Το Ξύρισμα της Ημέρας: Μάιος 2020

Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Χαίρετε κύριοι.
Πρωινό ξύρισμα μετά από πρωινό μπάνιο.
Fine accoutrements fresh vetiver
Yaqi plissoft 24 mm
Razorock hawk v2 satin alu se
Feather ac
Alum block omega stick
The body shop aloe & maca root as gel.

Στο κεφάλι το hawk με τις ac καθαρίζει εύκολα και γρήγορα χωρίς ιδιαίτερο buffing.
Στο πρόσωπο λόγω μεγάλης έκθεσης της λεπίδας θέλει λίγο προσοχή , θυμίζει ανοιχτή κεφαλή.
Σε βιαστικές κινήσεις πάνω από ελιές η σπυράκια είναι αδίστακτο .
Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να τα ξανά κολλήσει στο πρόσωπο του ,ίσως τα βρει ανάμεσα στις τρύπες της μπάρας "ασφαλείας".
Καλή συνέχεια σε όλους.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
lazaros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 15:43
3
Has thanked: 975 times
Been thanked: 3720 times

Καλησπέρα κύριοι!
Πρωινό δίδυμο ξύρισμα στο σπίτι του αδερφού!!!
Fine accoutrements fresh vetiver
Yaqi plissoft 24 mm
Razorock hawk v2 satin alu se
Feather ac
Alum block omega stick
The body shop aloe & maca root as gel.Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 29 Μάι 2020, 16:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Υγεία σε όλους
Merkur+Parker 97r(λαβή)
Personna cp
Proraso omega
Proraso white e
Proraso white asb
Aqua velva asl
Organic aloe Vera gel

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Καλησπερα!

Pre Papoutsanis Glycerine
Arko cream
Omega 10065
Wilkinson Sword
Bic Chrome
alumblock
Menounos No10
Korres K&G

Η Wilkinson ειναι εξαιρετικη! Ηπια οσο πρεπει,καλη κατασκευη,και Made in Germany. Για τα 12,95€ προτεινεται!! ;)
Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Sb thater 2b 30 bulb
Sc(roap) castle forbes levande
De menrock+ gillette platinum/5
Asb castle forbes levande

Nα πω δυο λόγια για τη μηχανή. Είναι αντίγραφο (δεν ξέρω ποια είναι ποιας) της ej89. Eίναι όμως λίγο πιο επιθετική (λίιγο) και με μακρύτερη λαβή. Επιχρωμιωμένη λευκή λίγο πιο βαρειά από την ej. Αγγλική κατασκευή αυθεντική εγώ προσωπικά την προτιμώ από την ej.
Aπόλαυση απερίγραπτη η αίσθηση του εξαιρετικά συμπαγούς και βελούδινου αφρού πάνω στον θηριώδη θύσανο και μετά στο πρόσωπο. Φέρνει επιθυμία να περάσεις 40 χέρια!
Και άρωμα ένταση διάρκεια και ποιότητα τρε εξαιρετίκ!
Καλό βράδυ σε όλους!
"Aut viam inveniam aut faciam "
GeorgeKa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Απρ 2020, 22:13
3
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 15 times
Been thanked: 657 times
Ηλικία: 56

Καλησπέρα
βραδινό ξυρισμα πριν την έξοδο για ποτάκι με :

Pre , μπάνιο και πλύσιμο προσώπου με σαπούνι γλυκερίνης
Edwin Jagger DE89LBL + Shark Super Stainless
RazoRock Faux Horn Disruptor Plissoft
Pre shave Proraso Πράσινο Τσάι και Βρώμη
Kρέμα Saponificio Bignoli Mora e Muschio
Osma Tradition Alum Stone
Lucky Tiger After Shave & Face Tonic
After shave Saponificio Bignoli Mora e Muschio

Δεύτερο ξύρισμα με Shark Super Stainless, ήπιο ξυραφάκι κι όχι πολύ κοφτερό, δεν μου προκαλεί κοκκινίλες και ερεθισμούς αλλά δίνει την αίσθηση ότι "τραβάει" σε γένια τριών ημερών.
Άβαταρ μέλους
DimTsi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 26 Απρ 2020, 21:47
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 495 times
Ηλικία: 36

