Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μάλλον ο φίλος μας εννοούσε ότι το Aikido είναι φιλοσοφία-τρόπος ζωής.

Για τους ενδιαφερόμενους, στην Αθήνα (Καλλιθέα συγκεκριμένα) έχουμε πολύ καλή σχολή Brazilian Jiu Jitsu και MMA όπου επίσης κάνουν και τάξεις Crossfit.

Εγώ έκανα 3 χρόνια BJJ και ΜΜΑ. Σίγουρος τρόπος να γίνεις φέτες αλλά ίσως πολύ άγριο. Ιδιαίτερα όταν το πρόγραμμα έχει sparring.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Μάλλον Δημήτρη :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Οχι παιδια το Aikido ειναι θρησκεία, εχει χαρακτηρα θρησκευτικο κυριολεκτικα. το πολεμικό του μέρος ειναι η ανάπτυξη δυο τεχνικών του daito ryu.

Oσοι παρουσιάζουν το αικιδο σαν πολεμική τέχνη παρεκκλίνουν απο τον σκοπό του
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

xiopc θα μου επιτρέψεις σε κάποια σημεία να έχω διαφορετική άποψη, καθώς επίσης και σε κάποια σημεία να συμφωνήσω μαζί σου.

Ο Morihei Ueshiba ("Osensei", πατέρας του Aikido) σαφώς και είχε αναπτύξει όπως πολύ σωστά έγραψες, την πολεμική τέχνη από το daito ryu και άλλο ένα σύστημα που δεν θυμάμαι τώρα (γεράματα!).
Ξεκίνησε κανονικά σαν μια πολεμική τέχνη και συνέχισε έτσι, απλά ο Ueshiba σε κάποια φάση ασχολήθηκε με μια θρησκεία (ξανά γεράματα, δεν θυμάμαι πως την λέγανε) που τον ενέπνευσε πραγματικά και άρχισε να ψιλο-αλλάζει το στύλ.

Εγώ όταν έκανα Aikido θυμάμαι ότι μας έλεγαν πως το Aikido είναι καθαρά αμυντικό, και οι κυκλικές του κινήσεις σκοπό έχουν να σε κάνουν να εναρμονιστείς με την ενέργεια και το σύμπαν. Με αυτές τις κινήσεις προστατεύεσαι από οποιαδήποτε επίθεση αλλά προστατεύεις την ίδια στιγμή και τον επιτιθέμενο (δεν τον σακατεύεις, έχεις την δυνατότητα να τον σκίσεις στα 4 αλλά δεν το κάνεις...)

Μέχρι στιγμής σε 2 διαφορετικά dojo σε 2 διαφορετικές χώρες δεν έχω συναντήσει αυτό που αναφέρεις με την θρησκεία, και να αντιμετωπίζουνε το Aikido έτσι όπως περιγράφεις. Πολεμική τέχνη το ήξερα και σαν τέτοια είδα να το διδάσκουν.

Φυσικά από τότε μέχρι σήμερα υπάρχουν πολλές διαφορετικές μορφές και στύλ του Aikido, υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και φυσικά όλα είναι σεβαστά.

Ελπίζω να μην σας κούρασα guys :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Φιλε Γιώργο, υπαρχει μια διαφορα στο πως αντιλαμβάνονται οι Ιάπωνες κάποιες έννοιες οπως budo, θρησκεία, άσκηση ή ακομα γιατι το ικκαξο είναι προτιμότερο από μια γροθια κτλ ας πούμε οτι το Αικιδο ειναι πολεμική τεχνη οσο πολεμική τέχνη είναι κ το ται τσι.

Με αλλα λογια το Αικιdo δεν εχει σκοπό να μάθει κάποιον να αμύνεται γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπος του.

Όποιος εχει δει εστω εναν καβγα στην ζωη του καταλαβαίνει οτι δεν αρκει το κλείδωμα του καρπού και κάποιος δευτερεύουσες τεχνικές για να αποτρέψεις εναν επιτιθέμενο. Το αικιντο βασίστηκε σε τεχνικές που αναπτύχτηκαν για να ξεφεύγουν καποια σημαντικά πρόσωπα της ΑΙΖΟΥ κλαν απο αρπαγές –απαγωγείς.

Οποιος διαβασει κ την ιστορια του Ueshiba θα καταλαβει.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Από πολεμικές τέχνες δεν κατέχω, αλλά από θρησκείες κατέχω πολύ καλά και δεν υπάρχει καμία θρησκεία aikido ούτε κάτι παρεμφερές. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Φίλε xiopc επειδή νομίζω πως και οι 2 μας βλέπουμε λίγο διαφορετικά το ίδιο θέμα, δεν νομίζω ότι θα μπω σε μια αντιπαράθεση στο τι είναι Aikido ή τι δεν είναι.

Ανταλλάξαμε τις απόψεις μας, σέβομαι όσα έγραψες, έχουμε μια διαφορετική αντίληψη για το ίδιο θέμα (απόλυτα θεμιτό) απλά δεν θα συνεχίσω άλλο το θέμα, να πείσω εγώ εσένα ή να πείσεις εσύ εμένα.
Ελπίζω πως καταλαβαίνεις το φιλικό πνεύμα, καμμιά φορά σε τέτοιες συζητήσεις ανεβαίνουν οι τόνοι και είναι κάτι που δεν αρέσει σε κανέναν (μέσα κι έξω από το φόρουμ) :megagrin

Μου άρεσε όμως αυτή η ανταλλαγή πληροφοριών. Είμαστε τελικά ένα φόρουμ πολύ πλούσιο σε θέματα και δεν υπάρχει μονοτονία :hellas
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ναι φιλε Γιώργο, απολυτα σεβαστο , δεν ειχα διαθεση κοντρας ουτε μου αρεσουν οι αντιπαραθεσεις, ουτε θα ειχαμε να κερδισουμε απο κατι τετοιο .

Καταλαβαινω πολυ καλα τι εννοεις .... και εμενα μου αρεσει η ανταλαγη πληροφοριών, και κουβεντουλα να γινετε :bigsmilie
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Σωστός :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

και κατι ακόμα που θεωρώ αυτονόητο αλλά για να μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι το Αικιντο είναι κάτι κακό, επειδή το χαρακτήρισα θρησκεία
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”