Το ξύρισμα της ημέρας - Δεκέμβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Εικόνα

Καλημέρα και καλό μας μήνα!

P&B Pall Mall - Yaqi silvertip 24mm
Rockwell 6s (R4) - Polsilver (2)
Brut original (με μενθόλη) - Noxzema sensitive balm
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σε όλους παιδιά!Καλό μήνα και από μένα με υγεια και όλα τα καλά εύχομαι.!!
Μετά από ένα επεισοδιακό ξύρισμα με τη bluebeard's revenge shavette μου,είπα να το επαναλάβω και το Δεκέμβριο ..
Λοιπόν αφού έκανα και τότε με μούσι μιας ημέρας είπα να την τιμήσω και πάλι μετα από χθεσινό ξύρισμα...
Γενικά πήγε πολύ καλύτερα από την άλλη φορά δεν κόπηκα παρά μόνο σε 2 σημεια πάνω και κάτω από το πηγούνι,αλλα ok ήταν και γενι μιας μόλις ημέρας...
Ο εξοπλισμος:proraso red σανδαλόξυλο,pure badger πινέλο από hondos αυτή τη φορά και nivea blue lotion 0 της εκατό οινόπνευμα για μετα...
Καθάρισε άψογα όλο το μικρό γένι και άφησε γενικά bbs αποτελέσμα...
Μόλις έκανα πέρασμα και με allum block της osmα όμως με καταεκαψε!!!ξέπλυμα με κρύο νερό και για το τέλος άφησε μια τρομερή κοκκινίλα παντού με φλόγωση στο δέρμα Αλλά το καλό ήταν ότι κοψίματα δεν υπήρχαν μόνο 2...
..Υπόψιν για τη φλόγωση το καλύτερο στο τέλος που την έσβησε σχεδόν ολοκληρωτικά ήταν το prosar balm που είχα και τελικά είναι θαυματουργό!!! ΕΡΩΤΗΣΗ: γιατί άραγε μετά από ξύρισμα με τα "κακά πλαστικά fusion'' αν περάσω το alum block
μετά δεν ερεθίζει ούτε καίει το δέρμα ούτε σε χιλιοστό του προσώπου μου,ενώ όταν με όλη την πρεπουσα προετοιμασία τα de και οι σαβετες βγάζουν κοκκινίλα φουλ???
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλησπέρα,
  • Muster Shavette
  • Wilkinson sword
  • Omega mixed midget
  • Barbon sc
  • Old Spice
Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ακόμη θέμα στον χειρισμό ίσως;
Λιγότερα περάσματα με τα πλαστικά;
Πολλά μπορεί.

Πρωινό κυριακάτικο λοιπόν, τρίψιμο στα handles, καφεδάκι και πάμε.

Pre κρύο νεράκι και τα απόνερα του σαπουνιού.
Muhle synthetic
Dr Harris malborough
Merkur futur (2)
Astra green (2)
Prorasso sandalwood asl

Εικόνα

Τρένο τα 3 περάσματα, το dr Harris σε face lathering είναι ότι καλύτερο για προετοιμασία.
Τέτοιες εποχές χαίρομαι περισσότερο τα ξυρίσματα με κρύο νερό
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Εικόνα
Γένια 4 ημερών και παίκτες λίγο παραγκωνισμένοι τελευταία..
-Emulsione Analcolica - Pre-Shave
-Boellis Napoli Shaving Soap
-Proraso Ωmega Shaving Brush / Bowl Lathering
-Schick Injector (Lady Eversharp)
- OSMA Alum Block
- LEA ASL
- Mennen Skin Bracer ASL + Vifrex
Αποτέλεσμα απίστευτο!! 2 περάσματα και κάτι ψιλά.. Η Schick τα σάρωσε όλα. Το Boellis από τα πιο εκλεκτά που έχω χρησιμοποιήσει. Πραγματική Απόλαυση! Καλή εβδομάδα με Υγεία αγαπητοί φίλοι!!! :hellas3
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

ΞΤΗ 01-12-2018

Εικόνα

PAA Gondolier
Apshave Co uBrush (24mm Silksmoke)
Gillette british Tech (full brass)
Polsilver s.i. #3
Natura Siberica - Yak&Yeti balm
Pinaud Clubman - Jeris Musk asl

