Ταξίδι - τί παίρνετε μαζί σας?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

- ένα κουστούμι (διπλωμένο με ειδικό τρόπο και μέσα σε ειδικό travel plastic bag που το διατηρεί ατσαλάκωτο),
Αυτό με ενδιαφέρει. Που βρίσκουμε τέτοια σακουλάκια και πως διπλώνουμε τα κουστούμια;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

[youtube][/youtube]

Τις σακκούλες τις έχω πάρει από Ιαπωνία, σε διάφορα μεγέθη.

Πιθανόν να έχει το Muji.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εγώ χρησιμοποιώ άλλη μέθοδο διπλώματος για τα σακάκια, με το ένα μανίκι να μπαίνει στο άλλο, με καλά αποτελέσματα. Οποιαδήποτε σακούλα βοηθάει, καθώς αποφεύγεται η τριβή και η επαφή μεταξύ υφασμάτων που δημιουργεί ζάρες.

[youtube][/youtube]
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Απίστευτο!!!!
Εξαιρετικό βίντεο Χάρη. Πολύ χρήσιμο.
:thnx
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Χαρη και εγω ετσι το διπλωνω. Βολευει πολύ.
Άρης
NavalArchitect

" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Για μένα ο καθοριστικός παράγοντας είναι το ντύσιμο. Αν χρειαστώ κουστούμι(α), αναγκαστικά παίρνω κανονική βαλίστα (ακόμα και εκεί παίζει ρόλο το ποια θα πάρω, με 1 κουστούμι παίρνω την πιο μικρή, από 2 και πάνω το "τέρας"). Αυτό γιατί εκτός από τα κουστούμια που θέλουν αναγκαστικά χώρο, χρειάζομαι και όλα τα υπόλοιπα συνοδευτικά (παπούτσια, πουκάμισα, γραβάτες κλπ) οπότε η χειραποσκευή απλά δεν είναι δυνατή. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, προτιμώ τον σάκο (χειραποσκευή), ακόμα και αν πρόκειται για ταξίξι μιας εβδομάδας. Στον σάκο μπορώ να βάλω όσα πράγματα θέλω.

Στο θέμα των ξυριστικών, όπου και να ταξίδεψα στο εξωτερικό δεν είχα θέμα. Εννοείται ότι αρνούμαι να ξυριστώ με οτιδήποτε άλλο πλην των γνωστών εφοδίων (κρέμα ή σαπούνι, πινέλο, safety razor, after shave και 444), βέβαια λεπίδες δεν κουβάλω σε χειραποσκευή. Αν έχω χειραποσκευή και δεν έχει κάποιος συνταξιδιώτης μου κανονική βαλίτσα, παίρνω πάλι τα ξυριστικά μου και ψάχνω για λεπίδες στον τόπο του προορισμού μου.

Αν με ρωτήσεις κανείς τι προτιμώ, ασφαλώς και προτιμώ τους σάκους (χειραποσκευές).
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ο τιτλος λεει τι παιρνουμε μαζι ετσι;
λοιπον εχουμε και λεμε:
1 σακο με ρουχα,παπουτσια,μπανιερα και δεν συμμαζευεται των παιδιων(ολα στοιβαγμενα εννοειται ,γιατι αλλιως θα θελουμε και 2ο σακο .)
1 σακο με ρουχα,παπουτσια και οτι γενικως μπορει να βαλει ο ανθρωπινος νους(ξυριστικα,καλλυντικα,φαρμακα κτλ) για μενα και την συζυγο.(το στοιβαγμενα επισης εννοειται).
1 σακο με παιχνιδια και αλλα συναφη ειδη τιγκα.
1 σακο με τροφιμα τουλαχιστον για 2 εβδομαδες(κρεατικα,μακαρουνια,φασολια,κονσερβες κτλ)
1 σακο με παντως ειδους κουζινικα και ενα εφεδρικο σακο μην τυχων και σκιστει καποιος.
αυτα τα ολιγα και Καλες Διακοπες σε ολους!
σημ.ξεχασα να αναφερω οτι μπαινουμε και 4 ατομα στο κακομοιρο το αυτοκινητακι. :mad :dash
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”