Οδοιπορικό στο Άγιον Όρος

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Φωτογραφίες, ιστορίες, εμπειρίες από τα ταξίδια των μελών μας.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ήρθε η ώρα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου από το πρόσφατο ταξίδι μου στο Άγιον Όρος και συγκεκριμένα στις Ιερές Μονές Φιλοθέου και Ιβήρων. Είναι η Τρίτη φορά που επισκέπτομαι το Άγιον Όρος και συνολικά εχω πάει σε 4 Μονές . Τις Ιερές Μονές Ιβήρων , Καρακάλου , Διονυσίου και Φιλοθέου. Παιδιά ότι και να πω θα είναι λίγο. . Από την στιγμή που θα ξεκινήσεις με το καραβάκι από την Ουρανούπολη μέχρι την στιγμή που θα εγκαταλείψης το Αγιον Όρος ζείς μια μοναδική εμπειρία που σε σημαδεύει για πάντα , και κάθε φορά που φεύγεις δίνεις ξανά υπόσχεση στον εαυτό σου να το επισκεφτείς πάλι το συντομότερο δυνατό. Πρόκειται για έναν τόπο όπου ο χρόνος έχει σταματήσει εδώ και χίλια χρόνια περίπου. Είναι το μοναδικό κατοικημένο μέρος του κόσμου όπου έχει να γεννηθεί άνθρωπος εδώ και χίλια χρόνια ! Μετά το 2ωρο ταξίδι με το πλοίο και αφού γίνουν κάποιες στάσεις στις Μονές που βρίσκονται στην διαδρομή φτάνουμε στο λιμανάκι της Δάφνης , και από εκει ο καθένας κατευθύνεται για την Μονή που θέλει να επισκεφτεί. Άλλοι με τα πόδια , άλλοι με τα μικρά πουλμανάκια που υπάρχουν (11-13 ατόμων). Εμείς πάντα επισκεπτόμαστε πρώτα τις Καρυές όπου προσκυνούμε την θαυματουργή εικόνα του Άξιον Εστί. Και έπειτα κατευθυνόμαστε στην Μονή όπου έχουμε κανονίσει να μας φιλοξενήσουν. Το τυπικό σε όλες τις Μονές είναι λίγο πολύ το ίδιο. Υπάρχει καθημερινή Θεία Λειτουργία που ξεκινάει περίπου στις 04:00 τα ξημερώματα και τελειώνει περίπου στις 07:00 με 7 και κάτι . Έπειτα υπάρχει τράπεζα όπου τα εδέσματα εξαρτώνται από το αν υπάρχει νηστεία ή όχι (αλλά δεν υπάρχει ποτέ κρέας ). Εχω φάει από ντοματόσουπα με ψωμί και ελιές ,φακές, ρεβύθια , φασολάκια , κριθαράκι ,και στην τελευταία επίσκεψη μου χταπόδι με μελιτζάνες και μανιτάρια. Και όλα αυτά γύρω στις 07:00 το πρωί….Αλλά όλα έχουν τόση νοστιμιά που και μόνο ψωμί ελιές και ντομάτα να έχεις δεν θέλεις τίποτε άλλο….Έπειτα υπάρχει ελεύθερος χρόνος μέχρι τις 16:00 το απόγευμα όπου γίνεται ο εσπερινός και η παράκληση , μετά υπάρχει η τράπεζα και τέλος γίνεται το απόδειπνο όπου σε κάθε Μονή βγάζουν και τα Ιερά λείψανα που έχουν για προσκύνηση. Βέβαια αν είσαι τυχερός (όπως μου συνέβη στην Μονή Φιλοθέου) μπορεί να πετύχεις καμιά ομιλία κάποιου Γέροντα στους πατευρισκόμενους . Για το φυσικό περιβάλλον τι να πει κανείς ? Τοπία απαράμιλλου κάλλους διαδέχονται το ένα το άλλο. Μονές που βρίσκονται δίπλα στην Θάλασσα ή άλλες που βρίσκονται σε μεγαλύτερο υψόμετρο. Είναι απίστευτη η ηρεμία και η χαλάρωση που σου προκαλεί η παραμονή σου σε αυτόν τον ευλογημένο τόπο. Ξεχνάς την καθημερινότητα και όλα τα προβλήματα που σε ταλανίζουν , και βλέπεις ότι όσο πιο απλά ζει ο άνθρωπος τόσο πιο ευτυχισμένος είναι. Θα δείτε τον ουρανό με τα άστρα όπως δεν τον έχετε ξαναδεί ποτέ , και το μόνο που θα ακούτε θα είναι κανένα πουλί της νύχτας. Να σταθώ ιδιαίτερα στην Ιερά Μονή Ιβήρων όπου βρίσκεται η θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Πορταϊτισσας η εξέχουσα μεταξύ των θεομητορικών εικόνων του "Αθω " . Σε αυτή την Μονή εορτάζεται πανηγυρικά η κοίμηση της Θεοτόκου που στο Άγιο Όρος ημερολογιακά είναι στις 28/08. Υπάρχει εορταστική ατμόσφαιρα , καταφθάνουν συνέχεια προσκυνητές και από άλλες Μονές του Όρους ή άλλοι «μπαίνουν» στο Όρος μόνο για να παραβρεθούν στην Γιορτή χωρίς να διανυκτερεύσουν. Μαζεύονται κάθε χρόνο γύρω στους 1200 προσκυνητές στην Ι. Μ. Ιβήρων για την γιορτή της Παναγίας . Η τεράστια τράπεζα που υπάρχει αδειάζει και γεμίζει 3 φορές για να μπορέσουν να φάνε όλοι οι προσκυνητές. Το πρόγραμμα ξεκινάει στις 17:00 το απόγευμα την παραμονή της εορτής με την όλο λαμπρότητα μετακίνηση της Ιερής εικόνας από το Εκκλησάκι που βρίσκεται δίπλα στην πύλη της Μονής στον κυρίως Ναό όπου ξεκινάει ο εσπερινός και η παράκληση , ακολουθεί στις 20:00 η αγρυπνία που κρατάει μέχρι της 06:00 το πρωί και είναι από τις μεγαλύτερες του Αγίου Όρους και έπειτα υπάρχει η Θεία λειτουργία η οποία τελειώνει στις 09:00 και ακολουθεί η τράπεζα όπου συνήθως καταναλώνεται ψάρι , γλυκό , φρούτα , κρασί λόγω της ημέρας. Στην συνέχεια έρχεται η ώρα της επιστροφής και των υποσχέσεων για σύντομη επάνοδο στο «περιβόλι της Παναγίας»
Αυτά τα λίγα είχα να μοιραστώ μαζί σας ώστε να πάρετε μια πολύ μικρή γεύση των όσων βιώνονται σε μια τέτοια προσκυνηματική εκδρομή , και εύχομαι να αξιώσει η Παναγία όσους δεν έχουν πάνε , και θέλουν να επισκεφτούν το Άγιο όρος , να εκπληρωθεί η επιθυμία τους το συντομότερο δυνατό........
Για πάμε να δούμε και μερικές φωτογραφίες απο το ταξίδι...

