Επιλογή σαπουνιού

Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Γεια σας
Είμαι καινούργιος στο ΠΞ εδώ και τρεις μήνες. Ξεκίνησα με μηχανή ej89 ,πινέλο semogue 610, ξυράφια astra πράσινα Gillette silver blue wilkinson feather. Από after shave lotion proraso πράσινο και epsilon. Μερικές φορές χρησιμοποιώ alum block omega stick και pre shave proraso πράσινο. Τέλος στα σαπούνια και εδώ θα ήθελα τη βοήθεια σας ξεκίνησα με proraso κρέμα πράσινη μετά στο la toja stick και τελευταία στο haslinger προβατάκι. Αφού έχω καταλήξει στην ej89 στο semogue ξυραφάκι feather after shave epsilon και σαπούνι la toja stick άρχισα να απολαμβάνω το ΠΞ. Ερεθισμούς δεν έχω σχεδόν καθόλου στη περιοχή του λαιμού όπου εκεί ήταν το πρόβλημα μου με τα υπόλοιπα(ξυραφάκια και σαπούνι). Με τα feather( με λίγη προσοχή )δεν χρειάζεται να κάνω πολλά περάσματα κόβει τα γενιά καταπληκτικά με το epsilon σαν άρωμα έχω τρελαθεί και από προστασία μετά το ξύρισμα πάρα πολύ καλό. Βέβαια το la toja ήταν αυτό που μου έδωσε τη τελική απολαύσει στο ξύρισμα μου. Μέσο του φόρουμ διάβασα πως το haslinger προβατάκι έχει παρά πολύ καλές κριτικές και αποφάσισα να το δοκιμάσω. Δυστυχώς μου δημιούργησε το ίδιο πρόβλημα που είχα με τη κρέμα proraso. Στο δεύτερο πέρασμα με το που άπλωνα τον αφρό πάντα ένιωθα ένα κάψιμο στο δέρμα μου ,σαν να με τρυπάνε βελόνες και αφού τελείωνα το ξύρισμα συνεχιζόταν για περίπου δυο ώρες. Το χρησιμοποίησα με δυο τρόπους σε δυο ξυρίσματα στο πρώτο με φόρτωμα στο πινέλο και face lathering και στο δεύτερο σαν stick μήπως δω κάποια διαφορά. Θα μου πείτε γιατί δεν συνεχίζω με το la toja αλλά θέλω πάντα να έχω μια εναλλακτική λύση σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν μπορώ να το βρω ή ξαφνικά το σταματήσουν και τρελαθώ. Ίσως κάποια από τα συστατικά των δυο proraso και haslinger μου δημιουργούν αυτό το πρόβλημα και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια σαπούνια για να δοκιμάσω. Τα ξυρισματα μου είναι κάθε 2,3 ημέρες.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

1. Tabac
2. TFS (και τα απλα Rasozero και τα πιο premium)
3. MWF
4. Cella
5. D.R. Harris

Αυτα ειναι σαπουνια που τα βρισκεις ευκολα εδω στην Ελλαδα, σχετικα φθηνα ολα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Από το φθηνότερο στο ακριβότερο :
Cella
Valobra
D.R Harris
MWF
MDC

Όλα είναι Ελλάδα και μπορείς να τα μυρίσεις, να αισθανθείς αν σου κάνουν.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις unscented soap! Φαίνεται πως έχει κάποια -μικρή- αλλεργία σε άρωμα.
Προφανώς δε σημαίνει πως θα σε πειράξουν όλα τα αρώματα, αλλά με τα άοσμα θα είσαι πιο σίγουρος...
Άλλη λύση, είναι να αγοράσεις αρκετά δειγματάκια, και να πας ψάχνοντας! Απλά λόγω περίπτωσης, καλό θα ήταν πριν χρησιμοποιήσεις κάποιο καινούργιο σαπούνι, να το δοκιμάσεις στο χέρι σου. Μη σου βγει καμιά πιο σοβαρή αλλεργία.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλημέρα.
Κατ' αρχάς, η σύνθεση του Hasslinger έχει αλλάξει, οπότε πρακτικά διαβάζεις reviews για άλλο σαπούνι. :)
Το να σε πειράζει το άρωμα το βρίσκω δύσκολο, γιατί η Hasslinger και ειδικά το προβατάκι μάλλον προς το άοσμο πάει.

