Περί υπογραφών

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Από χθες στο SRP απενεργοποιήθηκαν τα «sig lines», δηλαδή η υπογραφή του μέλους που ακολουθούσε κάθε του ποστ.
Η διαφορά είναι τεράστια. Τα ποστ και τα νήματα είναι πολύ πιο καθαρά και πιο ευανάγνωστα.
Θα μου άρεσε να απενεργοποιηθούν και σε εμάς.
Βέβαια και εγώ όπως βλέπετε έχω μία φράση σαν υπογραφή την οποία χαίρομαι να τη βλέπω γιατί για εμένα σημαίνει κάποια πράγματα, αλλά φαντάζομαι ότι για τους υπόλοιπους μόνο ενόχληση είναι και παραπανίσια γράμματα ανάμεσα στα ποστ.
Επίσης οι μεγάλες υπογραφές είναι πολύ ενοχλητικές.

Βέβαια αυτό είναι κάτι που θα αποφασίσει ο διαχειριστής, όχι δημοκρατικά ελπίζω, αλλά με γνώμονα το σωστότερο κατά την κρίση του. Επίσης είναι αλήθεια ότι είμαστε πολύ μικρό φόρουμ σε έκταση ακόμα και ίσως κάποια φολκλορικά στοιχεία να μην ενοχλούνε ακόμη, όμως επειδή φαίνεται ότι υπάρχει μία ευαισθησία στη καθαρότητα των νημάτων όπως για παράδειγμα περιορισμό των of topic όσο είναι δυνατό, ίσως να έχει νόημα να απενεργοποιηθούν οι υπογραφές από τώρα.

Τέλος, εκτός του ότι οι υπογραφές πιάνουν ανούσια χώρο στα νήματα, πιάνουν χώρο στον server και αυτό σημαίνει χρήματα. Εδώ φτάσαμε στο σημείο να μην μπορούμε να ανεβάσουμε τις πολύτιμες φωτογραφίες στο server του φόρουμ και θα σπαταλάμε αποθηκευτικό χώρο για τις άχρηστες υπογραφές;
Στο κάτω-κάτω υπάρχουν το nickname και το avatar για την προσωπική έκφραση του κάθε μέλους και είναι αρκετά πιστεύω.


[marquee]εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι[/marquee]
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να γίνει παρόλο που την έχω μεγάλη :bigsmilie την υπογραφή μου αλλά θα ήθελα όμως αν γίνεται κάτω απο το Avatar να μπορούμε να βάλουμε το ονομά μας (όποιος θέλει) γιατί μου αρέσει να απευθύνομαι στον άλλον με το ονομά του, συνάμα μια καταχώρηση ώστε να αναγνωρίζει ο άλλος αν είμαι μαχαιράς , αν είμαι DE η πλαστικούρας και τέλος αν μπορούμε να βάλουμε μερικά εργαλεία μας το οποίο καταλαβαίνω είναι λίγο δύσκολο αυτό για λόγους συλλεκτικότητας!
Προσωπικά συμφωνώ αν αυτό αποσκοπεί στη καλύτερη εμφάνιση και λειτουργία του forum μας!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Θα συσκεφτούμε και θα επανέλθουμε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

ΟΙ μεγαλες φωτογραφιες σε υπογραφες ιδιως με gif ειναι κουραστικες.
Τωρα 1-2 γραμμες με ενα κειμενο δεν ειναι δα τιποτα.
Ισα-ισα προσθετει καποιο προσωπικο στυλ και δινει "πληροφοριες" για το μελος.

Υπαρχουν fora με επιλογη να βλεπεις ή οχι υπογραφες μελων.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Όταν γυρίσω σπίτι θα τη μικρύνω, τώρα που μπήκα από πιο μεγάλη οθόνη κατάλαβα ότι είναι κάπως, στη 14,1'' τη δικιά μου δεν με ενοχλούσε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δημήτρη σε καμία περίπτωση δεν απευθυνόμουν σε εσένα, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό.

Όταν είδα την τεράστια βελτίωση που είχε το SRP με την κατάργηση της υπογραφής το έριξα σαν ιδέα εδώ μέσα για να υπάρχει. Δεν χρειάζεται να την μικρύνεις με αφορμή αυτό το νήμα. Και ούτε νομίζω ότι πρέπει να μπούνε όρια στο μέγεθος. Ο κάθε άνθρωπος είναι διακριτικός σε διαφορετικό βαθμό. Αυτό που χρειάζεται, είναι να αποφασιστεί από το διαχειριστή αν είναι καλύτερο να υπάρχουν ή να μην υπάρχουν οι υπογραφές.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:Αυτό που χρειάζεται, είναι να αποφασιστεί από το διαχειριστή αν είναι καλύτερο να υπάρχουν ή να μην υπάρχουν οι υπογραφές.
Επειδη ισως ακουγεται απολυτο γιαυτο ειπα και το:
Δορυφέρων έγραψε: Υπαρχουν fora με επιλογη να βλεπεις ή οχι υπογραφες μελων.
σαν εναλλακτικη λυση μα δεν ξερω εαν βοηθαει οπως στο SRP.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Slur, απλά έτυχε να διαβάσω το συγκεκριμένο θέμα από υπολογιστή με μεγάλη οθόνη, και έτσι το πρόσεξα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Γεια χαρά,

Παρακαλώ μην νομίζετε ότι έχω ξεχάσει το φόρουμ.
Το παρακολουθώ στενά, απλά δεν έχω τον χρόνο αλλά και την όρεξη για συμμετοχή αυτό το διάστημα για πολλούς λόγους!

Να απαντήσω τώρα.

Προς το παρόν δεν βρίσκω κάτι "άσχημο" στις υπογραφές ώστε να χρειάζεται να κάνουμε κάτι γι αυτό.
Αν στο μέλλον μαζέψουμε αρκετό κόσμο και δούμε ότι χαλάει την εικόνα του φόρουμ ή αν αλλάξει η εμφάνιση του φόρουμ και δεν "κολλάνε" οι υπογραφές.
Τότε, ίσως να βάλουμε κάποιους κανόνες ή και να καταργήσουμε εντελώς τις υπογραφές.

Πάντως, προς το παρόν όλα τα μέλη του φόρουμ είναι αρκετά "μαζεμένα" στο θέμα των υπογραφών και γι αυτό σας ευχαριστώ.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ρε παιδιά για πείτε μια γνώμη, τη μίκρυνα, είναι καλύτερα τώρα?
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”