Ερεθισμός από κρέμα ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Καλησπέρα !! Αν και έχω γραφτεί εδώ και 4 χρόνια στο forum τώρα αποφάσισα να ξεκινήσω το wet shaving με DE μηχανές. Το θέμα είναι ότι καλά καλά πριν ξεκινήσω είχα προβλήματα. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πάρω την πρώτη μου DE, την Merkur 33C ή την Merkur 15C αν και κλείνω ποιο πολύ την δεύτερη. Λοιπόν είπα να αρχίσω με μία κρέμα και ένα πινέλο και λόγου ότι το πινέλο το πήρα μετά την κρέμα αποκλείω ο ερεθισμός να οφείλετε στο πινέλο. Την άπλωνα την κρέμα με βρεγμένα χέρια και απλός έκανα μασάζ στον πρόσωπο. Έχω πάρει 2 κρέμες, πρώτα πήρα μία Nivea Mild Shaving Cream με την οποία μετά από 2-3 ξυρίσματα σα να παρατήρησα μία μικρή ξηροδερμία αλλά το άφησα να περάσει έτσι. Μετά είπα να δοκιμάσω και την Prosar (την ελληνική, όχι την Prosaro ) που μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον και αφού έκανα 2 περάσματα (το ένα κόντρα) με το Fusion ProGlide (σημ. το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς προβλήματα) και παρόλο που μπορεί να είχα κάνει το πιο καλό ξύρισμα ποτέ, χωρίς κοψίματα κτλπ, αφού ξεπλύθηκα και μετά από κανά λεπτό είχαν γίνει τα μάγουλα μου σαν παντζάρι (στα οποία έχω πολύ αραιά γένια), έβαλα μετά από λίγο μια ενυδατική κρέμα (όχι aftershave, η αλήθεια είναι δε χρησιμοποιώ, αλλά βάζω λίγη αλκοολούχα λοσιόν 70 και ποτέ δεν είχα πρόβλημα) αλλά τίποτα, την επομένη (βράδυ ξυρίστηκα) είχε φτιάξει ελάχιστα το δέρμα και άρχισε να ξεφλουδίζει (ούτε ηλιοθεραπεία να έκανα)....... Ολα αυτά πριν 4-5 μέρες και ακόμα δεν έγινε καλά το δέρμα μου...

Ο βασικός μου προβληματισμός είναι ποιο συστατικό φταίει για αυτήν την κατάσταση, το έχουν -αν είναι δηλαδή είναι κάποιο συστατικό- και οι δύο κρέμες που έχω, μήπως η Nivea το έχει σε μικρότερο βαθμό από την Prosar λόγο του ότι η Prosar είναι αυτή που με γ@μησε.... ;; Δεν ξέρω... Καμιά ιδέα ;;

