Προτάσεις για αλλαγή κανόνων λειτουργίας

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ελπίζω το παρόν θέμα να μην γίνει flame war. Πάντως θα συμφωνήσω ότι πρέπει όλοι να δούμε τα πράγματα πιο χαλαρά, άλλωστε ένα χόμπι είναι.

Για τους Δορυφέρων και Slur έχω να πω ότι οι αποχωρήσεις τους είναι στην ημερησία διάταξη ενός φόρουμ. Άλλοι φεύγουν, άλλοι έρχονται και δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση.

Κάτι άλλο, θα ήθελα να κάνω μια παράκληση προς όλους τους χρήστες αλλά ιδιαίτερα τους διαχειριστές. Λίγο περισσότερη διακριτικότητα και ευγένεια (ιδιαίτερα σε θέματα κανόνων) θα κάνει θαύματα. Με το γραπτό λόγο, μπορεί να παρεξηγηθεί πολύ εύκολα η στάση των διαχειριστών που θέλουν να κρατήσουν ένα "καθαρό" φόρουμ και παραπέμπει στο κλίμα που νιώθουν τώρα μερικά νέα μέλη, ενώ η πραγματικότητα απέχει.

Πολλές φορές και εγώ έχω νιώσει άσχημα διαβάζοντας μια "επίπληξη" ενώ δεν είχα καν σχέση με το εγχείρημα της εκάστοτε συζήτησης. Φαντάζομαι τι θα αισθάνθηκαν οι εμπλεκόμενοι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Συμφωνω απολυτα με αυτο που ειπε ο Δημητρης.

Οσο για την υπερευαισθησια Αποστολε εμεις δεν ειμαστε σε θεση να κρινουμε το αν κανποιος ειναι ευαισθητος ή οχι. Εμεις που ειμαστε καπως πιο παλιοι θα κανουμε το καλαμπουρι μας , θα την πει ο ενας στον αλλον και δεν θα παρεξηγηθουμε γιατι εχουμε πλεον καταλαβει το στυλ εκφρασης του καθενος και πως εννοει αυτα λεει. Οταν ομως μπαινει ενα νεο μελος στο φορουμ ειμαστε ΟΛΟΙ υποχρεωμενοι να καρτησουμε μια ουδετερη και οπως ειπε ο Δημητρης διακριτικη σταση απεναντι του.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ένα πρώτο σχόλιο θα κάνω και κάποια στιγμή αφού τα βάλω σε κάποια σειρά θα επανέλθω.
Το ερώτημα που πρέπει να θέσουμε ολοι στον εαυτό μας θα πρέπει να είναι ένα .Εάν αποφασίζαμε σήμερα να φτιάξουμε ένα φόρουμ ποια μορφή και κανονισμούς θα θέλαμε να έχει . Είμαι σίγουρος ότι θα είχαμε καταναλώσει ένα πακέτο χαρτιά με σκέψεις .
Για μενα το φορουμ πρέπει να έχει αυστηρούς κανόνες και να προσπαθούμε να μην γράφουμε άσχετα πραγματα σε άσχετα σημεία , η δουλειά ενός συντονιστή δεν είναι κάθε ήμερα να μαζεύει και να διορθώνει, θα το κανει 1-2-3 και κάποια στιγμη θα γίνει και η παρατήρηση. Εάν θα γίνει άκομψα αυτό είναι άλλο θεμα αλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει σκοπιμότητα ,πολλοί από εμάς είμαστε αρκετά μεγάλοι και έχουμε περάσει διάφορα σταδια στην ζωη μας , έχουμε ακούσει το χιλια μύρια οσα από συναδέλφους και αφεντικά και ίσως να μην δίνουμε σημασια στην αυστηρότητα των κανονισμών.
Τα φορουμ δεν μπορούν να προσαρμοστουν στο τι θέλει και πως το θέλει ο καθενας και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εσάς που είστε μελλη και σε φορουμ του εξωτερικού , οι κανονισμοί είναι περίπου ίδιοι με τους δικους μας και απλά δεν εφαρμόζονται ή έχουν κάποιους διαφορετικούς ?
Στο θέμα με τα νεα μέλλη δεν νομίζω ότι κανείς μας έχει δείξει ότι είναι παρείσακτοι το αντίθετο θα έλεγα , πολλές φορές ξέρουμε από πριν το εάν καποιος γράφτηκε απλά για να πάρει μια πληροφορία η να κάνει ένα ακονισματάκι και μετά αντε γειά .Όμως εμείς οι 20 είμαστε εκει για να βοηθήσουμε όπως πριν ήταν κάποιοι άλλοι που βοηθησαν εμας .
Εγω για παράδειγμα μπορεί να μιλάω στο τηλέφωνο η να συναντηθώ με το μελλος Χ ,δεν σημαίνει ότι είμαστε κλειστο κλαμπ, ετυχε και δέσαμε τι να κάνουμε Εχω στεναχωρηθεί που στις 2 τελευταίες συναντήσεις δεν μπορούσα να είμαι παρών και να γνώριζα ανθρώπους που τους διαβάζω σχεδόν κάθε ήμερα . Τον Δημήτρη δεν τον εχω συναντήσει ποτέ δεν ετυχε ,τι να πω ότι εχει κανει κλαμπ με καποίους?
Ετσι λοιπόν καταλήγω στο άλλο πραγμα το φορουμ άλλο το Facebook .
Θα επανέλθω με προτάσεις σύντομα.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αφού έχουν περάσει 24+ ώρες από την τελευταία απάντηση ας γράψω και εγώ κάτι λίγα :megagrin .

