Τρέξιμο κανείς;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τώρα που πλησιάζει ο κλασσικος μαραθώνιος, αναρωτιέμαι αν κανεις αλλος στο forum ασχολείται με το τρέξιμο.
Μετά απο αρκετά χρόνια ενασχόλησης με μπάσκετ, ποδόσφαιρο, τένις, τα τελευταία χρόνια, έχω ενθουσιάσει με το τρέξιμο. Τρέχω τακτικά, 3-5 φορές την εβδομάδα και ανάλογα με την περίοδο απο 30χλμ-80+χλμ εβδομαδιαίως. Έχω τρέξει διάφορους αγώνες απο10χλμ εώς μαραθώνιο. Ειναι πραγματικά ένα σπορ που μπορεί να το κανείς ανεξάρτητα απο ηλικία, χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό (λέμε τώρα... :hystericalbs1 ) χωρίς περιορισμούς στην μέρα, το μερος ή τον καιρό.
Απο τα λίγα πράγματα, μαζί με το π.ξ. και τη μουσική που με κάνουν να χαλαρώνω!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πολύ όμορφο θέμα Γιώργο.

Δυστυχώς, με το τρέξιμο και με τον αθλητισμό γενικότερα, έχω τόση σχέση, όση έχει και ο Αρχιεπίσκοπος (χωρίς παρεξήγηση) με το Π.Ξ.

Εντούτοις, θεωρώ την συμμετοχή και τον τερματισμό σε Μαραθώνιο (και ειδικά στην κλασσική διαδρομή) μεγάλο κατόρθωμα με ακόμα μεγαλύτερη ηθική ανταμοιβή.

Αν έφτιαχνα μια λίστα με 10 πράγματα που θέλω να κάνω πριν πεθάνω, ο τερματισμός σε Μαραθώνιο (ανεξαρτήτως χρόνου) θα ήταν στις πρώτες θέσεις.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μεχρις οτου σπάσω τον χιαστό και τους μηνισκους ετρεχα 5 χλμ την ημέρα. Τωρα... :cry
Ελπίζω να εχεις επενδύσει σε σωστό παπούτσι και ακομη καλύτερα και σε ενα σωστό πάτο.
Άρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Άρη, κι εγω αν δεν έχω ένα σωστό πάτο (μπροστά) δεν μπορώ να τρέξω!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μπροστά???
Άρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Εγώ θέλω παρακίνηση, από παπούτσια είμαι εντάξει ;)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ πάντως Γιώργο οταν εχω πατο μπροστά, πηδάω δεν τρέχω.
Τώρα εσυ... Περί ορέξεως
Άρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

:hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1
Τι να κάνω ρε συ Άρη; αφού εγώ κατάντησα ρετάλι.... :xp1

Πάντως για να πω και καμμιά σοβαρή κουβέντα σχετικά με τα παπούτσια, όντως χρειάζεται πολύ σωστό παπούτσι για να μειώνονται οι κραδασμοί και να μην καταπονούνται τα ποδαράκια μας.

Αν και δεν έτρεχα ποτέ (πολύ μοναχικό) έπαιζα μπάσκετ, έπρεπε πάντα να σκάσω πολλά λεφτά για σωστό παπούτσι. Και είναι πολύ ακριβά τα ρημάδια πλέον.....
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Για να επαναφερω το θεμα στην σοβαρότητα του,
ειδικα για δρομείς επιβάλεται ταυτοχρονα με το σωστό παπούτσι να γινει και ενα πελματογράφημα για την κατασκευή ενος πατου (παπουτσιού) ιδανικο για τον καθένα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ακριβώς όπως τα λέτε ειναι. Το παπούτσι στο τρέξιμο, ειναι το μόνο απο τον εξοπλισμό που εχει πολύ σημασία. Ενα λάθος μπορεί να σου κάνει ζημιά. Κανονικά για τη σωστή επιλογή παπουτσιων χρειάζεται έλεγχος της καμπύλης της καμάρας του ποδιού και βιντεοσκόπηση του ποδιού όταν τρεχεις σε διάδρομο για έλεγχο του πρυνισμου. Στην Αθήνα υπάρχουν εξειδικευμένα καταστήματα που προσφέρουν αυτήν την υπηρεσία (δωρεάν) φαντάζομαι και στη Θεσσαλονίκη.

Πάντως, με αφορμή το σχόλιο του Φώτη και του Γιώργου, πιστεύω ακόμα και καπνιστές, με κακή φυσική κατάσταση, ανεξάρτητα απο ηλικία, μπορεί με σωστή προετοιμασία και υπομονη σε 2 χρόνια να ειναι μαραθωδρόμος. Απλά θέλει πολύ προσοχή στην αρχή. Τα χιλιόμετρα πρέπει να ανεβαίνουν σιγά σιγά.


the loneliness of the long distance runner!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”