Επόμενο σαπούνι και κρέμα; - Βοήθεια please

Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ευχαριστω και παρακαλω συνεχιστε να προτείνετε.

Cella εχω, MWF εχω. Τα αρωματα δε με ενδιαφερουν καθολου μα καθόλου με ενδιαφερει ομως η ολισθηροτητα και το να μη στεγνωνει!
Το varesinο δεν ξεφευγει στα χρήματα ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Το Varesino ξεφεύγει από λίγο εως πολύ, αναλόγως πιο θα επιλέξεις. Αφού δεν σε ενδιαφέρει το άρωμα, μπορείς να δεις αυτά που είναι κοντά στα 20 ευρώ. Αλλά να ξέρεις οτι μιλάμε για σαπουνάρα!

Τώρα για το στεγνωμα του αφρού, έχεις δοκιμάσει να βάλεις λίγο παραπάνω νερό σε κάποιο σαπούνι σου, που συμπεριφερθηκε ετσι; Κι εγώ κάποτε νόμιζα οτι έφταιγε το σαπούνι που στέγνωνε, αλλά στην ουσία έφταιγε η τεχνική μου. Δύσκολα να βρεις κάποιο σαπουνι ή κρέμα που να στεγνωνει, εαν έχεις σωστή τεχνική στη δημιουργία αφρού. Μην ξεχνάμε οτι κάθε σαπούνι έχει διαφορετική συμπεριφορά και χρειαζεται διαφορετική αναλογία νερού.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Καλα τα proraso οτι και να εκανα δεν αλλαξε κατι. Οπτικα ωραιος αφρος αλλα αποτέλεσμα κατω του μετριου. Δεν πιστευω να μην βαζω αρκετο νερο γιατι κανω αφρο αρκετη ωρα είτε σε μπολ ειτε στο προσωπο και επιπλεον στα τοσα χρονια ξυρισματος χρησιμοποιουσα μονο κρεμες και παλαιοτερα της πλακας οπως nivea,prosar κλπ. και γινοντουσαν μαρενγκα αλλα δεν κραταγαν ουτε γλιστραγαν.

Εγω αυτό που θέλω ειναι να οταν τελειωσω το απλωμα του αφρου έτσι γυαλιστερος μαρενγκα που ειναι να παραμείνει ετσι μέχρι να τελειωσω το πρώτο περασμα. Αν και στο πρωτο περασμα οπως και να χει δε θα κοπω ουτε θα κανω ερεθισμο ακομη και με feather. Απλα θελω να μενει σταθερος. Και νομιζω οτι πλεον εχω τα καταλληλα προιοντα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για να το πετυχαινω αυτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δοκίμασε με ασβοπίνελο την ιταλική μέθοδο φορτώματος (aka Marco method) και αν πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος δοκίμασε να φτιάξεις Superlather.

Σαπούνια δες και τα Valobra

Added in 1 minute 43 seconds:
Ελληνικό σαπούνι ξυρίσματος έχεις πάρει; Είναι πολύ καλύτερα από όσα αναγράφονται πιο πάνω!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Τη μεθοδο μαρκο κανω συνηθως με το omega 49 που εχω.. Οχι ελληνικα δεν εχω δοκιμασει. Φαενα ας πουμε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εξαιρετικά σαπούνια για ξύρισμα φτιάχνουν δυο μέλη του φόρουμ, ο Dimitris και ο kikos7. Επίσης στο etsy.com θα βρεις τα Smooth Operator της κυρίας Άννας από την Χαλκιδική που είναι εξίσου καλά.

Για τα Φαένα δεν έχω άποψη γιατί απλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μ' αυτά και μ'αυτά θα πάω σε valobra τελικά να δω τι κάνει αυτό το σαπούνι..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.

Είμαι σε αναζήτηση νέας κρέμας ξυρίσματος. Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε μια κρέμα με όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία και γλίστρημα με μαξ τιμή στα 20 ευρώ. Θέλω κυρίως καλοκαιρινό άρωμα διότι για τον χειμώνα έχω την αγαπημένη Tabac.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους..!!
Γιώργος
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Body shop Maca root
Ingram
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλό μήνα Γιώργο!

Palmolive menthol που είναι πιο καλοκαιρινή λόγω της μενθόλης και είναι ο επονομαζομενος φονέας των γιγάντων!

Μετά πάμε σε άλλες δύο εξαιρετικές που είναι οι Cyril R Salter και οι Truefitt and Hill no 10. Από τις Cyril μπορείς να διαλέξεις τα καλοκαιρινά αρώματα, οπως πχ. το wild rose, citrus κλπ.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”