Eurobasket 2013

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Ανοίγω το θέμα για να συζητήσει όποιος θέλει, μιας και είναι επίκαιρο.

Η Εθνική μας μέχρι τώρα πάει καλά, στις 18:45 παίζει με την Ιταλία. Εγώ ποντάρω στην Ελλαδάρα μας, θεωρώ ότι έχει μια από τις καλύτερες και πιο ολοκληρωμένες ομάδες όλων των εποχών, παρόμοια με αυτήν του 2005.

Οι υπόλοιποι προβλέψεις για το σημερινό ματς αλλά και γενικότερα για το eurobasket;
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

:hellas :hellas

Θα πάμε για μετάλλιο σίγουρα, σήμερα θα φανεί μιας και η Ιταλία έχει καλή ομάδα με ωραίο μπάσκετ για να φανουν οι προοπτικες.Η Τουρκια δεν ειχε κατι να δειξει χθες. Η ομάδα ειναι πληρέστατη, με έχει εντυπωσιάσει ο προπονητής και για να πω την αλήθεια δεν τον είχα σε εκτίμηση. Παίζει γρήγορο μπάσκετ με ωραία άμυνα και έξυπνα συστήματα. Πάμε γερά δυνατά και σήμερα !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Eγώ ευχαριστήθηκα το χθεσινό, πόνεσε όσο έπρεπε! Σήμερα δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα χωρίς το Σπανούλη. Μακάρι όλα να πάνε καλά και να βρεθούμε στο βάθρο! :hellas :hellas :hellas
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Έχω δει όλα τα παιχνίδια της Ελλάδας αλλά κανένα άλλο εκτός από ένα της Λιθουανίας. Μου αρέσει αυτή η ομάδα. Νέοι παίκτες, με πολύ μυαλό, μπασκετική υποδομή και πολύ πάθος. 3 γενιές (η γενιά του 2005 δηλαδή οι 30-32 ετών, η γενιά του 2011 οι 26-27άρηδες και οι γενιά των 20άρηδων) συνθέτουν ένα απίστευτα ομοιογενές σύνολο.

Τι μου αρέσει ως τώρα :

1)Τι ομαδικότητα είναι αυτή!!! Τι κλιμα! Πάσες στο μισό μέτρο, φοβερός αλτρουισμός και δέσιμο. Ίσως αυτό οφείλεται στο ότι μόνο 3 παίκτες δεν παίζουν στην Ελλάδα (Μπουρούσης, Ζήσης, Καιμακόγλου). Η μόνη άλλη ομάδα που έχει τόσους πάιχτες να γνωρίζονται τόσο καλά και να παίζουν όλοι σχεδόν στο εγχώριο πρωτάθλημα είναι η ...Ιταλία.
2)είναι ομάδα που παίζει με με μυαλό - δεν έχει όγκο, δύναμη ή ψηλούς αλλά έχει μπασκετική παιδεία και νοοτροπία. Πάσες, ταχύτητα, ρυθμός και άμυνα. Απλά πράγματα.
3) ακόμα και οι 20άρηδες (Παπανικολάου, Μπράμος, Σλούκας, Καββαδας αλλά και αυτοί που δεν ήρθαν Κουφός, Καλάθης,Παππάς) παίζουν χρόνια σε πολύ υψηλό επίπεδο και είναι βασικά στελέχη των ομάδων τους. Ο Σλούκας χθες έπαιζε σαν ώριμος γκαρντ-πλει μεικερ. Για τον Παπανικολάου δεν έχω να πω κάτι. Το παιδί είναι ένα τεράστιο ταλέντο και αυτό θα φανεί τα επόμενα χρόνια.
4)Ο προπονητής : Ψηφίστηκε 2 φορές στην Ιταλία καλύτερος προπονητής. Συνεχές rotation, μεγάλη προσαρμοστικότητα σε πιεστικές καταστάσεις, εμπιστοσύνη σε όλους, ικανότητα εμψύχωσης.
5) Είναι ομαδα. Δεν υπάρχουν αστέρια, δεν υπάρχουν ντίβες και "παίχτες του NBA". Γνωρίζονται όλοι μεταξύ τους, οι περισσότεροι παίζουν χρόνια μαζί, υπάρχουν φυσικοί αρχηγοί, υπάρχει σεβασμός προς τους μεγαλύτερους και στον προπονητή. Βεντετιλίκια αλλού, όχι εδώ.

