Συντήρηση σαπουνιών και ημερομηνία λήξης(?)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Σας έχει χαλάσει τίποτα?

Εγώ μόνο την Cella βλέπω κατάκίτρινη και θεοσκληρή με τραγικό αρωμα, αλλά όταν τη βάλω στο μπολ μια χαρά κάνει τη δουλειά της. Κατά τ αλλά όλα τα αρτιζαν έχουν 4 χρονάκια στην πλάτη τους και φυσανε. Οι κρέμες μια χαρά και τα triple milled άριστα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τραγικό άρωμα έχει ούτως ή άλλως.
Άλλαξε κάτι Γιώργο ή μιλάς για το αρχικό της;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Ναι αλλάζει λίγο το άρωμα. Και εμένα δεν μου αρέσει. Πάντως εγώ έχω κατάψυξη την Cell και δεν έχει θέμα.
Από την άλλη έχω την Cyril R Salter Sublime Citrus από το πάσχα του 2017 κ δεν μου έχει βγάλει τίποτα. Δεν την έχω βάλει ποτέψυγείο ούτε σε δροσερό μέρος. Τόσο καιρό ειναι στο μπάνιο σε ένα ντουλάπι. Εχει χάσει νερό σίγουρα αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα που αναφέρει ο @mitsos
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ τον χειμώνα έχω τα καλοκαιρινά σαπούνια στο ψυγείο του μπαρ και τώρα που σκάει μύτη το καλοκαίρι θα βγουν και στη θέση τους θα μπουν τα χειμωνιάτικα.
Έτσι δεν φαίνονται και πολλά τα σαπούνια στο ντουλάπι! :D

Κάποιοι βαλέδες μένουν πίσω, αλλά δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή σε κάτι εκτός από το άρωμα σε κάποια artisan σαπούνια που πέφτει σε ένταση.
Το ότι μπορεί να σκληραίνουν δεν με χαλάει. Δεν δουλεύω μόνο με silvertip για να έχω θέμα με το φόρτωμα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μια tallowιλα Μιχάλη αρκετά δυνατή βγάζει. Δεν πρεπει να χει χαλάσει αλλά δε θα σκάσω κιόλας. Καλά ξυρίζει παντως. Όταν αφρίζει δεν είναι έντονο το άρωμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το έγραψα και χθες στη Σούπα. Τα σαπουνια σε ιδιότητες και αφρισμό συνήθως δεν χαλάνε (δεν παίρνω και όρκο για όλα). Τα άρτιζαν χάνουν σε άρωμα, ξεμυριζουν όσα έχουν αιθέρια έλαια τουλάχιστον. Τα μαζικής παραγωγής δεν παθαίνουν πολλά πράγματα λόγω χημικών συντηρητικων, όπως και τα triple milled που είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά. Το θέμα με τα πολλά σαπούνια είναι ότι ποτέ δεν τα χαιρεσαι φρέσκα γιατί πας από το ένα στο άλλο, μέχρι που κάποια στιγμή θα σου "σαπίσουν" και από εκεί που είχες να απολαύσεις ένα φρέσκο σαπούνι αναγκάζεσαι να λαδεράρεις το "σάπιο" που το μόνο που μυρίζει είναι το λίπος ή αν είναι vegan μια λαδιλα. Αυτό εμένα με χάλαγε. Γιαυτό τα ξεπαστρεψα τα artisan που είχα. Εχω μόνο 4 artisan πλέον τα οποία είναι ο επόμενος στόχος μου, εκτός από το Varesino που δεν με πειράζει γιατί είναι triple milled. Τα υπόλοιπα που έχω είναι μαζικής παραγωγής και δεν με ενοχλεί το ποσό καιρό θα τα έχω. Φυσικά έτσι σκέφτομαι εγώ. Άλλος θέλει να παίρνει σαπούνια να κάνει μαζί τους 2 - 3 ξυρίσματα και μετά να τα βάζει στην άκρη και μπορεί να περάσει και χρόνος μέχρι να τα ξανά δοκιμάσει. Εγώ πλεον πιστεύω ότι "τα λεφτά και τα σαπουνια τρώγονται φρέσκα" :lmao
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Ο καθεις οπως πιστευει και να το πω και πιο παρεΐστικα όπως γουσταρει! Η άποψή μου συμπιμπτει με του @akis_peiraias ως προς την φρεσκάδα αλλιώς και εγώ θα είχα φορτώσει σχεδόν οτι σαπουνι έχω γλυκοκοιταξει με ενδιαφέρον, είτε για το άρωμα του είτε για τις ιδιότητες. Σαφώς εαν έρθει στην κατοχή μου κάτι που δεν μου αρέσει ή δεν με ικανόποιει θα φύγει να το χαρεί καποιος που του κάνει παρα να το φάει το ντουλαπι και να ωριμάζει δίχως λόγο..
Μy 2¢..

