Δημιουργια νεων υποκατηγοριων

Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθούν δύο νέες υποκατηγορίες στη θεματική ενότητα Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης, όπως συμβαίνει και στις ξυριστικές μηχανές ασφαλείας, όπου όλα τα θέματα εντάσσονται σε υποκατηγορίες (DE, άγνωστες, μονής όψης). Δηλαδή μία κατηγορία για τα ξυραφάκια μίας χρήσης και μία για εκείνα που δέχονται ανταλλακτικές κεφαλές.

Επίσης, στο forum αυτό έμαθα τον όρο "ξυριστικές μηχανές συστήματος". Μέχρι πρόσφατα άκουγα, διάβαζα, ήξερα το είδος ως "ξυριστικές μηχανές/ξυραφάκια με ανταλλακτικές κεφαλές". Είναι δόκιμος αυτός ο όρος "ξυριστικές μηχανές συστήματος"; Δε θυμάμαι να τον έχω δει κάπου αλλού. Είναι έμπνευση κάποιου χρήστη του φόρουμ; Γενικότερα, το να χρησιμοποιούνται ευρέως αποδεκτοί όροι, βοηθάει το forum να αναδεικνύεται μέσω των αναζητήσεων στο google, ενώ κατευθύνει το χρήστη πιο εύκολα στην κατηγορία που θέλει.

Επίσης, θα ήθελα να επισημάνω ότι ο οδηγός του Στέφανου για το wet shaving, πιστεύω ότι θα πρέπει να μπει σε πιο περίοπτη θέση κι όχι αποκλειστικά μέσα στην κατηγορία των safety razor. Ίσως να υπάρχει αντίγραφο σε κάθε υποκατηγορία.


Σχετικά με το ζήτημα νέων κατηγοριών στο forum, πιστεύω ότι η επέκταση σε κάθε φόρουμ που αρχίζει να έχει ένα αριθμό μελών είναι αναγκαία. Όσο όμως έχει λίγα μέλη, καλό είναι να διατηρήσει την εξειδίκευσή του, ώστε να αναπτυχθεί καλά στο αντικείμενο και να τραβήξει κόσμο από άλλα φόρουμ που είναι "λίγο απ' όλα" και να αποκτήσει ικανό πλήθος καλά οργανωμένων θεμάτων, ώστε να παρέχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Η εμπειρία μου από forum λέει ότι μάλλον είναι ακόμα νωρίς για το men's only να κάνει κάτι τέτοιο άνοιγμα. Η ασφαλής λύση σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι να δημιουργηθεί ξεχωριστή κατηγορία για θέματα που δεν άπτονται του βασικού αντικειμένου του forum. Με τον τρόπο αυτό δίνεται η ελευθερία στους χρήστες να εκφράζουν και να συζητούν τα ποικίλα ενδιαφέροντά τους, αλλά ταυτόχρονα κατευθύνεται ο κόσμος περισσότερο στη δημιουργία θεμάτων σχετικών με το βασικό αντικείμενο του forum. Κάποια forum δεν προσμετρούν στο post count τα μηνύματα που είναι στις κατηγορίες off topic, σούπα κλπ, γεγονός θεμιτό κατά τη γνώμη μου.