Τι δεν μου αρέσει :

1) Δεν υπάρχει Η ηγετική φυσιογνωμία. Ναι, ο Σπανούλης θεωρείται από τους 3 κορυφαίους γκαρντ στην Ευρώπη , μαζί με Φώτση είναι φυσικοί αρχηγοί της ομάδας αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει η προσωπικότητα κυρίως του ηγέτη που στα πολύ δύσκολα θα πάρει την εθνική χεράκι χεράκι και θα την κουβαλήσει στα ματς που τα πράγματα παίζονται σε μια κλωστή.
2)Δεν υπάρχουν ψηλοί και πλειμείκερς. είδαμε τι έγινε τώρα που ο Σπανούλης χτύπησε λίγο. ΤΙ θα γίνει αν χτυπήσει ο Μπουρούσης? Θα ήθελα αυτή η εθνική να έχει και Διαμαντίδη και Κουφό. Θα πήγαινα τότε να ακουμπήσω ένα 50 Ε στο ότι θα πήγαινε στον τελικό.

Χαίρομαι να τη βλέπω αυτήν ομάδα να παίζει. Μου αρέσει το πάθος, η ομαδικότητα, το όμορφο κλίμα που σου βγάζει. Όσοι έχουν ασχοληθεί με ομαδικά αθλήματα, το καταλαβαίνουν από την ένταση στον πάγκο, τα χτυπήματα στην πλάτη, τις πλάκες μεταξύ τους μέσα στο ματς που πιάνουν οι κάμερες. Αυτή η εθνική αποτελείται από "καλά παιδιά" με όρεξη για διάκριση. Πιστεύω και θέλω να την έχουν.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Πολλά συγχαρητήρια για την νίκη της Εθνικής μας απέναντι στην Ισπανία. Για να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον! :hellas
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Συγχαρητήρια λοιπόν στην εθνική μας μπάσκετ !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Αυτή η ομάδα με έχει μπερδέψει. Τόσο καλοί παίχτες αλλά τι σκαμπανεβάσματα ψυχολογίας είναι αυτά! Προχθές υπέταξαν τους Ισπανούς, σήμερα τους κάναν πάρτυ οι μέτριοι γενικά Σλοβένοι (47 ριμπάουντ ρε παιδιά!!!! και από αυτά τα 21 επιθετικά!!!!), οι οποίοι όμως μόλις πιέστηκαν λίγο στο 4ο δεκάλεπτο δεν βάζαν τίποτα. Αλλά όπως είχα πει από την αρχή, σε αυτή την ομάδα λείπει ο καθαρός πλειμέικερ και ο μεγάλος ηγέτης. Ο ηγέτης στο χώρο της ψυχολογίας, αυτός που θα πει "πάμε ρεεεεεεεεεεεεεεεε!" και θα τους ξυπνήσει όλους. Ώρες ώρες αυτόν τον ρόλο τον αναλαμβάνει ο Σπανούλης, άλλες φορές ο Ζήσης, καμιά φορά και οι Καιμακόγλου-Μπουρούσης. Αλλά μία ομάδα θέλει και μία σημαία, έναν φυσικό ηγήτορα. Με μαθηματικές και μόνο ελπίδες ας δούμε το ματς της Δευτέρας με την αίσθηση ότι αδικήσαμε τους εαυτούς μας παίζοντας άσχημα με υποδεέστερες ομάδες σε κρίσιμα ματς.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Απλα τα πραγματα, ο Ιταλος τα εκανε θαλασσα στην επιλογη.