Μπαίνει στο rotation o Γονδολιέρος ώστε να καταφέρω να τον ξοδέψω μέσα στις αρχές του 2019 , αφρίζει εύκολα με το συνθετικό - μόλις εφτά σβούρες και κάνει αφρό για 3 περάσματα.
Ωραία μυρωδιά αρώματος - που όμως ακόμα δεν έχω βρει το σωστό after shave / κολόνια για να το "ματσάρω" ...αλλά επειδή μου αρέσει έπεται καταδρομική από εβδομάδα σε αρωματάδικα. Καλός αφρός και σε γλίστρημα και σε προστασία .
Μειονέκτημα που το έχουν αναφέρει πολλοί - καταναλώνεται πολύ "ανορθόδοξα" , βία σαράντα ξυρίσματα έχουν βγάλει οι συμφορουμίτες από ένα μπολ. Εγώ το είχα μετρήσει όταν το αγόρασα και θα δούμε πόσα ξυρίσματα θα βγάλει τελικά μιας και θα το πάω ως το τέλος του και μετά θα κρίνω αν θα ξαναπάρω Gondolier (η άλλα του Douglas γενικότερα).
Σίγουρο πάντως είναι ότι το σαπούνι έχει μαλακώσει πάρα πολύ απ ' όταν το έβγαλα από το ψυγείο , και δεν σκληραίνει καθόλου όταν το αφήνω να στεγνώσει - αυτό μάλλον συντελεί στο να τραβάει περισσότερο υλικό και να καταναλώνεται γρήγορα.
Τι έχει κάνει τελικά ο Smythe στα σαπούνια του δεν μπορώ να καταλάβω ... =o


ΞΤΗ 2-12-2018

Εικόνα


Vreto Cedarwood (v.5 2018)
Apshave Co uBrush (24mm Flat-Top)
Leresche #34 oc
Rapira pl #2 (recycled)
Polsilver s.i. #4
Natura Siberica - Yak&Yeti balm
Proraso Santalwood asl

Το δεύτερο σαπούνι για το rotation του Δεκεμβρίου είναι σαπούνι αποκάλυψη - ο Gorran δεν έχει βγάλει τυχαίο όνομα στο χώρο των Ευρωπαίων άρτιζαν και εγώ ήμουν απλά τυχερός που βρέθηκα στη Σερβία όταν έκανε το batch του 2018 και έπεσα σαν τον γύπα και κατάφερα να μαγκώσω τα σαπούνια πριν πέσουν επάνω οι Σέρβοι , Ιταλοί, και τα φόρουμ με τις ομαδικές παραγγελίες .

Αν πετύχετε κανένα το χτυπάτε άφοβα. Μαλακό σαπούνι σε καλής διαμέτρου πλαστικό , που όμως δεν κλείνει πολύ καλά το καπάκι (φτηνιάρικο).
Αφρίζει με 7 στροφές σαν MdC , καταπίνει νερό με τον κουβά , και εκεί που λες οκ γυάλισε ο αφρός και έχει γίνει γιαούρτι , του ρίχνεις κι άλλο νερό και βελτιώνεται . Αυτό το πράγμα μόνο με το Barrister & Mann το έχω δει , αλλά το Barrister κοστίζει και αρκετά παραπάνω χρήματα.

Η μυρωδιά του συγκεκριμένου είναι κέδρος αλλά σε νορμάλ ποσότητα , έχω μυρίσει και άλλα κεδροσάπουνα που δυστυχώς μου τσάκισαν τη μύτη , εδώ δεν είναι έτσι -ζεστή λοιπόν μυρωδιά με τελείωμα απαλής βανίλιας.
Όσο το άπλωνα στο πρόσωπο τόσο ξεδίπλωνε την μυρωδιά του που σίγουρα δεν είναι η "χημικούρα" που έχω μυρίσει σε άλλα "ξυλοσάπουνα" .

Η κρέμα του είναι κορυφαία και σε γλίστρημα και σε προστασία και σε μετα-ξυριστική αίσθηση και το λέω παντελονάτα , γιατί σήμερα λόγω τρέλας έκατσα και έκανα μετά το ξύρισμα δοκιμές σε πινέλα με αυτό το σαπούνι και μετά face lather. :shock:
Θέλω απλά να κάτσω να ξεκαθαρίσω πια πινέλα θα μείνουν (τα περισσότερα χοιρινά μου δυστυχώς θα φύγουν) και μόνο σε τέτοια δοκιμή καταλαβαίνω. Ένα καλό σαπούνι , όλα τα πινέλα lather , δοκιμή , ξανά δοκιμή και κριτική επιτροπή. :mrgreen:

Είχα δηλαδή κάνει ξύρισμα (3 περάσματα BBS) και μετά στα καπάκια δοκίμασα 7 πινέλα στο πρόσωπο(κόλλησα άσχημα ο άρρωστος) , σε κανονικές συνθήκες απλά θα μου ξεφλούδιζε η μούρη λόγω brush burn , αλλά είχα ελάχιστο ερεθισμό στο πάνω χείλος .
Είπαμε η τρέλα δεν πάει στα βουνά (σε εμάς τους ξυριστές πάει στο μπάνιο) :lmao

Με λίγο παραπάνω natura siberica (το οποίο για εμένα είναι το καλύτερο Balm - δεν ψάχνω άλλο ) τα μαζέψαμε όλα .

Το σαπούνι λοιπόν αυτό για εμένα παίρνει 8/10 , χάνει μόνο λίγο στο ghost lathering .

Κάνει και ωραίο ζευγάρι με το σάνταλο της Proraso (που ομολογώ πως το έβαλα μετά από 3 ώρες γιατί φοβήθηκα το οινόπνευμα μετά από τόσο τρίψε-τρίψε στη μούρη μου) :omg

Μόνη πατατιά σήμερα ήταν η λεπίδα της Rapira platinum lux. Μάγκωνε πάρα πολύ στο πρώτο της ξύρισμα , είπα να την αφήσω μπας και στρώσει .
σήμερα στο δεύτερο της ξύρισμα "κλατάρησε".... μόλις πήγα δε να ξυρίσω πιγούνι λέω "εδώ θα σφαχτούμε με δαύτη" και έφαγε σουτ και μπήκε η Polsilver που τα σάρωσε όλα. :hellas3

Λίγες μετρημένες στα δάχτυλα φορές να παρατήσω το ξύρισμα στη μέση για να αλλάξω λεπίδα , και τελικά με τις Rapira δεν τα έχουμε πάει καθόλου καλά - 2 στα 2 που λέμε .

Τελικά πιο YMMV από αυτό που κάνουμε εδώ μέσα δεν υπάρχει.

Καλό Μήνα με υγεία , δουλειά ,λεφτά και σούπερ ξυρίσματα σε όλους.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Άκη,για το γονδολιέρη είναι ταμάμ το Legend,Mont Blanc,όπως έχουμε ξαναγράψει σε σχετική συζήτηση κάπου στο φόρουμ.
Στη μύτη μου τουλάχιστον είναι καρφί.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

@Akist

Ακη, εχω ενα Legend στα τελειωματα, αν θες συναντιομαστε και στο δινω να του βγαλεις τα ματια

οσο για τις Rapira > οταν τις βαζω στη Fatip (Grande), παίρνω ξυρισμα πολυ ψηλού επιπέδου

αλλα είπαμε... η σωστή λεπίδα, στη σωστή μηχανή, στο σωστό πρόσωπο...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6926 times
Been thanked: 5948 times
Ηλικία: 49

Εικόνα

-Savon Mystere px
-Shavemac 2band
-General
-Schick Proline (10)
-Floid Mentolado Vigoroso


Σειρά του Shavemac σήμερα, έτσι για να θυμηθώ γιατί έχει 110€ μόνο ο θύσανος...
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Μόλις τελείωσα με τη ξούρα και έχουμε και λέμε:

1. Pre shave oil by floid
2. Papoutsanis classic yellow glycerine soap
3. Perma-sharp super, #1
4. Yaqi synthetic 24mm
5. Roedter 1909
6. Wholly Kaw chypre rose concerto sample(Ευγενική χορηγία από τον Τάσαρο @tasos72)
7. OSMA Alum block
8. La Toja asl
9. 444
10. Herbana cosmetics asb

Το καλύτερο ξύρισμα που έχω κάνει μέχρι στιγμής. Απλά μαγεία...τούτο δεν περιγράφεται με λόγια απλά... Τριπλό BBS.

Τάσο μου σε ευχαριστώ πολύ για το δείγμα.

Υ.Γ.: Το καλύτερο σαπούνι που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής και δεν είναι τυχαίο που ανήκει μέσα στα top5 καλύτερα άρτισαν σαπούνια παγκοσμίως. Δεν ένιωθα καν τη λεπίδα...και μιλάμε ξύρισμα με τον αρχικαννίβαλο...τι άλλο να πω... Μηδενικά κοψίματα, ερεθισμοκκοκκινίλες και ένα από τα καλύτερα post-shave feels.-

:helt
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”