Ορίστε και μία φωτό σημερινή

Εικόνα

Οπως βλέπετε ακόμα ξεφλουδίζω.... Και κατηγορώ 100% την κρέμα διότι ακόμα σε εκεί που δεν ξυρίστηκα (μουστάκι, μούσι) έχω πάλι αυτό το ξεφλούδισμα....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Φεβ 2017, 06:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογή φωτογραφίας. Φιλικά, Αντώνης.
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε μου δεν ξέρω ποιο συστατικό σε πείραξε.
Δε ξέρω καν αν όντως είναι η κρέμα και ποια κρέμα.
Θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις και την speick αν και αυτή σου δημιουργήσει θέματα τότε βούρ στο δερματολόγο.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Από ότι είδα δεν είναι κρέμα το speick, είναι stick έτσι δεν είναι ;; Αλλά ούτως ή άλλος εδώ στη Δράμα που μένω λίγο δύσκολο να το βρω αυτό. Αραγε να υπάρχει και σε καταστήματα τύπου Hondos Center ;; Θα περιμένω να περάσει τελείως και θα δοκιμάσω την Omega ή την Nivea Sensitive αν και η Sensitive δεν ξέρω τι διαφορά έχει στα συστατική με την απλή. Μόνο οι Nivea υπάρχουν στα super markets και την Omega την βρήκα σε ένα κατάστημα με είδη κομμωτηρίου-καλλυντικών... Και να πάω στον δερματολόγο θα βγάλω άκρη άραγε ;; Πως θα βρει σε ποιο συστατικό έχω αλλεργία ή έστω ποιο με προκαλεί ερεθισμό, θα τελειώσω σε μια επίσκεψη ή θα μου βγει βγει ο κούκος αηδόνι..... :p Πάντως όσα χρόνια ξυρίζομαι ποτέ δεν είχα θέμα με gel και αφρούς, τώρα που είπα στα σοβαρά να πιάσω το ξύρισμα με μηχανές ασφαλείας τώρα μου βγήκε θέμα.... Τι να πω....
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Η speick βγάζει και κρέμα με τα πιο αγνά συστατικά.
Η θεία μου που είναι δερματολόγος μόνο αυτήν βρήκε ώς καλή κρέμα για δέρματα και την proraso.Αλλά στην proraso μου πε οτι δεν θα τη συνιστούσε γιατί είχε μενθόλη.Φυσικά μιλάω για την πράσινη proraso.
Και πίστεψέ με της πήγα δεκάδες κρέμες να δει.
Τώρα την speick έχουν και κάποια φαρμακεία.
Μπορείς να δείς και τι έχει στην οδό 19ης Μαΐου 74-76.
Πάντως αν ζητήσεις από κάποιο μεγάλο φαρμακειο ίσως σου φέρει speick ή και την weleda ή avene που είναι φαρμακευτικές.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων σου.... Στην οδό 19ης Μαιου 74 δεν θυμάμαι να έχει κάτι και ούτε στο street view είδα κάτι αλλά θα το ψάξω και άλλο, θα πάρω και ένα τηλέφωνο... Από αυτές που μου πρότεινες πια θεωρείς πιο φυσική-καλή για να ψάξω πρώτα και πια δεύτερη και τρίτη ;; Τις έχεις δοκιμάσει εσύ ;; Αμα μπορείς και δεν σε βάζω σε κόπο ρώτα την θεία σου, αν πάω εγώ σε δερματολόγο θα μπορέσει να βρει ποιο συστατικό είναι αυτό που ερεθίζει το δέρμα μου και αν ναι με ποιον τρόπο και πόσες επισκέψεις θα χρειαστεί.... Αν σου είναι εύκολο δηλαδή, γιατί με προβληματίζει αφάνταστα το ότι δεν ξέρω ποιο διάολο συστατικό φταίει..... Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Από τις κρέμες που σου προτείνω έχω δοκιμάσει την speick για να ειμαι ειλικρινής αλλά ξέρω ότι και οι άλλες είναι σχετικά αγνές.
Αν δεν σου βρουν την speick ζήτα την avene.
Σε γενικές γραμμές από όσο ξέρω δύσκολα θα σου βρει έτσι απλά ο δερματολόγος τι φταίει.Επίσης από δερματολόγο σε δερματολόγο θα δεις να σου προτείνει και διαφορετική λύση.Ας πούμε η θεία μου προτείνει έναν αφρό που στην Ελλάδα δεν τον φέρνουν παρά με παραγγελία και αν.Τον la roche poche(λα ρός ποσέ).
Από κει και πέρα κάθε δέρμα είναι διαφορετικό για αυτό σου συνιστώ και την speick που όλα τα συστατικά είναι αγνά.Καλό θα ήταν να αφήσεις λίγες μέρες το δέρμα να ηρεμήσει πρίν βάλεις νέα κρέμα πάνω.
Για αρχή θα έλεγα να ξεκινήσεις αντίστροφα,δηλαδή πρώτα την prosar και αν δεις κάτι τότε αλλάζεις.
Στο λέω γιατί με τη nivea και άλλα μέλη είχαν θέματα.
Ένας το έλυσε αγοράζοντας nivea sensitive.
Αλλά δεν ξέρω αν θα σου κάνει για να στην προτείνω.
Δες την και αυτήν πάντως αν θες κάτι γρήγορα και άμεσα.


