Ένας ssd κάνει την διαφορά

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Βασίλη το αυτούσιο Arch linux έχει μία "δικιά" φιλοσοφία.
Βασίζετε πολύ στην απλότητα των πραγμάτων.
Αφήνει τον χρήστη να κάνει όλη την δουλειά που πρέπει να κάνει.
Το cd/dvd που θα κατεβάσεις δεν έχει γραφικό περιβάλλον. Έχει μόνο τα βασικά πακέτα για να μπορέσεις να κάνεις την εγκατάσταση.
Βασικά δεν έχει καν πρόγραμμα εγκατάστασης.
Αφήνει ελεύθερο τον χρήστη να εγκαταστήσει αυτά που επιθυμεί αυτός να βάλει και να χρησιμοποιήσει.
Αν θέλεις μπορείς να το κάνεις να "μοιάζει" με ότι θέλεις.
Έχει το καλύτερο wiki που μπορεί κάποιος να βρει για linux.

Θα το συνιστούσα σε αρχάριο;
Εξαρτάται, αν θέλει να παιδευτεί και να κάνει 2-3, 5-10 πράγματα από μόνος του και έτσι να μάθει 100 πράγματα, τότε ναι το συνιστώ.
Αν όμως θέλει ένα λειτουργικό στα γρήγορα χωρίς να παιδευτεί πολύ, τότε όχι!
Μαζί με όλα όσα είπε ο "προλαλήσας"!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Εγώ πάντως θα το συνιστούσα σε αρχάριο ΜΟΝΟ αν αυτός ήταν κ@υλομένος στο φουλ κι ήθελε να το πάει ως το τέλος με τη 1.
Είναι σίγουρο πως αν δεν έχει τρέλα να δουλέψει με linux ο χρήστης που θα πάει για Arch θα το εγκαταλείψει με την εγκατάσταση. Γι αυτό την έχουν κάνει κι αρκετά σύνθετη, ενώ παλιότερα ήταν απλούστερη, για να γλυτώνουν απ τις πολλές κι επαναλαμβανόμενες απλοϊκές ερωτήσεις. Είναι λιγάκι ελιτιστές είναι η αλήθεια, αλλά υπάρχουν κι οι BSDδες

Αν θέλει μια γρήγορη εισαγωγή, 1 live usb του ubuntu-kubuntu θα ναι ότι καλύτερο και χωρίς να απαιτεί καν εγκατάσταση.
Αισθάνομαι πως είμαι σε λάθος forum πάντως :)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

Gentoo
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Yiannis67 έγραψε:ειδικά με της samsung υπάρχει πρόβλημα με trim και ntfs και χρειάζεται οπωσδήποτε την εργαλειοθήκη της εταιρείας κατέβασμα.
Γιάννη όταν λές την εργαλειοθήκη,εννοείς το Samsung’s Magician software;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ναι αυτό εννοώ.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ααα εντάξει με μπέρδεψες λίγο... :P

Γιατί χωρίς αυτό το software δεν τρέχει πουθενά σωστά Γιάννη ο ssd,σε πάνω από 15 μηχανήματα που τον δοκίμασα,
και με διαφορετικές μητρικές,με xp πέταγε το δισκάκι,αλλά το έχει μέσα στην συσκευασία (bulk) δεν χρειάζεται να το ψάχνεις και να το κατεβάζεις,η samsung στους ssd είναι top για μένα.
Τώρα έχω 8 gb 2 Χ 4gb.
Το laptop είναι πολύ καλό...
Intel(R) Core(TM) i7-2640M CPU @ 2.80GHz 4 core
Ανδρέα έτσι όπως το παρουσίασες το laptop,στο αρχικό post,νόμιζα ότι έχεις :techie-typing: μια χαρά είναι το laptop... :)

* Και μιας και είπαμε για το Samsung’s Magician software,αν δεν το έχεις εγκαταστήσει λόγω linux,βάλε το οπωσδήποτε,αν το έχεις βάλει,δες πρώτα αν υπάρχει firmware update,αν υπάρχει κάνε το,μετά μέσα από το Magician κάνε enable το Rapid Mode(Real time acceleration processing of I/0 data) και μπούμ___σε ρώτησα για την μνήμη,γιατί με 4gb το rapid mode δεν...από 8gb και πάνω αρχίζει το θαύμα,αν τα έχεις κάνει όλα αυτά,απλά αγνόησε το μήνυμα μου και αυτό θα...αυτοκαταστραφεί. :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αντώνη δεν βρήκα τον λόγο να το ενεργοποιήσω... είναι ήδη πολύ πιο γρήγορο απ ότι είχα φανταστεί πως θα είναι οπότε το να θέλω παραπάνω νομίζω θα είναι πλεονασμός. (δεν ξέρω και αν το υποστηρίζει σε linux)
Χθες μάλιστα αύξησα και το partition του linux (ο παλιός δίσκος ήταν ~300gb) επίσης εγκατέστησα το gnome. Είχα kde. Πιο βαρύ το kde (plasma 5) οπότε τώρα πάει ακόμα πιο "γρήγορα".
Υπάρχει ακόμα το partition με τα 10άρια αλλά αυτά είναι περισσότερο για την γυναίκα μου αλλά και για κάποια πράγματα που με δυσκολεύουν στο linux.
Το firmware είναι στην τελευταία του έκδοση οπότε και εκεί είμαι καλυμμένος.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μα ναί Ανδρέα,ότι σε εξυπηρετεί καλύτερα,εσύ ορίζεις το μηχάνημα,και εφόσον το firmware είναι στην τελευταία του έκδοση όλα είναι ok,επίσης πολύ καλό το gnome,σαν επιφάνεια εργασίας,και με Ελληνική κοινότητα.

Για την υποστήριξη σε linux,δεν μπορώ να πω με σιγουριά,αλλά εάν η μητρική σου υποστηρίζει το (SATA3),και μέσα στο Magician,δείς στο SATA interface: 6Gb/s(SATA3)που δίνει το maximum performance,νομίζω θα είσαι Jet... :)

Όσο για το πόσο γρηγορότερο θα είναι; δεν θα το πιστεύεις Ανδρέα,χαοτική η διαφορά,εγώ έχω υποδεέστερο μηχάνημα από το δικό σου,αλλά για να το δούμε και στην πράξη,βάζω ένα snapshot από το performance benchmark,
όπου:
μπλέ μπάρα=Rapid Mode-Enable
Θαλασσιά μπάρα=Rapid Mode-disable
Εικόνα
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Δε χρειάζεστε μεγάλο ssd, είναι υπέρ αρκετά τα 256gb. Τα θέλουμε μόνο για την κατάτμηση "/". Το "home" μπορούμε να το έχουμε σ' έναν απλό σκληρό.
Βέβαια, Ανδρέα, εσύ που πήρες το τέρας δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα partitions.
Slack is here.
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@zach Δεν υπάρχει λόγος για necromancing... XD
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”