Το να πούμε κάποια σαπούνια που θεωρούμε εμείς ότι είναι safe δεν είναι ότι πιο ασφαλές γιατί δεν ξέρουμε τι μπορεί να πειράζει εσένα.
Το Tabac π.χ. που θεωρείται από τα πολύ καλά σαπούνια, εμένα με ρημάζει δερματολογικά, όπως και τα Wickham. Ενώ άλλα σαπούνια πολύ πιο δυνατά σε άρωμα, όπως Catie's Bubbles, Nuavia, κλπ δεν με ενοχλούν καθόλου.
Και η περίπτωσή σου είναι δύσκολη αν λες ότι σε πειράζει το Hasslinger γιατί θα ήταν από τα σαπούνια που οι περισσότεροι εδώ μέσα θα σου πρότειναν, αγκαλιά με το Mitchel's Wool Fat.
Οπότε, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις δοκιμές με φτηνά σαπούνια που δεν θα πονέσει ιδιαίτερα αν πρέπει να τα πετάξεις, όπως το Cella (αν αντέχεις τη μυρωδιά του πικραμύγδαλου), τα TFS, Valobra, άντε και το MWF (σε refill)

Αν δεν βρεις άκρη, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Χμ...

Να σου πω την αλήθεια αν γυρνούσα 5 χρόνια πίσω τα σαπούνια που θα αγόραζα για αρχή είναι (να είναι κ λίγο uscented γιατί μπορεί να σε κάνει ερεθισμό):
1. Cella
2. Muhle Aloe SS
3. Speick SC
4. Lea Shave Stick/ Lea SC
5. Palmolive κόκκινη.

Όλα είναι φτηνά κ πολύ safe. Δλδ κ κατι να μην σου κάτσει το πετάς (π.χ. Lea stick, Palmolive τα βρίσκεις με 2 ευρώ )
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Καλώς όρισες filman και καλή συνέχεια!

Ο ερεθισμός από το Haslinger Schafmilch, μπορεί να οφείλεται στην λανολίνη που έχει.
Φίλος μου που ξυρίζεται παραδοσιακά έχει προβλήματα ερεθισμού παρόμοια με το Mitchell's wool fat που έχει επίσης λανολίνη.
Βέβαια αυτό δεν εξηγεί το πρόβλημα που έχεις με την πράσινη proraso.

Αν έχεις δυνατότητα αγορών από το εξωτερικό, μιά καλή λύση είναι η αγορά δειγμάτων από κάποιο site.
Μεγάλη ποικιλία έχει ο Shavedash.
Γιάννης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Μην ξεχνάμε το πράσινο σαπούνι ελαιόλαδου ως την πιο οικονομική λύση και ταυτόχρονα αποτελεσματική ειδικά σε ανθρώπους με αλλεργίες. Δεν ξέρω αν θα το καθιερώσεις να το χρησιμοποιείς στο καθημερινό σου ξύρισμα, αλλά με 60 λεπτά που κάνει μια μπάρα 125γρ δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Στη θέση σου θα προσπαθούσα να καταλάβω τι μου δημιουργεί τον ερεθισμό ακολουθώντας την εξής διαδικασία.

Αρχικά δοκίμασε σαπούνι ή κρέμα χωρίς πρόσθετα όπως π. χ. λανολίνη.
Ακολούθως δοκίμασε σαπούνια μόνο με Αιθέρια έλαια, καθότι πολλά συνθετικά αρώματα προκαλούν αλλεργίες και ερεθισμούς.
Μετά πήγαινε σε σαπούνια μόνο με συνθετικά αρώματα μήπως σε ενοχλούν ουσίες που περιέχονται σε συγκεκριμένα Αιθέρια έλαια.
Μετά δοκίμασε σαπούνια λεβάντας μόνο με Αιθέρια ελαια, μιας και η λεβάντα είναι από τα λιγότερο ερεθιστικά Αιθέρια έλαια.
Στο τέλος πας σε unscented χωρίς πρόσθετα και λογικά είσαι κομπλέ.
Εγώ θα έμπαινα στην διαδικασία αυτή προκειμένου να εξακριβώσω τι με πειράζει.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Αν και δεν εγραψα οταν ειδα το θεμα, τελικα αποφασιζω να πω δυο πραγματακια κυριως γιατι ειδα στις προτασεις των κυριων σαπουνια, τα οποια τυχαινει να μου προκαλουν ερεθισμους.
Η εμπειρια μου σε ποικιλια ειναι μονο καμια 15αρια σαπουνια.
Ωστοσο,το TABAC μου δημιουργει προβλημα πριν το πρωτο περασμα.
Η Cella δεν μου ειναι και η πιο φιλικη
Το σαπουνι Mühle -sea buckthorn (το πορτοκαλί) επισης με πειραζε.
-
Εχοντας λιγες γνωσεις αλλα πολλες εμπειριες με ερεθισμους, θα προτεινα:
MWF
DR Harris
Και το Arko, στο οποιο κακως δεν εδωσα σημασια εξ αρχης.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”