Το ξύρισμα της ημέρας: Οκτώβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Τελευταίο ξύρισμα για τον Οκτώβρη! Σήμερα αν και δεν είχα πολλά γένια (1 μέρα) είπα να δοκιμάσω ένα σαπούνι που ήμουν πολύ διστακτικός όταν το αγόρασα. Για μένα ήταν ακριβό και αλλά πολλοί έλεγαν καλά λόγια γι' αυτό.

Μούλιασα τον ασβό της yaqi και άρχισα το φόρτωμα του eufros απ' ευθείας από το φαρδύ μεταλλικό μπολ. Λίγο φόρτωμα και αρκετές σταγόνες νερό ήταν αρκετές για μια σαπουνάδα ανάλαφρη, γυαλιστερή και πολύ γλιστερή. Το άρωμα εμπνευσμένο από ένα αφρόλουτρο badebas έχει νότες πεύκου, κέδρου, λεμονιού και κάποιων βοτάνων. (Δεν έλεγε η περιγραφή του τι ακριβώς αρωματικές νότες περιέχει, θα πρέπει να στείλω ένα email στον Manuel για να με ενημερώσει.) Η μυρωδιά του δεν είναι για να πηγαίνεις πίσω συνεχώς και να το μυρίζεις. Είναι μια καθαρή, ευχάριστη μυρωδιά και αναζωογονητική.

Δύο περάσματα χρειάστηκε για να γίνει το μάγουλο γυαλί. Πολύ βαθύ ξύρισμα χωρίς κοκκινίλες. Μετά από καλό ξέπλυμα με κρύο νερό έβαλα γενναία ποσότητα Brut original και μόλις το απορρόφησε λίγο από το balm. Μπορείς να υπολογίσεις με μεγάλη ευκολία την ποσότητα που θες. Δεν είναι από αυτές τις συσκευασίες σαν την wickham ή την phoenix&beau που μπορεί να βγει παραπάνω απ' όσο θες. Το balm δεν είναι λιπαρό και απορροφάται γρήγορα. Η μενθόλη που περιέχει είναι αρκετή για να σε δροσίσει. Ανακουφίζει αμέσως και το δέρμα μετά είναι πολύ απαλό.
Εγκρίνεται και αξίζει να το έχει κάποιος στο ξυριστοντούλαπο!

Στην razorine φόρτωσα αρχικά μια polsilver αλλά μετά την άλλαξα με astra πράσινη. Η polsilver μου τραβούσε το δέρμα αφύσικα και ένιωθα απειλητική την κόψη της. Η astra ήταν πολύ πιο γλυκιά. Απ' όσο έχω καταλάβει μετά από 5 ξυρίσματα με την razorine, αγαπά τις πιο απαλές λεπίδες. Σήμερα ήταν και η πρώτη φορά που δεν είχα ούτε ένα μικρό κόψιμο απ' αυτήν. Ούτε τόσο τέντωμα δέρματος έκανα, μια χαρά της παίρνω το κολάι. Θέλει, όμως, υπομονή, όχι βιασύνες και απαλό - σταθερό χέρι.

Eufros Badass / Yaqi silvertip badger 24mm
Razorine raw brass / Astra Superior Platinum
Brut Original + Eufros Badass Balm


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Χθεσινό ξύρισμα, είχα μία όρεξη για Old Spice

Pre ντουσάκι
Stirling Spice
Yaqi tuxedo
Colonial General
Schick proline
Old Spice (Indian)

Μπορεί τα stirling να μην είναι κορυφαία σαπούνια σε θέμα περιποίησης, γλιστρήματος, post shave αλλά είναι κορυφαία στην τιμή τους και το άρωμά τους κάνει το χέρι σου να πηγαίνει προς αυτά πολύ συχνότερα από ότι το περιμένεις.
Με 3 περάσματα, η General μου έδωσε το επιθυμητό BBS και η αρωματική πανδαισία έκλεισε με το Old Spice του Ινδού, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πουλάνε στην Ελληνική αγορά.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Χθεσινοβραδινό ξύρισμα:

Palmolive Classica (Italian)
Yaqi 24mm synthetic
Merkur 34c (έλεγα να αρπάξω το straight αλλά μετά βαρέθηκα) + Polsilver (3)
Proraso Red
Korres Calendula + Ginseng

Ήπιο ξύρισμα. Τέλειο για το τελευταίο του Οκτωβρίου. . .
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

