Captain Fawcett shave cream

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ξέρει κανείς την παραπάνω κρέμα (όχι σαπούνι) να μου πει σχετικά?
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Οποιος γνωριζει γι αυτο το σαπουνι μπορει να γραψει 2 λογακια. Δεν ξερω γιατι, αλλα κατι μου λεει οτι ειναι φοβερο σαπουνι κ βλεποντας την ενθερμη υποστηριξη που εγινε απο τον Δημήτρη σε μορφη προτασης σε συνφορουμιτη, μου το θυμισε κ μ εβαλε ξανα-μανά σε πριζες. Εχω διαβασει καποιες κριτικες σε ξενα φορουμ, αλλα λιγα πραγματα.

Απ την αλλη το οτι μοιαζει με Mwf δε με ελκυει. Πολυ καλο το Mitchell's αλλα το εχω, οπως κ το Osma που θα λεγα επισης πως φερνει σε Mwf. Φυσικα αναφερομαι στις ιδιοτητες τους, στο οτι και τα 3 λευκα triple milled κτλ.

Γνωριζω πως το νημα ανοιξε για την κρεμα, αλλα επειδη δεν βρηκα νημα για το σαπουνι και δε βλεπω κινηση εδω, για να μη φτιαχνουμε ασκοπα νεο, ισως να προσθεσουμε στον τιτλο κ το σαπουνι.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να πω εγώ δυο λόγια που έχω και σαπούνι και κρέμα επειδή μαρέσουν πολύ.
Πάμε για το σαπούνι Θα πω εν ολίγοις ότι έχει πολύ καλή συσκευασία στο μαύρο ξύλινο μπωλάκι του. Είναι η πρώτη εντύπωση που όπως είναι γνωστό παίζει κάποιο ρόλο. Το ξύλινο μπωλάκι είναι από τα καλύτερα που έχω δει και είναι στιβαρό και εξαιρετικής πιοιότητας. Ένα δεύτερο στοιχείο εδώ είναι ότι υπάρχει και έκδοση refil. Κάτι που το κάνει ακόμα πιο "προσβάσιμο".Παρενθεσιακά θα πω ότι αν η nuavia είχε έκδοση για γέμισμα θα ήταν το μοναδικό μου σαπούνι. Τέσπα.
Τώρα εδώ είναι λευκό έχει ένα φοβερό άρωμα λεπτό και πολυτελές (πως λέμε meissner tremonia -για όσους ξέρουν- καμία σχέση) με μάλλον υψηλή διάχυση στο χώρο αλλά όχι μεγάλη διατηρησιμότητα, Δεν είναι "παραπεμπτικό" όπως οι nuavia, μερικά artisan ή μερικά meissner, αλλά εξαιρετικά φιλικό στη μύτη. Δεν θα προχωρήσω άλλο γιατί θα θεωρηθεί ότι σκανδαλίζω και διαφθείρω. Εκτός αυτού ο συγκεκριμένος παράγοντας αποτελεί τυπικό δείγμα υποκειμενικότητας. Είναι σκληρό από τα πιο σκληρά που έχω δει και παρόλα αυτά αφρίζει εξαιρετικά εύκολα. Η ευκολία αφρισμού του δεν περιγράφεται. Και πάντα φυσικά με κρύο νερό. Αν χρησιμοποιηθεί ζεστό φαντάζομαι θα είναι πολυ πιο εντυπωσιακά τα πράγματα. Χωρίς να το βρέξεις καθόλου αλλά με μουλιασμένο σε κρύο νερό και καλά στιμένο πινέλο αφρίζει με τις πρώτες σβούρες. Παράγει αφρό με μεγάλη διάρκεια ζωής (δεν στεγνώνει εύκολα), ομοιογενή και με πολύ (το συγκρίνω εδώ μόνο με τη nuavia την castle forbes κλπ) καλό γλύστριμα και κυρίως προστασία στο δέρμα. Εξαιρετικό. Το θεωρώ από τα καλύτερα σαπούνια που έχω δοκιμάσει. Το ξεπλένεις δε μετά τη χρήση και στεγνώμει εντελώς και εντυπωσιακά γρήγορα. Και δεν σκάει και να ανοίγει όπως το mwf όσο και να το αφήσεις χωρίς νερό. Γενικά δεν "διψάει" πολύ και αντιδρά σε κάθε περίπτωση με το πρώτο νερό. Και εδώ να σημειώσω ότι έχει και περιθώρια μεγάλα ανοχής. Δηλαδή δεν "χαλάει" η δουλειά αν ρίξουμε λίγο νερό παραπάνω. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να φανταστώ πως διάολο γίνεται και αυτό. Ούτε λάσπες ούτε να γλιτσιάζει ούτε να κόβει η σαπουνάδα και γενικά τίποτα από τα ενοχλητικά φαινόμενα άλλων (ειδικά artisan) σαπουνιών.
Πάντως κατά την άποψή μου στον τομέα απόδοση ξυριστική - προστασία από τη λεπίδα, αναπτύσεται και καλυτερεύει η τεχνική μας η ξυριστική με συγκεκριμένη μηχανή τόσο μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η συγκεκριμένη απόδοση και δεν φαίνεται. Όπως επίσης κατά την αντίθετη λογική μπαίνει σε κυρίαρχο πλάνο το άρωμά (εξ ορισμού από τους πιο υποκειμενικούς παράγοντες) και η διατηρησιμότητά του. Η λογική είναι ίδια με αυτό που λέμε πχ για τα ξυράφια ότι όσο καλυτερεύει η τενχική και μεγαλώνει η εμπειρία μας η ξυστική τόσο οι διαφορές μεταξύ των διαφόρων λεπίδων αμβλύνονται.
Στο γλύστριμα του ξυραφιού που λέω παραπάνω είναι μαζί με τη nuavia και την castle forbes και λίγο πίσω από την santa maria novela η οποία κατά την άποψή μου θεωρείται κορυφή μακράν.
Είναι το σαπούνι που δε νομίζω να λείψει ποτέ από το σχετικό ντουλάπι. Δεν θα το πιστέψετε αλλά το παίρνω και αφρίζω στο πρόσωπο έτσι για πλάκα και μου φτιάχνει τη διάθεση όταν δεν είναι καλή. Αλήθεια το λέω.
H κρέμα είναι σε σωληνάριο αλουμινίου και είναι κρέμα με τις ίδιες ιδιότητες στο άφρισμα αλλά φυσικά (θα) υπολείπεται του σαπουνιού στην διατηρησιμότητα λόγω υφής. Έχει πολύ καλή εντυπωσιακή θα έλεγα ευκολία στη διάλυση στο νερό. Σε βρεγμένο και καλά στιμένο πινέλο λίγο στο θύσανο και έφυγες για πρόσωπο ή για μπωλ (προτικώ το πρόσωπο). Προτιμώ το σαπούνι παρά το ότι χρησιμοποιώ στην πλειοψηφία τους μαλακούς ασβούς, λόγω των ιδιοτήτων του όπως είπα πιο πάνω γι αυτό και όταν σωθεί η κρέμα δεν θα ανανεώσω.
Ακριβώς την ίδια υφή με την κρέμα έχει και το asb σε ίδιο σωληνάριο μόνο λίγο πιο μικρό. Τόσο ίδια που αν δεν το προσέξεις μπορεί να να πας να ξυριστείς με το μπαλμ ή ανάποδα.
Το σαπούνι το αγόρασα ενώ κρέμα και asb είναι δώρο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Είναι στη wishlist μου και επίσημα! Με (μας) έψησες κανονικά Δημητρη!
[mention]mitsos[/mention]
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Χτυπήσατε ευαίσθητη χορδή...
Είναι ένα προϊόν που αγόρασα και χάθηκε στην μεταφορά (είχε χαμηλή τιμή και ήταν σε πακέτο με σλαντ βακελιτη που ήθελα να δοκιμάσω) πριν 1.5 χρόνο.
Έμεινα με τον καημό 😥..
Από τότε έκανα πολύ λίγες αγορές δίχως να είναι συστημένο το πακέτο από το ebay. (κυρίως μικρής αξίας)
Το είδα σε καλή τιμή στο νοτινο αλλά όλο αναβάλω την αγορά του λόγω μάλλον της υποσυνείδητης πικρίας..
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το σαπουνι ειναι επιπεδου KENT/MWF και με ακομα καλυτερο αρωμα. Τα πε ολα ο Μητσος.
Εικόνα
stergios

