φαλτσετα ειναι επιβεβλημενο για μενα να κανεις τουλαχιστον δυο τρια ξυρισματα με την guard. Θα κοιταξω μηπως εχω εγω υπολοιπα και σου στειλω οταν το παρεις. Επι τι ευκαιρεια ο τυπος που προτεινει ο Γιαννης iogi ειναι ο καλλιτερος για αγορα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Αυτός δηλαδή :winkcool
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Το μήνυμά σας ελήφθη! Βλέπω ο τύπος έχει και δείγμα με 3 guard οπότε θα κάνω αρχή από εκεί όταν έλθει η ώρα. Ευχαριστώ και πάλι.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”