Gin

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Φώτη πολύ ενδιαφέρον.
Πάω συχνά Λονδίνο, θα σε θυμηθώ όταν ξαναπάω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Πέρασαν τρία χρόνια... πωπω!!
Τόσο χρειάστηκε να κρατήσει λοιπόν. Πίσω σε ένα ωραίο forum με ωραίους και cool τύπους που βλέπω ότι συναντιούνται, πίνουν, καπνίζουν πίπες. Δύσκολο πράγμα η απόλυση και ακόμα πιο δύσκολη η προσγείωση της. Ακόμα πιο δύσκολή η προσαρμογή στην αβεβαιότητα της σε μια χώρα που σκοτώνει ό,τι παραγωγικό συμβαίνει. Μα είναι 3 χρόνια...σαν χθες μου φενεται που αγόρασα την 34C.
Anyway η συνήθειες δεν άλλαξαν, το μόνο που άλλαξε το κάπνισμα (δυστυχώς επανήλθα) αλλά ως καπνοσυριγγιστής (sic) αλλά τουλάχιστον εκτίμησα ξανά τον καπνό με το Gin...
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Καλώς τον Δούκα...
Εικόνα
Λίγο πολύ τα γερμανικά gin περνάνε στην αφάνεια λόγω μπύρας και λοιπών πολιτικών επιλογών που δεν είναι μέρος εδώ να τα συζητήσουμε τα τελευταία. Πριν δυο χρόνια χάρηκα όταν βρέθηκα σε γνωστό μπαράκι- αντίγραφο Υόρκης στη πλ. Αγίας Ειρήνης και παράγγείλα το 50αράκι μου. Αλήθεια είναι όμως ότι αργότερα μετά από 3ποτά πληροφορήθηκα την τιμή του 17,5Ε XD XD XD XD με πήραν τα γέλια. Οκ δε περιμένω να αλλάξει τίποτα στη σκατοχώρα που χρεώνει τα ξίδια για πολυτέλεια και τον άμοιρο χιπστερα μαγαζάτορα που ενώ το fifty πουλιέται περίπου 49-53Ε τη φιάλη αυτός χρεώνει τη γουλιά-μεζούρα από 15+ γιατί ξέρει ότι δε θα το παραγγείλει κανένας και σου λέει στις 3 γουλιές να βγάλω το μπουκάλι. Τώρα θα μου πείς εκεί που πήγες ας πρόσεχες πατριώτη και σίγουρα έχεις δίκιο ... τί να πώ όμως που ήταν προσκληση με κεφτέδες.
Εικόνα
Στα δικά μας τώρα ένα από τα καλά αξιόπιστα και χωρίς πονοκέφαλο γερμανικά Gin (το τελευταίο κρατήστε το... τελικά έχει σχέση με τα μαντζούνια που αποστάσονται) είναι το GRANIT θα γράψω αργότερα για αυτό δεδομένου ότι έχει μια ιδιαίτερη επιπλέον διαδικασία φίλτρανσης που γίνεται πάνω από άγριες πέτρες γρανίτη (klein mein...) και γεύση λίγο από κάρδαμο και περγαμόντο...(sic). Όμως μια επιλογή που άφησα έξω ήταν αυτό το στρογγυλεμένο κοντόχοντρο μπουκάλι του Δούκα ανάμεσα στις τρεις και το STAUFFENBERG που περιμένω σε λίγο καιρό. Ο Δούκας λοιπόν αφίχθηκε το περασμένο καλοκαίρι από φίλο Γερμανό που ήμουν ευγενικός μαζί του ( η φώτο με τα τρία είναι δική του... είναι σαν να σου λέει έχω την tobs grapefruit, την truefitt west indian limes και την Extract of Limes του GeoF -"στείλτες βρε όλες την πανάγια σου μέσα" :hb :hb ) που ζει στο Μόναχο και είναι ένα από τα πιο γλυκόποτα Gin που έχω δοκιμάσει. Για το λόγο που το έπελεξα, ήταν ότι το συγκεκριμένο βγήκε ως το πιο αρεστό ανάμεσα σε 7 άλλα βρετανικά και ιρλανδικά gin ως το πιο γλυκόπιοτο σε ένα επιτόπιο βραδιάτικο σαββατοκύριακο διαγωνισμό που έλειπε η γυναίκα μου και με μερικούς φίλους στήσαμε τους Άγγλους και τον Γερμανό στον τάκο... μαζί με μπόλικο καπνό και φαγητό.
Στα του τζίν... έχει πεντακάθαρη εμφάνιση το Tanq θολένει (το έμαθα και αυτό, ρε μπας και το ποτήρι ήταν θολό... :D)
Έχει επιθετικό άρωμα ευκάλυπτου /αρκευθου με γέυση γλυκιά, όμορφη γλυκή με μαλακή αίσθηση στο στόμα. Μου άφηνε μια επίγευση στο στόμα βανίλιας/γλυκόριζας ίσως εδώ να κολάει αυτό το mild που το κατατρέχει. Έχει ένα πανεύκολο τρόπο σερβιρίσματος αφού δε μου προκάλεσε αναγκη να το παγώσω ή να το σερβίρω με κάτι άλλο, τονωτικό και με μια φλούδα λαιμ απογειώθηκε... Τώρα το δύσκολο μέρος φτιάχνεται από το 2009, οι αποθήκες του αποστακτήριου είναι γνωστές μόνο στη Γερμανία (πιθανόν στη Βαβαρία και πέριξ ίσως... άλλος φίλος από το Ανόβερο ουγκ! :D :D ) και εμπορεύεται μόνο εκεί. Αν έχετε φίλο όμως εκεί και έχει την πρόσβαση, δώστε την παραγγελία γιατί από ότι κατάλαβα από κάβα το πήρε ο δικός μου και η επιλόγή του αξίζει ακόμα και για δώρο.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τελευταία έχουμε μπει και εμείς στο gin, μια και αρέσει στη γυναίκα μου.

