Το ξύρισμα της ημέρας: Οκτώβριος 2015.

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27997 times
Been thanked: 29304 times
Ηλικία: 64

Καλησπέρα στους φίλους

Εικόνα

Ωmega.s10018
Dapper.Dragon.Lavender.Lizard ss
Merkur.41c
Feather
Fine.American.blend asl

Το Lavender Lizard μπορεί να έχει φοβερό άρωμα, αλλά έχοντας δοκιμάσει αρκετά προιόντα ήδη, μπορώ να πω πως υπολείπεται αρκετών και σε καλυπτικότητα και στην δημιουργία αφρού.
Πρώτη δοκιμή τoυ "φτερού" σε open comb, απέδωσε τα αναμενόμενα. Αψογα.
Το Fine, θα έπρεπε να ονομάζεται Finest ή the Finest. Απίθανο άρωμα και απίθανη ποιότητα. Αξια τα λεφτά του.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα κύριοι !

Proraso preshave cream - sandalwood
Semogue 830
HTGAM - Ciderhouse ss
Merkur 41c
Astra sp (1)
Floid M.V. asl
Κώστας
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Muhle R89Twist
Personna Platinum (3)
DR HARRIS Mix Pure Badger & Boar 28mm
Proraso Pelli Sensibili con Tè Verde ,Avena e estratto di Timo
Pitralon Classic DE Afs Lotion
Korres Calendula & Ginseng Afs Balm

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Χθεσινοβραδινό ξύρισμα και δοκιμή του νέου - παλιού after shave.
Πινέλο : No name. Το πρώτο μου πινέλο πριν ξεκινήσω το πξ. Το είχα πάρει το 2010 για να δοκιμάσω με μια νιβεα να κάνω αφρό.
Κρέμα : Kaloderma
Ξυράφι : Rapira
Σαβέτα: Pro cut (στο πρώτο πέρασμα σε μάγουλα και λαιμό )
Μηχανή : EJ 89 (Για σαγόνι και μουστάκι καθώς και για όλο το 2ο πέρασμα)
After Shave : BEAU MEC

Εικόνα

Το πινέλο είναι πλέων μετά από τόσα χρόνια, το ποιο μαλακό και ιδανικό για κρέμες. Η Kaloderma άψογη ως συνήθως.
Το ξυράφι είναι στην λίστα άνω του μετρίου αλλά όχι και τέλειο. Με τη σαβέτα σιγά σιγά και με προσοχή κατάφερα να κάνω ένα ικανοποιητικό πέρασμα σε μάγουλα και λαιμό. Όποτε έχω γένια μεγαλύτερα των 2 ημερών και άνεση χρόνου, θα κάνω δοκιμές με τη σαβέτα. Το υπόλοιπο ξύρισμα με την EJ που είναι η μηχανή που ξυρίζομαι συνεχώς τελευταία κάνοντας δοκιμές και πλέων της έχω πάρει τον αέρα :D Τέλος το after shave. Επιστροφή σε άλλες εποχές. Μυρωδιά που μου θυμίζει λιβάνι μαζί με λυγώ σανταλόξυλο και εσπεριδοειδή. Αυτή είναι η περιγραφή της συζύγου μιας και εγώ δεν τα πάω καλά με τις περιγραφές αρωμάτων. Το πρώτο πράγμα βέβαια που είπε, χωρίς να ξέρει τι μυρίζει, είναι "μου θυμίζει κάτι παλιό". Θα χρησιμοποιείται σπάνια, σε ιδικές περιπτώσεις και με το σταγονόμετρο. :d
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα παίδες. Μπορεί να έχω κλείσει χρόνο στο παραδοσιακό ξύρισμα με κρέμα και πινέλο από τις 15/10, αλλά το πρώτο ξύρισμα με safety razor το 'χα κάνει σαν σήμερα, στην αλλαγή 30ής με 31η Οκτωβρίου. Επέλεξα, λοιπόν, το ίδιο σετ με τότε, τιμής ένεκεν (με εξαίρεση το after shave, μια και δεν έχω προνοήσει να έχω ό,τι και πέρυσι).

Εικόνα

Palmolive Classica
Omega 10015
Edwin Jagger DE89L
Bic Chrome Platinum (#1)
Proraso White ASB

Καμία σχέση το πώς χειρίζομαι τη μηχανή τώρα και πώς τότε, όμως ένα κοψιματάκι στο πιγούνι δεν το απέφυγα (όπως τότε). Είναι αρκετά επιθετική μηχανή η Τζάγκερ για το δικό μου πρόσωπο και δεν χρειάζεται να είμαι βιαστικός. Κατά τ' άλλα... Νοσταλγία. Και προβληματισμός, επειδή ένα χρόνο μετά δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε τη μισή από την (αγαπημένη) κόκκινη Palmolive. Δεν θα αδειάσουν ποτέ τα ράφια μου...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλημερα σας

- Γλυκερινης Παπουτσανη
- Parker SR1
- Personna Platinum
- Kent Infinity Silvertex
- TFS Torino "Corte Sabauda" ss
- TFS Torino "Corte Sabauda" asl
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλημέρα !

