Περί κινητών τηλεφώνων με καλή φωτογραφική

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Και εγω πιστευω οτι θα μπορουσε να στηθει νεο θεμα.
Αρκει να κρατηθει εντελως σε κοσμιο επιπεδο, χωρις ιχνος εταιρικου ανταγωνισμου ή σχολια τυπου "το δικο μου ειναι καλυτερο απο το δικο σου.

Αυτο που εχω μαθει για την φωτογραφια τα τελευταια χρονια ειναι οτι η ιδεα, η ματια και το χερι νικουν κατα κρατος καθε πανακριβο εξοπλισμο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Είδα το παραπάνω βίντεο με την συγκριτική και σκέφτομαι: μέχρι πόσο μπορεί να μας εξυπηρετήσει ένα κινητό για "δύσκολες" φωτογραφίες;

Αυτοί που κάνουν την κριτική μιλάνε και για φωτογραφίες με υψηλό δυναμικό φάσμα, που ακόμα και SLR με προχωρημένα φωτόμετρα δεν τα πάνε καλά από μόνες τους.

Εγώ σκεφτόμουν το Oneplus κυρίως για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και για το γεγονός ότι είναι μικρή (σχετικά) εταιρία.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Εξαρταται τι αξιωσεις εχει κανεις.
Οπως και να εχει, υπαρχουν καποια ειδη φωτογραφιας που δεν μπορουν ευκολα να γινουν με κινητο και χωρις αλλο εξοπλισμο.

α. παιδια σε εσωτερικο χωρο ή σε εξωτερικο αν τρεχουν γυρω γυρω σου. Χρειαζεται AF-C tracking αξιωσεων.
Ακομα και Phase detection αισθητηρα να εχουν, δεν μπορουν να τα καταφερουν.
Αν προεστιασεις με καλο φως σε καποιο πιθανο σημειο δρασης, ισως εχεις ελπιδες να παρεις με πονηρια και υπομονη αυθορμητες εκφρασεις.

Μονο 2-3 μηχανες (μικρες) μπορουν να ακολουθησουν παιδι.
Η nikon 1 J5. Αισθητηρας 1"
Η Sony a6000 Αισθητηρας Crop
Η Sony a6300 >> >>
Ολες εχουν πολυ ακριβους prime φωτεινους φακους αν πας για εσωτερικους χωρους και νυχτα (χαμηλο ISO)


β. Νυχτερινο τοπιο ή αρχιτεκτονικη φωτο χωρις τριποδο. Εκτος αν το στηριξεις σε καμια πετρα, ποτηρι, μπουκαλα κτλ. :)

γ. Κοντινα πορτραιτα. Τα περισσοτερα κινητα εχουν πολυ ευρυγωνιους φακους (εκτος των νεων με διπλη καμερα). Ετσι σε κοντινα πορτραιτα οι παραμορφωσεις δεν κολακευουν...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Επηρεασμένος από τα 5 ΜΡ του Σάμσουνγκ μου που λέω παραπάνω, θέλοντας ένα δεύτερο,
εφεδρικό πήρα το ZTE L110 Blade.
55 €. Δυστυχώς η κάμερα είναι χάλια. Καμμία σχέση με το S3 Samsung. Ευτυχώς προς το παρόν με τα κόλπα του τεχνικού φίλου
το S3 δουλεύει και πάλι καλά, βάλαμε και νέα μπαταρία, να δούμε θα συνεχίσει να δουλεύει;
Το κρατάω το ΖΤΕ γι αυτό που πραγματικά είναι. Ένα εφεδρικό τηλέφωνο ΑΠΛΩΣ.
5 Μεγαπίξελ και οι δύο κάμερες, ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορά στις φωτογραφίες.
Ειδικά με Φλάς και ακόμη περισσότερο σε έγγραφα (σαν σκάννερ ασπούμε που το χρησιμοποιώ συχνά εγώ)
Αν θέλετε ΚΑΙ καλή κάμερα ΜΗΝ παίρνετε φθηνά Smartphone... :(
Καλά πήγα στην αρχή να δώσω μόνο ένα κοσάρικο να παρω ένα φθηνο Αλκατελ για εφεδρικό,
35 ευρώ παραπάνω πάνε τσάμπα. Σπέσιαλ Βαρεζίνο παίρνεις με τόσα :D
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Sony XZ3 ή Huawei P20 pro ;

Προτεραιότητα δίνω στις φωτογραφίες και στη βιντεοσκόπηση ( και φυσικά στην ανθεκτικότητα ). Το Huawei υπερτερεί σε αριθμούς ( δε ξέρω όμως σε πραγματική αίσθηση ).
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Huawei P20 pro!! Έχω δει νυχτερινές φωτογραφίες από μπουζουκσιδικο λες και ήταν τραβηγμενες από επαγγελματία φωτογράφο!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Κανείς άλλος δεν θέλει να γράψει τη γνώμη του ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικα Sony τηλέφωνα και είμαι απολυτα ικανοποιημένος.
Φωτογραφίες νύχτα δε τραβάω συχνά αλλα ότι έχω τραβήξει ήταν μια χαρά.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δεν ξέρω για το Sony, αλλά το Huawei είναι όντως πολύ καλό σε φωτογραφίες. Έχε όμως υπόψη σου ότι σε βίντεο υστερεί. Όχι ότι δεν είναι εξίσου καλό, δεν είναι όμως top (θέλει βελτίωση σε image stabilization). Δυνατά κινητά σε βίντεο (και εξίσου καλά σε φωτογραφία) είναι τα Google Pixel (ειδικά αν θέλεις point-n-shoot), τα Samsung (S/Note σειρές) και iPhone.

Για το Sony όπως είπα δε γνωρίζω. Παραδοσιακά τα Sony έχουν πολύ καλούς φακούς (προμηθεύουν και πολλούς άλλους) αλλά μέτριο software σε φωτογραφία. Τώρα αν αυτό έχει αλλάξει τελευταία δε γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχω δει reviews για το Samsung Galaxy 9+ για τις φωτογραφικές του ικανότητες και νομίζω πως είναι πολύ πολύ καλές ιδικά σε νυχτερινές λήψεις...
Είναι στα πλάνα μου να το αποκτήσω σε 2 μήνες...

Θα πρέπει βέβαια ως τότε να έχω μαζέψει ~300 € που ζητάνε στην KPN (με συμβόλαιο για 2 χρόνια).



Και ένας "τρελός"...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”