Επιλογή Σαπουνιού

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Tασο δεν ηθελα να το θεσω ετσι μιας και εχουμε και τον Δημητρη στις ταξεις μας και τον Mr. Faena (και που κανουν και οι 2 εξαιρετικη δουλεια), αλλα αν πας στην Αμερικη (κυριως) και Βορεια Ευρωπη (οχι τοσο) ναι, το εχουν παραμαμησει το θεμα.

Δεν μπορει κανεις να με πεισει οτι υπαρχει αμερικανικο (και μη) artisan σαπουνι το οποιο ειναι αντικειμενκα καλυτερο απο το Klar's Kabinett, ή το Golddachs (και τα αλλα brand names του), για να μην πω ακομη και το Tabac (και τρελλαθει και ο δικος μου απο διπλα). Ξυριζομαι "παραδοσιακα" εδω και 10 χρονια. Ειχα προσβαση σε απιστευτη γκαμα σαπουνιων και κρεμων. Ειτε vintage ειτε "φρεσκιες". Κατεληξα οτι οι vintage για ΜΕΝΑ ειναι καλυτερα προϊοντα απο τα "φρεσκα" με ελαχιστες εξαιρεσεις σε αυτα.

Αυτο που παρατηρησα με τα Haslinger (ισως να ειναι και θεμα παρτιδας, δεν ξερω) ειναι οτι αν εχεις καποια σαπουνια αχρησιμοποιητα, στη ζελατινα τους, μετα απο ενα χρονο δεν "καθονται" καλα. Με συνεβει με 3 μαζι και απο τοτε δεν τα ξαναπηρα. Οσο χρησιμοποιησα ομως αυτο με το προβειο γαλα ηταν απαιχτο. Για να επανελθουμε στο θεμα μας. Ολα μεν υποκειμενικα, αλλα δεν μπορω να δεχτω αποψη που βασιζεται στο "κοιτα ενα γαματο βιντεο", "αφου ειναι ακριβο ειναι καλο" (οποιος εχει δοκιμασει το εκτρωμα της Fresh Line ξερει τι εννοω), το διαφημιζει ο mr. razor στη σελιδα του ή ο Mr. Pahos το εξυμνει και κατι αλλες "δηλωσεις" που λεγονται γιατι ειναι το προϊον mainstream ή επειδη αυτοι που τις κανουν παιρνουν $$$$ για καθε βιντεο..

:helt

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Βλέπω μια ισοπέδωση για τα Phoenix & Beau και θα σταθώ λίγο μιας και έχω γνώμη πάνω σε αυτό.

Αρχικά, για το συγκεκριμένο βίντεο του Sorrell προφανώς και έτσι θέλει τον αφρό του αυτός, ούτε εμένα μου άρεσε όπως τον έφτιαξε και η ενστασή μου είναι ότι εκτός από λεπτός πολύ, ειδικά για πρώτο πέρασμα, τον έχει πολύ χαμηλά στα μάγουλα. Ωστόσο δεν τίθεται κανένα θέμα αφρισμού του P&B. Το πινέλο προφανώς δεν τον βοηθάει τόσο, η δεν ασκεί ούτε υποτυπώδη πίεση στο πινέλο για να φορτώσει.
Εχετε δει κάποια βίντεο του PaulH? Ο αφρός του στα πιο πολλά ενώ είναι πανέμπειρος και το ξέρω γιατί τα χω δει όλα, είναι σα σπατουλαριστός, καμία πυκνότητα, καμία smooth υφή, στεγνός, ειδικά στα πιο παλιά βίντεο τραγικός απλώς, χωρίς καλή κάλυψη.

Το Phoenix & Beau εκτός από το θέμα της αμμωνίας στα παλιά batch μόνο, ΔΕΝ έχει πουθενά άλλο ζήτημα. Αφρίζει σαν τρελό, ναι θέλει ένα λίτρο νερό, αλλά ο αφρός βγαίνει χωρίς καν φυσαλίδες και είναι από τους πιο πυκνούς, γλιστερούς και προστατευτικούς που έχω δει.

Ναι, οκ δεν έγινα ξαφνικά Vavous, προφανώς, αλλά το θεωρώ top σαπουνάρα. Ας το επιβεβαιώσει και ο άρχοντας αν θέλει [mention]Vavous[/mention]

Αυτός που σίγουρα δεν είναι λίγος είναι ο Michael Freedberg ο οποίος θεωρώ ότι είναι ίσως καλύτερος του Mantic. Μεγάλος δάσκαλος και τρομερά επικοινωνιακός, απαντάει σε όλα και εξηγεί και τα πάντα.