Είμαι κατά των απόψεων "να μην υπάρχει κάτι, γιατί με ενοχλεί". Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφραστεί κόσμια σε ό,τι τον ενδιαφέρει και όποιος ενοχλείται μπορεί να αγνοεί τα θέματα που βρίσκει αδιάφορα, ενοχλητικά, απρεπή ή οτιδήποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αλέξουρος έγραψε:Πιστεύω ότι θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθούν δύο νέες υποκατηγορίες στη θεματική ενότητα Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης, όπως συμβαίνει και στις ξυριστικές μηχανές ασφαλείας, όπου όλα τα θέματα εντάσσονται σε υποκατηγορίες (DE, άγνωστες, μονής όψης). Δηλαδή μία κατηγορία για τα ξυραφάκια μίας χρήσης και μία για εκείνα που δέχονται ανταλλακτικές κεφαλές.
Συνήθως δημιουργούμε κατηγορίες βάσει δημοτικότητας, και τα εν λόγω ξυραφάκια - μηχανές κ.λπ. δεν ήταν ποτέ ιδιαιτέρα δημοφιλή σε αυτό το Forum. Αν υπάρξουν κάποια παραπάνω θέματα καμία αντίρρηση να ανοίξουμε κατηγορίες και να τα οργανώσουμε καλύτερα.
Αλέξουρος έγραψε: Επίσης, στο forum αυτό έμαθα τον όρο "ξυριστικές μηχανές συστήματος". Μέχρι πρόσφατα άκουγα, διάβαζα, ήξερα το είδος ως "ξυριστικές μηχανές/ξυραφάκια με ανταλλακτικές κεφαλές". Είναι δόκιμος αυτός ο όρος "ξυριστικές μηχανές συστήματος"; Δε θυμάμαι να τον έχω δει κάπου αλλού. Είναι έμπνευση κάποιου χρήστη του φόρουμ; Γενικότερα, το να χρησιμοποιούνται ευρέως αποδεκτοί όροι, βοηθάει το forum να αναδεικνύεται μέσω των αναζητήσεων στο google, ενώ κατευθύνει το χρήστη πιο εύκολα στην κατηγορία που θέλει.
O συγκεκριμένος όρος αν θυμάμαι καλά επινοήθηκε από τον Στέφανο.
Καθώς η Ελλάδα είναι μεν μικρή χώρα, αλλάμε δικό της αλφάβητο, και πλούσια γλωσσά με ιστορία είναι ιδιαιτέρα σημαντικό για εμάς να υπάρχουν και οι Ελληνικοί όροι. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει ότι θέλει.
Οι Αγγλικού όροι υπάρχουν ήδη. Ελληνικοί όμως όροι δεν υπάρχουν αφενός γιατί δεν υπάρχει άλλη μεγάλη κοινότητα αφετέρου γιατί το εμπόριο τέτοιων προϊόντων στην Ελλάδα δεν υφίσταται ώστε να δανειστούμε όρους από τις εμπορικές επιχειρήσεις. Οι κατασκευαστές φυσικά δεν παρέχουν και όρο για την Ελληνική γλώσσα. Άρα εμείς είμαστε αυτοί που θα δημιουργήσουμε Ελληνικούς όρους. Πώς? Μα μέσα από τις συζητήσεις. Όταν ένας όρος είναι δόκιμος και θελκτικός θα ιοθετηθεί σίγουρα από πολλά μέλη.
Π.χ. κάπου υπάρχει ένα θέμα δικό μου για τα straight razors όπου ξεκινάω λέγοντας ότι δεν μπορώ να βρω Ελληνική λέξη. Στις διάφορες συζητήσεις ειπώθηκαν διάφορα, επικράτησε όμως το μαχαίρι, που δεν θυμάμαι και ποιος το πρωτοείπε (Slur, Stefanos?).
Αλέξουρος έγραψε: Επίσης, θα ήθελα να επισημάνω ότι ο οδηγός του Στέφανου για το wet shaving, πιστεύω ότι θα πρέπει να μπει σε πιο περίοπτη θέση κι όχι αποκλειστικά μέσα στην κατηγορία των safety razor. Ίσως να υπάρχει αντίγραφο σε κάθε υποκατηγορία.
Να το δούμε αν και απο τα views δεν φαίνεται το θέμα να πάει και άσχημα


Έχουμε ξαναφέρει ότι το κύριο θέμα μας είναι η ανδρική περιποίηση της οποίας κύριος γνώμονας είναι το ξύρισμα του οποίου κύρια ενασχόληση είναι το παραδοσιακό ξύρισμα.
Όλο αυτό μπορείς και να το αντιστρέψεις.
Τώρα για το θέμα του αριθμού των μελών, ποτέ δεν θα αποκτήσουμε πολλά μέλη. Όταν το Badger & Blade έχει 30.000, αριθμός γελοίος για Αμερικάνικο Forum καταλαβαίνεις ότι αυτό που κάνουμε είναι λίγο εξειδικευμένο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Για την ιστορία, όταν πρωτοάνοιγα τα πρώτα μου θέματα και έκανα λόγο για μαχαίρια το έκανα αυτό επειδή έτσι το είχε ονομάσει ο Ανδρέας στην υποκατηγορία του φόρουμ και γιατί έτσι φαντάστηκα ότι θα το λέτε.

