Tablet

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όλες είναι δωρεάν, για κάποια GBs και αν χρειάζεται κανείς περισσότερα επί πληρωμή. Πρακτικά δημιουργείται ενα folder στα έγγραφά σου που συγχρονίζεται συνεχώς με το cloud, απο μια εφαρμογη που τρέχει στο background. Για τα κινητά χρειάζεται ειδικό app.Εγώ δουλεύω το Dropbox.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το dropbox είναι μανούλα σε αυτά.
Το καλύτερο είναι ότι όταν σύνδεσα το note2 με το dropbox το dropbox μου έδωσε 40 GB έξτρα.
Χώρια πόσο χώρο έχω αποκτήσει από τους φίλους.
Το drive δεν το χρησιμοποιώ δεν ξέρω γιατί απλά δεν μου κάνει κάτι.

Όσο για table δεν τα γούσταρα ποτέ μου.
Έχω πάρει ένα για την σύζυγο μου (της κακιάς ώρας) και το παλεύει.
Εγώ προτιμώ το κινητάκι (λέμε τώρα) μου Note 2. :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
NavalArchitect

Παιδιά θα ήθελα τη γνώμη κάποιων για ένα Android tablet.

Είμαι χρήστης Apple iPad (συγκεκριμένα των iPad2 και iPad Mini) κι επίσης ποτέ δεν είχα Android συσκευή (τηλέφωνο ή tablet).

Μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον ένα tablet Samsung που είδα αυτές τις μέρες, αλλά επειδή γνωρίζω καλά πως κανένα από αυτά τα μαραφέτια δεν είναι τέλειο, λέω να μη βιαστώ και μπω σε άλλο ένα 'σύστημα'.

Ακούω για διάφορα προβλήματα, π.χ. ότι δεν παίζει flash, ότι έχει θέμα με κατέβασμα apps από Google και Amazon, ότι δεν είναι σταθερό σαν λειτουργικό όπως το iOS, δεν έχω ιδέα αν με Android συσκευή θα πρέπει να έχω anti-virus, κλπ.

Η βασική ιδέα για την απόκτησή του είναι πως θα χρησιμοποιείται ως εργαλείο στη δουλειά (meeting notes), αλλά και για πλοήγηση στο διαδίκτυο συνοδευόμενη από το σχετικό διάβασμα εφημερίδων / περιοδικών.

Αν κανείς έχει κάποια γενική γνώμη ή εμπειρία για αυτού του τύπου τις συσκευές, θα ήθελα να την ακούσω. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Είμαι χρήστης ενός Samsung Galaxy Tab 2 10.1" εδώ και ακριβώς ένα χρόνο. Το χρησιμοποιώ λίγο πολύ για την ίδια δουλειά που το θες κι εσύ: κυρίως για τη συγγραφή σημειώσεων και τη διεξαγωγή ακαδημαϊκής έρευνας (διάβασμα - σημειώσεις - βιβλιογραφίες - συγγραφή paper κλπ). Πέρα από αυτό, για internet και για κανένα βίντεο. Χρησιμοποιώ το Evernote, μέσω του οποίου συγκεντρώνω και διαχειρίζομαι τις (χιλιάδες) σημειώσεις μου, τόσο απομακρυσμένα (από το tablet) όσο και από το pc. Εχω αγοράσει κι ένα φθηνό bluetooth πληκτρολόγιο (από ebay με κόστος ~20-25€) και ο συνδυασμός 10ιντσο tablet με πληκτρολόγιο μου έχει λύσει τα χέρια! Για τη δουλειά που το θες, οι 10" είναι μονόδρομος, ειδικά αν δεν αγοράσεις πληκτρολόγιο (στην οθόνη των 10" μπορείς να πληκτρολογήσεις με μια σχετική άνεση και με τα δύο χέρια, στις 7" με τίποτα).

