Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

EDIT: Η διαμόρφωση της κόψης είναι τριών επιπέδων και όχι δύο που αρχικώς μου φάνηκε!
Γιάννης B.
NavalArchitect

Ωραίο Γιάννη, μπράβο, προσωπικά μ'αρέσει και είναι και κοντά στο στυλ του AC με το Midnight Wood.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Eυχαριστώ Κωνσταντίνε!
Προβληματίστηκα αρκετα για το σχήμα που θα έπρεπε να δώσω στην θήκη.
Γενικά μου αρέσει πολύ η λιτή αισθητική της θήκης των δυτικών ξυραφιών, ενώ η Ιαπωνική των Feather τόσο του SS αλλά πολύ περισσότερο των DX και RG δεν με τρελαίνει. (αν και έχουν ένα ιδιέταιρο και ενδιαφέρον στυλ)
Παρ όλα αυτά επειδή το μεταλικό μερος διατηρει την Ιαπωνική φόρμα,(αν και κατα την γνώμη μου όχι τόσο έντονα όσο τα DX και RG) έπρεπε να προσέξω, διότι πίστευα ότι μιά τελείως κλασσική δυτική θήκη δεν θα του πήγαινε.
Επίσης δεν την ήθελα ογκώδη.
Αφού έκανα κάποια σχέδια και κατόπιν τα μετέτρεψα σε δείγματα από χαρτόνι, τελικώς κατεληξα σε αυτήν.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γιάννη εξαιρετική δουλειά!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μια και το ανέφερα σε άλλο θέμα, λέω να το γράψω κι εδώ για να υπάρχει!
Μια και μου κολλησε στο μυαλό να κάνω μακρόχρονη δοκιμή, απο τις αρχές του χρόνου και μέχρι σήμερα (7 1/2 μήνες), χρησιμοποιώ ανελλιπώς, τουλάχιστον 5 φορες την εβδομάδα, το Feather.
Δεν έχει αλλάξει η απόψή μου στο παραμικρό.
Το ξυράφι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με σαβέττα, (με την οποία εκτος των άλλων, νοιώθω πάντα ότι θα με χαράξουν οι μύτες της λεπίδας εάν δεν προσέξω)
Το ξυρισμά του μοιάζει απολύτως με ένα φρεσκοακονισμένο κανονικό ίσως λίγο περισσότερο κοφτερό στην αρχή αλλά αυτό είναι πολύ εύκολά διαχειρήσιμο εάν τεντώνεις τακτικά και σωστα το πρόσωπο κατα το ξύρισμα.

Υπολογίζοντας τις ανταλλακτικές λεπίδες που ξοδεψα μέχρι τώρα, συμπεραίνω ότι αυτες μου κρατάνε για 25-30 ξυρίσματα (κανονικά πλάγια και κόντρα) μεχρι να αρχίσω να νοιώθω κάποιο τράβηγμα κατα το ξύρισμα.
Αν θεωρήσω ότι δεν είχα το λεπτο γένι, υποθέτω ότι θα μου κραταγαν περιπου 20+ ξυρίσματα.
Εαν το σχήμα του ξυραφιού ήταν τέτοιο που επέτρεπε το πέρασμα από το λουρί πιστεύω ότι θα είχα πολλά περισσότερα.
Θελω να διευκρινίσω ότι δεν εχω βγαλει ποτε την λεπίδα για να την στεγνώσω και δεν έχω δει κανένα ίχνος σκουριας, (το ξυράφι είναι μόνιμα στο ράφι του μπάνιου).
Αυτό που κάνω είναι απλώς να το τινάξω ελαφρά και να το σκουπίσω με μια πετσέτα.

Τι μου έλειψε όλους αυτούς τους μήνες από τα κλασσικά;
Μου έλλειψε το πέρασμα στο λουρί και η υπέροχη αίσθηση που δίνουν οι ελαφρά καμπύλες (smilling) λεπίδες τους.
Mου έλλειψε ακόμα ο ξεχωριστός χαρακτήρας σε εμφάνιση αλλά και σε ξύρισμα που έχει κάθε ένα ξεχωριστα, όπως και η ιστορία χρόνων που κουβαλάει έκαστο στην πλάτη του, ενώ σου υπενθυμίζουν ότι αυτος που το χρησιμοποιούσε πριν από τόσα χρόνια ήταν το ίδιο καλά φρεσκοξυρισμένος με εσένα.
Είναι που σκέπτομαι και εύχομαι ότι τα παιδια και τα εγγόνια μου όταν τους τα κληροδοτήσω, κρατώντας τα και χρησιμοποιώντας τα θα νοιώθουν ότι νοιώθω εγώ σημερα και ότι ένοιωθε ό αρχικός κάτοχος πρίν από 200 χρόνια.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ερωτηση κρισεως. Να παρω, γιατι θα το παρω μου εχει κατσει, το folding type η το japanese? και γιατι? Εως τωρα εμπειρια μου με κανονικο μαχαιρι.

Το εχω βρει στο connaught. Εχει υποψην του καποιος αλλος αλλου?

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Υπάρχει και στον "Ιρλανδό".
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω. Και τον συμπαθω παρα πολυ τον ιρλανδο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Η λαβή του καμισόρι Feather SS είναι από υλικό διαφορετικό σε σχέση με τη λαβή του Feather SS που διπλώνει. Το καμισόρι έχει μία η οποία είναι σαν να έχει rubber/velvet/sticky αίσθηση, ενώ του Feather SS που διπλώνει είναι εντελώς πλαστική, από καλής ποιότητας πλαστικό βέβαια. Θα βάλω φωτό σε λίγο...
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Πες μου και για το ξυρισμα Κωνσταντινε. Εχει μεγαλες διαφορες? Εγω για αλλαγη θελω το γιαπωνεζικο αλλα φοβαμαι μην δεν με βολεψει στο ξυρισμα. Ευχαριστω
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”