Οι πένες μου - τα μελάνια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μήπως την αφήνεις στον ήλιο;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Καθόλου, ειναι μονιμα στην θήκη και στην τσέπη ή την τσάντα μου
Άρης
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Συνήθως θα το δεις τις ζεστές μέρες ή αν είναι πάνω σου (πχ σε θήκη αλλά στην εσωτερική τσέπη παλτού) σε ψυχρές μέρες ή μέρες που έχει υγρασία και κάνεις κάτι που ανεβάσει τη θερ/σία του σώματός σου. Δεν είναι κάτι κακό. Συμβαίνει. Με ένα μαλακό χαρτομάντηλο ή μια πετσετούλα καθάρισε το εσωτερικό με προσοχή. Και μετά και το grip section της πένας απ'έξω αν έχει κάτι. Μην σε ανησυχεί πάντως.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μάλλον εχεις δικιο γιατι 3 ημερες τωρα που την εχω μεν στην θήκη αλλα πάνω στο γραφείο δεν το έχει κάνει. Προφανώς στην τσέπη του παλτό που την έχω τις υπολοιπες ημερες η διαφορά θερμοκρασίας εξωτερικης και εωτερική απο το σώμα μου το δημιουργεί.
Άρης
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Είναι το πιθανότερο. Μη σε ανησυχεί. Αν θήκη σου στο επιτρέπει βάλε ένα μικρό μαντηλάκι μαζί, σώζει και από άλλες καταστάσεις :-Ρ . Αλλιώς χαρτομάντηλα.

Στάλθηκε από το Lenovo A7000-a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ανακάλυψα ότι τα περισσότερα μελάνια μου είναι Montblanc... αλλά δεν έχω ούτε μία πένα της εταιρείας!

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μηπως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου;
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Άρη δεν μου αρέσει όλο το "lifestyle" που έχει στηθεί γύρω από την Montblanc και δεν αισθάνομαι άνετα να κυκλοφορώ με τέτοια πένα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Χάρη νομίζω οτι δεν πρέπει επειδή κάποιοι για λόγους συμφέροντος στηνουν όπως είπες ενα lifestyle γύρω απο ενα προιόν θα πρέπει εμείς να το δαιμονοποιούμε.
Εσυ , εγώ και όσοι ασχολούνται με τις πένες ξέρουμε καλά πόσο fake είναι ολο αυτό και οτι υπάρχουν πολύ καλύτερες απο τος MB πένες και αςμην τους φαίνονται.
Έχεις αναφέρει το ίδιο και για την Μ800 η οποία ομολογουμένως φαίνεται καί ποιο εντυπωσιακή (και για εμενα προσωπικά είναι και καλύτερη).
Μήπως ομως ολο αυτο ειναι στο μυαλό μας? δηλαδή εαν κυκλοφορούσες με μια namiki η μια Visconti Homo Sapiens ή μια επετειακή GvFC που δεν ειναι τοσο αναγνωρισημες αλλα ειναι εξισου ακριβές θα ενιωθες πιο άνετα? βάλτην στην θηκούλα της και οταν θελήσεις να γράψεις κράτα την uncapped και κανείς δεν θα καταλάβει οτι γράφεις με MB.
Το ιδιο lifestyle εχει στηθεί και για το iphone. Θα επρεπε δηλαδη να μην το πάρω το 6s που μου το έδιναν δωρεάν? αφού για εμενα ειναι εργαλείο και με εξυπηρετει οσο κανενα αλλο κινητο. ( plug στην hdmi θυρα της τηλεορασης του ασθενή μου το μικρουλη apple tv και απο το iphone του δειχνω με miroring στην tv ολη την χειρουργική) αλλος μπορει να με πει ψώνιο, εγώ ομως κάνω ευκολα την δουλεια μου?
Παρε λοιπόν την πένα εαν την θέλεις, χρησιμοποιησε την ευχαριστήσου την και ασε τον κοσμο να λεει και να νομίζει.

ΥΓ. Το μηνυμα μου δεν εχει καθόλου επιθετικό χαρακτήρα παρά τα πολλά ερωτηματικά.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ίσως έχεις δίκιο, αλλά δεν αισθάνομαι άνετα με οτιδήποτε μπορεί χαρακτηριστεί ως επίδειξη.
Η Μ800 είναι περισσότερο φανταχτερή, αλλά το 99.9% του κόσμου δεν είχει αντίληψη της αξίας της, σε αντίθεση με την Montblanc.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”