Υ.Γ εξαιρω απο την συνάρτηση καποια artisan που ενδέχεται να είναι πολυ φρέσκα και να χρειάζονται ίσως καποιο χρονο ωρίμανσης για να αποδωσουν τα μέγιστα
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Συμφωνώ με τον Ακη αλλά και πάλι, πως είναι δυνατον να έχουμε συνολικά 5 σαπουνια?Υπάρχει κανείς εδώ που έχει μόνο 5 κρέμες η σαπουνια για παραδειγμα?

Δε θα συμμετείχε κανένας σε αυτό το φόρουμ αν συνέβαινε αυτό. Κι ένας μη χομπιστας θα μπορουσε να έχει 5 σαπουνια.

Να το παμε στη Σουπα η τρώω ban?
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Προσωπικά έχω πάνω από εξάμηνο ν' αγοράσω σαπούνι (για την ακρίβεια μέσα στους τελευταίους 6 μήνες πήρα ένα Speick stick). Αν δεν είχα στοκάρει τόσα πολλά προ του εξαμήνου άνετα την έβγαζα με 5 σαπούνια. Για την ακρίβεια αυτή τη στιγμή στο rotation χρησιμοποιώ τακτικά 4. Τα υπόλοιπα μια στο τόσο επειδή τυχαίνει και τα έχω. Και δεν το κάνω επειδή θεωρώ ότι βρήκα τα ιδανικά για τα γούστα μου, απλά από ένα σημείο και μετά κάπου με κούρασαν οι συνεχείς εναλλαγές. Απολαμβάνω πολύ περισσότερο το ξύρισμα τώρα που έχω μια σχετική σταθερότητα παρά όταν δοκίμαζα κάθε τρεις και λίγο κάτι καινούργιο.

Τώρα αν αυτό σημαίνει περιορισμένη συμμετοχή στις σχετικές συζητήσεις so be it. Το θέμα είναι να το χαιρόμαστε, κάτι που άλλος το πετυχαίνει με περισσότερη άλλος με λιγότερη ποικιλία σε software. Δε σημαίνει όμως πως κάποιος απ' τους δύο δεν είναι χομπίστας. Όπως πάντα... YMMV.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Μάι 2019, 18:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Ακολουθεί μακροσκελές κείμενο.

Απαντώντας με την ευκαιρία ταυτόχρονα και σε άλλο νήμα, σχετικά με την χρήση EDTA στα καλλυντικά και εν προκειμένω στα σαπούνια, αρχικά να συμφωνήσουμε ότι το EDTA ΔΕΝ είναι συντηρητικό, αλλά αποσκληρυντικό και ρυθμιστικό του PH. Επίσης, δεν θα πάθει κάποιος κάτι χρησιμοποιώντας σαπούνια με EDTA, τουλάχιστον δεν θα το καταλάβει σύντομα, δεν θα το συσχετίσει και θα αφορά κυρίως το δέρμα του και μόνο. Αν είναι τοξικό ή όχι δεν θα το πω εγώ, όπως πχ δεν μπορώ να πω ότι είναι τοξικά τα χοτ ντογκ και τα χάμπουργκερ που τρώμε στα fast food. Ο καθείς κάνει τις επιλογές του.

Εκφράζοντας  λοιπον την άποψή μου ως χημικός (και όχι ως barrister), πιστεύω ότι κανένα σαπούνι που φτιάχνεται με την κρύα ή θερμή μέθοδο, έχει ανάγκη EDTA για να "συντηρηθεί". Σε αυτό ειμαι κάθετος και οριζόντιος ότι σε σαπούνια και δη "artisan" "χειροποίητα" κ.ο.κ. δεν έχει θέση το EDTA, αλλά ούτε κάποιο   συντηρητικό. Σε σαμπουαν ναι, σε αφρόλουτρα ναι, σε τέτοιου είδους σαπούνια όμως, όχι.

