Το ξύρισμα της ημέρας: Σεπτέμβριος 2015

NavalArchitect

Καλημέρα,

Braun 9900cc
Floid Vigorosso

Έβαλα τις Panasonic και Braun στο docking/cleaning station για καθάρισμα. Πολύ ωραίο σύστημα φαίνεται, αλλά είναι σίγουρο ότι με τα υγρά που πουλάνε για το σκοπό αυτό, μας πάνε σε ένα δρόμο ανάλογο της Gillette/P&G με τα cartridges.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Χθες:
Joseph Eliot 6/8 wedge
Omega 98
D.R Harris Windsor soap & ASL

Σήμερα:
EJ89 & ASP
Men's Only Brush
Cella
Thayers
Floris 89 EdT

Και τα δύο απολαυστικά ξυρίσματα. Ελπίζω να βρω χρόνο σήμερα και για καμιά φωτογραφία!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εδώ το καλοκαίρι δεν λέει να φύγει και συνεχίζουμε σε καλοκαιρινά αρώματα.

- Cella
- Συνθετικό Πινέλο Ιδιοκατασκευή
- Futur #3
- Astra Superior Platinum #1
- Brut Oceans
- Ενυδατική

Η Futur δεν είναι σαν τις άλλες :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εικόνα


Καλησπερα σας

- Denim Original shower gel
- Merkur 37c
- Personna Barber
- Kent Infinity Silvertex
- Denim Original sc
- Denim Original asl
- Denim Original balm
- Denim Original deo


Που σαι Αντωνη ? :D (εντωμεταξυ τοση ρετρο μυρωδια στο μπανιο, επαθα πλακα)
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

NavalArchitect έγραψε:Καλημέρα,

Braun 9900cc
Floid Vigorosso

Έβαλα τις Panasonic και Braun στο docking/cleaning station για καθάρισμα. Πολύ ωραίο σύστημα φαίνεται, αλλά είναι σίγουρο ότι με τα υγρά που πουλάνε για το σκοπό αυτό, μας πάνε σε ένα δρόμο ανάλογο της Gillette/P&G με τα cartridges.
ή αν μου επιτρέπεις Κωνσταντίνε τα πρώτα δύο δευτερόλεπτα ανάγνωσης της αναρτησής σου απο κάποιον φανατικό φίλο του παραδοσιακού ξυρίσματος :D .

Καλημέρα

百靈9900cc
Floid Vigorosso
我把松下博朗在對接/清洗站進行清洗。很不錯的系統出現,但可以肯定的是,出售用於此目的的液體,我們走在某種程度上成正比的吉列/寶潔與墨盒。

:P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Muhle R89Twist
Bic Chrome Platinum (15)
Semogue SE 2012
Iasonas Soap ?
Pitralon Classic De
Prosar Afs Balm


Εικόνα

Τι να λέμε... πινελάρα !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27978 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Καλησπέρα σας,

-Ωmega.10048
-MWF ss
-Merkur.37c
-Personna.platinum
-Alpa.Farao

Σήμερα δοκιμάσθηκε και η Merkur 37 slant με γένια 3 ημερών.
Η γκιλοτίνα έκανε άψογη δουλειά. Απόλυτα αποτελεσματική με 3 περάσματα, ίσιωσε και γυάλισε το πρόσωπο.
Δεν μου φάνηκε καθόλου δύσκολη στην χρήση της. Το λέω, έχοντας διαβάσει σε διάφορα fora ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή κλπ. Μπορώ να πω ότι μου συγχώρεσε και μερικές άτσαλες κινήσεις. Βοηθάει και το γεγονός ότι έμαθα να ξυρίζομαι με την ξαδέλφη της, την 34c. Ιδιο βάρος, ίδια λαβή, closed comb και η δύο, απλά η διαφορά τους είναι στην γεωμετρία της κεφαλής και στο blade gap.
Γιά να γίνω και λίγο αιρετικός, πιστεύω πως κάνει γιά αρχάριο, που κάνει την προετοιμασία του σωστά, έχει μάθει να βρίσκει γωνία στο πρόσωπο και φυσικά σέβεται την μηχανή του.
Γιάννης
SirS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 14 Σεπ 2015, 19:15
8
Τοποθεσία: Σέρρες
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 61

