Το ξύρισμα της ημέρας : Μάιος 2017

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Personna Super Iridium :?: :shock:
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εννοει Personna και Polsilver Super Iridium.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Εικόνα

Γειά σας
6 το πρωί

Γλυκερίνης Παπουτσάνη
Omega 49
Haslinger φασκόμηλο
Merkur Futur 700
Rapira chrome (#3)
ASL Brut Oceans

1η δοκιμή με γένια σκληρά 2 ημερών.WTG και XTG στο 2,5.ATG (εκεί που με έπαιρνε)στο 1,5.Η λεπίδα(μέτριας επιθετικότητας) ήταν στο φινάλε της (YMMV πάντα). Ευθυγραμμισμένη εντελώς.Αποτελεσματικότατη αλλά οπως κάθε νέα μηχανή,θέλει ψάξιμο με γωνία κοπής και ξυραφάκια

Added in 3 minutes 53 seconds:
Panagiotis_17 έγραψε:Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους.
Αν και γράφεται σήμερα αφορά το χθεσινοβραδυνό ξύρισμα, οπότε νομίζω πως ταιριάζει εδώ το ποστ.

Προχθές Τρίτη είχα νέα άφιξη μηχανής, μετά από μια άψογη συναλλαγή με τον φίλο Βασίλη (a.k.a Rigel) οπότε η αγωνία να την δοκιμάσω ήταν μεγάλη.
Με την ευκαιρία είπα να αλλάξω και λεπίδα (αν και το έχω κάπως σαν αρχή να αλλάζω μια μια τις παραμέτρους για να μπορώ να συγκρίνω), αφού η Polsilver μετά από 6 ξυρίσματα είχε αρχίσει να δείχνει σημάδια κόπωσης.

Χθες το βράδυ λοιπόν με γένια 3 ημερών το setup περιελάμβανε την νεοαποκτηθείσα Merkur 34c HD και επίσης για δοκιμή νέα λεπίδα Personna.
Πινέλο : omega 49
Μηχανή : Merkur 34c HD
Λεπίδα : Personna Super Iridium #6
Shaving cream : Proraso για ευαίσθητες επιδερμίδες
After shave : Nivea sensitive balm + lotion

Να ξεκινήσω από την μηχανή πρώτα.
Σίγουρα το φινίρισμα στο σώμα της μηχανής δεν είναι στα επίπεδα της EJ κάτι αναμενόμενο άλλωστε με τα όσα είχα διαβάσει.
Στην αρχή ξενίζει λίγο και η κοντή της λαβή, αλλά με τα τόσα βιντεάκια πλέον από το νετ, δεν είχα κανένα πρόβλημα να την προσαρμόσω άνετα στο χέρι μου και μετά από λίγα λεπτά να μην μου κάνει καμία αίσθηση η κοντή λαβή. Δεν έχω και ιδιαίτερα μεγάλα χέρια άλλωστε ώστε να με δυσκολέψει στο κράτημα. Σίγουρα όμως μπορεί να ξενίσει κάποιον.
Κατά τα άλλα από θέμα φορτώματος λεπίδας και ξυρίσματος, απλά τέλεια. Υπέροχη αίσθηση ξυρίσματος και υπέροχο αποτέλεσμα.
Όσον αφορά τώρα την λεπίδα, θα έλεγα πως αποδείχτηκε μέτρια για εμένα, σίγουρα είχα περισσότερες προσδοκίες από την λεπίδα μετά από όλα αυτά που είχα διαβάσει και από τα θετικά σχόλια που λέγονται για αυτή. Τραχύ κόψιμο, αποτελεσματικό μεν, αλλά όχι στα επίπεδα της Wilkinson sword ή ακόμα και της Astra sp.
Την θεωρώ τουλάχιστον ένα σκαλί κάτω από αυτές, από την Wilkinson ίσως και δύο. Μια μέτρια λεπίδα, τίποτα παραπάνω, να δω πως θα τα πάει και στο θέμα της αντοχής, αλλά όπως και να τα πάει είναι εκτός των μελλοντικών επιλογών μου.
Οι λεπίδα είναι ο,τι σου κάτσει.Είναι το μόνο πράγμα που δε ρωτάς γνώμες.Απλά δοκιμάζεις με το ανάλογο τίμημα.

Added in 5 minutes 6 seconds:
captain_hx έγραψε:Καλησπέρα,

- Ξυράφι Ralf Aust 6/8
- Λουρί The Scorcher No.151
- Σαπούνι Β&Μ Dickens
- Πινέλο merambelo M.O. 2016
- Λοσιόν Malizia Uomo Vetyver

Απόλαψη Ασούμε!!
Μα που είναι ο Macho;
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Τελευταιο ξυρισμα Μαΐου:

- Ps Starsoaps by Ivana B Cucumber+Yogurt
- Tabac sc
- Merkur 41c
- Πινέλο Muhle 81H3 Pure Badger
- Feather #4
- ASB Faena Λεβαντα
- EdT Guerlain Vetyver
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Νώντας έγραψε:Personna Super Iridium :?: :shock:
Ναι σωστά. Όταν δουλεύει πολύ το copy - paste κάτι θα μείνει για να σε προδώσει.
Έτσι και εδώ το "Super Iridium #6" έμεινε εκεί από τα στοιχεία του προηγούμενου ποστ για το ξύρισμα, ενώ θα έπρεπε να μπει μόνο το "Personna #1".
Δεν πειράζει, μακάρι να είναι αυτά όλα μας τα προβλήματα!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

george644 έγραψε: Omega 49

Απορώ πως δεν εχει ξεμαλλιαστεί το 49 και πως μένει το sticker της Omega ακόμη πάνω...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”