Home barber-Κούρεμα στο σπίτι!!!

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου κουρεύομαι μόνος με μηχανή. Κάνω στρατιωτικό κούρεμα χρησιμοποιώντας την χτένα Αρ.2 για τα πλαϊνά και το No. 5 για τα πάνω. Θα χρειαστείς ένα βοηθό για να σου πάρει τα πίσω στο σβέρκο και να ισιώσει την γραμμή. Αραιά και πού πάω στον μπαρμπέρη για κούρεμα όχι γιατί θα με κουρέψει καλύτερα αλλά γιατί μου αρέσει το περιβάλλον και οι μυρωδιές στο κουρεία.

Τον γιο μου που είναι ενάμιση χρονών τον κουρεύω με ψαλίδι, το μυστικό είναι να μετράς μέχρι εκεί που θα κόψεις τη τρίχα χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα σου σαν μεζούρα ώστε να είναι όλες στο ίδιο μέγεθος. Βασικά αυτό που περιγράφω είναι η μέθοδος που χρησιμοποιούν οι κουρείς.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Ηλία ευχαρισώ για τα tips.Δεν ξέρω αν πρόσεξες όλες τις χτένες,πάντως πως τα βλέπεις τα εργαλεία αυτά?
Η μία χτένα,αυτή που γράφει proedge,έχει οδηγό για ευκολότερο και ταχύτερο κούρεμα με ασφάλεια!!!
Για τα πίσω ή θα πώ στην κοπέλα μου να μου τα κάνει ή θα προσπαθήσω να δώ εάν κι εφόσον μπορώ να κάνω κάτι κι εγώ!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Το θέμα αυτό δεν το ανοίγω με σκοπό να πάρουμε τη δουλειά των κουρέων.Ίσα ίσα που είναι και ωραίο να πηγαίνουμε στα κουρεία.Εγώ προσωπικά πηγαίνω στα κουρεία και λατρεύω να παρατηρώ τα barberpoles που έχουν έξω.Μάλιστα έχω μελετήσει και τα διαφορετικά στύλ των barberpoles(Ευρωπαϊκά,Ασιάτικα,Αμερικάνικα).
Το θέμα το βάζω γιατί,λόγω οικονομικών συνθηκών,σκέφτηκα να γλιτώνω λεφτά από κουρέματα.Καλό είναι βέβαια όταν μου περισσεύουν να πηγαίνω και στο κουρείο.Στη Λάρισα όταν θα είμαι π.χ πάντα θα πηγαίνω στον φίλο και συμφορουμίτη Ηλία για ένα κούρεμα/λούσιμο.
Εδώ μπορούμε να λέμε τεχνικές,εργαλεία και ιδέες για κούρεμα στο σπίτι.

Εικόνα
Aυτή η χτένα,της proedge,έχει οδηγό για πιο έυκολο και ασφαλές κούρεμα με ψαλίδι ή μηχανή.Πήρα μερικές γιατί τη θεωρώ ιδανική για να μάθεις και να βελτιώσεις τεχνικές.
Γενικά και οι comair είναι γνωστές χτένες.

Σαν ψαλίδια σε καλή τιμή μου άρεσαν αυτά της ΚΑΙ.Ιαπωνικό ατσάλι και εγνωσμένη ποιότητα.Καλά ήταν και από ότι κατάλαβα και τα jason σε αυτή την τιμή(από 5-50€*/ψαλίδι).

Από κουρευτικές μηχανές μου αρέσουν οι wahl.Η wahl-color pro έχει full κιτ για κούρεμα στο σπίτι,οδηγίες και ανταλλακτικά.

Tι άλλα χρησιμοποιείτε και προτείνετε?

*Με βάση και την έκπτωση,συμπεριλαμβανωμένων και των μεταφορικών!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τα εργαλεία σου φαίνονται επαγγελματικά, τα δικά μου είναι ένα ψαλίδι και μια χτένα της πλάκας που ήτανε μαζί με τη μηχανή.

Για το κούρεμα του μικρού βάζω τα μαλλιά μεταξύ δείκτη και μέσου (έτσι μετράω το μήκος της τρίχας) και όσα μένουν αποπάνω τα κόβω. Στην αρχή θα έχεις μερικά λάθος κοψίματα όμως με τον καιρό θα βελτιώνεσαι (σαν το πξ εναπράμα).

Αυτά για ένα απλό κούρεμα!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ε εντάξει φίλε Ηλία δεν είναι και τα πιο επαγγελματικά.Για περίπου 24€ όλα μαζί από Aliexpress το θεώρησα καλή τιμή.
Είπα να πάρω κάτι να μου κρατήσει αφού το κόστος δεν ήταν πολύ μεγάλο.Σκέφτηκα οτι μπορεί να κουρέψω και κανένα φίλο μου,οπότε πήρα αυτά!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ παιδιά κουρεύομαι 3 - 4 φορές την εβδομάδα , ρωτήστε ότι θέλετε. ..
:lmao
2016-10-25 17.21.22.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

captain_hx έγραψε:Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου κουρεύομαι μόνος με μηχανή. Κάνω στρατιωτικό κούρεμα χρησιμοποιώντας την χτένα Αρ.2 για τα πλαϊνά και το No. 5 για τα πάνω. Θα χρειαστείς ένα βοηθό για να σου πάρει τα πίσω στο σβέρκο και να ισιώσει την γραμμή.

Εδώ και 5-6 χρόνια εφαρμόζω την ίδια τακτική.
Κουρεύομαι μόνος μου και έχω μάθει πατέρα, αδερφή και γυναίκα να μου "ισιώνουν" τον σβέρκο!!!!!!!!!!!

Έχω 5 τρίχες ... σιγά μην πετάω 10ευρα έτσι σε κομμωτήρια ...
Άσε που μου αρέσει και το "στρατιωτικού" τύπου κούρεμα.

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου !!!
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Φίλος που πηγαίνει χρόνια στον ίδιο μπαρμπέρη του λέει :
- Κύριε Δημήτρη, όλα τα χρόνια σε εσένα έρχομαι. Τώρα πια έχω χάσει πόσες τρίχες, μήπως να μου κάνεις καλύτερη τιμή;
- Απάντηση μπαρμπέρη: Το μερεμέτι είναι που κοστίζει!!!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Μου τα κάνει τα μερεμέτια η γυναίκα μου ... και γλιτώνω και το 10ευρω (άλλοι ζητάνε 12εύρω) ;)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχω βρεί μια κοπέλα και με κουρεύει με 8€, δίνω 14€ και πάω μαζί με τον γιό μου. ( 6€ ο μικρός )
Λέμε καμιά χαζομάρα, μένει και το σπίτι καθαρό απο τρίχες, δεν έχω ν'ασχοληθώ με εξοπλισμό ( αγορές, καθαρίσματα, μαζέματα, συντήρηση, κόντρα αγορές - μη-σου-μπεί-το-μικρόβιο )
Ο προηγούμενος ήθελε 13€ για μένα στην αρχή μετά το έκανε 10αρικο και 10 ο μικρός ...20€.
Προσωπικά δε πιστεύω πως είμαστε οι πλέον αρμόδιοι να μιλάμε για οικονομία, απόσβεση κτλ κτλ, δε το γράφω ειρωνικά αλλά δε γίνεται στα ξυριστικά να είμαστε με το χέρι στη τσέπη και να κολλάμε στο κούρεμα. Ούτε σε μένα αρέσει να δίνω χρήματα για τρίχες αλλά έχω δώσει τόσα και τόσα για ...τρίχες μπλέ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”