Λεπτός χαρτοφύλακας / Poche-portfolio for documents

Απάντηση
NavalArchitect

Μέσα στην πρόσφατη αναζήτηση για τσάντα, κοίταξα και για ένα λεπτό χαρτοφύλακα. Αυτός είναι περισσότερο για να χρησιμοποιείται σε κοντινές διαδρομές/επισκέψεις σε πελάτες, όταν δεν είναι τόσο πρακτικό ή πέφτει 'πολύ' να πάρει κανείς τσάντα μαζί του.

Σε πολύ γενικές γραμμές είθισται το portfolio να χωρά ένα σημειωματάριο, πιθανόν ένα-δύο διαφημιστικά φυλλάδια, και πιθανόν κι ένα μικρό PC ή tablet.

Έκανα μία αρκετά μακριά κι έντονη διαδρομή ψαξίματος έως ότου διαλέξω τελικά δυό-τρία, και σε αυτό εδώ το νήμα θα παρουσιάσω τις λύσεις που μελέτησα.

Ξεκίνησα από μερικά πολύ ξεχωριστά και ιδιαίτερα, όπως το full leather της Foster & Co. (Jermyn St.) Έως ότου έχω την ευκαιρία να πάω στο Λονδίνο όμως και να το δω, αν κι όταν με φέρει ο δρόμος από 'κει, το άφησα. Πολύ υποσχόμενο όμως, απλό, διακριτικό, πρέπει να είναι πολύ σπέσιαλ. Τιμή 525 Ευρώ, διαστάσεις δεν λένε στην ιστοσελίδα τους, δίνω δύο φωτό:

Εικόνα

Εικόνα

Συνέχισα με ένα ίδιο το οποίο σχεδίασα ο ίδιος και πήγα εδώ στον Jason της JnS-Strap.com, που μου έχει κάνει αρκετά custom straps για τα ρολόγια μου. Ο Jason έχει καταφέρει να βρει μέχρι και πηγή πό την οποία προμηθεύεται δέρματα η Hermes, και μπορεί να φτιάξει πορτοφόλια κλπ. Η ιδέα ήταν να μου το κάνει custom ακριβώς στα πρότυπα αυτού της Foster (σε 330χ270χ15mm), και μου ζήτησε περίπου 325 Ευρώ. To σταμάτησα μιας και παρασύρθηκα κι ήθελα να πάρω LV κλπ. από ένα σημείο και μετά. Ο Jason είναι καλός αλλά δεν ξέρω τί θα βγάλει, οι ντόπιοι εδώ θέλουν έλεγχο γιατί αλλιώς σε πάνε όπου θέλουν αυτοί μερικές φορές.

Μετά μπήκα στα vintage, αποκλειστικά στο eBay ή σε sites στην Αμερική που δουλεύουν pre-owned μόνο LV και παρόμοιες μάρκες. Το ζητούμενο ήταν να βρω ένα LV Monogram, μοντέλο το οποίο είναι discontinued. Διαστάσεις 390χ260χ10mm, το υλικό φυσικά είναι canvas (φτιαγμένο πάντα στο περίφημο εργοστάσιο της Taiwan με το οποίο χρόνια πριν η LV υπέγραψε συμφωνία αποκλειστικότητας). To συγκεκριμένο είχε μέχρι πρότινος U.S.$810 στο site της LV στην Αμερική, και τώρα στο eBay από U.S.$225 μέχρι 500 mint (στους τρελλούς Ιαπωνέζους), και U.S.$900 NOS στην Αμερική.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το canvas είναι πολύ ενδιαφέρον υλικό. Δεν είναι δέρμα αλλά έχει ανθεκτικότητα σε χρόνο και στην καθημερινή κακοποίηση από χρήση και καιρικά στοιχεία. Δεν θέλει σε καμμία περίπτωση πέρασμα από κρέμες ή ό,τι άλλες περιποιήσεις. Το εν λόγω σχέδιο έβγαινε πολλά χρόνια αλλά όπως θα δούμε μετά, σε σχέση με τα σημερινά αντίστοιχα προιόντα, υστερεί σε πρακτικότητα στον εσωτερικό χώρο. Το φερμουάρ είναι δυνατό, γρήγορο και οι ραφές είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές.