Τώρα, σχετικά με το android: δεν ειναι απαραίτητα καλύτερο ή χειρότερο από το IOS, είναι όμως σίγουρα διαφορετικό. Προσωπικά το προτιμώ κυρίως γιατί είναι ανοιχτό λογισμικό (στα pc μου χρησιμοποιώ αποκλειστικά linux εδώ και χρόνια) και δεν με περιορίζει. Το IOS και το android είναι μακρινά ξαδέρφια, της οικογένειας των unix λειτουργικών (το IOS προέρχεται από το BSD, το οποίο αποτελεί "παιδί" του unix και ξάδερφο των σημερινών linux, ενώ το android είναι απευθείας παιδί των σημερινών linux, ενσωματώνοντας τον πυρήνα τους, αλλά αλλάζοντας πολλά πράγματα απο εκεί και πέρα). Και τα δύο έχουν παρόμοια εσωτερική δομή, αυτό όμως που αλλάζει και έχει σημαντική επίπτωση στην εμπειρία του χρήστη είναι πως το IOS έχει αναπτυχθεί από μία και μοναδική εταιρία με σκοπό την χρήση του σε πολύ περιορισμένο εύρος συσκευών της ίδιας εταιρίας, ενώ το android έχει έναν κοινό πυρήνα που δημιουργεί η google ο οποίος τροποποιείται από τις διάφορες εταιρίες και ενσωματώνεται σε απείρως περισσότερους συνδυασμούς hardware. Αυτό στην πράξη σημαίνει πως το IOS είναι "χτενισμένο" πάνω στα μέτρα των συσκευών που το φοράνε (οπότε λειτουργεί γενικά απροβλημάτιστα) ενώ το android -καθώς υποστηρίζει πλήθος περισσότερων συσκευών- ανάλογα με την υλοποίηση που έχει κάνει η εκάστοτε εταιρία μπορεί να είναι καλύτερο ή χειρότερο. Επίσης, η ίδια έκδοση android μπορεί να λειτουργεί τέλεια στην υλοποίηση μιας εταιρίας και χάλια στην υλοποίηση μιας άλλης (καθώς κάθε εταιρία -για να ξεχωρίσει το δικό της προϊόν- ενσωματώνει διάφορα προγράμματα - αντικείμενα κλπ εντός του πυρήνα που μοιράζει η google, το αποτέλεσμα -ως προς τα επίπεδα σταθερότητας / ταχύτητας- εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την εκάστοτε υλοποίηση).

