Το ξύρισμα της ημέρας: Μάρτιος 2015

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωραια τοτε. Μιας και αυτο ειναι ενα εξαιρετικο προιον με μοναδικης αντοχης και επικαλυψης αφρο, να εξεταζατε την περιπτωση να ειναι χαλασμενο. Η μυρωδια των χαλασμενων/ληγμενων Dovo Cibe ειναι απο ξινη εως δηλητηριωδης και με τον καιρο "κοβει" και το ιδιο το σαπουνι.

Θα σας προτεινα αν θελετε να το ευχαριστηθειτε οπως του πρεπει να ψαξετε για την καινουργια του συσκευασια :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

herco έγραψε:Να σας ρωτησω κατι κυριοι ? Οταν λετε σαπουνι Dovo - εννοειται το σαπουνι της Golddachs ? ή την κρεμα (μαλακο σαπουνι) της Cibe ?
Ναι το δεύτερο. Ο αφρός του επάνω στο πινέλο είναι απλά οφθαλμαπάτη διότι όταν πατήσει στο πρόσωπο αμέσω "σπάει", τζίφος.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Έχω διαπιστώσει ότι το Dovo σαπούνι κάνει -σε μένα τουλάχιστον- πολύ καλύτερο αφρό εάν, πριν αρχίσω το φόρτωμα, του ρίξω πρώτα επάνω μερικές σταγόνες νερό. Όταν φόρτωνα με μουλιασμένο μεν πινέλο αλλά χωρίς να βρέξω λίγο το σαπούνι, το τελικό αποτέλεσμα ήταν σαφώς υποδεέστερο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Δεν ξέρω τίποτα γι'αυτό το σαπούνι. Μου το έδωσε ο συνξυριστής Ύδραστις (ευχαριστώ και πάλι) κι έτσι το δοκίμασα για πρώτη φορά. Υπάρχει κάτι στην εικόνα που θα έπρεπε να προσέξω για να το καταλάβω τι τρέχει; Θα του δώσω κι άλλη ευκαιρία βέβαια...
Όσο για την προετοιμασία του σαπουνιού, το άφησα ανοιχτό στο μπάνιο-σάουνα που καταφέρνω όσο κάνω ντουζ για να μαλακώσει κάπως χωρίς να το μουλιάσω όμως.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλησπέρα κύριοι από την Πάτρα !!

Muhle R89Twist
Personna Platinum
Men’s Only Forum Special Edition 2014 No 38
Vulfix English Rose Shaving Cream
Skin Bracer by Mennen (Usa)
Korres Calendula & Ginseng Afs Balsam

Από αύριο ξανά στον Πειραιά ,το Vulfix English Rose δεν το χρησιμοποιώ συχνά όχι λόγω των πολύ καλών ιδιοτήτων του αλλά των χημικών χαρακτηριστικών του, (methyl & CI ,etc)!!

Εικόνα
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όλα αυτά τα ωραία που διαβάσαμε για τα Dovo , μήπως μπορούν παρακαλώ πολύ οι συντονιστές να τα μεταφέρουν στο σχετικό νήμα στα " σαπούνια και κρέμες ξυρίσματος " ;
Γιατί εδώ σε δύο μέρες δε θα το θυμάται κανένας.
:thnx
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Σήμερα το πρωί, μετά από ζεστό μπάνιο ...

Cien Daily Peeling
Muhle Sandalwood Shaving Soap (Pre Shave)

Mike's Orange, Cedarwood and Black Pepper
Semogue Owners Club Bristle ash wood

Edwin Jagger DE89BL
Feather Black #5
WTG, XTG, ATG

Thayers Rose Petal
Pinaud Clubman
Avene Balm

Apivita Men's Care EDT
Πέτρος
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σας:
- Σαπούνι Ξυρίσματος Mike’s Hungarian Lavender
- Πινέλο Ξυρίσματος SOC Bristle
- Safety Razor Gillette Tech
- Λεπίδα Astra SP [3]
- ASL Pashana

Η χθεσινή κόντρα κρατούσε και σήμερα. Κάθε άλλο παρά ξύρισμα χρειαζόμουν. Όμως το σαράκι με έτρωγε. Ήθελα να δοκιμάσω Mike’s.