Greeklish:
Κάποια μέλη "παραπονιούνται" για τους αυστηρούς κανόνες για τα Greeklish.
Αλλά απ ότι βλέπω στα περισσότερα μέλη αρέσει αυτός ο κανόνας.
Εγώ θα πω ότι ήμαστε μία ελληνική κοινότητα και γράφουμε ελληνικά.
Σαφώς κάποια πράγματα/ορολογίες δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε όπου όμως μπορούμε να διασώσουμε κάτι θα το κάνουμε.
Ζητώ συγνώμη από τα νέα μέλη, αλλά αυτό είναι ένας κανόνας απαράβατος. Δεν θα φάει κανένα νέο μέλος ποινή ούτε την πρώτη ούτε την δεύτερη ούτε την τρίτη αλλά αν δεν μπορεί να ακολουθήσει έναν απλό κανόνα σε κάτι που έχει συμφωνήσει μάλιστα, τότε δεν έχει θέση σε αυτό το φόρουμ όσο μετρ του ξυρίσματος κι αν είναι.

Σύνδεσμοι:
Έχω ζητήσει οι σύνδεσμοι να έχουν αυτή την μορφή γιατί:
1. Κάνουν την ανάγνωση του κειμένου πιο εύκολη. Νομίζω πως θα συμφωνήσετε σε αυτό.
2. Δεν θέλω οι μηχανές αναζήτησης να σαρώνουν τους συνδέσμους που έχουν αναρτηθεί στο φόρουμ.


Ιδιωτικές αγοραπωλησίες:
* Οι συντονιστές/διαχειριστής του φόρουμ δεν έχουν καμία απολύτως ανάμιξη/ευθύνη πέραν του να επιβλέψουν την "νομιμότητα" (κατά τους κανόνες του φόρουμ) της αγγελίας αλλά και ύστερα του κλειδώματος του θέματος.
Μία αλλαγή στο κανόνα. από εδώ και πέρα δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή των εξόδων αποστολής.
Σε περίπτωση μη καλής επικοινωνίας θα πρέπει να τα βρίσκετε μεταξύ σας.(βλέπετε παραπάνω *)
Μάλιστα μελλοντικά το μέλος που έχει βάλει κάτι προς πώληση θα έχει και την δυνατότητα/ευθύνη στο να κλειδώνει το θέμα του κατά την πώληση του "εμπορεύματος".