Ως προς τα ζητήματα που έθεσες:
  • flash: Κάθε σοβαρή υλοποίηση παίζει flash out-of-the-box με τον ενσωματωμένο browser που διαθέτει. Αν περάσεις εσύ ξεχωριστό browser (firefox, opera κλπ) το πιθανότερο είναι ο εξτρά browser να μην παίζει flash, διότι θα απαιτεί εγκατάσταση του adobe flash, το οποίο όμως γίνεται μόνο αν έχεις πρόσβαση root στη συσκευή σου (αν έχεις ιδέα από linux, root πρόσβαση έχει μόνο ο διαχειριστής - superuser). Το rooting (το να "ξεκλειδώσεις" μια συσκευή android και να αποκτήσεις πρόσβαση root) είναι μία διαδικσία που απαιτεί κάποιες γνώσεις και υπάρχει μία μικρή πιθανότητα (αν κάτι πάει στραβά) να τη χαλάσεις οριστικά.
  • κατέβασμα apps από Google και Amazon: Για το google play store δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο πρόβλημα. Μπαίνεις στο play store, κατεβάζεις όποια εφαρμογή θες και αυτό είναι. Δεδομένων των εκατομμυρίων συσκευών android που κυκλοφορούν, με τους άπειρους συνδυασμούς hardware και software, υπάρχουν μερικές φορές κάποια ζητήματα ασυμβατοτήτων, αλλά -σε γενικές γραμμές- μια καινούργια συσκευή τα παίζει όλα (εκτός κι αν κάποια εφαρμογή είναι κλειδωμένη για κάποια περιοχή ή κάτι τέτοιο). Από Amazon δεν έχω κατεβάσει ποτέ τίποτα.
  • δεν είναι σταθερό σαν λειτουργικό όπως το iOS: Αυτό όπως προείπα εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό από την επιμέρους υλοποίηση που έχει κάνει ο εκάστοτε κατασκευαστής. Η samsung φημίζεται για τις "καλές" υλοποιήσεις της γενικά. Αυτό που εγώ έχω παρατηρήσει (έχοντας περάσει από το galaxy tab 2, αλλά και από μερικά κινητά samsung) είναι πως εν γένει είναι αρκετά σταθερά, αλλά με κάθε software update η samsung περνά κάποιες δικές της εφαρμογές στο σύστημα (κάτι chat clients, news readers κλπ αηδίες που προσωπικά ποτέ δε χρησιμοποίησα) οι οποίες δεν είναι δυνατό να αφαιρεθούν (παρά μόνο αν έχεις πρόσβαση root) και σταδιακά μπορεί να καθυστερούν κάπως τη συσκευή, γιατί τρέχουν συνεχώς στο παρασκήνιο. Σαν εμπειρία όμως out-of-the-box, είναι σε μεγάλο βαθμό εφάμιλλη με το ipad.
  • anti-virus: Αυτό είναι ένα μεγάλο και πολύπλοκο ζήτημα. Χωρίς να θέλω να το αναπτύξω ιδιαίτερα, θα έλεγα πως όσο πιο διαδεδομένο είναι ένα λειτουργικό, τόσο πιο "ενδιαφέρον" στόχο αποτελεί για κακόβουλες επιθέσεις. Εφόσον το android είναι με διαφορά το #1 λειτουργικό παγκοσμίως, κατά καιρούς γίνονται κάποιες επιθέσεις. Αν όμως κάνει κανείς μια ορθολογική διαχείριση των εφαρμογών που εγκαθιστά (ποτέ εγκατάσταση από άγνωστες πηγές εκτός market, προσοχή στα δικαιώματα πρόσβασης που κάθε εφαρμογή ζητά, όχι εγκατάσταση σπασμένων εφαρμογών κλπ) δε νομίζω να έχει ποτέ πρόβλημα. Υπάρχουν κάποια διαθέσιμα antivirus τα οποία δεν έχουν σοβαρή επίπτωση στις επιδόσεις, νομίζω πως καλό θα ήταν να εγκαταστήσεις κάποιο (πχ avast)
Αν δε σε κάλυψα, ευχαρίστως να επανέλθω :)
NavalArchitect

Μάλιστα.

Με κάλυψες πολύ καλά, κι ευχαριστώ. Έθιξες και κομμάτια που τα είχα διαβάσει αλλά δεν τα ανέφερα στο post μου.

Το tablet που λέω να πάρω είναι το Galaxy Note Pro, 12.2", Wi-Fi, 96Gb (θα του προσθέσω έξτρα μνήμη). Μιας και βγήκε στην αγορά (ή καλύτερα να πω ότι παρουσιάστηκε) στα τέλη του 2013, σκέπτομαι μήπως και περιμένω το επόμενο - δεν θα ήθελα να πάρω ένα τώρα και λ.χ. του χρόνου τον Ιανουάριο να βγάλουν το "ΙΙ" βελτιωμένο.

Βγήκε και το Surface 3 τώρα. Κανένα από αυτά όμως, ούτε το 12.9" της Apple (όταν βγει), μπορούν εύκολα να ανταγωνιστούν το Samsung στο γράψιμο με το πενάκι.

Και πάλι ευχαριστώ. Το Galaxy Note Pro,12.2", Wi-Fi, 32Gb, έχει εδώ 615 Eur. Στην τιμή παίρνει κανείς δώρο θήκη, πληκτρολόγιο και εκτυπωτή - όλα γνήσια Samsung.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Στη δουλειά που θες να το χρησιμοποιήσεις δε νομίζω να υπάρξει κάποια δραματική αλλαγή με το επόμενο μοντέλο. Η κατηγορία που στοχεύεις είναι πολύ υψηλή, δύσκολα μπορώ να φανταστώ κάτι που να μη σε καλύψει στο note (αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία από την απόδοση της αναγνώρισης χειρογράφου)

Επίσης, δε γνωρίζω σε τι χώρους κινείσαι και πώς είναι η διαθεσιμότητα wifi, αλλά σκέψου μήπως σου είναι απαδαίτητη και η πρόσβαση 3g...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Gadget”