Είναι το Shavette το διαβατήριο για το Straight Razor ?

Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Κάθε πρωί, μα κάθε πρωί στις 6:15 ξυρίζομαι με DE... επτά μέρες τη βδομάδα... και όλα είναι μιά χαρά!!!
Ολα είναι ζήτημα διαχείρισης του χρόνου σου.
Παρά την υποχρέωση για καθημερινό ξύρισμα σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιό xtreme. Ισως σε shavette...
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

...
"Slur έγραψε:
"Εγώ όταν ξυρίζομαι το βράδυ με το ξυράφι το πρωί είμαι σαν φρεσκοξυρισμένος με φούζον
sakis64 έγραψε:
..Kαλή λύση και αυτή μου ακούγεται,θα τη σκεφτώ σοβαρά.. :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Thanos έγραψε:Κάθε πρωί, μα κάθε πρωί στις 6:15 ξυρίζομαι με DE... επτά μέρες τη βδομάδα... και όλα είναι μιά χαρά!!!
Ολα είναι ζήτημα διαχείρισης του χρόνου σου.
Παρά την υποχρέωση για καθημερινό ξύρισμα σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιό xtreme. Ισως σε shavette...
..Σε παραδέχομαι!Άξιος! :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παιδιά είμαστε τελειως off topic. Ψάχνετε για τα κατάλληλα θέματα ή ανοίγετε νέα, μή φοβάστε, είμαστε πολλοί πλέον και θα γίνει χαμός.

Ευχαριστώ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Από όσα έχω διαβάσει και συζητήσει τα τελευταία 2 χρόνια, όχι τόσο συχνά ένας έμπειρος σε ξυράφι προτείνει να ξεκινήσει κάποιος νέος πρώτα από σαβέτα (shavette). Εγώ προσωπικά μεταπήδησα κατευθείαν από DE σε παραδοσιακό ξυράφι πριν 6 μήνες, οπότε τεχνικά δεν θα έπρεπε να ομιλώ αφού τη σαβέτα (π.χ. Dovo) δεν την χρησιμοποίησα ποτέ.

Τώρα βέβαια ξυρίζομαι και με το Feather AC RG αλλά και το νέο SS, τα οποία στην ουσία σαβέτες είναι (αφού παίρνουν ανταλλακτικές λεπίδες) - όμως για να φτάσω εδώ με βοήθησε τα μέγιστα η τεχνική που ανέπτυξα, η οποία κατά την ταπεινή μου άποψη μόνο σε παραδοσιακό ξυράφι μπορεί και πρέπει πρώτα να μαθητευθεί σωστά προτού γίνουν οποιεσδήποτε άλλες προσπάθειες σε σαβέτες ή αλλού.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι μόλις κάποιος κλείσει ας πούμε 2-3 μήνες ξύρισμα σταθερά και αποκλειστικά με παραδοσιακό ξυράφι, την πρώτη φορά που θα ξαναπιάσει DE στα χέρια του, αυτό θα του φανεί πάρα πολύ πιό απλό τεχνικά. Η αιτία κατ'εμέ είναι πως το ξύρισμα με παραδοσιακό ξυράφι είναι καθαρά ένα επίπεδο επάνω από όλα τα άλλα όσο αφορά την τεχνική ξυρίσματος καθεαυτή (πιθανότατα με εξαίρεση το Γιαπωνέζικο Καμισόρι).

Αυτό που πιστεύω εγώ λοιπόν είναι πως όχι, το shavette δεν είναι ίσως το πιο κατάλληλο διαβατήριο για το straight. Το καλύτερο διαβατήριο είναι η επιμονή του να μάθει κάποιος, να κατακτήσει το straight όπως έκαναν όλοι πάντα. Το καλύτερο διαβατηριο είναι και η υπομονή, το να μην απογοητεύεται γρήγορα, το να θέλει πολύ να περάσουν γρήγορα αυτά τα περίπου 20 πρώτα δύσκολα ξυρίσματα με straight. Δεν δαγκώνει το straight, η απροσεξία δαγκώνει - όχι φόβο, αυτό θέλει.

Δύο φορές είχα προσπαθήσει μέσα σε 2 χρόνια να μπω στα straights, με ανεπιτυχές αποτέλεσμα. Μια μέρα πριν 6 μήνες, ξύπνησα το πρωί, είχα ήδη διαβάσει τεχνικές και είχα δει τα βίντεο στο YouTube για μια-δυό εβδομάδες πριν, οπότε ήμουν έτοιμος. Είπα, θα το κάνω. Τις 2 πρώτες εβδομάδες ξυριζόμουν 1 φορά με straight και 1 φορά με DE. Όταν ήταν η 'μέρα' του straight, το πρόσωπό μου πονούσε μετά όλη την ημέρα. Το χέρι όμως έστρωσε, έμαθε, και τα δυό χέρια. Δύο μήνες αργότερα, όλα ήταν λίγο πιό εύκολα. Σήμερα; Νοιώθω άβολα με το DE κι όχι με το straight...
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

NavalArchitect έγραψε: Τώρα βέβαια ξυρίζομαι και με το Feather AC RG αλλά και το νέο SS, τα οποία στην ουσία σαβέτες είναι (αφού παίρνουν ανταλλακτικές λεπίδες)
Πως είναι το SS σε σχέση με το RG?
Γιάννης
NavalArchitect