"εκτός θέματος" και "τι δημοπράτησα-αγόρασα" κτλ.
Υπάρχει το δικό μας "like". Αντί για με γεια μπορείτε να κάνετε "like". Δεν έχουμε βάλει κάποιο κανόνα εδώ κάντε εσείς το κανόνα σας.
Το εκτός θέμα σε μία "σοβαρή συζήτηση" στον γραπτό λόγο είναι ότι χειρότερο. Προσπαθήστε να είστε στο θέμα και σαφώς δεν κόβουμε κεφάλια, ούτε πόδια, ούτε χέρια. Αλλά επειδή δεν κόβουμε τίποτα μην το παρακάνετε κι εσείς.


Αυτά περί κανόνων.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα θέματα που αναφέρθηκαν είναι λειτουργικά.
Το προτάσεις για αυτό το λόγο το δημιούργησα.
Για να μας λέτε τις ιδέες/παράπονα και εμείς αν μπορούμε και είναι λογικό το υλοποιούμε.
Αφού λέτε ότι δεν βολεύει να βάζετε αλλού την φωτογραφεία και αλλού το κείμενο από εδώ και πέρα να το βάζετε σε ένα θέμα.
Να συγχωνεύσουμε τα παλιά δεν θα μπορέσουμε αλλά από εδώ και πέρα φωτό/κείμενο σε ένα θέμα.
Το είχαμε κάνει έτσι για μία ομοιομορφία, αφού δεν βολεύει όμως κάντε το όπως προτείνατε.

Πιο συγκεκριμένα:
Aris22 Σύντομα
Dimitris Σύντομα επίσης
arxiloxos Σε παρακαλώ στείλε μου παραδείγματα και ονόματα.
dm14 βλέπε απάντηση geo αλλά και υπολοίπων.
Και εγώ αυτό πιστεύω. Είναι στον άνθρωπο η συμμετοχή και εγώ είμαι/ήμουν μέλος σε πολλά φόρα. Για λίγο καιρό καλά είναι για μένα μετά βαριέμαι. Ξέρω άλλα μέλη πιο παλιά από μένα και ακόμα γράφουν μανιωδώς.
spiros να το δούμε για το θέμα που προτείνεις.
Ηλίας α. δυστυχώς τεχνικός αδύνατον, β. βλέπε παραπάνω.

Αν έχω ξεχάσει/παραλείψει κάποιο συγνώμη. Ας επικοινωνήσει μαζί μου με πμ.


Επισκεψιμότητα: (κοιλιά)
Είτε το πιστεύεται είτε όχι αλλά ήμαστε τα ίδια σχεδόν (και κάπως καλλίτερα) από πέρυσι.
stats.JPG
ευαισθησία:
Έχουμε (είχαμε;) νέα μέλη που με το πρώτο ποστ μας αποκάλεσαν φασίστες, μόνο και μόνο επειδή δεν έκατσαν να ψάξουν λίγο και να δουν ότι οι 3 πρώτες δημοσιεύσεις πρέπει να περάσουν από έγκριση.

Ευγένεια/καλή αγωγή συντονιστών.
Έχω πει πάνπολλες φορές, αν έχετε κάποιο θέμα με έναν από τους συντονιστές να επικοινωνήσετε μαζί μου.
Δυστυχώς δεν μπορώ να παρακολουθώ όλα τα θέματα οπότε δεν μπορώ και να επιβλέπω πάντα το τι συμβαίνει.
Είμαι εδώ πρώτα απ όλα για εσάς. Αν δεν μου πείτε τους προβληματισμούς σας τα παράπονά σας τις ιδέες σας, με τις λίγες δυστυχώς μαντικές ικανότητες που έχω δεν μπορώ να τα ξέρω αυτά.
Το ξέρετε ότι δεν έχω λάβει ούτε ένα πμ από κανένα μέλος για παράπονα;
Έχω λάβει κάποια πμ για ιδέες/προτάσεις, αλλά αυτό έγινε μόνο όποτε το ζήτησα.


