Ημερολόγιο - Ατζέντα

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για την οργάνωση του επαγγελματικού σας χρόνου χρησιμοποιείτε κάποια ατζέντα ή organizer;

Αγοράζετε κάθε χρόνο ημερολόγιο; Έχετε κάποιο συγκεκριμένο να προτείνετε;

Εγώ χρησιμοποιώ ετήσιο ημερολόγιο (day per page) μεγέθους Α5 ή αν βρω 17x25εκ. , διάσταση που μέχρι στιγμής έχω δει μόνο σε ελληνικής κατασκευής ημερολόγια.

Περιμένω τις προτάσεις σας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αγοράζω κάθε χρόνο ημερολόγιο, είναι αναπόσπαστο κομμάτι τόσο της επαγγελματικής όσο και της προσωπικής μου ζωής. Όλα γράφονται μέσα και το πρώτο πράγμα που θα κάνω κάθε πρωί μετά το πρωινό μου είναι να το ανοίξω. Χρησιμοποιώ moleskine, συγκεκριμένα αυτό και γράφω πάντα με μηχανικό μολύβι, 0.5mm.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Και εγώ λόγω επαγγέλματος αγοράζω κάθε χρόνο ημερολόγιο. Συμφωνώ με τον Φώτη ως προς τις διαστάσεις (17x25). Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη μάρκα ή κάτι τέτοιο.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Κάθε χρόνο μπαίνει καινούριο ημερολόγιο στο δερματινο filofax καθότι εκεί είναι καταγεγραμενα τα πάντα που αφορούν την εργασία μου.
Άρης
NavalArchitect

Ξεκίνησα και για 3-4 χρόνια ήμουν στα Moleskine, A5 size αν θυμάμαι καλά.
Σαν αυτό του Απόστολου δηλαδή αλλά με page-a-day.
Δυό-τρία έπαιρνα το μαύρο, μετά που βγήκε το σπέσιαλ κόκκινο το δοκίμασα κι αυτό.

Κάποια στιγμή άλλαξα και πήγα σε Α4 μέγεθος. Το ίδιο μαύρο σκληρό εξώφυλλο, μία χρονιά με A4 Moleskine (πάλι lined page-a-day διάταξη) και την επόμενη χρονιά με Α4 Leuchtturm 1917, ολόλευκες σελίδες αυτή τη φορά.

To A5 μέγεθος είναι πιό βολικό για να μπαίνει σε τσάντα και να μεταφέρεται εκτός γραφείου.

Γενικά όμως όλα αυτά δεν πρσφέρουν καλή ποιότητα χαρτιού. Τα κατήργησα λοιπόν, και χρησιμοποιώ τώρα Ιαπωνέζικο notepad/report pad. Βέβαια, δεν έχει κάθε μέρα σε κάθε σελίδα την ημερομηνία, κλπ. αλλά προτιμώ αντ'αυτού να έχω ένα ημερολόγιο που δεν 'ποτίζει' όταν γράφω με πένα.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

από το 2011
Moleskine
12 months - Daily Planner - Black hard cover - Large
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ ημερήσιο ημερολόγιο τσεπης 9χ13 εκ. της εταιρείας "Θεοφύλακτος ημερολόγια". Σημειώνω για να μη ξεχασω από τηλέφωνα,υποχρεώσεις.... μέχρι και τον τίτλο ενός τραγουδιού που άκουσα τυχαία στο ραδιόφωνο και θελω να το βρω στο youtube!! :)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ έντυπο ημερολόγιο. Όλα τα επαγγελματικά ραντεβού είναι στο outlook και τα προσωπικά στο gmail και συγχρονισμένα σε κινητό και tablet. Μονόδρομος όταν δουλεύεις σε εταιρεία όπου όλες οι συναντήσεις κλείνονται ηλεκτρονικά.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και εγώ σαν τον Χάρη, πρέπει να έχω τα ραντεβού μου πάντα μαζί και αυτό είναι δύσκολο με έντυπη ατζέντα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να προσθέσω βέβαια ότι στη δουλειά χρησιμοποιώ σημειωματάριο Flex Book Α5 εδώ και αρκετό καιρό (έχω τελειώσει 4 σημειωματάρια) για ότι χρειάζεται να γράψω: tasks, σκέψεις, σημειώσεις κλπ. Κομψό, πολύ ανθεκτικό και αρκετά καλή συμπεριφορά με πένα.
Υπολογίζω ότι τελειώνω ένα ανά 5-6 μήνες.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”