Μετατροπή πένας σε eyedropper.

Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Χρησιμοποιήθηκε μια Kaweco student transparent clear (ΒΒ nib) και γέμισε με μελάνι Pelikan Edelstein Sapphire.
Λυπάμαι που δεν μου έκοψε να φωτογραφήσω τη διαδικασία....αλλά είναι απλούστατη.

Εικόνα

Προϋποθέσεις:
1. Να μην υπάρχουν μεταλλικά μη ανοξείδωτα μέρη πχ εσωτερικές επίστρωσεις ή το ίδιο το barrel, όπου θα αγγίξει η μελάνη.
(Στην περίπτωσή μας το section είναι χρωμιωμένο, αλλά και καλύπτεται ολοσχερώς από σιλικόνη)
2. Τα πάσα και κάθε τι κινητό να είναι σε άριστη κατάσταση και να μην έχει ανοχές και τζόγους.
3. Το feed, nib(=πενάκι) να λειτουργουν σωστά και να είναι καθαρά και στεγνά
4. Το μελάνι να μην είναι κανένα περίεργο με pigments κτλ για να μην αφήσει (ειδικά εδώ που είναι διάφανη η ρητίνη της όλης υλοποίησης) και δεν καθαρίζεται (κάντε το με κανένα υδροδιαλυτό αν δεν είστε σίγουροι) και βέβαια να μην έχει υπολλείματα, ξεράδια, σβώλους κτλ.


Εκτέλεση:

1. Αφαιρούμε το section και ξεβιδώνουμε το feed αλλά αφήνουμε το nib στη θέση του.
(1α. Προαιρετικά περνάμε στο τέρμα των πάσων του section μια ειδική τσιμουχούλα ~10mm από κάτι Αμερικλάνους Goulet pens etc., για να κλειδώσει καλύτερα λέει ο SBRE Brown, αλλά δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ)
2. Κολλάμε χιαστί (για πλήρη σταθερότητα και ακινησία) με χαρτοταινία το barrel ανάποδα (με τα πάσα προς τα πάνω) σε μια βαριά, σταθερή βάση.
3. Γεμίζουμε με σταγονόμετρο ή με σύριγγα το barrel μέχρι ~3mm κάτω από τα πάσα και σκουπίζουμε με χαροπετσέτα ή και μπατονέττα αυτιών τα ίδια τα πάσα αν λερώθηκαν.
4. Περνάμε με διαφανή σιλικόνη υδραυλικών εργασιών τα πάσα στο section και λίγη χαμηλά μέσα στα πάσα του barrel τόση, ώστε να σφραγιστούν όταν θα βιδωθούν αλλά να μη τρέξει μέσα καμμιά σταγόνα.
5. Βιδώνουμε σταθερά, χωρίς μπρος-πίσω και το τερματίζουμε σφίγγοντας χωρίς υπερβολές.
6. Τώρα το section είναι βιδωμένο στο barrel και αν η πένα το επιτρέπει το feed με το nib είναι εκτός, άρα από πάνω είναι εν δυνάμει ανοιχτό. ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ 24 ΩΡΕΣ ΕΤΣΙ σε ένα μέρος χωρίς σκόνη πχ μέσα σε ένα ντουλάπι. Δεν το αγγίζουμε, δεν το δοκιμάζουμε, δεν κουνάμε τη μελάνη για να μη βρέξει τη σιλικόνη, δεν το κοιτάμε καν. Γιατί; Διότι ο υδραυλικός μου τόσο μου είπε ότι η σιλικόνη πρέπει να μείνει άβρεχτη για απόλυτη ασφάλεια. Επίσης διότι ίσχυσε σε κάθε συντήρηση πένας που έχω κάνει περιλαμβανομένης και της Montblanc Meisterstueck 146 (1985)
[-Μα, η ΜΒ έχει μια ειδική σιλικόνη 2 συστατικών.... - Ναι, ξέρω.]
7. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ, βιδώνουμε το feed με προσοχή ενώ η πένα είναι ακόμη ανάποδα, την ξεκολλάμε από τις ταινίες, καθαρίζουμε τυχόν, τη γυρνάμε και γράφουμε για πολλά τέρμινα.

8. Μην τη βάλετε αυτή την πένα στο καλό το κουστούμι, η μέθοδος είναι ασφαλής, αλλά δεν μπορώ να αναλάβω καμμιά ευθύνη, αυτό τον καιρό τα οικονομικά όλων μας πιστεύω είναι......

Υπόμνημα


[Παρακαλώ τα κεφαλαία να παραμείνουν]
Grecasunt
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 08:47
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα. Έχω μια kaweco sports classic και σκέφτομαι να την κάνω eyedropper. Προτείνεις την ίδια διαδικασία?
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Όταν κάποιος ξεκινάει να κάνει μια τέτοια μετατροπή, ευνόητο είναι ότι προχωρά με δική του ευθύνη και υπό πληροφόρηση που εκείνος θεωρεί αξιόπιστη: υπάρχουν πολλές πηγές.

