Θεατρικές Παραστάσεις

Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

"Δέκα μικροί νέγροι" από το ομώνυμο βιβλίο της Αγκάθα Κρίστι σε σκηνοθεσία του Γιώργου Φρατζεσκάκη στο θέατρο ELIART.

Η διανομή των ρόλων έχει αλλάξει κατά 60% σε σχέση με την περσινή σεζόν αλλά δεν έχει ενημερωθεί ο ιστότοπος του θεάτρου.

Βρήκαμε την παράσταση εξόχως απολαυστική παρά την σκηνοθετική "ποιητική αδεία" που έκανε το έργο να ξεφεύγει σε ένα, δύο σημεία από τις ποιό καθιερωμένες στο παρελθόν αποδόσεις του έργου.
Τις μικρές παρεκτροπές θα τις χαρακτήριζα μάλλον ευρηματικές παρά το γεγονός ότι μπορεί να ξενίσουν ελαφρά στην αρχή όποιον έχει διαβάσει το βιβλίο ή έχει δει τα ομώνυμα θεατρικά ή κινηματογραφικά έργα.
Ίσως να τις υιοθετούσε/επικροτούσε ακόμη και η ίδια η συγγραφέας του έργου.

Συνιστώ την παράσταση σε όλους τους φίλους της Αγκάθα Κρίστι και του αστυνομικού βιβλίου.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Φιλιώ Χαϊδεμένου στο θέατρο Βεάκη.
Μία παράσταση βιογραφική και συγκλονιστική!
Σμυρναίικα τραγούδια και ζωντανή μουσική επένδυση της παράστασης (σαντούρι και πλήθος άλλων μικρών μουσικών οργάνων). Κατ' αρχήν όλοι έχουμε μία συγκίνηση, μία νοσταλγία και ένα δέος για τις αλησμόνητες πατρίδες ακόμα και όταν δεν είναι ο τόπος καταγωγής μας. Τώρα όταν τύχει όπως χθες που το θέατρο ήταν γεμάτο (μέχρι και καρεκλάκια) κυρίως από μικρασιάτες και όλοι την ώρα ένιωθες αυτόν τον κόμπο στο λαιμό, ένα πένθος να πλανιέται στην αίθουσα, να αγκαλιάζονται φίλες, μανάδες με τις κόρες τους.....
Τυχαίνει να ζω στη Νέα Φιλαδέλφεια, και να κινούμαι ανάμεσα σε μικρασιάτες οι οποίοι έχουν αυτό το "κάτι" που τους κάνει να ξεχωρίζουν στο "πλήθος". Την αρχοντιά και το "έχεις φάει σουτζουκάκια απ' τα χεράκια μου;" το οποίο άκουσα και χθες στο θέατρο από την κύρία που καθόταν δίπλα μας, η οποία γνώριζε προσωπικά τη Φιλιώ Χαϊδεμένου και ήταν η προσωπική μας ξεναγός σε αυτό το ταξίδι.
Ο ρόλος ταιριάζει γάντι στη Δέσποινα Μπεμπεδέλη και συγκλονιστική η ερμηνεία των τραγουδιών από τον Ζαχαρία Καρούνη.
Το θέατρο ως χώρος είναι παλιό με άνετες θέσεις όμως και απρόσκοπτη θέα από παντού.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Άρτι αφιχθείς από τον Άμλετ. Χωρίς να έχω διαβάσει το πρωτότυπο και ούτε διαθέτω τις γνώσεις και την εμπειρία για να κρίνω μια θεατρική παράσταση πιστεύω ότι ήταν καλή.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Δαιμονισμένοι στο Εθνικό Θέατρο. Ένα έργο με νοήματα πολλά που πρέπει κανείς να διαβάσει και το βιβλίο. Η θεατρική παράσταση ήταν κατά κύριο λόγο αφήγηση του βιβλίου. Σε ορισμένα σημεία χάθηκα με την πλοκή του έργου.
Αυτό που κρατάω είναι ότι ψάχνοντας στο google βρήκα ότι "Οι Δαίμονες" (κάπου διάβασα ότι αυτός είναι ο σωστός τίτλος και όχι "Οι Δαιμονισμένοι") του Ντοστογιέφσκι αναφέρονται στους δαίμονες που έχουμε όλοι μέσα μας και από τους οποίους δεν μπορούμε να απαλλαχτούμε ποτέ. Ίσως "Οι Δαίμονες" του Ντοστογιέφσκι να έχουν σχέση με το "Πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού" .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Η φετινή σεζόν ξεκίνησε με την "Αγριόπαπια" - Θέατρο Πορεία και το "Γλάρο" - Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Η "Αγριόπαπια" μου άρεσε πάρα πολύ αλλά ο "Γλάρος" όχι και τόσο.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Πριν λίγες ημέρες είδα τη θεατρική παράσταση "Νίκη" βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Χ. Χωμενίδη, σε σκηνοθεσία Σ. Φασουλή.
Δε θέλω να σταθώ στο πολιτικό/κομματικό σκέλος της παράστασης, αν συμφωνώ ή διαφωνώ με την οπτική συγγραφέα και σκηνοθέτη, θέλω να σταθώ ότι ένας μεγάλος θίασος 25 ηθοποιών, σε μία παράσταση 3+ ωρών άξιζε. Τα σκηνικά αριστοτεχνικά έδενα με τη σκηνή και άλλαζες από εποχή σε εποχή. Η παράσταση ήταν στον Ελληνικό Κόσμο και δεν παίζεται πια (πριν λίγο διαπίστωσα ότι παιζόταν μέχρι 3/12). Ήταν 2η χρονιά. Το θέατρο σύγχρονο, καθαρό, πολύ καλή οπτική, αλλά με τέτοια διάρκεια (από τα σχόλια που διάβασα στο αθηνόραμα, έλεγαν ότι παρέλειψαν και αρκετά σημεία του βιβλίου) ότι και να κάνεις κουράζεσαι προς το τέλος.
Στο δια ταύτα μου άρεσε!
Πάντως θα το ξαναπώ ότι το θέατρο είναι πολιτισμός και πρέπει να πηγαίνουμε. Ζούμε αρκετοί από εμάς στην Αθήνα (η οποία πέρυσι είχε τις περισσότερες, αριθμητικά, παραστάσεις από όλες τις πόλεις της Ευρώπης) και όμως δεν πάμε θέατρο. Στην επαρχία (που έχω ζήσει κατά το παρελθόν) ότι θίασος έκανε περιοδεία πηγαίναμε γιατί ήταν η μόνη μας ευκαιρία και δεν είχαμε τη δυνατότητα επιλογής.
Δοκιμάστε το φέτος, μπορεί να εκπλαγείτε ;)