Είναι σαφώς καλύτερο, θα έλεγα σε ποσοστό τουλάχιστον 25-30%, αν όχι περισσότερο (προσωπική εντύπωση βέβαια, και σχετικά πρώιμη αφού μου ήρθε αρχές Σεπτεμβρίου κι έχω ξυριστεί 4-5 φορές με αυτό). Εγώ που κάνω 2 περάσματα (δεν κάνω κόντρα σχεδόν ποτέ) πάντως, έκανα τα πιό βαθιά και ταυτόχρονα απαλά ξυρίσματα που έχω κάνει ποτέ, με την πιό μικρή προσπάθεια - αυτό το τελευταίο είναι το μυστικό του καινούργιου SS...

Γυρίζοντας πίσω στο RG αφότου έχει κάποιος ήδη δοκιμάσει το SS είναι εμφανές πως το RG είναι ένα βήμα 'πίσω' πλέον, κάνει όμως καλή δουλειά όπως πάντα.

Έχω και το καμισόρι (non-folding) SS, το οποίο όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη. Όπως και να'χει, προσωπική μου άποψη είναι πως αν είναι κάποιος να δοκιμάσει σαβέτα, ας ξεκινήσει από ένα Feather κι όχι από αυτά τα πανάλαφρα (απ'ό,τι έχω ακούσει) Dovo shavettes.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εγώ έχω να πω το εξής, αν θέλει να πάει κάποιος σε straight ας πάει κατευθείαν εκεί και όχι να περάσει απο σαβέτα πρώτα.Η σαβέτα είναι πιο άγρια, είναι πιο ελαφριά και πρέπει να ασκήσεις περισσότερη πίεση και κόβει εξίσου το ίδιο για να μη μπω ότι είναι πιο επικίνδυνο απο το straight.Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη, απλά πρέπει να σαφώς να διαθέσει περισσότερα λεφτά για το straight , καλό λουρί και ίσως κάποιες πέτρες.
Τώρα αν θέλει κάποιος να δει πως είναι είναι και αν θα του δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο δέρμα του ένα straight και δε θέλει να διαθέσει αυτά τα λεφτά ας δοκιμάσει με μια σαβέτα αν και το λέω πιστοποιημένα πως το straight είναι σαφώς πιο γλυκό το ξυρισμά του, ανώτερο απλά θέλει μαι ενασχόληση παραπάνω απο ότι με τη σαβέτα!
Τώρα όσον αφορά τις Feather σαβέτες δεν τις έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να εκφέρω κάποια γνώμη, ίσως να είναι πιο κοντά ακόμη σε ένα straight.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Εγώ έχω να πω το εξής, αν θέλει να πάει κάποιος σε straight ας πάει κατευθείαν εκεί και όχι να περάσει απο σαβέτα πρώτα.
boltsis έγραψε:το λέω πιστοποιημένα πως το straight είναι σαφώς πιο γλυκό το ξυρισμά του
Ακριβώς έτσι είναι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Harry_10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 19:09
11

Καλησπέρες σε όλους !
Newbie κι εγώ στο traditional shaving, αποφάσισα να αγοράσω ένα shavette για να προχωρήσω στο straight razor ! Όσο προχωράμε λιγοστεύουν και τα κοψίματα και βρίσκω σιγά σιγά τις γωνίες και τα κόλπα.
Όχι ότι δεν έχουν γίνει και splatteries.
Τα γένια μου είναι σκληρά καθότι για χρόνια ξυριζόμουν κόντρα σε όλο το πρόσωπο.
Anyways μετά από κάποια ξυρίσματα, είπα δοκιμαστικά να αγοράσω ένα straight(από Ξένο), φθηνό(γιατί είμαι ακόμα στην αρχή σχετικά έτσι για δοκιμή), ωστόσο μου έκαναν δώρο άλλο ένα επίσης φθηνό(απ ότι έμαθα) αλλά κανένα από τα 2 δεν δείχνει να κόβει όσο θα έπρεπε... κάνω κάτι λάθος? η υπάρχει περίπτωση να είναι μην είναι shave ready?
Έχω λοιπόν βρεθεί με 2 μαχαίρια, που κανένα δεν δείχνει να κάνει τη "δουλειά" του...
(Toυ Ξένου είναι SOLINGEN και το άλλο ROYAL CUT - φαντάζομαι οτι δεν είναι και τίποτα τρομερό αν κρίνω από τα όσα έχω διαβάσει εδώ αλλά πρέπει να ξεκινήσω από κάπου και να το εξελίξω σταδιακά, όπως πολύ σωστά ανεφέρε κι κάποιος σε κάποιο άλλο topic)
Any suggestions guys?

PS. Πήρα και δέρμα(από Ξένο επίσης) το οποίο όταν κάνω τη διεργασία(την οποία έχω δει σε όλα τα videos που έχετε ποστάρει στο forum) βγάζει κάτι σαν χνούδι...κάνω κάτι λάθος πάλι?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας - sorry for intruding και 2x sorry επειδή σίγουρα είμαι στο λάθος topic :)
Harry
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”