Η μέθοδος αυτή στην πραγματικότητα παρουσιάστηκε από τον Stephen Brown σε διάφορα video στο Youtube πάνω σε 2-3 πένες. Η δική μου συνεισφορά από την προσωπική μου πείρα είναι η επισήμανση ότι η σιλικόνη πρέπει να στεγνώνει πριν ακουμπήσει πάνω της το μελάνι και το ότι 24 ώρες είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα που πρέπει να εφαρμόζεται. Ο SBREB είναι αόριστος πάνω στο θέμα: δεν μιλάει για στέγνωμα ούτε η "special silicon oil" που αναφέρει μπορεί άμεσα να μονώσει το σπείραμα ώστε να γίνει το όλο πράγμα σε μια φάση, κατά την άποψή μου.

Δεν μπορώ να παρακινήσω ή να συστήσω σε κάποιον να το κάνει ή να τον αποτρέψω από το να το κάνει ενώ θέλει, ούτε να υποδείξω κάποια άλλη μέθοδο χειρότερη, καλύτερη ή διαφορετική. Απλά περιέγραψα τι έκανα εγω και παρουσίασα την δική μου βασική πηγή πληροφόρησης. Όπως ξέρεις, η κάθε πένα έχει κατασκευαστεί να δουλέυει όπως την υλοποίησε ο κατασκευαστής της και με τα εξαρτήματα, αναλώσιμα φιαλίδια ή δεξαμενές τροφοδοσίας μελάνης τα οποία προέβλεψε.
Από 'κει και έπειτα, every man is on his own, aka "ο καθείς δι' εαυτόν".
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αλέξη, εγώ χρησιμοποιώ μια σταγόνα γράσσο σιλικόνης. Η διάφανη σιλικόνη που λες είναι ίδια;

Έχω διαβάσει ότι βρίσκουμε τέτοιου είδους σιλικόνη στα καταστήματα για ψαροντούφεκο αλλά δεν το έχω ψάξει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Δημήτρη, το "silicone grease" είναι το ίδιο που χρησιμοποιείται για να προστατεύει ελαστικά μέρη βαλβίδων και τσιμούχες μηχανημάτων κατάδυσης σε μορφή λεπτού ζελέ. Σε σπρέυ εγώ το βάζω στην αλυσσίδα του ποδηλάτου μου - αν δεν βάλεις ποτέ γράσσο και ψεκάζεις μόνο με αυτό εκεί που πρέπει, αδιαβροχοποιεί καλύτερα και ακόμα δεν λερώνουν σχεδόν καθόλου η αλυσσίδα ή το σα(ν)ζμαν σν σκουμπήσουν στο παντελόνι διότι "σφραγίζει" τη βρώμα απέξω.
Φυσικά ο συντελεστής τριβής είναι χειρότερος από αυτόν του γράσσου, θέλει συχνότερη επανάληψη και κοστίζει σημαντικά περισσότερο.

Αυτό το silicone grease είναι λεπτότερο από την σιλικόνη των υδραυλικών και μπορεί να λιπάνει πχ το πιστόνι σε μια piston filler πένα, αλλά εγώ επέλεξα να χρησιμοποιήσω τη "βαζελινοειδή" βαριά σιλικόνη οικιακής χρήσης της οποίας τη συμπεριφορά ξέρω: θέλει στέγνωμα 24ω., αλλά κρατάει σταθερά και τη θεωρώ πιο υδαστοστεγή.
Επίσης ανοίγει δυσκολότερα -αφήνοντας βαρύτερο υπόλειμμα πίσω- αλλά ανοίγει τελικώς αν και όταν χρειαστεί.
Grecasunt
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 29 Αύγ 2016, 08:47
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

dimitris έγραψε:Αλέξη, εγώ χρησιμοποιώ μια σταγόνα γράσσο σιλικόνης. Η διάφανη σιλικόνη που λες είναι ίδια;

Έχω διαβάσει ότι βρίσκουμε τέτοιου είδους σιλικόνη στα καταστήματα για ψαροντούφεκο αλλά δεν το έχω ψάξει.
Μάλλον κι εγώ γράσο σιλικόνης θα χρησιμοποιήσω, καθώς όλοι αυτό προτείνουν. Μου φαίνεται ακατάλληλη η σιλικόνη που στερεοποιείται. Και ο Steven Brown και ο Brian Goulet γράσο βάζουν. Έχω την εντύπωση ότι με αυτόν τον τρόπο σίγουρα είναι πιο εύκολο να ξαναγεμίσεις, καθώς δεν χρειάζεται να καθαρίζεις ξερά υπολείμματα σιλικόνης ούτε φτου κι απ' την αρχή να την εφαρμόζεις και να περιμένεις να στεγνώσει.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

"Το αρεσούμενο του ανθρώπου,
το καλύτερο του κόσμου"

(Λαϊκή ρήσις)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Αν στερεοποιηθεί αυτή η υδραυλική σιλικόνη, μετά ανοίγει η πένα;
Άγγελε το έχεις δοκιμάσει;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Ναι και ναι.
Εννοείται ότι βάζουμε το απολύτως ελάχιστο αναγκαίο, και τα κομμάτια βγαίνουν σε "λωρίδες" και "φιλμ" από ζελέ που ξεκολλάνε με τον απλούστερο τρόπο χωρίς πολλά-πολλά.

Πάντως χθες παρήγγειλα ένα βαζάκι από αυτό λεγόμενο το silicone grease που είναι χρήσιμο για διάφορες εργασίες συντήρησης και για το ποδήλατο αντί γράσσου όπως ανέφερα παραπάνω...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Από που αν επιτρέπεται Άγγελε; Ρωτάω γιατί και εγώ χρειάζομαι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”