Καλησπέρα σε όλους,
σήμερα το πρωί με γένια 48ώρου,
σαπούνι Παπουτσάνη γλυκερίνης για προετοιμασία,
σαπούνι Proraso λευκό,
πινέλο SOC φλαμουριάς,
μηχανή TIMOR 1361, λεπίδα TIMOR #4,
ALPA 378 asl.
Μία υπέροχη διαδικασία, ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, μία καλή συνέχεια...
Τα κορμιά και τα μαχαίρια... μη βρεθούν σε λάθος χέρια...!
Link

Vavous έγραψε: ΟΙ εντυπώσεις απο την iKon εξαιρετικές. Πολύ βαρειά λαβή, δεν σε αφήνει να βάλεις πίεση. Η ποιότητα φαίνεται με την πρώτη ματιά, η πανέμορφη κεφαλή DLC 101 δυστυχώς ελέγχεται ως discontinued. Τα 24ωρα γένεια θερίστηκαν με μεγάλη ευκολία. Πρώτο πέρασμα με την όπεν πλευρά, δεύτερο με τη μπάρα, δεν χρειάστηκε τρίτο για το BBS παρά μόνο με την όπεν σε ένα δυο δύσκολα σημεία. Αύριο και μεθαύριο θα δοκιμαστεί με άλλες λεπίδες και την OSS κοντύτερη λαβή που ο Άγγελος είχε την καλοσύνη να μου αφήσει για σύγκριση. Το ξύρισμα ήταν σπουδαίο, η οπεν πλευρά με ενθουσίασε, η κλειστή πολύ mild σχεδόν όσο και της Feather ASD2, ίσως λόγω του ότι με το πρώτο πέρασμα όπεν δεν έμεινε τρίχα για τρίχα. Μέχρι στιγμής έχουν περάσει απο τα χέρια μου 6 μηχανές που έχω δοκιμάσει με διάφορα σεταπ. Η iKon είναι σε όλα ανώτερη. Περιμένω βέβαια απο στιγμή σε στιγμή την Progress και εν καιρώ την Matador. Όπως έχω αναφέρει ξανά, αρχίζω να έχω σοβαρές τάσεις προς agressive καταστάσεις.
Αυτή που δοκιμάζεις είναι η OSS DLC dual head.
H #101 είναι πολύ παρόμοια ατσάλινη (διάδοχος κατά κάποιο τρόπο αυτής και ευτυχώς πολύ φτηνότερη) και ανήκει στη σειρά ShaveCraft.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τη κεφαλή EJ DE89... ή την αντίστοιχη Muehle στη bulldog (η bamboo υστερεί μόνο ελάχιστα στο ζύγισμα) για να καταλάβεις την απαράμιλλη σταθερότητα του παρέχουν αυτές οι ατσάλινες λαβές, Αντρέα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο με τέτοιες βαριές λαβές και με κοφτερή λεπίδα (ο,τι και να σημαίναι αυτό για τον καθένα) επιτυγχάνεται η καραμέλλα του "άσε τη μηχανή να ξυρίσει με το βάρος της"... αλλιώς παραμένει ευχολόγιο.
NavalArchitect

Ηλίας έγραψε: ...
ή αν μου επιτρέπεις Κωνσταντίνε ...
的吉列/寶潔與墨盒。
Ηλία ελπίζω να επιστρέψω στο Π.Ξ. κάποια στιγμή, σύντομα.
Έκανα ένα ξύρισμα πριν καμμιά δεκαριά μέρες, εντάξει, τώρα πάλι κάθε μέρα έχω τις ξυριστικές.
Έχουν κι αυτές την περιπέτειά τους.

Ας μην ξεχνάμε πως από τη μέρα που έχω μπει στο σπίτι, κάνω μπάνιο με κρύο νερό (έχει κάποιο θέμα η κατάσταση και αναμένουμε τον υδραυλικό...) Παρά λοιπόν τα 520m υψόμετρο εδώ, δεν υπάρχει ανησυχία με το κρύο νερό για μπάνιο/ντους, αλλά για ξύρισμα με χαλάει αρκετά να σου πω την αλήθεια!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”