Οσο για το Pots of Milk Στέφανε, είναι σχεδόν άοσμο, αδιάφορη μυρωδιά, είναι paste και γιαυτό δίνει περίεργο lather στην αρχή, αλλά μετά στρώνει άψογα. Τo post shave που αφήνει όμως δεν ξέρω πόσα προιόντα μπορούν να το δώσουν.

Να κι ένα βίντεο



Τα haslinger είναι όλα σαπουνάρες, αλλά το schafmilch απλώς έχει ξεφύγει. Εύκολο σε βαθμό αηδίας φόρτωμα πινέλου και άψογο σε όλα του. Γλιστερό και πάμφθηνο κατ εμέ. Ισότιμο του MWF που έτσι κι αλλιώς είναι δύστροπο.

Πολλοί οι αρτιζάνοι και οι κερδοσκόποι, αλλά πολλά και τα καλά σαπούνια που αρκετοί από αυτούς προσφέρουν. Το θέμα είναι η τιμή. Λογικές για τη χώρα τους, σε μας εδώ πανάκριβες κάποιοι. Το ζήτημα είναι ότι σε κάποιους θα δουλέψουν, σε κάποιους όχι και θα τα πετάξουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλά σαπούνια όμως. Εχει να κάνει με την αποδοχή ή όχι του ότι όσο ξυριζόμαστε μαθαίνουμε και τα σαπούνια. Εγώ παστώθηκα με το Cavendish και δε μου γλύστραγε και τσαντίστηκα. Είναι κακό σαπούνι? Οχι. Είμαι άσχετος εγώ? Μπορεί. Το έχω μάθει? Οχι ακόμη, τώρα το πήρα. Αρα πως να πω οτι το πέταξα και ότι είναι μάπα όταν κάποιοι άλλοι το θεωρούν από τα top. Το Harris εγώ το σιχάθηκα. Λοιπόν? Να αρχίσω να κράζω το Harris και να πω μην παίρνετε επειδή δε θα κάνετε αφρό σωστό ποτέ? Οι περισσότεροι κάνουν. Αρα κάτι κάνω εγώ λάθος. Δε θα δουλέψουν όλα σε όλους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οι αρτιζάνοι το έχουν κάνει πολύ μεγάλο θέμα οντως με κάθε νέα δημιουργία τους , προφανώς γιατί ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος , και καλοπιάνουν τα "μεγάλα " ονόματα του YouTube που πολλοί ναι έχουν εμπειρία σε δοκιμές αλλά ειλικρινά προσωπικά κάποιες φορές μου δίνουν την εντύπωση ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Δεν θέλω να αρχίσω να λέω ονόματα αλλά όλοι τους ξέρουμε . Είτε ξυρίζονται με σαπούνι και όχι σαπουνάδα γιατί από δική τους παραξενιά λένε ότι τους αρέσει έτσι, είτε κάνουν τόσα νερά που τρέχουν παντού και ενώ κάποιες φορές βλέπεις ότι χρησιμοποιούν γνωστό καλό σαπούνι καταλήγει στα μούτρα τους ένα λεπτό φίλμ. Υπάρχουν φορές που απορώ πως κάποιοι τους εμπιστεύονται για να πουν τη γνώμη τους για τα προϊόντα τους.
Εν τω μεταξύ τα διαφημιστικά τρικ πάνε και έρχονται . Σαπούνι με λίπος βουβαλιού, πάπιας, ελέφαντα , κροκόδειλου, γάλα προβάτου , κατσίκας, γάτας , σκύλου στην τέταρτη εγκυμοσύνη που σύμφωνα με επιστημονική (ανύπαρκτη ) άποψη είναι καλύτερο ειδικά αν χρησιμοποιείται τις μόνες μέρες του μήνα , σαφράν, κρεμμύδια, σκόρδα , γύρο μοσχαρίσιο και αντε ρε παρατήστε μας . Κατάντησε το Π.Ξ εξίσωση . Το τάδε σαπούνι δουλεύεται καλύτερα με χοίρο και φόρτωμα στις 10.000 rpm ενώ η τάδε κρέμα λόγω της μεγάλης της περιεκτικότητας σε λιπος φάλαινας θέλει ασβό από πεδιάδα ηλικίας 2 - 3 ετων .
Αρχίζει το όλο θέμα για εμένα να γίνεται κωμικό και από Π.Ξ να γίνεται Μοντερνοξύρισμα με όλα τα κακά του αδόκιμου ίσως όρου .
Οι σταθερές αξίες του Π.Ξ θα είναι (για μένα πάντα ) σταθερές. Το αρτιζάνικο σαπούνι που φτιάχνεται σε συνθήκες σελήνης γιατί χρειάζεται έλλειψη βαρύτητας θα μας αφήσει μόλις κάτσει η μόδα (στο εξωτερικό γιατί εδώ θέλουμε μούσι :D ) και οι αλεξιπτωτιστές παραγωγοί τους θα κατασκευάζουν ίσως καρέκλες με τρία πόδια αλλά το Tabac και το μισητό Αρκο θα είναι εκεί να μας ξυρίσουν.
(Παρακαλώ αν βγήκα τελείως εκτός να μεταφερθεί το ποστ μου )
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κλαιω.