Ο όρος μαχαίρι όμως είναι αδόκιμος, γιατί αυτά τα εργαλεία δεν είναι μαχαίρια. Είναι κάτι άλλο.

Παλιά στην Ελλάδα χρησιμοποιούνταν ευρέως αυτά τα εργαλεία και ήταν ευρέως διαδεδομένη και η ονομασία τους. Ονομάζονται ξυράφια, όχι μαχαίρια.

Αν πάτε στον Τσομπάρη και του ζητήσετε μαχαίρι θα σας πει ότι δεν έχει γιατί δεν θα καταλάβει τι εννοείτε, αν του δείξετε κάποιο από τη βιτρίνα, θα σας πει «ααα, ξυράφι εννοείς». Που σημαίνει ότι αυτό το εργαλείο στην Ελληνική ονομάζετε ξυράφι.
Και ονομάζονταν έτσι πολύ πριν εμφανιστούν στην αγορά τα DE, τα οποία πλέον ονομάζονται «ξυραφάκια» επειδή είναι μικρά. Το να εμπεριέχεται η ένια στην λέξη είναι κύριο χαρακτηριστικό της Ελληνικής γλώσσας.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Προσωπικά είμαι υπέρ της προσεγμένης λεξιπλασίας, ακόμη κι αν προέρχεται από μη ακαδημαϊκό χώρο. Το πρόβλημα της εποχής μας είναι οι ξενόφερτες ιδέες, τα ξενόφερτα αντικείμενα που συνοδεύονται από την αντίστοιχη ξένη λέξη. Μου αρέσει λοιπόν ο όρος "ξυριστική μηχανή/ξυραφάκια συστήματος", αλλά, όπως είπα και πριν, δε βοηθάει κάποιον νέο να μπει άμεσα στο νόημα, ούτε φέρνει τόσο εύκολα κόσμο στο forum (με τη λογική των λημμάτων στις μηχανές αναζήτησης). Δεν επιμένω, σεβόμενος την επιλογή σας. Άλλωστε μέσα στο forum αυτό χρησιμοποιώ συστηματικά τους όρους που κυκλοφορούν μεταξύ μας.

Σχετικά με τον αριθμό μελών, σίγουρα δεν είναι εύκολα να ανταγωνιστεί το men's only ένα forum για κινητά, όπου ο κόσμος έχει την τάση να ψάχνει περισσότερο το ζήτημα, αλλά μερικές χιλιάδες μέλη είναι εφικτός στόχος, πάντα κατά τη δική μου χονδρική εκτίμηση. Όλος σχεδόν ο ανδρικός πληθυσμός ασχολείται με την περιποίηση των τριχών του προσώπου, είτε ξυριζόμενος, είτε διαμορφώνοντας μούσι. Φυσικά, δε βλέπουν όλοι το αντικείμενο ως αυτοσκοπό, αλλά πιστεύω ότι από τα 4 εκατομμύρια Έλληνες με τριχοφυΐα στο πρόσωπο, θα υπάρχουν μερικές χιλιάδες (1 τοις χιλίοις) που θα θελήσουν να μάθουν κάτι περισσότερο για το ξύρισμα (έστω και με τη μορφή "mach 3 ή sword;").
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αυτός που ξυρίζεται με mach3 και τενεκεδάκι αδιαφορεί για το ξύρισμα και δεν θα ψάξει ποτέ πληροφορίες για αυτό.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν έχω καταφέρει να πίσω ούτε έναν φίλο μου να δοκιμάσει το wet shaving έστω μια φορά. Ακόμα και κάποιους που τους έπεισα με επιχειρήματα, με το που τελείωσε η συζήτηση το είχαν κιόλας ξεχάσει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Slur έγραψε:Αυτός που ξυρίζεται με mach3 και τενεκεδάκι αδιαφορεί για το ξύρισμα και δεν θα ψάξει ποτέ πληροφορίες για αυτό.
Γι' αυτό μίλησα για ποσοστό 1 στους 1000. Η συντριπτική πλειοψηφία θα αδιαφορήσει για κάτι περισσότερο (Δεν το βρίσκω μεμπτό. Καθένας με τα γούστα του και τα χόμπι του), αλλά είναι τόσο μεγάλο το δείγμα (εκατομμύρια Έλληνες ξυρίζονται και πολλοί από αυτούς έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο), ώστε ακόμα και μία ελάχιστη μειοψηφία να έχει μία σπίθα ενδιαφέροντος μέσα της, αμέσως μαζεύονται χιλιάδες άτομα.

