Αγορά Οθόνης

NavalArchitect

Τώρα μπαίνω στο thread του Χάρη αλλά η ερώτηση είναι παρεμφερής:

Είδα πως το Mac Book Air που έχω είναι το τελευταίο 11" με ανάλυση 1366x768.
Κατά συνέπεια υπάρχει λόγος να πάω σε monitor με ανάλυση πάνω από αυτήν?

Βρήκα αυτό, το οποίο θα ήθελα να είναι 25-άρι για παράδειγμα (σε διαγώνιο) αλλά δεν ξέρω πώς θα βγαίνει η ανάλυση και εικόνα. Μπορεί η ανάλυση 1366 σε διαγώνιο 1920 για παράδειγμα να δείχνει χειρότερα. Είναι έτσι?

Νομίζω πως αυτό που έδειξα, το 18.5", είναι το πιό κατάλληλο - σωστά?

Κι άλλη μία ερώτηση: τί καλώδιο θέλει για σύνδεση με το ΜΒΑ? Χρειάζεται να το αγοράσω ξεχωριστά?

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Harry έγραψε:Ευχαριστώ, δεν μπορώ να καταλάβω σίγουρα από τη φωτογραφία, αλλά μάλλον φαίνεται ΟΚ. Γιώργο ξέρεις και κινέζικα;
Όχι βρε συ δεν ξέρω κινέζικα (δεν ξέρω καν αν είναι κινέζικα αυτά) :D Με το λίγο ψάξιμο που έκανα όμως δεν βρήκα άλλη φωτό της προκοπής που να δείχνει την ανάλυση. Έβαλα τη φωτογραφία περισσότερο για να δεις το μέγεθος που έχει πχ η taskbar ή/και τα εικονίδια των προγραμμάτων μήπως πάρεις μια ιδέα.

@NavalArchitect
Ακόμη και εάν το Mac υποστηρίζει μόνο 1366x768 ίσως είναι καλύτερα να πάρεις μια οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση που θα εξυπηρετήσει και στο μέλλον. Πχ μια U2412M (24'' στα 1920x1200) ή αυτή που κοιτάζει ο Χάρης (25''). Βέβαια αν δουλεύεις μόνο ανάλυση 1366x768 σε 24'' ή 25'' μόνιτορ θα τα δείχνει όλα τεράστια!
Γιώργος
NavalArchitect

Γιώργο ευχαριστώ. Παίρνει το 'μικρό' ΜΒΑ εξωτερικό (extended) monitor, σωστά?
Μην την αγοράσω (τη Dell) και μετά δεν παίρνει δεύτερη οθόνη...
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κωνσταντίνε *λογικά* πρέπει να συνδέεται το ΜΒΑ με εξωτερικό μόνιτορ. Πρέπει να δεις τα specs της συσκευής σου όμως, μιας και Apple προϊόντα δεν έχω.
Οι συνδέσεις της U2515H πχ φαίνονται εδώ (Tech Specs --> Connectivity)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Κωνσταντίνε απο ην στιγμή που εχει thunderbolt φυσικά και παιρνει εξωτερική οθόνη. Εγω συνδεω το mbp με την τηλεοραση πολλες φορες μεσα απο την θυρα thunderbolt, με καλωδιο hdmi-hdmi και adapter hdmi-thunderbolt
Εικόνα
Άρης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μερσί Άρη :) Εάν αυτός είναι ο μόνος τρόπος σύνδεσης θέλει προσοχή ώστε το μόνιτορ να έχει είσοδο HDMI. Εάν υπάρχει αντάπτορας από "thunderbolt" σε DisplayPort (DP) -ή ολόκληρο έτοιμο τέτοιο καλώδιο- θα ήταν καλύτερα, επειδή κατά κανόνα οι οθόνες κατασκευαστών τύπου Dell και HP έχουν τέτοια είσοδο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Γιώργο φαντάζομαι οτι δεν υπάρχουν πλεον οθόνες χωρίς θυρα hdmi
Άρης
NavalArchitect

Ευχαριστώ παιδιά. Το μόνιτορ 18.5" που είδα λέει ότι έχει VGA port, τώρα πιστεύω να έχει και HDMI.
Όντως, μπήκα στο YouTube και είδα 1-2 βιντεάκια, πρέπει να είναι απλό.
Το μηχάνημα (Mac Book Air 11") είναι 99% καινούργιο, τού'χω βάλει και MS Office πάνω και θα είναι καλό με 90 ή 100 Ευρώ να το αξιοποιήσω λίγο ώστε να το χρησιμοποιώ περισσότερο.

Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ακομη και με vga υπαρχει λυση αν εχεις mini display port
Άρης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Άρη
η Dell U2412M για παράδειγμα δεν έχει HDMI. Άλλες φορές είναι θέμα κόστους και άλλες φορές επιλογή εταιρειών για να στρέψουν τους υποψήφιους αγοραστές σε ακριβότερα μοντέλα. Από την άλλη DispalyPort έχουν κατά κανόνα τα μόνιτορ μεγάλων "επώνυμων" εταιρειών που κατασκευάζουν επαγγελματικά μηχανήματα με το σήμα τους -Dell, HP, Lenovo. Σε αυτά τα branded μηχανήματα -Business και Workstations- το DP (μίνι ή κανονικό) χρησιμοποιείται για να συνδεθούν οι (πολλαπλές και όχι μόνο) οθόνες.

Κωνσταντίνε
η E1914H που κοιτάς φαίνεται να έχει μόνο είσοδο VGA και τίποτε άλλο. Επίσης το cnet αναφέρει ότι έχει ΤΝ panel. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχει καλές γωνίες θέασης σε σύγκριση με IPS πανελ που έχουν οι σειρές U (Ultrasharp) ή P (Professional) -με το αντίστοιχο κόστος βέβαια. Κατά την ταπεινή μου γνώμη άκου τα μάτια σου και μην πάρεις ΤΝ panel εκτός αν επιλέγεις με καθαρά οικονομικά κριτήρια.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”