:text-lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29047 times
Ηλικία: 64

[mention]akis_peiraias[/mention] :text-goodpost:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Σωστοί και οι δύο κύριοι [mention]Randyman[/mention] και [mention]akis_peiraias[/mention] στα σχόλιά τους.

Είναι τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός και το hype που μας έρχεται απο το εξωτερικό που χάνουμε την μπάλα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού όμως, όλα αυτά λειτουργούν υπέρ ημών των καταναλωτών που πλέον έχουμε πρόσβαση σε τρομερά ξυριστικά καλούδια.

Αν και έχω πει ότι τις καλύτερες ξούρες τις έχω βγάλει με σαπούνια των 2-3 ευρακίων, αυτό μάλλον ήταν συμπτωματικό ή θέμα διάθεσης.
Τα άρτιζαν όλο και βελτιώνονται, οι μεταξύ τους διαφορές είναι πλέον ανεπαίσθητες, πλην αισθητές στους εμπειρότερους από εμάς.

Τα τελευταία Phoenix&Beau συγκαταλέγονται στα κορυφαία μου σαπούνια. Τώρα, αν ο κάθε γιουτούμπερ (επαγγελματίας ή ρομαντικός ερασιτέχνης) φτιάχνει αφρό νερουλό ή πιτσιλωτό, γούστο του καπέλο του και έχουμε κι εμείς μυαλό και γνώση του αντικειμένου και βγάζουμε τα δικά μας συμπεράσματα. Προσωπικά, τους παρακολουθώ για να βλέπω τι κυκλοφορεί, έχω πάψει να τους εμπιστεύομαι εδώ και καιρό.

Και μην ξεχνάτε τον χρυσό κανόνα: ποκ / γουάι εμ εμ βι και πάσης Ελλάδος.
Και για να παραμείνω εντός θέματος, τα πρόσφατα τοπ 5 μου είναι B&M glissant, S.V. 4.3, Phoenix&beau, Wickham, Grooming Dept. Πολύ κοντά τα τελευταία φορμιουλέισονς των Φαένα και Σαβόν Μυστέρ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ανδρέα φυσικά και το κατά κύριο λόγο ειρωνικό σχόλιο μου δεν αφορά επαγγέλματίες αρτιζάνους που παράγουν εξαιρετικά σαπούνια και οι προσπάθειες τους όπως λες οφελούν όλους μας, όπως για παράδειγμα ότι οι αρτιζάνοι είναι οι αιτία που πολλοί γνωστοί κατασκευαστές αφαιρούν χημικά .
Αναφέρομαι σε κάποιους οι οποίοι κάνουν φανερά αρπαχτές . Όσο για το πως κάνουν τον αφρό τους οι "αστέρες" του χώρου το αναφέρω μόνο και μόνο γιατί είδα review σε σαπούνι που ο τύπος τον είχε κάνει θεόστεγνο και φυσικά του ξεραινοταν και έθαψε το σαπούνι !
Συμφωνώ ότι πρέπει να τους παρακολουθούμε για να βλέπουμε τα νέα προϊόντα και όχι τις συμβουλές τους !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εννοείται Άκη! Απολύτως κατανοητά όσα έγραψες.
Τους βλέπω μερικούς και γελάω. Κατά την ταπεινή μου άποψη κάπως πιο αξιόλογοι και αντικειμενικοί στις κρίσεις τους είναι ο PaulH και ο Michael Freedberg. Καλό βέβαια να βλέπουμε και τα λοιπά τζουτζέκια για να έχουμε μέτρο σύγκρισης και να μαθαίνουμε τι κυκλοφορεί.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ρε παιδιά, με το συμπάθειο δηλαδής, αλλά ποιο είναι το προβατάκι που λέτε; :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτό !

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”