Υ.Γ. Ένα tip (το έχουμε ξαναγράψει νομίζω) είναι ότι συνήθως ψάχνουμε μία κωμωδία για να διασκεδάσουμε. Κωμωδία καλή δύσκολα θα δείτε. Προτιμήστε άλλο είδος.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Τρεις καλές παραστάσεις απο αυτές που είδα και μπορώ να προτείνω

Ο Φάρος Θ.Αθηνών(Παπασπηλιόπουλος,Μαρκουλάκης,Ψαρράς,Αλειφερόπουλος,Χειλάκης)
Ήταν ολοι τους παιδιά μου Θ. Εμπορικόν (Δ. Καταλειφός, Αλ. Σακελλαροπούλου, Γ. Βουρδαμής, Δ. Επιθυμιάδη, Κ. Βασαρδάνης)
Το Τίμημα Θ. Ιλίσια (Γ. Μιχαλακόπουλος, Γ. Σκιαδαρέσης, Ρ. Λουιζίδου, Χρ. Σαπουντζής.)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Δύο παραστάσεις που είδα τελευταία και μου άρεσαν είναι:
- Άγριος σπόρος με τον Τάκη Σπυριδάκη (Ο Στάθης Σταμουλακάτος, που γράφει στο σύνδεσμο είχε αντικαταστήσει τον Τάκη Σπυριδάκη σε ένα πρόβλημα υγείας πέρυσι). 3ος χρόνος παραστάσεων σε ένα μικρό σχετικά θέατρο το οποίο κάνει συνεχώς sold out. Πρωτότυπο σενάριο και ο ρόλος του πάει γάντι. Η θέσεις έχουν κλίση σε στυλ κερκίδας οπότε η θέαση είναι ανεμπόδιστη.

- Το συναξάρι του Ανδρέα Κορδοπάτη, μονόλογος με τον Αντώνη Αντωνίου σε ένα έργο βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Θανάση Βαλτινού. Ο Αντώνης Αντωνίου σε ένα ρόλο αφηγηματικό, ζωντανό που του ταιριάζει. Απροβλημάτιστη θέαση και εδώ. Κάθεσαι πολύ κοντά (ιδίως στην πρώτη σειρά τα πόδια ακουμπάνε πάνω στη σκηνή) και οι θέσεις είναι σε σχήμα ανάποδο Π γύρω από τη σκηνή. Στη θεατρική σκηνή Αντώνη Αντωνίου, στο φουαγιέ, δεν υπάρχει κάποιου είδους κυλικείο, υπάρχει όμως πάντα καφές και νερό να κεραστείς μόνος σου. Αυτό κάνει κατά τη γνώμη μου ένα χώρο ακόμη πιο ζεστό/φιλικό.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Γράφω για τους χαζομπαμπάδες :

Είδαμε το "Ένα ξωτικό στην πόρτα μου" από την ομάδα Κοπέρνικος στο Θέατρο Απο μηχανής. Πάρα πολύ καλή παράσταση για παιδιά άνω των 5. Δεν είχε σούπερ ντούπερ σκηνικά ή πολλά κουστούμια, "έφτιαχναν" τα σκηνικά οι ίδιοι οι ηθοποιοί με απλά μέσα. Είχε τραγούδι και αρκετό χορό και στο τέλος φεύγεις με χαμόγελο και φυσικά ότι είχε ένα νόημα η παράσταση που μετέδωσε στο/α παιδί(α) σου. Το μόνο που με χάλασε είναι η γκετοποίηση της περιοχής (Μεταξουργείο).

Θα προγραμματίσω να δω το "μίλα και σουτ" από την ίδια ομάδα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Να αναφέρω δύο υπέροχες θεατρικές παραστάσεις που παρακολούθησα φέτος:
- Η Μεγάλη Χίμαιρα / Θέατρο Πορεία (μάλιστα από 12/4-10/6 ανεβαίνει ξανά ...... μην την χάσετε)
- Η Επανένωση της Βόρειας με τη Νότια Κορέα / Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν. Μια πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση, με εξαίρετους συντελεστές, σε ένα πολύ ωραίο θέατρο με κύριο θέμα του έργου την αγάπη στις ανθρώπινες σχέσεις.
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σινεμά, σειρές, τηλεοπτικά.”