Formula 1

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μιας και αυτό το ΣΚ αρχίζει το πρωτάθλημα, σκέφτηκα να ανοίξω θέμα για συζήτηση. Ασχολείστε? Με ποια ομάδα/οδηγό είστε? Εγώ άρχισα στα 10 μου να βλέπω, το 1996 που ο Schumi πήγε στη Ferrari, και έτσι έγινα tifosο! Παρά τα 4 χαμένα πρωταθλήματα, ποτέ δεν άλλαξα ομάδα, και με αντάμειψε με 5 συνεχόμενα! Τώρα, 15 χρόνια μετά, ακόμα tifosο!

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημήτρης την 25 Μαρ 2011, 21:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Παρακολουθούσα αρκετά, μέχρι τον θάνατο του μεγάλου Senna...

ΥΓ. Tifoso Δημήτρη, tifosi είναι ο πληθυντικόςΕικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

mclaren εδω και χρονια. δεν βλεπω ομως καθε χρονια με ορεξη το πρωταθλημα τις F1.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ευχαριστώ για τη διόρθωση Γιάννη! Το διορθώνω και στο αρχικό μήνυμα!
Εικόνα
aris-65
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 01 Ιαν 2013, 21:54
11
Τοποθεσία: χαλανδρι - αθηνα
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 58

οκ παρακολουθω φορμουλα αλλα γιατι οχι και moto gp ρε παιδια?
NavalArchitect

Παρακολουθώ, είναι ενδιαφέρον, δεν καταφέρνω πάντα να βλέπω όλους τους αγώνες αλλά δεν με πειράζει αυτό για να είμαι ειλικρινής.

Πιό πολύ με ενδιαφέρει το ποιά ομάδα / τεχνικός διευθυντής / οδηγός κάνουν τις πιό σωστές (στρατηγικά) κινήσεις. Πολλά από τα υπόλοιπα είναι σχετικά βαρετά κατά καιρούς.

Δεν έχω πάει ποτέ να παρακολουθήσω αγώνα, τρέφω απεριόριστο σεβασμό στους Φινλανδούς οδηγούς και γνωρίζω πως είναι ένα σπορ/show στο οποίο υπάρχει πολλή, μα πάρα πολλή πολιτική και συμφέροντα (πάνω από το επίπεδο που συνήθως θέλει να φαντάζεται ο μέσος φίλαθλος ή τηλεθεατής).

Πριν 10 μέρες είδα τη ταινία "Senna" κι ομολογώ πως επηρεάστηκα πολύ περισσότερο από όσο περίμενα...
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Παρακολουθω αλλα οχι φανατικα πιο παλια περισσοτερο. Μου αρεσαν πολυ σαν οδηγοι Senna & Shumacher αλλα οχι ferrari & Mclaren προτιμουσα Renault williams ισως γιατι ειχα ενα 5 Alpine turbo. Τωρα μου αρεσει η Red bulll.

Τα moto GP τα εβλεπα ανελλειπως μεχρι περισυ, δυστηχως ομως πηρε τα δικαιώματα ο οτε tv οποτε τελος οπως και πολυς κοσμος αλλωστε
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Παρακολουθω καθε χρονο σχεδον ολα τα gp. Συνηθως ειμαι με οδηγους ξεκινωντας απο τον Νικι Λαουντα (οπσ κρυβε λογια δειχνεις την ηλικια σου) Σενα και φυσικα τον Μικαελ. Τωρα με κανεναν αλλα στηριζω Φεραρι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Παλιά είχαμε ωραίους οδηγούς, Clay Regazzoni, Niki Lauda, Ayrton Senna, Didier Pironi...

Όποτε μπορώ βλέπω, μου αρέσει αλλά δεν ξέρω... ίσως να έχει χάσει αυτή την αίγλη που είχε παλιότερα, είναι όλα τόσο πολύ "εμπορικά".
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Παρακολουθούσα F1 απο το 1998 ενώ απο το 2002 παρακολουθούσα πολύ φανατικά. Έβλεπα όλους τους αγώνες και τα δοκιμαστικά live ακόμα και αν ήταν στις 4 το πρωί.
Υποστήριζα την Toyota (που ντεμπουτάρισε το 2002).
Περνούσα δε, αρκετό απο τον ελεύθερο χρόνο μου παρακολουθώντας τα νέα και τα διάφορα τεκταινόμενα, μεταξύ των αγώνων ή την περίοδο του χειμώνα που δεν είχε αγώνες.
Εδώ και 3-4 χρόνια που εγκατέλειψε η Toyota, είναι ζήτημα αν έχω δει 3 αγώνες.
Με τις συνεχείς αλλαγές και τους διάφορους περιορισμούς, μου φαίνονται πιο άσχημα τα μονοθέσια. Για να μην αναφερθώ στους οδηγούς που μοιάζουν με ρομπότ. Το τι θα κάνουν, τι θα πουν ακόμα και το πως θα κινηθούν, μοιάζει να είναι σενάριο και μάλιστα κακογραμμένο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”