Αγανακτισμένος από τους ηλίθιους Ιαπωνέζους στο eBay, αποφάσισα να αφήσω αυτή τη λύση. Στο κάτω-κάτω, αν θέλω canvas LV πάω στη σύγχρονη λύση η οποία είναι η εξής (1,110 Ευρώ, 360χ270χ20mm):

Εικόνα

Εικόνα

Το συγκεκριμένο είναι της σειράς Graphite Damier. Το εξωτερικό είναι canvas, το εσωτερικό φόδρα από βαμβάκι. Πήγα εχθές στη μπουτίκ, το είδα, το έβαλα δίπλα σε άλλα δύο της LV (διαφορετικά μοντέλα), το άφησα. Ήθελα να δω ήρεμα τί άλλες επιλογές έχω.

[Συνεχίζεται...]
NavalArchitect

Έχοντας φύγει από την LV, πήγα δίπλα στην Porsche Design.

Δεν περίμενα να βρω πολλά, αλλά τελικά είδα ένα μοντέλο ωραίο, δέρμα έξω και όμορφο συνθετικό lining από μέσα, στα 400 περίπου Ευρώ. Δεν κράτησα διαστάσεις, λίγο 'παχειά', αυτά είναι όμως κυρίως σχεδιασμένα για MacBook Pro 13" ή 15".

Εικόνα

Εικόνα

Συνέχισα στο διαδίκτυο, όπου και βρήκα στην Αμερική ένα πολύ ωραίο vintage κομμάτι Bottega Veneta, χρώματος cherry red/burgundy, με πολύ ωραίο εσωτερικό lining. Το αγόρασα, κάπου στα 190 Ευρώ. Μεγάλο κομμάτι, κάπου στα 390x280x45mm, με εσωτερική τσέπη που έχει φερμουάρ. Το portfolio αυτό χωρά αρκετά, και είναι μία εναλλακτική σε σχέση με ένα από τα άλλα που είδαμε πριν, τα οποία είναι πιό λεπτά. Δεν ήταν φθηνό, είναι vintage κομμάτι βέβαια, αλλά θα μπορούσα να το είχα αφήσει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά (πάλι εχθές το βράδυ, ήμουν στο MBS - Marina Bay Sands - που έχει καζίνο και τα μαγαζιά κλείνουν στις 23:30 Δευτέρα - Κυριακή) πέρασα από την Bottega Veneta, όπου και έτυχε να έχει το κλασικό της portfolio σε 4 εκδόσεις:

Εικόνα

Εικόνα

Οι δύο δίχρωμες είναι φετινό σχέδιο, στα 1,660 Ευρώ, vintage υφής και το δέρμα είναι από πρόβατο. Όλα αυτά είναι χειροποίητα, και το lining μέσα είναι μισό δέρμα, μισό textile lining. Οι διαστάσεις είναι 330x235x20mm κι εσωτερικά υπάρχουν 2 μικρά κι ένα μεγάλο τσεπάκι. Μοντέλο 357545, σχέδιο VBG80, χρώμα 4103 το ένα από τα δύο.

Οι μονόχρωμες είναι πιό κλασικές αλλά τα χρώματα είναι υπέροχα, μπλε και βιολετί. Τιμή στα 1,185 Ευρώ, calf leather εξωτερικά. Μοντέλο 224052, σχέδιο V4651, χρώμα 40/4013 το ένα από τα δύο. Δεν υπάρχουν τσέπες μέσα σε τούτο το σχέδιο.

Είδα πορτοφόλια BV από το ίδιο δέρμα (αυτό το καινούργιο που είναι πιό μαλακό κι έχει vintage υφή), είναι καταπληκτικά. Τιμές ίδιες με LV.