Για να υπάρχει θέμα λοιπόν, λήξης κάποιου προϊόντος θα πρέπει να σκεφτούμε ποιο από τα υλικά του θα χαλάσει και υπό ποιες συνθήκες.
Στα καλλυντικά, το θέμα μας είναι το νερό, διότι σε αυτό αναπτύσσονται βακτήρια και μικρό οργανισμοί, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, αλλά στα σαπούνια θεωρώ ότι πιο πολύ βάση πρέπει να δοθεί  στα έλαια πάρα στο νερό. Κατά την σαπωνοποιηση (και εννοώ το Χειροποίητο και όχι το βιομηχανικό) αυτό που μένει ως τελικό προϊόν έχει ένα PH ΠΑΝΤΑ βασικό, δλδ ανώτερο του 7, συνήθως 9 και πάνω. Στις συνθήκες αυτές είναι πολύ δύσκολο να αναπτυχθούν βακτήρια κλπ, ενώ επίσης και το νερό του τελικού προϊόντος εξατμίζεται συνεχώς, άρα έχουμε βασικό περιβάλλον με ελάχιστο έως καθόλου νερό.

Παρένθεση: Μην λουζεστε με τέτοια σαπούνια, είτε "πράσινα" είτε ότι άλλο χρώμα θέλει, ακόμα κι αν το έκανε ο παππούς σας. Το υψηλό PH σπάει την τρίχα και γι αυτό όλα τα σαμπουαν είναι όξινα, περιέχουν δλδ κιτρικο οξύ ή EDTA. Η ζημιά που προκαλείται δεν θα φανεί σε κοντά μαλλιά και όχι σε λίγες χρήσεις. Κλείνει η παρένθεση.

Πάμε τώρα στα έλαια. Τα έλαια συμμετέχουν στην σαπωνοποιηση και αντιδρούν με τη βάση μας, είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει δλδ. κάποιο τμήμα τους μπορεί να μείνει για υπερλιπανση.
Υπερλιπανση θα πει με μια λέξη ότι αφήνουμε στο τελικό προϊόν ασαπωνοποίητα έλαια για την φροντίδα κυρίως του δέρματος. Ε αυτά τα έλαια υπάρχουν στο τελικό σαπούνι και υπάρχει περίπτωση να "χαλάσουν" (ταγγίσουν). Τα αιθέρια έλαια μπορούν να το αποτρέψουν αυτό εν μέρει και ανάλογα την ποσότητα και την ποιότητα τους, ενώ το ταγγισμα κατά κύριο λόγο αποτρέπεται με την βιταμίνη Ε ή την επιλογή ελαίων πλούσια σε βιταμίνη Ε.

Δεύτερη παρένθεση: Προσοχή στα unscented σαπούνια, είναι τα πιο επιρρεπή σε τάγγισμα των ελαίων τους, καθότι δεν περιέχουν Αιθέρια έλαια. Αν περιέχουν βιταμίνη Ε, οκ. Κλείνει η παρένθεση.

Μετά ανάλογα το κάθε συστατικό επιπλέον που θα υπάρχει στο σαπούνι  θα πρέπει να εξετάζουμε αν μπορεί να χαλάσει κλπ.

Το συμπέρασμα είναι ότι όπως έχει γράφει και στο παρελθόν, τα σαπούνια γράφουν ημερομηνία λήξεως, διότι είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο (που προσωπικά πιστεύω ότι από την στιγμή που η λήξη τους  δεν ανταποκρινεται στην πραγματικότητα, θα πρέπει να αλλάξει ο νόμος, μιλώντας πάντα για μη βιομηχανικά σαπούνια με Αιθέρια έλαια).

Συγγνώμη αν κούρασα, πιστεύω ότι θα φανούν χρήσιμα κάποια από τα παραπάνω σε κάποιους.
Τελειώνοντας να δηλωσω ότι όλα αυτά  είναι η προσωπική μου άποψη, δεν θέλω να την επιβάλλω σε κανέναν, ούτε να την θεωρήσετε ως "νόμο".
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”