NUAVIA BLUE / S.VARESINO HMW
GENERAL ss / SCHICK Proline (2)
RR EMPEROR


Εικόνα
Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
Tzimisce έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 08:55 Μπορεί τα stirling να μην είναι κορυφαία σαπούνια σε θέμα περιποίησης, γλιστρήματος, post shave αλλά είναι κορυφαία στην τιμή τους και το άρωμά τους κάνει το χέρι σου να πηγαίνει προς αυτά πολύ συχνότερα από ότι το περιμένεις.
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Μιχάλη. 8) ΕΙΝΑΙ απο τα κορυφαία σε όλα τα παραπάνω(κατ' εμέ), απλά δεν είναι τα καλύτερα...
Μαζί με τα TFS, δεν είναι "τεχνηέντως ακριβά" σαν κάποια άλλα (ονόματα δεν λέμε..) και ως εκ τούτου, είναι ολίγον τι, υποτιμημένα.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Χθες το βράδυ το τελευταίο ξύρισμα του Οκτώβρη.

Πρώτα όμως πήγα στο μάθημα χορού όπου η δασκάλα κατάλαβε το πηγαίο ταλέντο μου και χορέψαμε αρκετή ώρα (πρέπει να απηύδησε από την ακαμψία και τα ξύλινα βήματα μου 8) ). Η δε βοηθός της...από άλλο πλανήτη... :clap:

WSP Kentucky
APshave tuxedo
IKON SE + Feather
Asl RR Stalion


Λοιπόν το άρωμα του Κentucky έδεσε τέλεια με το Stalion! Είναι και τα 2 βαριά αρώματα και θέλουν κρύο. Το Kentucky δένει και με το Old Spice.
Τελικά το συνθετικό APshave έχει πάρει τη φανέλα του βασικού σπίτι του (όπως κάποτε ο Τζιοβάνι). Σκούριασαν οι ασβοί και τα γουρουνάκια!

Ευχαριστώ τον @Nomad που σιχάθηκε το Stalion και μου το έδωσε! Πάντα τέτοια Νίκο!!!! }:D
Let the music play
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

tasos72 έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 09:25
Tzimisce έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 08:55 Μπορεί τα stirling να μην είναι κορυφαία σαπούνια σε θέμα περιποίησης, γλιστρήματος, post shave αλλά είναι κορυφαία στην τιμή τους και το άρωμά τους κάνει το χέρι σου να πηγαίνει προς αυτά πολύ συχνότερα από ότι το περιμένεις.
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Μιχάλη. 8) ΕΙΝΑΙ απο τα κορυφαία σε όλα τα παραπάνω(κατ' εμέ), απλά δεν είναι τα καλύτερα...
Μαζί με τα TFS, δεν είναι "τεχνηέντως ακριβά" σαν κάποια άλλα (ονόματα δεν λέμε..) και ως εκ τούτου, είναι ολίγον τι, υποτιμημένα.
Συμφωνώ απόλυτα Τάσο!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σαν κορυφαία εννοώ τα b&m, dg, cattie's κλπ.
Ένα τσικ πιο κάτω είναι τα stirling μαζί με πολλά άλλα, όπως π.χ. τα ελληνικά.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Τελευταιο ξυρισμα Οκτωβριου

- PS Alighiero Campostrini φυτικο σαπουνι ελαιολαδου με Μελι
- Palmolive mentolo
- Muhle 81H3 Pure Badger
- Gilette Blue3 #8
- ASL Myrsol Don Carlos

Το Don Carlos εχει ενα εξαιρετικο αρωμα! Κι εγω ημουν διστακτικος με τις λουλουδενιες νοτες που οσο να ναι πανε κοντρα με την macho νοοτροπια και τα στερεοτυπα. Κι ομως, τα λουλουδια ειναι μονο στις νοτες κορυφης και σιγα σιγα δινουν την θεση τους σε μια βαση Vetyver, φρεσκια και πρασινη που φουζεριζει και ειναι αναμφισβητητα αντρικη. Προσωπικα στο drydown μου θυμιζε AV και την αλλη αγαπημενη λοσιον τη Myrsol Blue. Προχτες ενας συναδελφος με ρωτησε τι vetyver κολωνια φοραω! :mrgreen: Με βλεπω να παιρνω και την κολωνια Γιατρε μου!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”