Πληρης παρουσιαση Δημητρη. Συγκριτικα με mwf, kent, osma σε ιδιοτητες? Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου, και διακινδυνεύοντας να είμαι και εγώ offtopic 'λόγω τίτλου', την 1η γνώμη μου την κατέθεσα στο ΞτΗ εδώ.

Το Captain Fawcett είναι ένα tallow base & triple milled και από τα σκληρότερα και καλύτερα triple milled που έχω δοκιμάσει, και το άρωμά του είναι εξαιρετικό, οι ιδιότητές του είναι top, καθώς και η συσκευασία που έρχεται, και φυσικά πάντα YMMV... :)

Είναι όμως σαν αυτό που λέμε, πολύ καλό για να είναι αληθινό, οι ιδιότητές του είναι ανώτερες από, nuavia-meissner-castle forbes-santa maria novela-osma-mwf και πολλά άλλα, δυστυχώς όμως, υπάρχει ένα μελανό σημείο, που έμενα τουλάχιστον δεν μπορεί να με αφήσει αδιάφορο, και αυτό είναι τα συστατικά του, που καλό θα ήταν παιδιά να τα αναφέρουμε, διότι αυτό δείχνει και έναν σεβασμό προς τα μέλη που ξέρουν και τους ενδιαφέρει η σύσταση του κάθε προϊόντος, σε αυτά λοιπόν τα συστατικά και πάντα προσωπικά, δεν μπορώ να κάνω κανένα σκόντο... :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Πες τα Αντώνη...Νο 1...tell me your ingredients to tell you about the soap period.-
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Αν τα έχει κάποιος ας τα παραθέσει
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”