Πίνουμε τα εξης:

51 Monkeys - Γερμανικό και με έντονη γεύση μπαχαρικών
Εικόνα

Και από την Ισπανία:

Εικόνα

και

Εικόνα

Δεν ήξερα ότι η Ισπανία παράγει πολύ gin, και μάλιστα και εξαιρετικό!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Δημήτρη όσο αφορά τα γερμανικά έχω κατασταλάξει ότι ευθύνεται το καταπληκτικό νερό τους στην περιοχή του Μέλα Δρυμού και γενικά Βαβαρία, Τσεχια δηλ Βοημία. Και είναι το βασικό συστατικών όλων των καλών Gin, μπύρας αλλά και άλλων σναπς που φτιάχνουν εκεί. Οι Γερμανοί είναι κυρίως επιρεασμένοι από το dry Gin και κακώς. H διαφορά του dry από το "σκέτο" ή Bombay Gin είναι στο μέρος που μπαίνουν τα βότανα. Οι Αγγλοι επειδή δεν έχουν νερό και ειδικά στο βρώμικο Λονδίνο της εποχής προτιμούσαν μαζί με το νερό να ανακατεύουν τα ματζούνια τους μαζί και μετά αποστάζουν ενώ στο bombay τα μαντζούνια χρησιμεύνουν ως φίλτρα των ατμών στον άμβυκα ή σε ειδική θέση στον άμβυκα κάτι που δίνει στο Gin μια πιο μαλακή και ήπια γεύση. Το μόνκυ - πίθηκας (έχω ακούσει πάμπολα) με τα 47 ματζούνια του είναι από τα πολύ μαλακά dry για αυτό και είναι αρκετα διαδεδομένο στα cocktails Negroni ή Μartini.
Χαίρομαι που σου αρέσει το Gin όσο για τα Ισπανικά δε ξέρω ... εκτιμώ όχι για πολύ όμως...
Μερικά καλά βίντεο για το Monkey και το Sloanes που είναι γευστικά κοντά.


και
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σωστά, είναι 47 οι μαϊμούδες, εγώ έβαλα άλλες 4.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πως τα πίνετε τα συγκεκριμένα Gin;

Δεν είμαι ιδιαίτερος γνωστής του σπορ, αλλά έχω μια προτίμηση στο "εμπορικά" Hendricks και στο Bombay.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Το Hendricks δεν είναι εμπορικό... στην Ελλάδα όμως άλλαξε ο Εισαγωγέας (τώρα Αμβυξ) και στοχοποιήθηκε. To Bombay ανήκει στην Bacardi και κατα επέκταση Bacardi Hellas επίσης έντιμο Gin. Εκτιμώ πως ρωτάς πώς τα πίνουμε ενοώντας με ποιον τρόπο. :) :)