Πάνω απ όλα το φόρουμ το έκανα για να υπάρχει επικοινωνία αλλά και ευχάριστη αλληλεπίδραση μεταξύ των μελών του φόρουμ
Αν είναι να τρωγόμαστε για τους κανόνες ή οτιδήποτε άλλο να το "κλείσω το μαγαζί".
Ήμαστε εδώ για να περνάμε καλά. Αν είναι κάτι που σας χαλάει μας το λέτε και αν έχει λογική σαφώς και το φτιάχνουμε.

Φιλικά πάντα,

Ανδρέας :hellas
:thnx
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Aν και ειμαι πολυ "νεος" ακομα στο σχολιασμο, να πω γενικα δυο τρια πραγματακια.

*Νομιζω οτι γενικα σε ενα φορουμ θα πρεπει να ειναι καπως αυστηροι οι κανονες. Είναι άλλο αν τηρουνται και με ποιο τροπο. Αλλά κανονες πρεπει να υπαρχουν και καλο ειναι οσοι μπαινουν να τους διαβαζουν, ωστε μετα να μην βρισκονται προ οποιασδηποτε εκπληξης απλά επειδη δεν εκαναν τον κοπο να κανουν μια δυο αναγνωσεις.

*Γενικα η γνωμη μου ειναι η εξης. Ο Ελληνας δεν εχει συνηθισει ουτε να συμμετεχει σε ομαδικες προσπαθειες (εξαιρειται ο τομεας της εργασιας οπου εκει ομως υπαρχει μια αλφα υποχρεωση) ουτε και να γραφει αρκετα. Ειμαστε περισσοτερο του προφορικου λογου.

*Επισης ο γραπτος λογος παρεξηγειται πολυ πιο ευκολα, ακριβως γιατι δεν ξερεις ποιος γραφει τι και πως το εννοει.

*Συνηθως στο ιντερνετ πολλοι ειναι οι παροντες, αλλά λιγοι οι συμμετεχοντες.

*Ιδιαιτερα σε ενα φορουμ οπως αυτο, αρκετα εξειδικευμενο και με τοσα χρονια λειτουργιας μου φαινεται δυσκολο να υπαρχει μεγαλη ανανεωση στη θεματικη του ωστε πιθανως να συμμετεχουν νεα μελη.

*Κατι τελευταιο αλλά οχι εσχατο σε σημασια. Μην ξεχναμε ποτέ και σε τι καιρους ζουμε. Αυτο μπορει να εχει επιπτωσεις και στο αν καποιος μπορει ή εχει τη διαθεση να γραψει ή να συζητησει για οτιδηποτε.

υγ. Θεωρω ατοπο να γινονται συγκρισεις με ξενα φορουμς (δεν τα γνωριζω καν και δεν θα συμμετειχα ευκολα). Νομιζω οτι και τα αριθμητικα μεγεθη ειναι δυσαναλογα, αλλά και η κουλτουρα του καθε τοπου ξεχωριστη.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

andreas έγραψε: Σύνδεσμοι:
2. Δεν θέλω οι μηχανές αναζήτησης να σαρώνουν τους συνδέσμους που έχουν αναρτηθεί στο φόρουμ.
Οι μηχανές αναζήτησης βλέπουν το συνδέσμους σαν μηχανές, και όχι σαν ανθρώπινοι χρήστες ηλεκτρονικού υπολογιστή, δλδ. βλέπουν τον κώδικα της εκάστοτε σελίδας.

Εκεί το url φωνάζει απο μακριά, είτε βρίσκεται ενσωματωμένο, είτε όχι.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Βασικά είναι αρκετά ποιο πολύπλοκο απ ότι λες.
Βλέπουν tags βλέπουν συχνότητες βλέπουν ύψος, πυκνότητα και άλλες 1271531625 παραμέτρους.
(Υπάρχουν και SEO tools που κάνουν διάφορα)

Όπως και να χει όμως από την στιγμή που είναι κανόνας του φόρουμ καλό είναι να τηρείται.
Στον συγκεκριμένο είμαι αμετακίνητος.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”