Καλησπέρα Κύριοι
*Preshave papoutsanis glycerine
*Edwin jagger DE89L
*Astra platinum (3)
*Yaqi moka express synthetic brush 24mm
*Palmolive green sc
*Asl Epsilon blue Mediterranean
*Asb faena Greek Skinos
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Ο εξοπλισμός μου δεν είναι πολύ μεγάλος οπότε ακόμη χρησιμοποιώ τα προϊόντα με τα οποία ξεκίνησα το ΠΞ δηλαδη την λευκή σειρά προϊόντων proraso σε πινέλο και μπολακι proraso και μηχανή feather as-d2. Σήμερα ξυριστικα με λεπίδα astra την πράσινη για πρώτη φορά και μου φάνηκε σαν να ξυριζομουν με χρησιμοποιημενη feather των 4-5 ξυρισματων. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν καλό αλλά κατά το ξύρισμα δεν ήταν τόσο ευχάριστη η αίσθηση μιας και μου τράβαγε τα γένια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

mitsos έγραψε: 29 Μάι 2020, 20:35 Είναι αντίγραφο (δεν ξέρω ποια είναι ποιας) της ej89
Ο πραγματικος κατασκευαστης της κεφαλης αυτης ειναι η Muhle (R89) - τις οποιες κεφαλες τις πουλαει στην EJ ή οποια τις μεταπωλει ως EJ89. Η Men Rock μεταπωλει και αυτη τις κεφαλες αυτες αφου τις "χαραξει" με Lazer (+ μια βαρια λαβη) σε αλλη ομως τιμη...
john1970 έγραψε: 29 Μάι 2020, 17:44 Η Wilkinson ειναι εξαιρετικη! Ηπια οσο πρεπει,καλη κατασκευη,και Made in Germany.
Το τελικο προιον μπορει να ειναι Made in Germany - αλλα η κεφαλη πεταλουδα σιγουρα ερχεται απο εκει που κατασκευαζεται και η "πλαστικη" Wilkinson.
Εικόνα
Mihalis21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Μάι 2012, 01:00
11
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 643 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα παιδια... Σημερα επιχειρησα το πρωτο μου wet shaving μετα απο 8 χρονια που χρησιμοποιουσα Mach 3 κλπ...
Τρομερα αγχωμενος, σιγουρος οτι θα κοπω παντου, ειπα να το κανω το βημα.
Εξοπλισμος (ολα καινουρια): Edwin Jagger DE89 , Astra Platinum λεπιδα (πρασινη), omega 48 pro πινελο, και κοκκινα proraso pre&after shave και σαπουνι.
Ειχα τριχα περιπου μιας εβδομαδας (απο κοντο ξυρισμα με ξυριστικη μηχανη) και ειχα ενα μετριο αποτελεσμα, δυστυχως με ενα τσουχτερο κοψιμο στο ανω χειλος χωρις να ξερω πως.
Το κακο ειναι οτι πολλες φορες δε καταλαβαινα αν οντως ξυριζε ή απλα αν εσερνα το πανω μερος της μηχανης στο δερμα μου. Παντως οταν ανοιξα μετα την ej89 η λεπιδα ηταν γεματη τριχες και σαπουνι στο μπροστινο μερος (εννοειται την ξεπλενα συνεχεια).

Εκανα 2-3 περασματα χωρις πραγματικα να δινω πολυ προσοχη με τι φορα πηγαινα γιατι ειχα κατα αγχωθει... Οταν τελειωσα υπηρχαν μερικες τριχες εδω και εκει αλλα δε με νοιαζει γιατι σ/κ θα κατσω σπιτι και δε θα με δει κανενας οποτε εχω χρονο να βελτιωθω.

Η μεγαλη μου βλακεια ειναι οτι επρεπε να ειχα παρει και μια alum bloc αλλα δυστυχως δεν εβρισκα πουθενα... Αλλα ειναι απαραιτητη οπως διαπιστωσα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”