Τσάι και Βότανα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δημητρη και εμενα με εχει ιντριγκαρει αυτο ροφημα, πρεπει καποτε να το δοκιμασω!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ο Δημητης εγραψε

και σαλέπι και είναι μιλάμε νέκταρ! Μου έχει πει ότι τη συνταγή τη ξέρει ο πατέρας της αλλά δεν μου λέει τίποτα άλλο!
Σιγα να μην στην πει ο καθε ενας σαλεπιτζης εχει την δικια του συνταγη και δεν την δινει σε κανεναν, ενα πραγμα σαν τα σαπουνια ξυρισματος. :megagrin
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι εδώ που εκτιμούν τα βότανα και ιδίως το δίκταμο, το οποίο είναι ένα απ' τα αγαπημένα μου (πίνω κιόλας μια κουπίτσα αυτήν τη στιγμή που γράφω).

Ευκάλυπτος, φασκόμηλο, τσουκνίδα, τσάι του βουνού, γλυκάνισο, λουίζα, εξίσου ωραίες γεύσεις και ό,τι πρέπει για τον χειμώνα. Οσο για το σαλέπι, έχω πάρει κι εγώ σε σκόνη αλλά όσες φορές δοκίμασα να το φτιάξω δεν το πέτυχα ιδιαίτερα. Πολύ γεμάτη και ξεχωριστή γεύση, πάντως, θα πάρω από κανέναν πλανόδιο μου φαίνεται, με την πρώτη ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πρέπει να ξέρεις από που να πάρεις. Όπως γράφει ο Slur παραπάνω, πολλοί βάζουν διάφορα άλλα για να πήξουν το ρόφημα (το λέω έτσι γιατί δεν είναι σαλέπι) και η γεύση είναι χάλια. Ιδιαίτερα τα σαλέπια που σερβίρουν γύρω από την αγορά στην Αθηνάς δεν πίνονται. Αλλά αν βρεθείς στη Μεταμόρφωση, δοκίμασε έξω από το Praktiker!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Το σαλέπι είναι κορυφαίο μαλακτικό και για πολύ κρύο δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο, κυριολεκτικά ανάβεις !!!
Είναι δύσκολο όμως να βρείς καλή ποιότητα.
if you have a great shave you have a great day
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

[quote="Apostolos"]Σήμερα παρέλαβα το Rooibos Earl Grey που είχα παραγγείλλει απο το http://www.tsai.gr" onclick="window.open(this.href);return false;

Ο Rooibos είναι ένα θαμνώδες φυτό το οποίο ευδοκιμεί στην Νότια Αφρικη. Δεν ανήκει στην οικογένεια των τεϊόδεντρων ή αλλιώς του τσαγιού για αυτό και δεν περιέχει καθόλου τείνη (καφείνη). Παρόλα αυτά έχει επικρατήσει να αναφέρεται ως κόκκινο τσάι λόγω του χρώματος του. Η earl grey έκδοση όπως και στο κανονικό τσάι είναι η αρωματισμένη με περγαμόντο.
Τώρα το απολαμβάνω και μπορώ να πώ πώς δεν υπάρχει καμία σχέση με τα έτοιμα φακελάκια των Super Market.
Τέλος θα ήθελα να κάνω μια αναφορά στην εκπληκτική εξυπηρέτηση του καταστήματος. Η παραγγελία φορτώθηκε αυθημερόν.

Η συσκευασία ήταν κλεισμένη με νάιλον.


Θα το δοκιμάσω αυτό,φίλε μου,γιατί δεν είμαι τόσο φαν της καφείνης.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Τσάι πίνω μετά το φαγητό αρκετά συχνά, το akbar, το βρίσκω σε Ρώσικα-ποντιακά σούπερ μάρκετ της Καλλιθέας, πολύ καλό !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Γενικά, υπάρχουν τόσες πολλές ποικιλίες σε τσάγια και βότανα που... χάνεις την μπάλα.

Πολλοί αναμειγνύουν γεύσεις για να πετύχουν ιαματικούς συνδυασμούς, που έχουν αρκετά καλά αποτελέσματα. Π.χ. ένα μαλακτικό ρόφημα από μείγμα βοτάνων που έχω πάρει από αυτό το κατάστημα, αποδείχθηκε ιδανικό πέρυσι τον χειμώνα όσες φορές είχα πονόλαιμο.

Οσο για το σαλέπι στη Μεταμόρφωση...ψήμομαι να πάω καμιά φορά για να δοκιμάσω, αφού το κάνει τόσο καλό. Η σκόνη που αγόρασα εγώ είναι του εμπορίου (σε φακελάκια, από το σούπερ μάρκετ) και ίσως κι αυτό να παίζει τον ρόλο του που δεν είναι ιδιαίτερα επιτυχημένο το αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Το τσάι σε καθημερινή και ολοήμερη χρήση όλη η οικογένα, λόγω της συζύγου (Πολωνία) από διάφορα φρούτα μέχρι πράσινο,περγαμόντο,κευλάνης ,ρώσικα διάφορα,ιβίσκο , ελληνικά βότανα τσάι του βουνού χαμομήλι μέντα δυόσμο φασκόμηλο και πολλά άλλα διάφορα που μας στέλνει η πεθερά η οποία κάνει και μίξεις ,στο τραπέζι υπάρχει καράφα με τσάι μεσημέρι και βράδυ !! :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πράσινο τσάι, με κανέλα, πορτοκάλι και βανίλια.

Εικόνα
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”