✯ Plisson Synthetic
✯ Crabtree & Evelyn Sandalwood, ss
✯ Edwin Jagger 89L BL
✯ Personna Super Blue
✯ Π-αγ-ω-μ-έ-ν-ο ν-ε-ρ-ό ❄ Π-α-γ-ά-κ-ι
✯ Brut, edc *
✯ Korres Calentula & Ginseng, asb *

* Ναι, μ'αυτή τη σειρά.. :roll:
Roadrunner έγραψε: [..]. Και προβληματισμός, επειδή ένα χρόνο μετά δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε τη μισή από την (αγαπημένη) κόκκινη Palmolive. Δεν θα αδειάσουν ποτέ τα ράφια μου...
Σε νιώθω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι μη βιάζεσαι. Αν έχεις πείσεις τον εαυτό σου πως έχεις ό,τι χρειάζεσαι και σταματήσεις τις δοκιμές και αγορές, είναι βέβαιο πως σιγά σιγά τα αποθέματα θα λιγοστεύουν και τα ράφια θα αδειάσουν.
Τότε ίσως νιώσεις ένα περίεργο συναίσθημα. Απο τη μία ικανοποίηση που η αγορά σου έπιασε τόπο , "χρησιμοποιήθηκε" και απο την άλλη μια μικρή ανησυχία γιατί τελείωσες ένα πολύ καλό προϊόν..
Για μένα το να τελειώνω ένα σαπούνι μου δίνει μεγαλύτερη χαρά απο εκείνη που ένιωσα όταν το αγόραζα. Νιώθω πως η αγορά μου έκανε το κύκλο της.
Όσο για τις κρέμες μου..δυστυχώς τις έχω παραμελήσει. Μπορεί όταν τελειώσει το C&E να πιάσω καμία στα χέρια...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλησπέρα σε όλους,

Μηχανή: Edwin Jagger DE8911BL
Λεπίδα: Gillette Nacet #7
Πινέλο: Ωmega 10065
Σαπούνι: Dimitri's Lavender
Μετά το ξύρισμα: Aqua Velva (US)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Omega 19
Faena Μαστιχα
Cougar 11/16"
Faena Σανδαλοξυλο & Μυρτιλο

Τι ωραια μυρωδια αυτο το ASL!!!!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ηλίας έγραψε:
Roadrunner έγραψε: [..]. Και προβληματισμός, επειδή ένα χρόνο μετά δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε τη μισή από την (αγαπημένη) κόκκινη Palmolive. Δεν θα αδειάσουν ποτέ τα ράφια μου...
Σε νιώθω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι μη βιάζεσαι. Αν έχεις πείσεις τον εαυτό σου πως έχεις ό,τι χρειάζεσαι και σταματήσεις τις δοκιμές και αγορές, είναι βέβαιο πως σιγά σιγά τα αποθέματα θα λιγοστεύουν και τα ράφια θα αδειάσουν.
Τότε ίσως νιώσεις ένα περίεργο συναίσθημα. Απο τη μία ικανοποίηση που η αγορά σου έπιασε τόπο , "χρησιμοποιήθηκε" και απο την άλλη μια μικρή ανησυχία γιατί τελείωσες ένα πολύ καλό προϊόν..
Για μένα το να τελειώνω ένα σαπούνι μου δίνει μεγαλύτερη χαρά απο εκείνη που ένιωσα όταν το αγόραζα. Νιώθω πως η αγορά μου έκανε το κύκλο της.
Όσο για τις κρέμες μου..δυστυχώς τις έχω παραμελήσει. Μπορεί όταν τελειώσει το C&E να πιάσω καμία στα χέρια...
Από το καλοκαίρι που με φόρτωσαν με σαπούνια και κρέμες ο Ηρακλής κι ο Δημήτρης (και μερικά δειγματάκια ο rhtoras -να τους ευχαριστήσω και πάλι) αποφάσισα να κόψω τις αγορές για να χαρώ λίγο αυτά που έχω. Με φρενάρουν ευτυχώς και τα κάκιστα οικονομικά μου (αν και θα προτιμούσα, φυσικά, να μου περίσσευαν λεφτά κι ας μπούχτιζα με περισσότερα σαπούνια).

Αλλά και πάλι... Δεν τελειώνουν με τίποτα. Μόνο ένα σωληνάριο Kolynos 50 ml έχω καταφέρει να αδειάσω, που πρέπει να είχε λιγότερη ποσότητα κιόλας μέσα και τίποτα άλλο. Μου 'χει περάσει από το μυαλό να δώσω μερικές από τις κρέμες που είχα πάρει πέρυσι, όταν ενθουσιασμένος (και πριν υποψιαστώ ότι θα κολλήσω ΚΑΙ με τα σαπούνια) αγόραζα ό,τι έβρισκα, αλλά θέλω να νιώσω ότι έπιασαν τόπο. Γι' αυτό και δεν βιάζομαι να αγοράσω must σαπούνια όπως MWF, Tabac κ.λπ. Υπάρχουν σωληνάρια που πήρα πέρυσι και τα 'χω χρησιμοποιήσει 4-5 φορές, αλλά κι αυτά που έχουν χρησιμοποιηθεί σχεδόν 20 (οι δύο Palmolive) έχουν δρόμο ακόμα. Μέχρι το τέλος του '15 ίσως τελειώσω την Prosar, άντε και το δείγμα Φαένα Τριαντάφυλλο.

Τουλάχιστον δεν έφαγα τη φόλα με το hardware: έμεινα με μόνο δύο μηχανές, τρία πινέλα και μπορώ να πω ότι τα 'χω ευχαριστηθεί όλα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”