ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: Pils safety razor

Παρουσιάσεις ξυριστικού εξοπλισμού.
Μηχανές, πινέλο, ξυραφάκια κτλ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οκ.. Εδω ειπα να παρουσιασω μια extravaganza! Αν και η παραγωγη της εχει σταματησει, μετα απο ουτε 2 χρονια περιπου, νομιζω οτι αξιζει μια θεση εδω!
Η συσκευη παρουσιαστηκε το καλοκαιρι του 2008 αν δεν κανω λαθος. Ηταν για πρωτη φορα που υπηρξε πραγματικη σχεδιαστικη εξελιξη σε κεφαλη, μετα απο πολλες δεκαετειες στασιμοτητας και αντιγραφης! H κεφαλη αποτελειται απο ανοξειδωτο ατσαλι, η συσκευη ειναι 2 τεμαχιων. Οπως φαινεται στη φωτο, και μπορει να υποθεσει κανεις, το ξυραφακι καθεται με μεγαλη ακριβεια στο κεντρο. Το ξυρισμα ηταν σε ολα τα τεστ που διαβασα, αψογο.

Η μηχανη απετυχε εμπορικα λογω της εξωφρενικης τιμης της. Στην καλυτερη περιπτωση 175,- €. Ενα σετ με μηχανη, πινελο (silvertip εννοειται) και στατηρα εφτανε τα 500,- € Εξτρα τα ταχυδρομικα. Δυσκολα μπορουν να βρεθουν υπολοιπα κομματια, οποιος ενδιαφερεται, ενα shop ειναι αυτο (στα γερμανικα).

Η εταιρεια ειχε τα παρακατω μοντελα στην αγορα. Κρατησα το γερμανικο τους ονομα που ειχε δωσει η εταιρεια, σε παρενθεσεις οι τυποι.

1. Klassik Edelstahl (101NE):
Κεφαλη: Ανοξειδωτο ατσαλι, mat, Λαβη: Ανοξειδωτο ατσαλι, mat
Ca. 117g
2. Klassik Nickel (101NN):
Κεφαλη: Ανοξειδωτο ατσαλι γυαλισμενο, Λαβη: Επινικελειωμενος ορειχαλκος
Ca. 123g
3. Edelstahl Nickel (118NN):
Κεφαλη: Ανοξειδωτο ατσαλι γυαλισμενοt, Λαβη:Ανοξειδωτο ατσαλι, mat, επινικελειωμενος ορειχαλκος
Ca. 91g
4. Hexagon Nickel (113NN):
Κεφαλη: Ανοξειδωτο ατσαλι γυαλισμενο, Λαβη: εξαγωνη, επινικελειωμενος ορειχαλκος
Ca. 119g
5. Acryl schwarz (104NN):
Κεφαλη: Ανοξειδωτο ατσαλι γυαλισμενο, Λαβη: Μαυρο ακρυλικο, ορειχαλκος
vernickelt
Ca. 85g

Ιστοσελιδα Pils
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ωραία, πρωτότυπη σχεδίαση οι κεφαλές τους. Κρίμα να είναι τόσο υψηλή η τιμή.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οχι και τοσο πρωτοτυπη...

Εικόνα

Στο γερμανικο φορουμ που ειμαι αυτες τις μερες εχει ξεσπασει ενας πολεμος εναντιον του Greg απο την iKon με αφορμη μια open comb αντιγραφη της Pils. Εχει αλλο backround βεβαια το ολο θεμα και σαν αφορμη χρησιμοποιηθηκε απλα και μονο η "αντιγραφη". Τεσπα.

Το εν λογω εργαλειο δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο, στα δικα μου χερια φαινεται σαν ενα συρι για κουκλοσπιτο. Π.Χ., πολυ λεπτη και μακρια λαβη για τα γουστα μου και ειδικα με το βαρος που εχει.. Ενω η κεφαλη ειναι που χοντροκομμενη.. Μπορει να ξυριζει καλα (αποτι γραφουν αλλοι), αλλα δεν εφυηρε το ξυρισμα εκ νεου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρουσα παρουσίαση Στέφανε. Προσωπικά δεν μου αρέσει οπτικα. Παρατηρώ ότι έχει τελείως ίσιο και λείο safety bar. Σε κάποιον αρέσουν αυτές οι μηχανές, αλλά δεν μπορώ να θυμιθώ σε ποιόν...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Να σε βοηθησω... gianko. Που ειχε γραψει οτι εχει κατι Mergress, Progress, iKon κλπ. Και οταν του ειπα να μας βαλει φωτο την κοπανησε χωρις να ξαναδωσει σημαδια ζωης. Αυτον το καιρο υπαρχει ενα προβληματακι θα ελεγα με κατι που εχει κανει ο Greg και εχει να κανει με την Pils. Θα επανερθω με εκτενη αναφορα
Εικόνα
gianko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010, 18:28
13

Φίλε μου,

Δεν την κοπάνησα εδώ είμαι..
Εχω και Mergress και Ikon και Εdwin Jagger Burley gold plated + Georgian ebony handle και Μercur 39c+34HD+ Futur και Bull Mastiff και GoodFellas :megagrin
Stefanos έγραψε:Να σε βοηθησω... gianko. Που ειχε γραψει οτι εχει κατι Mergress, Progress, iKon κλπ. Και οταν του ειπα να μας βαλει φωτο την κοπανησε χωρις να ξαναδωσει σημαδια ζωης. Αυτον το καιρο υπαρχει ενα προβληματακι θα ελεγα με κατι που εχει κανει ο Greg και εχει να κανει με την Pils. Θα επανερθω με εκτενη αναφορα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιασεις Εξοπλισμου”