Αποσμητικα

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μην είσαι αυστηρός. Ό,τι μπορεί κάνει το καημένο. :)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
kostas1177
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μάι 2016, 12:17
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Μεγάλο θέμα το αποσμητικό και για μένα. Εμένα το πρόβλημα δεν είναι η μυρωδιά, αλλά ιδρώνω πολύ και φαίνεται πολύ άσχημο στο μπλουζάκι η στο πουκάμισο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από αποσμητικά. Μέχρι που κάποια στιγμή έβγαζα κάτι περίεργα καρούμπαλα κάτω στην μασχάλη από την πολύ ποσότητα που έβαζα. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιος η κάποιο κόλπο ή προϊόν. να μην ιδρώνουν τόσο πολύ οι μασχάλες;
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε Κώστα,σκοπός του αποσμητικού είναι να καλύπτει την άσχημη μυρωδιά του ιδρώτα.Αν θες να μην ιδρώνεις,μπορείς να βάλεις ανθιδρωτικό.Δεν θα στο συνιστούσα όμως,αφενός γιατί η εφίδρωση είναι φυσιολογική διαδικασία και βοηθά στην αποβολή των τοξινών,και αφετέρου γιατί τα ανθιδρωτικά φράζουν τους δερματικούς πόρους και κατηγορούνται για καρκινογενέσεις.
Σε κάθε περίπτωση,μία επίσκεψη στον δερματολόγο σου ίσως βοηθούσε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
kostas1177
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μάι 2016, 12:17
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Έχω πάει σε δερματολόγο, απλά μου είπε ότι είναι στο κάθε οργανισμό το πόσο ιδρώνει. Το πρόβλημα μου είναι ο γνωστός άσχημος λεκές στα ρούχα από ιδρώτα. Δεν έχω βρει σε κάποιο μάρκετ κάτι σε ανθιδρωτικό.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Τα ανθιδρωτικά γράφουν στη συσκευασία "antiperspirant" ενώ τα αποσμητικά "deodorant". Στα εμπόριο υπάρχουν και τα τα "antiperspirant-deodorant" που είναι και αποσμητικά και ανθιδρωτικά.

Αποφεύγω τα ανθιδρωτικά τα για τον λόγο που γράφει ο Διονύσης πιο πάνω.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
kostas1177
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μάι 2016, 12:17
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Θα κοιτάξω και για ανθιδρωτικά αν είναι και εδώ είμαστε. Θα το ψάξω όμως λίγο παραπάνω πρώτα γιατί απ ότι κατάλαβα δεν είναι ότι καλύτερο...
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Υπάρχουν πολλά σε αυτή τη κατηγορία αποσμητικών, αλλά είναι οτι χειρότερο για το δέρμα και για τον οργανισμό γενικότερα. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα και ακόμα το έχω, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό πλεον. Έβαζα κάτι αποσμητικά τύπου AXE κλπ, με αποτέλεσμα με το καιρό να εμφανίσω δερματίτιδα στις μασχάλες. Μιλάμε για κοκκινίλα και απίστευτο τσόυξιμο.

Αφού λοιπόν είδα και απόειδα με αυτές τις αηδίες χημικούρες αποσμητικά, έχω στραφεί εδώ και 4 χρόνια στο κρύσταλλο ή όπως το λέμε ξυριστικά alum block. Κάνει εξαιρετική δουλειά και με το καιρό άρχισα να ιδρώνω λιγότερο στις μασχάλες. Δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά εκ των πραγμάτων, συνέβη. Τέρμα ο ερεθισμός και το τσούξιμο. Βέβαια σε κάποιος μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Άσε που έχει και τον ατελείωτο. Αν δε σου πέσει και σπάσει, κρατάει άνετα ένα τετράμηνο καθημερινής χρήσης.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και οι κηραλοιφές και κάποιες ειδικά Φτιαγμένες για τις μασχάλες και τον ιδρώτα κ.λ.π
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ με τους ανωτέρω. Μετά απο 3 δεκαετίες χημικών παρασκευασμάτων που κατά καιρούς προκάλεσαν δερματίτιδες, γρομπαλάκια (καρούμπαλα) στις μασχάλες ακόμα και πρήξιμο στους αδένες, το γύρισα στα alum blocks και στις απλές κρεμούλες.
Μετά απο 20ήμερη περίοδο αποτοξίνωσης που μύριζε άσχημα ο ιδρώτας, το φαινόμενο σταμάτησε, ιδρώνω ελάχιστα και χωρίς άσχημη μυρωδιά. Το χειμώνα 2-3 επαλείψεις την εβδομάδα αρκούν.
Τελευταία χρησιμοποιώ τις κρεμούλες της Calani. Απίστευτα αρώματα και διάρκεια.
Αντίστοιχα και με τα σαμπουάν. Σταμάτησα τα χημικά και χρησιμοποιώ αγνά σαπούνια λουσίματος. Βρήκα την υγειά μου.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aπο πού αυτές οι κρεμούλες Αντρέα ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”