Ξεκινώντας απο την Ουρανούπολη

Εικόνα

Ιερά Μονή Δοχειαρίου
Εικόνα

Ιερά μονή Ξενοφώντος
Εικόνα

Ιερά Μονή Αγίου Παντελεήμονος (ή Ρώσσικο Μοναστήρι )
Εικόνα
Εικόνα

Φωτογραφίες απο την Ιερά Μονή Φιλοθέου
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ὥσπερ πελεκὰν τετρωμένος τὴν πλευράν σου, Λόγε.....

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και τώρα περνάμε στην Ιερά Μονή Ιβήρων

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Περνάμε στον εσωτερικό χώρο της Μονής και εδω βλέπουμε το Εκκλησάκι όπου βρίσκεται η Εικόνα της Παναγίας Πορταΐτισσας όλο τον χρόνο.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εδω είναι το βιντεάκι που τράβηξα κατά την διάρκεια της περιφοράς της Ιεράς Εικόνος απο το εκκλησάκι της πύλης και την είσοδος της στον Ιερό Ναό της Μονής για την τέλεση της 10ωρης αγρυπνίας.

[youtube][/youtube]

Εδώ μια φωτογραφία απο τα κόλυβα που φτιάχνουν για την Εορτή της Παναγίας

Εικόνα

Εδώ είναι το Αγίασμα που υπάρχει εξω απο την Ιερά Μονή στη παραλία .