Υ.γ.το boric acid μπορεί και να σε πειράζει στην prosar.Από όσο θυμάμαι και άλλοι συνξυριστες έχουν αλλεργία σε αυτό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πολύ μεγάλη υπόθεση η ευαισθησία του δέρματος. Και δύσκολο να αναστραφεί. Είναι κάτι σαν την αλλεργία που το α συστατικό δεν σε πειράζει το β δεν σε πειράζει αλλά σε πειράζουν όταν είναι μαζί. Η με συνδιασμούς με περισσότερα στοιχεία. Κάπως έτσι είναι και η ευαισθησία στο δέρμα. Μιλάμε βέβαια για την προϋπάρχουσα ευαισθησία και όχι την επίκτητη (που κάποια στιγμή με φροντίδα φεύγει) που οφείλεται σε εξωτερικούς παεράγοντες εξωτερικούς ή τραυματισμό.
Είναι μεγάλη τύχη να βρεις γρήγορα τι την ενοχλεί (την επιδερμίδα) και να το αποφεύγεις.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Νομιζω οτι κατ 'αρχην ειναι απαραιτητο να παρεις αμεσα την συμβουλη ενος δερματολογου.
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Το άφησα το νήμα είναι η αλήθεια και τις τελευταίες 2 απαντήσεις τώρα τις είδα.... Πρέπει να έφταιγε το boric acid μάλλον της prosar (πήγε στον κάδο είναι η αλήθεια) ή τουλάχιστον έτσι υποθέτω. Μετά από καμιά βδομάδα από τη μέρα που ερεθίστηκε το δέρμα μου και αφού είχε γίνει σχεδόν καλά είπα να δοκιμάσω με την Nivea Sensitive και δεν είχα κανένα θέμα, αφήστε που έβγαλε και όλα τα μικροξεφλουδίσματα που είχα, αλλά και με την κανονική Nivea που δοκίμασα πιο μετά πάλι δεν είχα θέμα. Με λίγα λόγια θα προσέχω να μην έχει boric acid η όποια κρέμα παίρνω και ελπίζω να έφταιγε αυτό...

Και μετά από όλα αυτά αποφάσισα να πάρω την Merkur 15C η οποία μου ήρθε σήμερα και έχω κάνει ένα ξύρισμα, 3 περάσματα 2 με τη φορά της τρίχα και 1 κόντρα, λίγο ρίσκο είναι η αλήθεια για πρώτη φορά με safety razor αλλά χωρίς παρατράγουδα (ευτυχώς). Την περίμενα πως και πως την παραγγελία αυτή, πολύ ωραία μηχανή πολύ καλό φινίρισμα σχετικά καλό βάρος καιιιιιι.... πανέμορφη !!! :D Είπα να αφήσω στην άκρη την λεπίδα της συσκευασίας (Merkur Super) και δοκίμασα τις ASTRA SP που είχα βάλει στην ίδια παραγγελία (wellshaved.gr) οι οποίες όντως αρκετά κοφτερές αλλά σε συνδυασμό με αυτή τη μηχανή τουλάχιστον είναι σχετικά ήπιες, δεν κόβεσαι εύκολα. Μόνο στο κόντρα κόπηκα σε 3-4 σημεία, ανάμεσα στον λαιμό και στο πιγούνι (εκεί ανέκαθεν είχα πρόβλημα στον κόντρα, παρόλο το δέρμα μου είναι λείο, χωρίς σπυράκια κλπ, σε εκείνο το σημείο θέλει πολύ προσοχή) Δεν πήρα το απόλυτο BBS αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό, ούτως ή άλλος πρώτη φορά είναι... !! Μαζί με αυτά πήρα και την Proraso me Aloe και Vitamin E με την οποία και έκανα το ξύρισμα, (έπρεπε να είχα πάρει και αυτήν με το σανδαλόξυλο, μου έχει κάνει ένα κλικ....) και ούτε με αυτήν είχα κάποιο ερεθισμό, πολύ καλή και αυτή !! Λίγο άσχετο αλλά αυτό που δεν μου άρεσε σε όλα αυτά είναι ότι οι λεπίδες όταν τις βγάζεις από το χαρτάκι έχουν κόλλα το οποίο μου την έσπασε κάπως, πιο πολύ για να μην μείνει κόλλα πάνω στη μηχανή.... Κατά τα άλλα είμαι πολύ ενθουσιασμένος με όλα αυτά, μου αρέσει πολύ αυτό το στυλ του ξυρίσματος !!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”