Για παράδειγμα, μερικοί από εκείνους που είναι ευεπίφοροι στις διαφημίσεις, αγοράζοντας κάθε νέο μοντέλο της Gillette και της Wilkinson, ίσως δε θα έλεγαν όχι να δοκιμάσουν πινέλο και σαπούνι και αργότερα να δουν ένα ξυράφι DE.

Ομοίως, η δική μου εμπειρία από γνωστούς είναι αρνητική σχετικά με το ξύρισμα. Το βλέπουν απλώς ως υποχρέωση ή σαν βαρετή διαδικασία που γίνεται αναγκαστικά. Αλλά δεν το έχω συζητήσει με περισσότερα από 10-20 άτομα. Εδώ βρίσκεται λοιπόν η μαγεία του διαδικτύου: Φέρνει σε επαφή άτομα με ίδια ενδιαφέροντα, από διάφορα σημεία του πλανήτη.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παιδιά συμφωνούμε αλλά να μείνουμε on topic. Πάντα υπάρχει η δυαντότητα να ανοίξει όποιος θέλει νέο θέμα, και προσωπικά αυτού του είδους τα θέματα μου αρέσουν πολύ!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Oι εικονιτσες στο πρωτο επιπεδο πλοηγησης του μενου του φορουμ δεν εχουν μονο διακοσμητικο χαρακτηρα..
:shocking
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Μιας και το ανέφερες Στέφανε, οι εικόνες στο πρώτο επίπεδο του forum, καθώς και στην υποκατηγορία ξυριστικών μηχανών ασφαλείας (μακάρι να επεκταθούν κι αλλού), είναι κατά τη γνώμη μου πολύ εύστοχη επιλογή. Τόσο εικαστικά, όσο και λειτουργικά. Τα περισσότερα forum στο διαδίκτυο, δεν έχουν κάνει τέτοια παρέμβαση κι αυτό είναι προς τιμήν σας.

Επειδή νομίζω ότι απαντάτε κάπως απολογητικά, να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: Βρίσκω το forum πολύ λειτουργικό (μόνο το latency πιστεύω ότι θα ήθελε βελτίωση), πολύ καλά δομημένο και με μεγάλο πλούτο πληροφοριών. Οποιαδήποτε θέματα θίγω, είναι επειδή εκτιμώ την παρουσία του στο διαδίκτυο και θέλω να το βλέπω ακόμη καλύτερο με βελτιώσεις σε λεπτομέρειες. Αλλά και όπως είναι να παραμείνει, θα είναι περίφημο. :dance5
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10715 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αλλαγές και βελτιώσεις θα υπάρχουν πάντα!

Με μέτρο όμως για να μην σας κακομάθουμε! :xp1

Όπως έχουμε πει και πάντα θα λέμε ήμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις, γι αυτό και υπάρχει και αυτή η περιοχή!
Μελετάμε προσεχτικά κάθε πρόταση και αν δούμε ότι μπορούμε να την υλοποιήσουμε και είναι χρήσιμη, τότε θα μπει σε εφαρμογή είτε άμεσα είτε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα!

:danke
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προτάσεις”