Τρέξιμο κανείς;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Έχω αρχίσει και εγώ και κάνω λίγο τρέξιμο στο στάδιο, ξεκίνησα από τον Φλεβάρη περίπου και ακολουθώ ένα δικό μου πρόγραμμα, τίποτα το ιδιαίτερο, τις τρεις ημέρες της εβδομάδας κάνω 8χλμ. και τις άλλες δύο τρέχω για 20 λεπτά και μετά κάνω λίγες ασκήσεις. Δεν επιδιώκω τίποτα, βασικά να είμαι όσο μπορώ σε φόρμα και να κρατιέται το σώμα μου σε μια καλή κατάσταση. Χρησιμοποιώ και γω το Runkeeper για τις σχετικές μου καταγραφές και επίσης ένα ρολόι Suunto T4d με μια ζώνη καρδιακών παλμών.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει νόημα η αγορά ενός πιο σύγχρονου αθλητικού ρολογιού, στην αρχή σκεπτόμουν ένα με ενσωματωμένο GPS ώστε να μην κουβαλάω το κινητό κοντά για τις καταγραφές, αλλά μετά είδα πως δεν θα το γλιτώσω έτσι, αφού το χρησιμοποιώ για να ακούω και την μουσική μου αλλά και για να μου κρατάει χρόνο, αφού στις ασκήσεις μου τις κάνω με την μορφή του ΤΑΒΑΤΑ.
Πάντως ότι μας ξεσηκώνει από τον καναπέ είναι πάρα πολύ καλό!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Παναγιώτη, δεν έχω αθλητικό ρολόι αλλά ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά μοντέλα που υποστηρίζουν μουσικά αρχεία για να ακούμε την μουσική που μας αρέσει. Επίσης σε μερικά Garmin υπάρχει και η δυνατότητα να αποθηκεύσεις το HIIT πρόγραμμα σου για να το χρησιμοποιήσεις στην προπόνηση.
Ακολουθεί ένα βίντεο με παράδειγμα από Garmin 230


Εγώ προσωπικά έχω βολευτει με το κινητό.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

@Panagiotis_17 Προσωπικά τρέχω κάπου στα 50 με 60 χιλιόμετρα μέσο όρο. Έχω μια ζώνη που συνδέετε με το κινητό κ μου φτάνει. Πιο ακριβό ρολόι θα δώσεις πολλά λεφτά κ δεν θα σου προσφέρει αρκετά.

@captain_hx Καλή φάση τα ρολόγια με μουσική αλλά τσιμπάνε πολύ... Είδα κάτι Garmin 245 music προχθές...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Για ρολόι κοιτούσα κυρίως για κανένα μεταχειρισμένο. Και όχι σε τέτοιες τιμές εννοείται...
@SolitaryX88 Μπάμπη ποια ζώνη έχεις και συνδέεται με το κινητό? Και με ποιο πρόγραμμα? έχει δικό της ή είναι συμβατή με τα προγράμματα της αγοράς τα γνωστά? Runkeeper, Strava κλπ.? Γιατί καλή χρυσή η Σούντο, αλλά τα ανταλλακτικά της τσιμπάνε λίγο, μόνο η ζώνη στήθους χωρίς τον αισθητήρα της έχει 30+€ και θέλει αλλαγή κάθε χρόνο σχεδόν.
Μήπως λοιπόν να αφήσω τελείως και εγώ το ρολόι και να πάρω μια ΟΕΜ ζώνη να την συνδέσω στο κινητό να τελειώνω.
Και κάτι ακόμα, μουσική ακούς (ακούτε) από το κινητό κατά την διάρκεια της προπόνησης? Με ακουστικά bluetooth ή με συμβατικά? Γιατί εγώ πήρα ένα ζευγάρι συμβατικά ακουστικά τα οποία νομίζω είναι JVC ή Panasonic δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα (δεν ήθελα να έχω στο νου μου να φορτίζω άλλη μια συσκευή) και ήδη σε δύο μήνες αρχίζει να κάνει διακοπές το ένα ακουστικό συν ότι ποτέ δεν είχε καλή εφαρμογή στο αυτί παρόλο τον "γάντζο" του που υποτίθεται ήταν για αυτό τον σκοπό.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Εγώ έχω την απλή Garmin HRM1G (ΑΝΤ+ -> 15ευρώ από το λιμάνι) σε συνδιασμό με το Samsung Galaxy(είναι ANT+ compatible) κ την εφαρμογή myWorkouts που έχει option και για BT LE αλλά κ ANT+. Έχει κ άλλες εφαρμογές βέβαια που ειναι ΑΝΤ+ compatible.
Εγώ έχω συμβατικά ακουστικά: Sony MDR-EX450. Κατα καιρούς είχα προβλήματα με άλλα ακουστικά που έχαναν επαφή. Τα συγκεκριμένα είναι λες κ είναι συνδεμένα με συρματόσχοινο.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