Τελικά διάλεξα να τα αφήσω κι αυτά (τα portfolios), και να πάω να δω αν έχει η Tumi. Η ώρα ήταν 10 και μισή το βράδυ, στο δρόμο προς τη μπουτίκ της Tumi βρήκα τη μπουτίκ Dunhill, οπότε μπήκα μέσα όπου και τελικά πήρα το εξής:

Εικόνα
Αριστερά ένα μικρό δερμάτινο pouch (για κλειδιά, flash drives, κλπ. που αγόρασα νωρίτερα την ίδια μέρα με 50% off; Coach).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Υπέροχο tan colour calf leather.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Διαστάσεις μεγάλες, κάπου 370x270x25mm, βελούδινο lining εσωτερικά, τσέπες, calf leather όλο εξωτερικά (μπεζ και με carbon fibre finish) το οποίο είναι και αδιαβροχοποιημένο, πολύ ωραίο φερμουάρ, διαθέσιμο σε 3 χρώματα (βαρύ πράσινο, μπλε, μαύρο), τιμή στα 846 Ευρώ.

Πάμε να δούμε λίγο και το μικρό Coach με το πολύ ωραίο μπλε ελεκτρίκ φερμουάρ:

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Κωνσταντίνε όλα εξαιρετικά και πολύ όμορφα!

ΥΓ. Από ότι κατάλαβα, είναι να μη βγεις για ψώνια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

dimitris έγραψε: ...
ΥΓ. Από ότι κατάλαβα, είναι να μη βγεις για ψώνια.
Όντως, είναι άστα να πάνε η κατάσταση εδώ. Αν είσαι άνθρωπος που του αρέσει να ψωνίζει, εδώ είναι από τα 1-2 μέρη στον κόσμο που θα σε παρασύρουν ακόμη περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Κωνσταντίνε εισαι απο τους τυχερούς που μετά απο πολύ ψάξιμο καταληγουν τελικά στην όντως καλύτερη επιλογή, γιατί υπάρχουν πολλοί που χάνονται απο το πολύ ψάξιμο και κατηλήγουν να πάρουν κάτι που τελικα δεν τους αρέσει.
Αυτo το coach μου άρεσε πολύ και ειδικά η αποχρωση του μπλέ.
Άρης
NavalArchitect

Μπορεί αυτό να βγαίνει προς τα έξω, αλλά πολλές φορές έχω κι εγώ περάσει από στάδια που πήγα κάπου, είδα κάτι, το πήρα κι όταν αργότερα βρέθηκα αλλού και βρήκα κάτι άλλο που μου ταίριαζε περισσότερο, ήρθα σε δίλημμα.

Γι'αυτό η έρευνα αγοράς είναι σημαντική, όπως είναι και η υπομονή. Όταν κανείς βρει αυτό που του ταιριάζει και τον ικανοποιεί, τότε ο χρόνος αναμονής και το χρηματικό κόστος που απαιτήθηκαν για να έρθει αυτή η στιγμή γίνονται λιγότερο σημαντικοί παράγοντες. Επίσης δεν 'γεμίζει' πράγματα, χρησιμοποιεί λίγα και καλά, τα οποία τον εκφράζουν και του ταιριάζουν.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πήρα την παραμονή πρωτοχρονιάς αυτό το Filofax του οποίου το notepad με εξέπληξε ευχάριστα στην γραφη με πένα. Αργότερα θα ανεβάσω φωτογραφία.
Πολυ καλά δουλεμένο χωρις να είναι ούτε πολύ λεπτό και να πασχίζεις να χωρέσεις πράγματα, αλλά ουτε και πολύ ογκώδες.
Το πήρα κυρίως για να εχω κάπου συγκεντρωμένα ολα τα notepad αλλά και εαν χρειαστει να κουβαλησω λιγα πραγματα εκτός σπιτιού να μην χρειάζομαι τσάντα.
Μου άρεσε που εχει ειδική θήκη με φερμουάρ για το ipad mini

Filofax pennybridge a4 zip folder black

Εικόνα
Εικόνα
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Καλοριζικο. Πολύ ωραίο. Έχω ένα αντίστοιχο υφασμάτινο. Το δικό σου είναι δερμάτινο αν βλέπω καλά;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Χάρη δερματίνη (leather-look) είναι.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”