Η ομαδα δεν εχει ηγετη, εναν παιχτη που θα ανεβασει την ψυχολογια των συμπαιχτων του οπως ειπε ο Αλεξ αλλα και με τον τροπο παιχνιδιου του θα αναδειξει τους συμπαιχτες του (Παπαλουκας και Διαμαντιδης τα προηγουμενα χρονια)

Η ομαδα παιζει με 1,5 πλειμεικερ (ο τυπος παιχνιδιου του Ζηση ειναι πιο πολυ για SG) και με εναν ψηλο (που να παει ο Καββαδας με κορυφη της καριερας του ως τωρα τον Πανιωνιο;;;;). Οι απουσιες Καλαθη και Κουφου δυστυχως φαινονται.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Παρόλη την αποτυχία της ομάδας, εξακολουθώ να θεωρώ ότι ήταν από τις πιο άρτιες ομάδες που χτίσαμε από το 2005 και μετά.

Τώρα για το τι έφταιξε, η έλλειψη ηγέτη, οι επιλογές του προπονητή, η κακή ψυχολογία ή και όλα μαζί, αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να λυθεί άμεσα από την ομοσπονδία, γιατί η πορεία μας σε αυτό το eurobasket έληξε (ουσιαστικά) πολύ άδοξα και πολύ άσχημα.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εμφανεστατη η απουσία του Διαμαντιδη κυριως. Ενας παικτης με μ.ο απόδοσης συνεχώς υψηλό και τις στιγμες που χρειαζόταν επαιρνε την ομάδα πάνω του. Καμια σχεση με τον Σπανούλη ο οποίος οσο καλα χαρακτηριστικά κ αν έχει δεν μπορεί να γίνει ηγέτης ποτέ. Δεν το έχει. Παρατηρηστε τον σε ολα του τα παιχνίδια είναι η του ύψους ή του βάθους. Ετσι οχι μονο δεν μπορείς να βοηθήσεις την ομάδα αλλά την καταστρέφεις κιόλας γιατί στηριζονται σε εσένα να παρεις την μπάλα όταν αυτή καίει κ εσυ την πουλάς.
Ο Τρινκιέρι δεν φταίει, οι παικτες παίζουν. Μπορει να ευθυνεται για κάποια κολλήματα του, πχ να κραταει μεσα τον Καιμακογλου όταν κάνει συνεχώς λάθη αλλά οι παίκτες είναι αυτοί που την μια μέρα καθυπόταζαν την Μεγάλη Ισπανία και την άλλη σέρνονταν.
Οταν λοιπόν βλέπετε τέτοιες αντιθέσεις να ξέρετε οτι συμβαίνει ενα πράγμα. Εσωτερικές διαφωνίες και φιλονικίες. Αυτό που ανα τους αιώνες ταλαιπωρεί τους Ελληνες.
Αυτό έχει κρατήσει τον Διαμαντίδη εκτός Εθνικής, απλά επειδή είναι παιδί μάλαμα, προτίμησε να δικαιολογηθεί βάζοντας μπροστά την κούραση. ποιά κούραση στα 31;;;;; Αυτό δεν παίζει.
Εχω ταξιδεψει πολλές φορές με την Εθνική και στο μπάσκετ και στο ποδόσφαιρο αλλά και λόγω του επαγγέλματος μου εχω ασχοληθεί με πολλές ομάδες , γιαυτο και ειμαι τοσο απόλυτος στις τοποθετήσεις μου. Τα ιδια ακριβως ειχαν γίνει κ στο Euro στην Αυστρια με τον Κατσουράνη (νυφίτσα) να κάνει την ομάδα μπάχαλο. Απλά οσοι ειμασταν εκει απο κοντά κ εγώ λιγο πιο πολύ, τα βλεπαμε ενώ στην τηλεόραση δεν φαίνονται.
Υπάρχει στο χθεσινό πιαχνίδι μια ανύποπτη φάση που ο Μπουρούσης ( ο μονος που πάλεψε σε ολα τα παιχνίδια, εστω κ χωρίς την βοήθεια των βιταμινών του Μάκη!!!) εχει πέσει στο παρκέ και δεν πάει κανένας να τον σηκώσει μέχρι που τελικά σηκώνεται μόνος του. Για όποιον ξερει απο Μπάσκετ ξέρει οτι παντα καποιος-οι βοθούν τον πεσμενο να σηκωθει γιατί τα γόνατα καταπονούνται πολύ σε αυτα τα κορμιά. Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”