Το Hendrick's στην Ελλάδα το σερβίρουν λάθος... και θα σου πω γιατί. Το σερβίρουν με την αγγουρόφλουδα και είναι απλά γελοίοι γιατί το μυστικό είναι στον καρπό του αγγουριού και στα υγρά που βγάζει... Αλλά περί χίπστερ ο λόγος. Την επόμενη φορά ζήτα το με φέτα αγγούρι και μάλιστα διπλή. Πάντως όπου στο σερβίρουν με φέτα συνήθως είναι ψαγμένο το μαγαζί. Εμένα προσωπικά μου αρέσει με πάγο, ούτε τόνικ, ούτε τίποτα. Επίσης τραγικό λάθος που κάνουν είναι να το βάζουν σε cocktails... αλλά δε γ.... :zzz :zzz :zzz

Ελλάδα ρε :character-beavisbutthead: :character-beavisbutthead:
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Μια γρήγορη κουβέντα για το Monkey,άτιμη, ξεκινά από την εμφιάλωση... 500ml -> 49-54Euro οπότε πηγαίνει με μιας στα special δηλαδή 9-12 στο ποτήρι. Νεράκι, για αυτό και είναι διαδεδομένο ως mild. Κρυσταλικό γενικά προιόν σου δίνει μια ευχάριστη νότα από πραγματικά αρκετά ματζούνια τα οποία αν τα παγώσεις καλά σου κατεβαίνει στο λαιμό σαν λουκούμι. Σημαντικό είναι η επίγευση που σου θυμίζει μοναστηριακή κατάνυξη... δηλαδή έχουν δουλέψει και δεν κοροιδεύουν οι Γερμανοί δεδομένου πάντα ότι έχουν τα καλύτερα νερά στην περιοχή. Το βλέπεις και στο περίεργο μπουκαλάκι και σου φέρνει λίγο σαν να πίνεις "φαρμάκι". Με τίποτα δε θα το έπνιγα με τόνικ και λοιπά γκαζοειδή, ούτε με λεμόνια ή άλλα παραφερνάλια που συντηρούν οι barmen της εποχής. Θα πρότινα όμως ένα Noilly Prat κοντά του, δοκιμάζοντας ένα dry martini. Noilly Prat και με διαφορά... ούτε martini dry, ούτε Kina Lillet. Αν βρεθείτε σε μπαρ, συνοδεύετε και η κυρία δοκιμάζεται στην επιλογή αλλά γουστάρει Gin... βομβαρδίστε με Martin Dry. Μόνο πείτε του χλέμπουρα που το παίζει connoisseur να το κάνει μόνο αν έχει Noilly Prat, βασικά ανοίξτε τα μάτια του δεδομένου ότι o Joseph Noilly όταν πέθανε έδωσε διαθήκη δισέλιδο για το Gin Martini.
Την επόμενη φορά όμως το Monkey θα το δοκιμάσω σε κάτι διαφορετικό περιμένοντας να δω τη συμπεριφορά του σε Negroni... και φυσικά στο απόλυτο τέστερ του Corpse Reviver #2.
Το Monkey 47 Schwarzwald Dry Gin είναι πραγματικά πρωτότυπο και νόστιμο, τόσο για τη δική του αλλά και σε πολλά κοκτέιλ γεύση, γι 'αυτό είναι πολύ σημαντικό να βρούμε τους σωστούς συνδυασμούς του.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μέσα από αυτό το νήμα ξαναθυμήθηκα το τζιν με το οποίο είχα μια πρώτη επαφή κατά τα εφηβικά μου χρόνια στο εστιατόριο που δούλευα τα καλοκαίρια. Στο μαγαζί έπαιζε μόνο Γκορτονς και Ζαφειρι της Βομβάης και τα σερβίραμε στους Αγγλους πελάτες μας με τόνικ και φέτα λεμονιού. Σήμερα το απολαμβάνω σκέτο με αγγουροφλουδα ή με τονικ και φέτες αγγούρι. Εχώ δοκιμάσει Greenall's, Gordon's και Hendricks με το τελευταίο είναι πολύ πιο αρωματικό από τα υπόλοιπα. Εχώ βάλει στο πρόγραμμα να δοκιμάσω το απλό Tanqueray και το Νο. 10 που βρήκα στα σουπερμαρκετ της περιοχής μου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”