Το Ξύρισμα της Ημέρας: Μάρτιος 2020

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας!
Πολλά τα όνειρα μικρή η νύχτα...

~ Feather - AC SS & Blade - Pro Super ⑤
~ Edwin Jagger - 286 XL 25mm
~ L&L Grooming - After the Rain Ss & Asb

Υγιαίνετε & Ευημερείτε.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

-Proraso Green PS
-Rockwell 2C #3
-Gillette 7 o'clock blue #4
-Yaqi Moka 2Band 26mm
-TOBS Peppermint
-Palmolive Lightning ASL

Προχθεσινό ξύρισμα. Θα έλεγα ότι ήρθε η ώρα για μενθόλες, αλλά ο καιρός μας τα άλλαξε πάλι....
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας φίλοι συνφορουμίτες!! Σε μέρες καραντίνας σήμερα είπα να χρησιμοποιήσω ένα εκλεκτό σαπούνι το Taylors of Old bond Street άρωμα Lemon και Lime στο μπεζ βαζάκι με τα πράσινα γραμματάκια..Εξαιρετικό το σαπούνι και από άλλα ξυρίσματα τί ήθελα να δοκιμάσω ένα Cien Lidl Razor το τριπλό με πορτοκαλί ραβδώσεις σύμφωνα μα αυτά που γράφει παρασκευάζεται από την ίδια Γερμανική βιομηχανία με το Harry's Razor και έχει παρόμοιο μηχανισμό.Τέσπα ενώ ο αφρός ήταν τέλειος και τον είχα απλώσει καλά με πινέλο ασβού πάω να ξυριστώ και το τράβηγμα που έκανε το ξυράφι ήταν πρωτοφανές.Τα γένια ήταν μόλις 3 ημερών! Τσαντίζομαι και το αλλάζω αμέσως και δοκιμάζω το ήδη χρησιμοποιημένο από εμένα Fusion Proglide,εκείνο πιστό εργαλείο σχεδόν καθόλου tagging.Στην άλλη μεριά του προσώπου βάζω καινούργια λεπίδα Personna στο DE Razor Merkur 39c και εννοείται δεν ένιωσα το παραμικρό τράβηγμα αλλά ενώ έδειξα την δέουσα προσοχή μετά τσούπ έβγαλε αίμα στα σημεία του λαιμού που ξύρισε τέλεια και χωρίς ενόχληση( κλασικό σύμπτωμα σε εμένα με τα DE razors εκτός του Edwin Jagger μου που δεν το εβρισκα σήμερα :'( το οποίο θεωρώ το πιο φιλικό DE από όσα δοκίμασα να κυκλοφορούν..Τέσπα μετά και από αυτό πήρα την Philips Aquatouch ηλεκτρική που έχω (πολύ με έχει βολέψει τελευταία ) και ξυρίζει και με κρέμα (υγρό ξύρισμα) με ξύρισμα εφάμιλλο με των ξυραφακίων παιδιά και δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω..
Πάντως τελείωσα το ξύρισμα με μια επάλοιψη με alum block OSMA και μετά αφού ξέπλυνα το πρόσωπο έβαλα το Balm του Κορρέ που το βρήκα πανάκριβα (14 Ευρώ!!) από αγιογδύτη φαρμακοποιό (ενώ ήταν σε προσφορά όπως μου είπε και όντως όταν το πήρα προ πανδημίας Κορωνοϊού στα περισσότερα οnline φαρμακεία το έβρισκες και φθηνότερα)...Πάντως αυτό τα άξιζε τα λεφτά του είναι πολύ καλό στο δέρμα μου τουλάχιστον.
Τέτοιο ξύρισμα με τόσο rotation δεν έχω ξανακάνει..
Παιδιά Υγεία να πούμε σε όλο τον κόσμο και να βγούμε από αυτή τη λαίλαπα που βιώνει όλος ο κόσμος τελευταία!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πριν κανά δυο ώρες...
Sb chubby3 machurian
Ss delcaration grooming after the rain
Rex ambassador/4 + treet platinum/2
Alumblock osma
Asm(ilk) meissner tremonia black himalayan cedar & bergamot
Να πω μετά το τελείωμα ότι με τρελλαίνει το άρωμα του συγκεκριμένου σαπουνιού που είναι στο τέλος (έχει μείνει ένα λεπτό δακτυλίδι γύρω γύρω στον πάτο) βγάζει δε βγάζει δύο ξυρίσματα ακόμα. Και παντού είναι σε έλλειψη. Φοβερό σαπούνι σε όλα και θα το ξαναπάρω με το που θα φανεί! Και ένα παράξενο πράμα το άρωμα του συγκεκριμένου γερμανικού aftr shave milk είναι ακριβώς (ακριβώς λέμε) ίδιο με του σαπουνιού. Και είναι και αυτό στο τέλος. Θα το ξαναπάρω εννοείται και αυτό.
Καλό απόγευμα!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Υγεία σε όλους!
Parker96r
Feather
Fine sb
Palmolive ss
Proraso green asb
Organic aloe Vera gel
Τριφυλια χλωροφυλλες και πράσινα άλογα...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Χαιρετώ τους φίλους
(και γίναν κι κάμαρες μικρές και τ'ονειρο δεν χωράει)
Sagrada familia
TFS Agrumella
Lord6+Treet cs/3
Speick
Korres fir wood lime
προχθεσινή ξούρα εξαιρετική
το λοιπόν,η κατάσταση ομοιάζει με δωδεκάκουπι,ένας δεν τραβάει την χάσαμε την κούρσα!
Να'μαστε καλά!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”