Κατασκευή Σημειωματαρίου!

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν εννοείς κάτι τέτοιο της Rhodia, νομίζω ότι θα είναι μια χαρά.
Τα δέρματα τα πήρα απο την οδό Μιαούλη στο Μοναστηράκι. Ειναι ο δρόμος που πηγαίνει προς Ψυρρή. Δεν θύμαμαι το όνομα του καταστήματος, αλλά είναι σχετικά στην αρχή του δρόμου, στο αριστερό σου χέρι. Στο ίδιο κατάστημα θα βρεις και ελαστικά κορδόνια, ζουμπαδες (το εργαλείο για τρύπες) και ότι άλλο αξεσουάρ για δέρματα. Αυτά που πήρα κόστιζαν περίπου €30 και όπως είπα κάνουν για 4 σημειωματάρια. Τα αξεσουάρ είναι πάμφθηνα. Πιθανόν ο ίδιος να έχει και μεταλλικά γράμματα αλλά εγώ τα αγόρασα από ένα κατάστημα στην Αθηνάς (στην δεξιά πλευρά του δρόμου πηγαίνοντας από Μοναστηράκι προς Ομόνοια). Ούτε αυτο θυμάμαι πως λέγεται, :megagrin, αλλά ξεχωρίζει καθώς πουλούσε Dremel και στην βιτρίνα είχαι μοντέλα ξύλινων πλοίων. Το κόστος των μεταλλικών γραμμάτων ηταν 28€. Ο ίδιος πουλάει και περιστροφικά κοπτικά.

Πριν κόψεις το δέρμα, βεβαιώσου ότι καλύπτει το μέγεθος του σημειωματαρίου, ακόμα και αν βάλεις 2-3 σημειωματάρια. Εγώ την πάτησα όταν το έφτιαξα και μπορώ τώρα είναι κατάλληλο για ημειωματάρια με μέγιστο πλάτος 13-13.5cm.

Πράγματι είναι πολύ καλη ιδέα δώρου αλλά: δεν πρέπει να απευθύνεται σε γνωστό της συζύγου μου (εκτός αν είναι συνταξιούχος) και θέλει χρόνο!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ειχαν τόσο όλα τα γράμματα ή μόνο για τα αρχικά σου;;;;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εμένα μου άρεσε πολύ σαν ιδέα και βρίσκω καταπληκτικό το συγκεκριμένο δέρμα! Ευγε Χάρη. Κανοντας 2-3 δοκιμες δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με ότι βλέπουμε στο διαδίκτυο.

Υ.Γ επειδή σκέφτομαι να κάνω κ εγώ κάτι παρομοιο, που πιστευετε οτι πρεπει να απευθυνθώ για να ενώσω τις σελίδες στο πλάι με αυτο που είναι σαν κολλα.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

dimitris έγραψε:Ειχαν τόσο όλα τα γράμματα ή μόνο για τα αρχικά σου;;;;
Δυστυχώς πωλούνται όλα μαζί. Ευχαρίστως να σου δανείσω το πακέτο με τα γράμματα ειδικα το DM που δεν το χρειάζομαι προς το παρόν.
Arisk έγραψε:Εμένα μου άρεσε πολύ σαν ιδέα και βρίσκω καταπληκτικό το συγκεκριμένο δέρμα! Ευγε Χάρη. Κανοντας 2-3 δοκιμες δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με ότι βλέπουμε στο διαδίκτυο.

Υ.Γ επειδή σκέφτομαι να κάνω κ εγώ κάτι παρομοιο, που πιστευετε οτι πρεπει να απευθυνθώ για να ενώσω τις σελίδες στο πλάι με αυτο που είναι σαν κολλα.
Άρη νομίζω ότι το δέσιμο με κόλλα εφαρμόζεται σε περιπτώσεις ένωσης πολλών "ομάδων σελίδων" που συνδέονται με νήμα, όπως δηλαδή τα βιβλία. Δεν είμαι σίγουρος οτι ένα τέτοιο σημειωματάριο θα μπορούσε να κρατηθεί απο τα λάστιχα επιτυχώς. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.
Χάρης
VangelisB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Δεκ 2014, 13:12
9
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Αγαπητέ Χάρη μένω έκπληκτος! Και αυτή η κατασκευή σου αλλά και η άλλη η ιδιοκατασκευή με το κουτί για τις πένες είναι εκπληκτικές!
Δείχνουν άνθρωπο με μεράκι και δεξιότητες. Και πάλι μπράβο!!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χάρη για το σημειωματάριό σου θα έδινα πίστεψε με πολλά €€€ για να το αποκτήσω. Φαίνεται καλοδουλεμένο και φυσικά χειροποίητο με πανέμορφο δέρμα. Μπράβο σου ! Τα αρχικά σου είναι το κερασάκι στην τούρτα...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε:Χάρη εμένα μου φαίνεται μούρλια, έξοχο αξεσουάρ ενός σωστού metrosexual όπως εμείς άλλωστε.
:th_Laie_67-1 :th_Laie_67-1
Harry έγραψε:Απόστολε τι νομίζεις ότι φταίει; Αν είχε διαφορετικό χρώμα θα ήταν καλύτερο ή γενικά δεν σου αρέσει αυτό το είδος σχεδιασμού;
Απλά δεν μου αρέσει εμένα αισθητικά το είδος σχεδιασμού όπως είπες. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τα χόμπι μας είναι γεμάτα από λίστες. Λίστες προϊόντων που έχουμε ή θέλουμε. Μελάνια που δοκιμάσαμε, ξυράφια που ακονίσαμε, μουσική που θέλουμε να ακούσουμε. Τι καλύτερο από ένα custom σημειωματάριο για την κάλυψη των σχετικών "αναγκών"¨;

Εικόνα
Ναι, γράφουμε και με στυλό...πάντα βέβαια με στιλ.

Εικόνα
λίστα μελανιών

Εικόνα
δοκιμές μελανιών

Εικόνα
και λίστες για κάθε τι άλλο...

Εικόνα
πλέον το σημειωματάριο έχει παχύνει.
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aφού το ταίζεις "θέλω" :cool3
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις Ηλία. :megagrin

Ευχαρίστως όποιος ενδιαφέρεται να του στείλω το αρχείο word με το σημειωματάριο για εκτύπωση (60 σελίδων μορφής booklet για εκτύπωση σε Α4 –δηλ. σε 15 φύλλα χαρτιού- σε δύο πλευρές και κόψιμο σε διαστάσεις 21x13cm).

κόμα δεν έχω γράψει ούτε μία λέξη στο σημειωματάριο!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”