Η άθληση ημέρας!

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Ερωτήσεις για διαιτητικά εδώ μπένουν;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εδώ γίνεται συζήτηση για τη γυμναστική που κάνει ο καθένας.

Σε ποια διαιτητικά αναφέρεσαι;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

5χλμ τρέξιμο στο βουνό με την κόρη μου.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Kαλημέρα και καλή Κυριακή !

Μετά από 4μηνη αποχή, επανήλθα ποδηλατικά !
28χλμ σήμερα χαλαρά χωρίς ένταση μιας και η αποχή ήταν μεγάλη.
1 ώρα και 46 λεπτά συνολικά.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

50 χλμ ποδήλατο με κολύμπι στα 25, μεσημεριανό, σιέστα και επιστροφή στο σπίτι αλλα 25 χλμ. Απόλαυση και προετοιμασία για τρίαθλο ... το 2020 ... έχω βάλει τους στόχους μου ... χα χα χα
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλημέρα σε όλους.

28 χλμ ποδήλατο πριν λίγο σε 1 ώρα και 40 λεπτά.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7590 times
Been thanked: 6914 times
Ηλικία: 45

καλημερα στην παρεα,ειπα κ εγω να παω για περπατημα πρωι πρωι στην πειραικη και τι βλεπω;
ενα φουσκωτακι μισοβυθισμενο να πλεει μονο του,χωρις να χασω ευκαιρια βουταω κ το βγαζω οξω.
δεν εχει πανω του τπτ ουτε αριθμους,ουτε ονομα,ουτε τπτ,μονο ενα σκισιμο στο εμπρος μερος αλλα σε καλη κατασταση.
τωρα πρεπει να παω στο λιμεναρχειο να το δηλωσω;;;
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο στο λιμεναρχείο να ρωτήσω.
Στο θέμα μας τώρα ...
Χθες 5χλμ διάδρομο με σταθερό ρυθμό και πολύ χαίρομαι που επιτέλους μπορώ να τρέχω και να το χαίρομαι γιατί παλιότερα μισούσα το τρέξιμο και μόνο ποδήλατο ή κολύμπι έκανα ... Νομίζω ότι το 2020 θα τα καταφέρω να βγάλω έναν αγώνα τριαθλου!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Μετά το τέλος των καλοκαιρινών διακοπών ξεκινήσα να γυμνάζομαι σχεδόν καθημερινά με σκοπό να βελτιώσω την φυσική μου κατάσταση και να χάσω μερικά κιλά. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει κολύμβηση στην θάλασσα (ελεύθερη, πρόσθιο, ύπτιο) και χρήση βοηθητικών πτερυγίων στα χέρια και στα πόδια. Επίσης έχω εφοδιαστεί με ιμάντες TRX και σχοινάκι γυμναστικής και σύντομα θα τα εντάξω και αυτά στο πρόγραμμα εκγύμνασης.

Έχουν περάσει 2.5 εβδομάδες από τότε που ξεκίνησα και ήδη έχω δει ευεργετικά αποτελέσματα κυρίως στην τόνωση του οργανισμού και την αύξηση της φυσικής ενέργειας του σώματος. Καθώς όμως αυξάνω τους χρόνους και την ένταση των ασκήσεων αυξάνεται η ανάγκη πρόσληψης θερμίδων και ίσως το διατροφολόγιο μου να μην ενδείκνυται για κάποιον που γυμνάζεται καθημερινά. Μήπως να ήταν καλύτερα αν έψαχνα για επαγγελματική συμβουλή ώστε να έχω ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής από κάποιο ειδικό; :think:

Added in 8 minutes 13 seconds:
Πάντως η ιδέα της πρόσληψης συμπτωμάτων διατροφής για αθλητές (κυρίως πρωτεϊνών) δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ηλία μπράβο που αποφάσισες να γυμναστείς και καλή αρχή!
Εγώ θα σου συνιστούσα να μην αυξήσεις τις θερμίδες σου μέσα στη μέρα,γιατί είπες πως θες να χάσεις κιλά.Πολύ χοντρικά,βάρος χάνεις όταν καταναλώνεις λιγότερες θερμίδες από όσες καις(ή καις περισσότερες από όσες καταναλώνεις).Αν αναπληρώσεις τις θερμίδες που χάνεις στην άσκηση,δεν θα έχεις κανένα αποτέλεσμα στη ζυγαριά.Θα δεις βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης,ναι,αλλά δεν θα χάσεις κιλά,και ίσως και να πάρεις.Αν δεν ξέρεις να υπολογίζεις τις θερμίδες σου,υδατάνθρακες-πρωτεΐνες-λιπαρά,τότε ίσως να φας περισσότερο από όσο έκαψες και τότε θα δεις την ζυγαριά να ανεβαίνει.Μην ανησυχείς αν πεινάς λίγο,ο οργανισμός έχει αποθέματα ενέργειας,δεν πρόκειται να λιμοκτονήσεις.
Επίσης, πρωτεΐνη δεν νομίζω πως χρειάζεσαι,μιας και δεν κάνεις γυμναστική με αντιστάσεις και ούτε θες να χτίσεις μύες.Κανείς δεν έχει έλλειψη πρωτεΐνης,εφόσον προσλαμβάνει τις απαιτούμενες θερμίδες.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”