Τσάι και Βότανα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τσάι του βουνού με μέλι ή άγριο φασκόμηλο !!
Γιάννης
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

το πρωινό μου αποτελείται από μίγμα βοτάνων, 3 πρέζες τσάι του βουνού, 2 πρέζες φασκόμηλο, λίγο κανέλα τριμμένη, δυο κουταλιές μαυρη ζάχαρη και δυο δάχτυλα κασέρι και φριγανισμένο ψωμί.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Η Ιστορία μου στο τσάι.
Εγώ από μικρή ηλικία έπινα τσάι κυρίως όταν ήμουν άρρωστος(δεν μου άρεσε), από το γυμνάσιο πριν (3 χρόνια περίπου δηλαδή) άρχισα να πίνω τσάι και έχω δοκιμάσει αρκετές γεύσεις.
1. Κεράσι 2. Μήλο κανέλα 3. Τροπικά φρούτα του δάσους 4. Πράσινο 5. Χαμομήλι κ.α.
Το τσάι έχει μπει στην ζωή μου και αποτελεί σχεδόν πάντα την πρώτη μου επιλογή ροφήματος για τους κρύους μήνες του χρόνου.
Οι Απορίες μου.
Αγοράστηκε πριν από 2 μήνες ένα κουτάκι με 10 φακελάκια χαμομήλι και έπινα συνεχόμενα 3ης φορές (το λιγότερο) και η γεύση του πρώτου φακέλου με των 3ο ήταν πολύ διαφορετική δεν ήταν η γεύση τόσο έντονη φταίει ότι με το περιβάλλον εξασθενεί η γεύση; επίσης έχω ανοιγμένο πάνω από 2 μήνες τσάι πράσινο (φακελάκι) και είναι μια χαρά η γεύση του. :)
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Και εχθές ήπια πράσινο τσάι και δεν είχε επίσης έντονη γεύση.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Τα τσάι από καφέκοπτειο είναι νόστιμα από τα φακελάκια;

Added in 1 minute 57 seconds:
desperado έγραψε:Περαστικά σου Χάρη!
Βάλε και ένα σφηνάκι τσίπουρο μέσα στο αφέψημα να γιάνεις πιο γρήγορα. :)
Αυτό με το τσίπουρο όντως βοηθάει;
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Παντελεήμων έγραψε:Τα τσάι από καφέκοπτειο είναι νόστιμα από τα φακελάκια;
...
Το τσάι χύμα εάν είναι από καλό προμηθευτή είναι απλά εξαιρετικό.

Προσωπικά τα τελευταία χρόνια προμηθεύομαι τα φύλλα του συγκεκριμένου ροφήματος από το κεντρικό κατάστημα της εταιρείας "Οίκος Τσαγιού Madras" στον Πειραιά οδός Νοταρά 21 ( πίσω από τον καθολικό ναό Αγ.Παύλου ) τηλ. 210-4118067.
 
Έχουν και υποκατάστημα στο κέντρο της Αθήνας οδός Βουλής 7 ( εντός της στοάς ) πλ. Συντάγματος τηλ. 210-3242777.

Η εταιρεία στέλνει παντού στην Ελλάδα τα προϊόντα της είτε μέσω τηλεφωνικής παραγγελίας είτε μέσα από το ηλεκτρονικό κατάστημα που διαθέτει, και οι άνθρωποί της είναι πραγματικοί γνώστες του θέματος. Μια επικοινωνία μαζί τους είναι πραγματική πηγή γνώσεων γύρω από τον κόσμο του τσαγιού.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Δηλαδή είναι ανοιχτοί στο να σου μιλήσουν τηλεφωνικός ένα πράγμα σαν των Γιώργο του Welshaved?
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Με το κατάστημα του Πειραιά που γνωρίζω θα έχεις ανάλογη εξυπηρέτηση.

Ο κύριος Στέφανος είναι πραγματικά ακούραστος και τέλειος γνώστης που θα σου λύσει κάθε απορία και θα σου προτείνει αρωματικές και γευστικές επιλογές.

Καλό είναι πριν τηλεφωνήσεις να ρίξεις και μια ματιά στο site που έχουν για να δεις τα είδη τσαγιού οπότε να μπορείς και να ρωτήσεις συγκεκριμένα πράγματα.

Φυσικά το ιδανικότερο θα ήταν να περνούσες από το μαγαζί για να δεις και να μυρίσεις τις εκατοντάδες ποικιλίες τσαγιού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 19 Αύγ 2017, 15:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Φλώρινα-Αθήνα για τσάι δεν λέει. :) Θα τηλεφωνήσω πάντως.
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

Ήπια προχθές σε ένα μαγαζάκι στην Θεσσαλονίκη τσάι από... κάνναβη. Κανονικά και νόμιμα. Ρώτησα για να καταλάβω και φαίνεται πως την βάζουν πια παντού. Δηλαδή μόνο μια ουσία της που δεν σε φτιάχνει και μόνο σε ριλαξάρει. Βρίσκω πληροφορίες τώρα στα διάφορα site που εξηγούν για την φαρμακευτική κάνναβη και τις ουσίες που έχει μέσα.

Ένιωσα λίγο ριλάξ, δεν ξέρω αν ήταν αυθυποβολή, αλλά νομίζω πως γενικά αν πιεις τέτοια αφεψήματα, όπως χαμομήλι κτλ. χαλαρώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”