10 λόγοι για να τρέχεις κάθε μέρα

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

captain_hx έγραψε: 28 Αύγ 2019, 22:14Brooks Launch 6 για τρέξιμο στον δρόμο
Εικόνα

Salomon Speedcross 4 για τρέξιμο στο βουνό
Εικόνα

@SolitaryX88 πόσο δίκαιο είχες όταν έγραφες πως το τρέξιμο μπορεί να γίνει ακριβό χόμπυ!
SolitaryX88 έγραψε: 29 Αύγ 2019, 07:52 Ηλια (@captain_hx) ναι είναι hobby με αρκετά μεγάλο κόστος. (άσε κ γλυκοκοιτάζω ένα Polar Vantage M στα 204 ευρώ που βρήκα)

Για τα Brooks δεν έχω άποψη αλλά τα salomon για trekking είναι ίσως η καλύτερη επιλογή (σχετικά ακριβή βέβαια).
@SolitaryX88
Τα συγκεκριμένα Salomon τα πήρα σε πολύ καλή τιμή από το αγγλικό Amazon. Πλήρωσα συνολικά 75ευρω μαζί με τα μεταφορικά ενώ εδώ σε καταστήμα έχουν 130ευρω.

Το σκέφτομαι και γω για ρολόι γιατί το κινητό είναι πολύ βαρύ για να το κουβαλάω μαζί μου στο τρέξιμο ειδικά τώρα που έχω αυξήσει κατά πολύ τον όγκο της προπόνησης. Θέλω να πάρω κάτι οικονομικό με το Forerunner 35 να φαίνεται πως είναι μια καλή επιλογή. Εξετάζω επίσης τα πιο ακριβά Vantage M και Forerunner 45 αλλά και το παλιότερο 235 που έχουν κάποιες επιπλέον λειτουργίες που πιστεύω πως θα μου είναι χρήσιμες. Δεν ξέρω τελικά που θα καταλήξω αλλά έχω αρκετό χρόνο για να το σκεφτώ καθώς αυτή την στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμο μπάτζετ για ρολόι :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

@captain_hx το Polar έχει μεγάλη ακρίβεια στον οπτικό παλμογράφο(καρπού) που έχει χωρίς να έχεις ανάγκη την ζώνη.
Πάντως το κινητό το έχω κ για τα τραγούδια. Χωρίς μουσική δεν πάω για προπόνηση.

Άρα αν πάρεις μια θήκη μπράτσου ίσως σου λύσει αρκετά προβλήματα προς στιγμήν.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ποιά ειναι τα καλύτερα παπούτσια για τρέξιμο και περπάτημα ;
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

@Tasos123 Δεν υπάρχει απάντηση συγκεκριμένη.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα μεγάλο κατάστημα αθλητικών κ να δοκιμάσεις διάφορα.
Καλό θα ήταν κ να τα προβάρεις λίγο (φορώντας κ τα 2). Προσωπικά έχω προτίμηση στα Asics (Kayano/Nimbus/Cumulus) & New Balance (1080/860/880). Αλλά στο καθένα ειναι διαφορετικό.

Καλό θα ήταν να φτιάξω ένα thread που να λέει επιλογή δρομικού παπουτσιού κάποια στιγμή...
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”