Όσον αφορά το νερό, θα συμφωνήσω με τον Χάρη. Το φοβήθηκα και ξεκίνησα με λίγο νερό, προσθέτοντας σιγά-σιγά μερικές σταγόνες. Στην αρχή δεν φαινόνταν αυτό, αλλά ξαφνικά ο αφρός παρουσίασε σημάδια κατάρρευσης. Δεν βγήκε χάλια, αλλά, με ξάφνιασε η απότομη αλλαγή του. ΟΙ λοιπές του ιδιότητες (γλίστρημα/ ενυδάτωση) φαίνονται πολύ καλές. Νιώθω το δέρμα μου ιδιαίτερα απαλό, όπως το νιώθω και με το "ΦΑΕΝΑ Μύρτιλλο". Το γεγονός οτι το κοινό τους στοιχείο είναι η λανολίνη, με κάνει να πιστεύω οτι η λανολίνη ταιριάζει στο δέρμα μου... 8)

Το άρωμά του μου φάνηκε αρκετά έντονο. Περισσότερο ξυλώδες παρά ανθώδες, όπως περίμενα λόγω της λεβάντας. Ελπίζω να ξεθυμάνει λίγο, τώρα που το έχω αφήσει ανοικτό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dpatiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 11 Αύγ 2014, 13:38
9
Has thanked: 456 times
Been thanked: 490 times

Καλησπέρα και από εμένα, με γένια 48 ωρών...
shot_1426102531474_small.jpg
- SB HJM 15H206 Pure Bristle
- SS D.R. Harris Windsor
- SR Merkur Progress 500 (WTG@4, XTG@4, ATG@4)
- RB Feather (#2)
- ASL Floid Mentolado Suave

Το (τεράστιο) γουρουνο-πινέλο διψάει για σαπούνι!, χρειάζεται 2x-3x φορές φόρτωμα (σε σχέση με το SOC 2-band) και χαρίζει το πολύ 3 περάσματα, "καίει" πολύ με άλλα λόγια, ωστόσο το απαλό άγγιγμά του και η ευκολία που απλώνει γρήγορα και ομοιόμορφα τον αφρό στο πρόσωπο ανταμείβει (εν μέρη ίσως) για την "δαπάνη" σαπουνιού. Το σαπούνι που φέρει το όνομα του χημικού Daniel Rotely Harris, είναι όπως ίσως έχω ξαναπεί κορυφαίο κατά την άποψή μου. Κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, μετά το πρώτο χέρι, διαπίστωσα μικρό-κοψίματα αλλά και απίθανο-βαθύ ξύρισμα, προς το τέλος κατάλαβα ότι είχα ξεχάσει την ρύθμιση 4 στην Progress στο 2ο και 3ο πέρασμα (ως τώρα XTG και ATG τα έκανα στο 2). Παραδόξως το ASL δεν προκάλεσε κάποια ιδιαίτερη ενόχληση και έτσι έμεινα με ένα απίθανο bbs.

Καλό βράδυ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλημέρα !

✯ shavemac 177
✯ Tim's Greek Peach - ανελέητο, βάναυσο, αδυσώπητο φόρτωμα, δίχως αύριο !
✯ Edwin Jagger 89L BL
✯ Bluebeards Revenge
✯ Αlum block
✯ Π-αγ-ω-μ-έ-ν-ο ❄ ν-ε-ρ-ό
✯ Tim's Greek Peach - σαπούνισμα με τη κρέμα που έμεινε στο πινέλο
✯ Aqua Velva Musk
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”