Εικόνα

Και εδω μια φωτογραφία (με ζούμ) της Ιεράς Μονής Σταυρονικήτα απο την παραλία της Ιεράς Μονής Ιβήρων

Εικόνα

Είθε η Παναγία μας να φυλάει όλο τον κόσμο απο κάθε τι κακό..........
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Αρη μπορω να πω οτι για κάποια ώρα ταξιδεψα και εγω μαζι απο την περιήγηση σου. Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω παει ποτέ και θα ήθελα παρα πολυ να κάνω αυτο το ταξίδι κάποια στιγμή. Οσοι πανε λένε οτι καθε άντρας πρέπει να παει στο Άγιο όρος τουλάχιστον μια φορά στην ζωή του.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Πολλά μπράβο φίλε, αναλυτικότατη η περιγραφή σου και πολύ ουσιαστική. Το Άγιον Όρος είναι μια ανεπανάληπτη εμπειρία για όποιον έχει πάει, σε "αλλοιώνει" με την καλή έννοια.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την ιδιαίτερη αυτή εμπειρία σου μαζί μας.
Η ομορφιά του τοπίου και η αρτιότητα της αποτύπωσης εντυπωσιακή!

Πρέπει να πάω και εγώ κάποια στιγμή...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Τυχερός κ ευλογημένος που καταφερες να πας.
Άρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε όλοι καλά. Εύχομαι και σε σας να δοθεί σύντομα η ευκαιρία να πάτε όσοι το θέλετε. Παρακαλάτε την Παναγία μας και δεν θα σας χαλάσει το χατήρι, να είστε σίγουροι...... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μπραβο Αρη πολυ ωραιο οδοιπορικο, μας ταξιδεψες. Ειναι ενα μερος που θελω και εγω να επισκεφθω αλλα μεχρι τωρα δεν τα εχω καταφερει.Ελπιζω καποια στιγμη να τα καταφερω να βρω παρεα να το κανω. Αν μπορεις πες μας πως κανονιστηκε η διαμονη, υπαρχει καποιο γραφειο που κανονιζει το ολο ταξιδι η παιρνεις μονος σου τηλ στην μονη που σε ενδιαφερει και κανονιζεις το ποτε μπορης να πας

ΥΓ
Αυτα δεν ειναι κολυβα αγιογραφια ειναι
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ευλογημένος που περπάτησες στο περιβόλι της Παναγίας !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αρη μπράβο που καταφέρνεις και κάνεις αυτό το ταξίδι. Μακάρι να είσαι γερός και να το κάνεις κάθε χρόνο.

Επίσης σε ευχαριστούμε, για το υπέροχο "οδοιπορικό".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά με όλη μου την καρδιά ! Ολα τα έκανα προς χάριν της Παναγίας μας , και να κεντρίσω το ενδιαφέρον σας έτσι ώστε κάποιοι που θέλατε να πάτε αλλά το είχατε στο βάθος του μυαλού σας να "ενεγοποιηθείτε" και να το βάλετε στο πρόγραμμα.

Νίκο μου δεν είναι Αγιογραφία , κόλυβα είναι :megagrin . Αν προσέξεις καλά την φωτογραφία είναι σε στρόγγυλο δίσκο ο οποίος είναι ακουμπισμένος πάνω σε τραπεζάκι και το κουβαλάνε 2 παλληκάρια πανω σε 2 ξύλινα δοκάρια . Φαίνονται και οι ξηροί καρποί που υπάρχουν περιμετρικά του δίσκου. Απλά τα έχουν χρωματίσει απο πάνω και φαίνονται σαν πραγματική Αγιογραφία. Υπήρχε μαζεμένος κόσμος και έβγαζε εκατοντάδες φωτογραφίες γιατί όπως κατάλαβες πρόκειται περί κομψοτεχνήματος.......Στο τέλος μας τα μοίρασαν κιόλας στην τράπεζα.


Μια άλλη φωτογραφία που τράβηξα είναι πιο διαφωτιστική

Εικόνα

Νίκο τις δύο απο τις τρείς φορές που πήγα τα είχε ολα κανονισμένα ενας θείος της συζύγου μου ο οποίος είναι ψάλτης και πηγαίνει στο Άγιον Όρος επι 29 συναπτά έτη. Βέβαια πλέον μπορώ να κανονίσω και εγω την όλη διαδικασία. Αλλά για να έχεις μια πλήρη εικόνα διάβασε εδω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”